Otázka

Zápis manžela do listu vlastnictví


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, chtěla bych se poradit jak co nejjednodušeji zapsat manžela do listu vlastnictví. Nemovitost jsem nabyla kupní smlouvou v roce 2013, společně jsme ji předělali i hypotéku máme společnou, nemovitost je založena. Mohu mu nemovitost darovat aniž abychom platili dan z darování? Děkuji

Odpověď

Dobrý den, ve Vašem případě je nejlepší řešení právě darovací smlouva.

Smlouvou mu darujete podíl na nemovitosti.

Daň darovací se neplatí. Tato daň byla zrušena. Nebude platit ani daň z příjmu.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, přeji. Chci se s manželem rozvěsit, ale mám na něj Tizi. Je nějaké řešení? Porušuje pravidla domu a hlavně je alkoholik. Děkuji.

24.05.2023
Odpověď

Dobrý den, POkud jsou splněním zákonné podmínky pro rozvod manželství lze rozvěsit každé manželství. Ve své otázce jste sice uvedli, že máte na něj Tizi, ale není zřejmé jakou tíhu máte na mysli. POKUD jsou vztahy mezi manželem vážně narušen a trvale rozvráceno je možné manželství rozvěsit i přesto, že máte nějaké společné závazky. Majetková stránka rozvodu manželství se vždy řeší až po rozvodu manželství. V případě, že žijete ve společné bytě a Váš manžel Vás ohrožuje po fyzické nebe psychické stránce, případně se Vám vyhrožuje takovým násilím je možné její dokonce V souladu s ustanovením § 146 odst. 2 občanského zákoníku vyloučit nebe omezit v užívání společné nemovitosti.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit, zeptat se, jak mám postupovat při připsání manželky na list vlastnictví jako spolumajitelky. Rodinný dům jsem zdědil po rodičích ještě před uzavřením manželství a dosud jsem jeho jediným vlastníkem. Za Vaši odpověď Vám předem děkuji.

09.04.2023
Odpověď

Dobrý den, manželku dostanete na list vlastnictví tak, že její darujete spoluvlastnický podíl o velikosti podílu 1/2 (nebo jiné velikosti). Na základě darovací smlouvy, která bude mít všechny zákonem předepsané náležitosti a na základě návrhu na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí, provede příslušný okresní úřad, katastrální odbor změnu zápisu vlastnického práva k této nemovitosti. Po takto provedeném zápisu byste oba vlastnili nemovitost v podílu 1/2 jako podílníky spoluvlastníci.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

S manželem jsme si vzali společný úvěr na koupi nemovitosti šlo o odkoupení dědických podílů kupní smlouvou. Bylo to v roce 2015. Nemovitost jsme začali rekonstruovat a teď jsem zjistila, že na listu vlastnictví je zapsán pouze manžel jako jediný vlastník. Jak máme postupovat, abychom byli jako manželé rovným dílem zapsán na listu vlastnictví? Došlo k pochybení již při podepisování kupní smlouvy. Pokud by to mělo být provedeno z jeho strany darovací smlouvou, chtěla bych vědět na koho se mám obrátit, aby nám ji vyhotovil. Děkuji za odpověď.

28.05.2023
Odpověď

Dobrý den. Pokud jde o společné jmění manželů, měly by sem patřit i věci, které byly získány kupní smlouvou, pokud k tomu došlo za trvání manželství a pokud byla kupní cena vyplacena byť jen zčásti ze společných prostředků manželů. Vycházeje z uvedeného se domnívám, že podíly, které jste odkoupili, by měly patřit do Vašeho společného jmění manželů, a to bez ohledu na to, jak jsou v katastru evidovány.

Pokud jde o to, abyste měli nemovitost evidovanou tak, že na každého manžela bude stejný podíl, pak je v první řadě nutné zajistit na katastru správné evidování odkoupených podílů, a sice namísto výlučného vlastnictví Vašeho manžela by mělo být evidovány společné jmění obou manželů.

Vycházeje z otázky se však domnívám, že určitý podíl na nemovitosti Váš manžel zdědil. Tento podíl je v takovém případě v jeho výlučném vlastnictví, protože věci získané děděním nepatří do společného jmění manželů. Proto pokud chcete být na listu vlastnictví evidováni oba manželé stejným dílem, pak by bylo třeba, aby Vám polovinu toho podílu daroval.

Pokud jde o provedení darovací smlouvy, kde se bude provádět nemovitost, resp. podíl na nemovitosti, doporučuji Vám nechat si smlouvu vypracovat advokátem, příp. notářem.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: s přítelem máme byt, on bral hypotéku a on je také vlastníkem bytu. Nyní čekáme miminko tak by mě chtěl zapsat do listu vlastnictví. Dá se něco takového? Děkuji za odpověď.

05.06.2023
Odpověď

Dobrý den. V zadané otázce uvádíte, še s přítelem čekáte dítě. Z uvedeného usuzuji, že nejste manželi a že byt, který Váš přítel koupil a financoval ho z hypotéky, je jeho výlučným vlastnictvím.

Pokud chcete docílit to, abyste byli na listu vlastnictví zapsána i Vy jako spolumajitelka, měl by na Vás přítel převést určitý podíl na bytě. Zřejmě nejsnazší způsob je uzavřít darovací smlouvu, kde dárcem bude Váš přítel, obdařenou budete Vy a předmětem daru bude podíl o velikosti 1/2 na předmětném bytě.

Po zavkladovaní takové darovací smlouvy do katastru nemovitostí budete oba podílovými spoluvlastníky bytu, každý o velikosti podílu 1/2 k celku.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Zápis manžela do listu vlastnictví" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: manžel zdědil po otci rod. dům v roce 2016, na kterého jsme vzali hypotéku společně a dům jsme rekonstruovali. Chtěl by už i mě jako manželku zapsat do listu vlastnictví (v 1/2 podílu). Jaký je právní postup? Stačí pouze žádná darovací smlouva, a potom do katastru jít, i když na tom máme hypotéku?

22.06.2023
Odpověď

Dobrý den, postup by byl takový, že podepíšete s manželem darovací smlouvu, na jejímž základě vám on daruje jednu polovinu nemovitosti. Kromě smlouvy budete potřebovat i návrh na vklad do katastru. Také je potřeba si nechat v bance předem schválit tento převod, protože můžete mít ve všeobecných obchodních podmínkách hypotečního úvěru takovou podmínku, která může způsobit zesplatnění celého úvěru, pokud by došlo k převodu bez souhlasu banky. Toto si ověřte nejdříve v bance.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, koupil jsem byt na hypotéku, a tedy jsem jeho vlastníkem. Zástavní právo mě na byt banka a chtěl bych převést polovinu bytu na přítelkyni, se kterou mám dítě. Dá se nějak doplnit přítelkyně do listu vlastnictví? Například, že by byla i spoludlužník? Děkuji za odpověď a přeji krásný den.

30.07.2023
Odpověď

Dobrý den, nejjednodušším způsobem jak můžete přítelkyni dostat na list vlastnictví k bytu je darovat její spoluvlastnický podíl 1/2. Tím pádem byste oba byli podílovými spoluvlastníky nemovitosti, přičemž se nevyžaduje, aby se zároveň stala spoludlužníkům na předmětném úvěru. Na jednu věc si však třeba dát pozor při převodu spoluvlastnického podílu (ať už koupí nebo darováním) a to, že banky mají v některých smlouvách o zřízení zástavního práva upravený zákaz převodu bez souhlasu banky. Proto bude předtím, než přistoupíte k vypracování a podpisu darovací smlouvy, nutné ověřit, zda ve smlouvě o zřízení zástavního práva není uvedeno, že na převod části vlastnického práva k nemovitosti je potřebný souhlas banky. Až následně doporučujeme přistoupit k darování nemovitosti.

Katastr Vám převod povolí i bez souhlasu banky, ale sankce za to může být zesplatnění úvěru.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Chci Vás poprosit o radu co by bylo nejvhodnější pokud chci jako manželka zapsat na LV? Nabyly jsme nemovitost spolu v manželství nebylo to pro mě podstatně zapsat se protože jsme plánovali prodat. Nakonec jsme zůstali žít v bytě, o kterém píšu, tak, aby mě na LV zapsali potřebuji zjistit co třeba dát na katastr. Slyšela jsem o darovací smlouvě no hodně i i tom, že je právně napadnutelná kdyby se nedej bože co si mezi námi pokazilo. Velmi pěkně Děkuji za odpověď.

15.11.2023
Odpověď

Dobrý den,

pokud jste byt získány společně během manželství, přičemž byt nebyl darovaný, případně nebyl koupen výlučně za prostředky patřící jen jednomu z manželů, pak patří do SJM. To by znamenalo, že už majitelem jste a to o velikosti podílu 1/1 (společně s manželem). V takovém případě je třeba informovat o této skutečnosti katastr, aby provedl změnu v katastrálním operátu. Katastru bude nutné vysvětlit, že jste nemovitost nabyli během SJM.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Já bych se chtěl zeptat chtěl bych manželku zapsat na list vlastnictví vlastním nemovitost, kterou jsem nabyl před manželstvím, kterou mám ještě na hypotéku lze zapsat i 1/2 podíl, že bude vlastnit nemovitost oba? V případě, kdy se jednomu náhodou něco stane získá nemovitost jako celek, že 1/2 jde se automaticky přesune na manželku, manžela. Děkuji.

12.07.2021
Odpověď

Dobrý den,
jelikož jste nemovitost naodbudli před uzavřením manželství, je ve Vašem výlučném vlastnictví.
Převod podílu 1/2 je manželku je možný, následně bude nemovitost v podílovém spoluvlastnictví, tedy nebude předmětem SJM.
Píšete, že na nemovitosti vázne zástavní právo.
Převod části nemovitosti na jinou osobu neznamená, že nový podíl. spoluvlastník musí hypotéku splácet. Doporučujeme prostudovat smlouvu s bankou, protože v případě porušení smlouvy s bankou tato by mohla zosplatniť celou hypotéku v celosti.

V případě úmrtí podíl. spoluvlastníka, do dědění jde pouze jeho podíl na nemovitosti a následně platí (pokud v úvahu nepřichází jiná dědic. skupina) ust. § 473 Obč. zákoníku:
"(1) V první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel, každý z nich stejným dílem."
Možností pro případ dědění je i zřízení závěti. Nezletilým potomkům se však musí dostat tolik kolik činí jejich zákonný podíl a zletilým potomkům kolik činí jedna polovina jejich zákonného podílu na dědictví (§ 479 Obč. Zákoníku).

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Zápis manžela do listu vlastnictví" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den.
Vlastním nemovitost, na kterou mám hypotéku. Chci se zeptat, zda je možné dopsat do listu vlastnictví partnera? No nejsme oddáni. Pro případ úmrtí, aby zdědil nemovitost. Nebo jakým jiným způsobem se dá tato věc zaopatřit prosím?

18.07.2021
Odpověď

Dobrý den,

pokud jste vlastníkem nemovitosti, Vy rozhodujete o tom, jak s ní naložíte. Můžete např. na partnera převést podíl na nemovitosti, a to buď darovací smlouvou nebo kupní. Pokud máte ale hypotéku, doporučuji se informovat iv bance, zda s tím banka nemá problém, protože úvěrovou smlouvy mohou být nastaveny různé. V zásadě zákon nezakazuje provádět nemovitost, pokud je na ní zástavní právo banky. Stejně můžete např. sepsat závěť, aby nemovitost zdědil celou partner. Možnosti jsou různé.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci se zeptat nebo informovat, s přítelem jsme společně koupili před 3r dům. Na listu vlastnictví je psán pouze on kvůli hypotéce, ale peníze do domu jsem dala i já. Mám já práva na dům, když, že jsem neni psaná jako vlastník domu?

06.09.2021
Odpověď

Dobrý den přeji,

pokud nejste uvedena na listu vlastnictví, ale investovali jste do koupě nemovitosti, podstatné je, jaká byla mezi vámi dohoda a zda ji máte i někde zaznamenanou (např. v SMS, či emailech, nejlépe řádně písemně ve smlouvě). Pokud ne, tak pak byste mohli žádat Vaše investice zpět z titulu bezdůvodného obohacení, avšak při bezdůvodném obohacení plyne "jen" 2 letá promlčecí doba, namísto 3 roční, a tedy pokud byste podali návrh k soudu a přítel by namítl promlčení, soud by žalobu zamítl.

Právo na dům, jen z toho titulu, že jste do něj investovali nemáte. Museli byste mít písemnou smlouvu, kde byste měli řádně uvedený podíl a takto by to muselo být i v katastru nemovitostí.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Já bych se chtěl zeptat. Chtěl bych manželku zapsat na list vlastnictví jako spolumajitele na nemovitost, kterou jsem nabyl před manželstvím, kterou mám ještě na hypotéku. Dá se zapsat i 50/50 podíl, že budeme vlastnit nemovitost oba? V případě, kdy se jednomu náhodou něco stane získá nemovitost jako celek, že 1/2 se automaticky přesune na manželku, manžela. Děkuji.

17.09.2021
Odpověď

Dobrý den,

pokud jste nemovitost nabyly ještě před manželstvím, je ve vašem výlučném vlastnictví.
Převod podílu 1/2 na manželku je možný, avšak následně bude nemovitost v podílovém spoluvlastnictví, tedy nebude předmětem SJM. Uvedené znamená, že budete nemovitost vlastnit oba, tj nemovitost bude v podílovém spoluvlastnictví.
Pokud chcete převod podílu udělat bezplatně, doporučuji vám převod uskutečnit darovací smlouvou.

V případě, že se jednomu z vás něco stane, do dědění jde pouze podíl na nemovitosti podílového spoluvlastníka, kterému se něco stalo (úmrtí) a následně platí ust. § 473 Obč. zákoníku:
1) V první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel, každý z nich stejným dílem. P re případ dědění je možností i zřízení závěti. Právě závěť vám zajistí jistotu, že se v případě dědění majetek přesune na manžela či manželku. Vzhledem k uvedenému si je třeba uvědomit, že pokud máte děti, tak nezletilým potomkům se musí dostat tolik kolik je jich zákonný podíl a zletilým potomkům ze zákona přísluší jedna polovina jejich zákonného podílu na dědictví. Uvedené vyplývá z ustanovení § 479 Občan. zákoníku. Předmětné zákonné ustanovení není možné obejít ani závětí, ve kterém byste tento majetek odkázali manželce či ona vám. Platí, že podíl se nepřesouvá automaticky na druhého z manželů, pokud by existoval kromě vás ještě i jiný dědic.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, mám dotaz, pokud chlap koupí byt a splácí hypotéku za byt on, ale na LV je i družka, která ničím nepřispěla, jak ji dát z LV pryč, děkuji.

07.10.2021
Odpověď

Dobrý den. Na listu vlastnictví v části B se vedou záznamy o vlastnících. Pro změnu v těchto záznamech je třeba mít relevantní právní titul, zejména smlouvu o převodu vlastnického (případně spoluvlastnického) práva. Bez toho není možné jednoduše vlastníka "dostat pryč" z listu vlastnictví.

Nejjednodušším způsobem je uzavřít s družkou darovací smlouvu, kterou by svůj spoluvlastnický podíl převedla na partnera.

Co se týče splácení hypotéky výlučně jedním ze dvou spoluvlastníků, tato skutečnost není sama o sobě dostatečným právním základem na změnu zápisu vlastnických vztahů na listu vlastnictví.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Zápis manžela do listu vlastnictví" a chcete pomoci?

Podotázka

dobrý den
Chci se zeptat, koupila jsem byt, na, který mám hypotéku.
Na listu vlastnictví je pouze mé jméno ale, protože partner investoval peníze na předělávku a hypotéku splácet spolu chtěla bych ho zapsat do listu vlastnictví ale i jako spoludlužník hypotéky 50 na 50.
Je to možné a jak mám postupovat?
Děkuji.

18.10.2021
Odpověď

Dobrý den,

pokud jde o zápis do listu vlastnictví, je třeba uzavřít písemnou smlouvu o převodu podílu z Vás na něj. Je na Vás, zda mu ho převedete bezplatně (darovací smlouva) nebo to bude smlouva nepojmenovaná, kde se zohlední, že investoval, a proto mu podíl převádíte (nebyla by to bezúplatná smlouva, protože odplata za podíl by byly vlastně jeho investice).

Co se týče úvěru, můžete uzavřít smlouvu o přistoupení k závazku a oznámit to bance. V praxi je však ideální jít přímo do banky a požádat o to, že by chtěl partner přistoupit k úvěru. Banka by to měla s Vámi sprocesovať. Nejlepší řešení je ale to ošetřit smluvně vše společně, tedy i úvěr a také převod vlastnictví.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych se informovat ohledně vkladu do listu vlastnictví. Manžel nabyl kupní smlouvou půlku rodičovského domu před manželstvím. Druhá půlka domu je napsána na jeho otce. Máme na dům společnou hypotéku. Jaké by bylo nejlepší řešení pokud bych i já, jako jeho manželka, chtěla byt zapsaná v listu vlastnictví, ale pravděpodobně jen v jeho části / polka domu /? V případě pokud se mu něco stane jeho část připadá mně? Děkuji.

23.10.2021
Odpověď

Dobrý den. Pokud chcete být evidována na listu vlastnictví, dá se to docílit bez složitějších majetkových převodů, avšak nebudete s manželem evidováni jako bezpodieloví spoluvlastníci, ale jako podílníky spoluvlastníci. Nejideálnější by bylo, kdyby byl ochoten otec Vašeho manžela svou polovinu darovat Vám. Věci získané darováním jsou totiž vyloučeny z bezpodílového spoluvlastnictví manželů. Tímto způsobem byste dosáhli to, že s manželem byste byli oba podílovými spoluvlastníky domu se stejnými podíly.

Další možnost je to, že Vám manžel ze svého výlučného vlastnictví, resp. z jeho spoluvlastnického podílu daruje určitý podíl. Mohlo by se tak docílit toho, že Vy s manželem budete oba evidován jako podílníky spoluvlastníci s podíly o velikosti 1/4 k celku a zbylá polovina by zůstala otci Vašeho manžela.

Pokud se vašemu manželovi něco stane, jako manželka jste dědicem v první dědické skupině, kde dedíte ve stejném poměru, jako děti. Pokud děti nemáte, tak jako manželka budete dědit v druhé dědické skupině, kde budou kromě Vás rodiče zůstavitele a tzv. spolužijúce osoby.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, s manželem jsme kupovali pozemek, když jsme ještě nebyli manželé, čili jsme ho museli napsat pouze na jednu osobu. Nyní tam chceme stavět RD a chceme, aby byl pozemek napsán na obou. Jak postupovat? Děkuji za odpověď.

05.11.2021
Odpověď

Dobrý den. Pokud je pozemek ve výlučném vlastnictví pouze jednoho z manželů a chcete docílit to, aby byl zapsán na obou, dá se to. Zde je však třeba říci, že bez vícenásobných komplikovaných převodů ho nedostanete do společného jmění manželů. Poměrně jednoduše ho však víte převést do podílového spoluvlastnictví obou manželů. Stačí na to jedna darovací smlouva, kterou manžel, který je výlučný vlastník, převede podíl o velikosti 1/2 k celku na druhého manžela.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, manžel zdědil polovinu domu po rodičích a druhu polovinu jsme odkoupili od jeho sestry a máme na ni hypoteční úvěr. Kupní smlouva byla na manželovo jméno, je tedy zapsán v katastru jako vlastník celého domu. I, když tedy tu koupenou polovinu vlastníme spolu, protože jsme ji získali v manželství si myslím. Jen nevím jak to je s tou zděděnou polovinou domu. Myslím, že ta je asi manželova. Jak jednoduše dosáhnout, abychom měli každý polovinu domu. Děkuji za odpověď.

22.11.2021
Odpověď

Dobrý den. Uvažujete velmi správně. Ten zděděný podíl je výlučným vlastnictvím Vašeho manžela. Naopak podíl, který jste koupili společně během manželství by měl patřit do SJM, ačkoli je evidován na katastru pouze na manžela.

Každopádně současný stav je takový, že celý dům je zapsán jako výlučné vlastnictví Vašeho manžela. Za těchto okolností a za předpokladu, že jsou mezi vámi dobré vztahy považuji za nejjednodušší to, pokud by Vám polovinu domu manžel prostě daroval.

Přestože darování mezi manžely je v zásadě vyloučeno, neplatí to pokud jde o darování z výlučného majetku jednoho manžela druhému manželovi. Přitom formálně je dům na katastru evidován na manžela a tedy pokud jde o zápis na katastru, jsem toho názoru, že darovací smlouva na polovinu domu by přes katastr prošla a provedl by se na jejím základě vklad.

Po právní stránce nejde o úplně ideální řešení, ale v praktickém pojetí je to nejjednodušší způsob, jak zrealizovat Váš cíl.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Zápis manžela do listu vlastnictví" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den. Jak mám postupovat při zápisu do katastru. Zdědil jsem byt po mámě, ale na dědickém řízení mi nezapsali manželku do listu vlastnictví. Nabyl jsem ho během manželství a chci, aby byla uvedena na katastru i manželka. Jak mám postupovat? Děkuji.

18.11.2021
Odpověď

Dobrý den,

pokud jste získali byt děděním po své mámě, Vaši manželku nemohli zapsat do LV a to z důvodu, že Vaše manželka nebyla účastníkem dědického řízení.

Za nynějšího právního stavu jak zapsat Vaši manželku na LV je sepsání darovací smlouvy na dohodnutý podíl na bytě a následné podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, já jsem odpověď nenašel, zkusím se tedy zeptat. Nemovitost jsem nabyl s přítelkyní v roce 2000. Přítelkyně je spoludlužník i ručitel při HU. Na LV jsem majitel v podílu 1/1. Chtěl bych ale, aby byla na LV i manželka a podíl by byl stejně 1/1 neboli
Účastník právního vztahu: Vlastník
PŘÍKLAD Peter a Jana
Spoluvlastnický podíl: 1/1.

10.03.2020
Odpověď

Dobrý den přeji,

rozumím, uvedené však nelze zapsat tak, jak jste to uvedli. Podíl 1/1 mohou mít jen manželé (SJM) nebo jedna osoba, jako výlučný vlastník. Abyste měli 1/1, museli byste nabýt věc během trvání manželství ze společných prostředků. Pokud chcete, aby měla podíl, můžete jí darovat polovinu, případně jiný podíl, a to písemnou smlouvou a poté podat návrh na vklad.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
10.03.2020
Podotázka

Hezký den. Manžel mi daroval 1/2 domu s přilehlým pozemkem. Nyní jdeme kupovat od obce obecní pozemek, který jsme neúmyslně zahradili při stavbě RD v ještě roku 1999. V kupní smlouvě musí být uvedeno SJM nebo může byt 1/2 pro každého z manželů.
Děkujeme za odpověď.

31.03.2020
Odpověď

Dobrý den, pokud jdete tuto nemovitost kupovat z prostředků patřících do SJM, bude tato nemovitost patřit do SJM. Jedině, že byste s manželem podepsali notářský zápis o zúžení SJM k této nemovitosti. V takovém případě by mohla nemovitost patřit do podílového spoluvlastnictví. Bez podpisu notářského zápisu však bude pozemek patřit do SJM.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
31.03.2020
Podotázka

Dobrý den.
Po rozvodu mých rodičů jsme s maminou zjistili, že otec tedy její manžel si dal zapsat pozemky koupené a nabyté společně během manželství do katastru pouze na své jméno, do svého vlastnictví.
Je to právně možné?
Jak máme dále postupovat?
Myslela si, že se majetkově vypořádají a teď nic oficiálně z tohoto majetku nemá.
Děkuji.

06.04.2020
Odpověď

Dobrý den, pokud se pozemky kupovali během manželství ze společného příjmu nebo byli oba uvedeni na smlouvě jako kupující, nemovitost patří do SJM. Nyní je spíše otázkou, zda již uplynula tříletá lhůta na vypořádání SJM, resp. podání žaloby o vypořádání SJM nebo ještě ne. Pokud neuplynula lhůta, nevadí, že jsou napsány pouze na něj, protože z pohledu práva patří pozemky do SJM soudem vypořádá i když jsou psány pouze na něj. Zřejmě by je přikázal jemu do vlastnictví a vaší mámě by soud přiznal nárok na vypořádací podíl. Pokud však již tříletá lhůta od právoplatnosti rozvodu manželství uplynula, a oni se mezi sebou vypořádáno, uplatnila se zákonná domněnka vypořádání. V takovém případě by nemovitosti patřily do jejich podílového spoluvlastnictví, každý o podílu 1/2. Jelikož však již není možné žalovat vypořádání SJM, bude nutné žalovat určení vlastnického práva v podílu 1/2 na těchto pozemcích. Následně bude nutné nemovitosti vypořádat, ovšem už jako podílové spoluvlastnictví.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
06.04.2020

Trápi vás "Zápis manžela do listu vlastnictví" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, přeji, chtěla bych se informovat ohledně koupě domu, který partner bude mít ve výlučném vlastnictví i hypotéka bude pouze na něj. Jakým způsobem by mě mohl později zapsat na list vlastnictví, kromě darovací smlouvy, protože jsem slyšela, že ta je právně napadnutelná a jaké podmínky bych já musela splnit.

Děkuji za odpověď.

10.09.2020
Odpověď

Dobrý den,
každá smlouva je napadnutelná, jen je otázka, zda úspěšně. Nevýhoda darovací smlouvy může být při dědickém řízení, kde by mohl notář zohlednit to, co jste dostali bezplatně za života zůstavitele (manžela). Podíl na nemovitosti může na Vás převést kupní smlouvou, Směnná smlouva nebo darovací smlouvou. Jinou smlouvou to není možné. Jedině smlouvou víte získat podíl na nemovitosti, protože vklad vlastnického práva povoluje katastr a ten potřebuje mít smlouvu.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
10.09.2020
Podotázka

dobrý den

chtěl bych se zeptat, asi po roce manželství jsem získal finančně prostředky prodejem nemovitosti, jejíž část jsem získal na základě dědického řízení před uzavřením manželství. Za tyto prostředky se koupila nemovitost, na níž jsem jako jediný vlastník. Má moje manželka nárok na 1/2 nemovitosti? Finanční pohyby těchto prostředků vím doložit výpisem z účtu.

Děkuji.

24.09.2020
Odpověď

Dobrý den,
pokud byla celá kupní cena zaplacena pouze z prostředků, které jste získali prodejem nemovitosti, které jste měli ve výlučném vlastnictví, tak v takovém případě i nová nemovitost patří pouze do Vašeho vlastnictví.


Pokud jste však na doplacení kupní ceny, byť jen ve velmi malé části použili společné prostředky (například úspory nahromaděné během trvání manželství), byt patří do BSM a bude mít nárok na vyplacení podílu. Vy si budete moci uplatnit vnos do BSM.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
24.09.2020
Podotázka

Dobrý den,
chci se informovat, zda je možné zapsat ma jako spoluvlastnických nemovitosti na základě čestného prohlášení manžela, že nemovitost jsme nabyli již za trvání manželství, a tedy patří do bezpodílového vlastnictví. Jako jediný vlastník je totiž v katastru zapsán pouze manžel. Katastr mě totiž po kolaudaci odmítl zapsat jako spoluvlastnických domu, jelikož ve stavebním povolení figurovalo jen jméno mého manžela. Nerozumím proč, protože na projektu, který měl stavební úřad k dispozici, bylo zaznamenáno i mé jméno a titul manželky. Rovněž máme s manželem společnou hypotéku. Proto se chci tedy zeptat, jestli by byl tento dodatečný zápis mého vlastnického práva možný použitím takového čestného prohlášení. Děkuji.

01.11.2020
Odpověď

Dobrý den,
při posuzování vlastnického vztahu k nemovitosti, které se staví v průběhu manželství je nejpodstatnější to, kdy vznikla stavba z pohledu práva. Pokud totiž stavba byla rozestavěná během uzavření manželství, do BSM patří pouze pokud byla stavba v takovém stádiu rozestavěnosti, že bylo možné rozlišit dispoziční uspořádání prvního nadzemního podlaží. Pokud tomu tak bylo ve Vašem případě, stavba patří do BSM.


Pokud by stavba byla více rozestavěná již před manželstvím, mohla by patřit nejvíce do podílového spoluvlastnictví.


Vycházeje z Katastrálního bulletin postačuje na zápis nemovitosti do BSM písemné souhlasné prohlášení obou manželů, že nemovitost patří do BSM. Katastr nemůže na základě takového oznámení odmítnout provést změnu v zápise.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
01.11.2020
Podotázka

Dobrý den, s přítelem stavíme rodinný dům. Bereme si společný úvěr. Na schváleném stavebním povolení je uvedeno jen jeho jméno, je možné nějak tam dostat i mé jméno, abych nebyla jen dlužnické bez majetku, nebo se to řeší už darovací smlouvou?

Děkuji.

15.11.2020
Odpověď

Dobrý den,
není rozhodující, koho jméno je uvedeno na stavebním povolení, ale jaká je vůle partnerů. Pokud je totiž na stavebním povolení uvedeny pouze jedno jméno, přesto často stavba patří do podílového spoluvlastnictví nebo společného jmění manželů.


Můžete to řešit iv současnosti, ale zřejmě jednodušším bude postup darovací smlouvou.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
15.11.2020

Trápi vás "Zápis manžela do listu vlastnictví" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den.
Po 4 letech manželství jsem dostal od mých rodičů darovací smlouvou nemovitost. Byla asi na 90% dokončena. Spolu s manželkou jsme ji dokončili. Na list vlastnictví ale rodiče uvedli jen mě. Chtěl bych se zeptat, zda má manželka nárok na polovinu majetku při rozvodu? Za druhé, máme tři děti, jak je to pak s nimi - jaké mají nároky? A za třetí, pokud bych nemovitost převedl darovací smlouvou na všechny tři děti, jak je to pak s mém nárokům a nárokům manželky po rozvodu.

25.11.2020
Odpověď

Dobrý den,



dobrý den darovaný dům patří vlastnický výlučně Vám a manželka nemá nárok na polovinu. V případě rozvodu by si mohla nárokovat pouze investice, které byly provedeny ze společných prostředků na tento dům.


Pokud jde o děti, tak děti mají nárok na výživné až dokud nejsou schopny samostatně se živit. Proto pokud byste se rozvedli a děti by se přikázali do péče matce, platili byste na ně výživné. Matka by však byla jen platebním místem a výživné by mělo sloužit primárně dětem.


Co se týče třetí otázky, ta ta zřejmě ztrácí smyslu, protože dům je jen Váš, ne v kontextu rozvodu důvod uvažovat nad jeho darováním dětem. Jen pro úplnost uvedu, že pokud by měla nemovitost darovat dětem, takový úkon by musel schválit i soud.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
25.11.2020
Odpověď Rychla a přesná odpoved.Vrelo doporučuji každému kdo je v kaši a potřebuje se zorientovat jako dalej Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
25.11.2020
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych se poradit, zda je možné mě při zapíše nové nemovitosti (rodinný dům) zapsat do listu vlastnictví. Dům jsme začali stavět před uzavřením manželství. Stavební povolení je vydáno na manžela, i rozhodnutí o užívání stavby. Tak nevím, jestli je možné nyní při zapíše nové nemovitosti do katastru uvést na list vlastnictví obou manželů.

A ještě podotázka, dům je postaven na pozemku, který byl darován manželovi a on je na listu vlastnictví.

Děkuji.

03.12.2020
Odpověď

Dobrý den,
při posuzování toho, zda jste i Vy vlastníkem nemovitosti, a tedy byste měli být zapsána přímo při evidování stavby do katastru na list vlastnictví je rozhodující, zda došlo ke vzniku věci (stavby) během trvání manželství. K tomu dochází tehdy, když byla stavba rozestavěná do takové míry, že bylo možné rozlišit uspořádání prvního nadzemního podlaží až po uzavření manželství. Pokud byla stavba z velké části postavena před uzavřením manželství a pouze dokončována během trvání manželství, nebude patřit do BSM. Mohla by patřit nejvíce do podílového spoluvlastnictví manželů.


Obě věci se však dají i dodatečně zaevidovat do katastru. Katastr zná postup, kterým je možné i zpětně na list vlastnictví zaevidovat stavbu do BSM. Stejně, pokud by se mělo jednat o podílové spoluvlastnictví, manžel Vám může darovat polovinu domu (případně i pozemku).

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
03.12.2020
Podotázka

Dobrý den,
Prosím chtěla bych se poradit: manžel koupil byt, na který má hypotéku ještě před uzavřením manželství. Žiji s ním v tomto bytě téměř odpočátku, ještě jsme byli jen přátelé. Je možné mne prosím zapsat do katastru nemovitostí jako spoluvlastníka protože jsme už manželé?
Je tam nějaká lhůta? pak prosím do kdy se následně nemůže nemovitost prodat? Totiž plánujeme ho prodat, protože chceme spolu stavět domeček a ty peníze z něj investovat do společného domu.
Pokud však nebudu jako spoluvlastník na bytě při jeho prodeji a tyto finance z prodeje investujeme do domu, spadá pak společný dům do BSM? Když peníze by šly z bytu kde byl výlučným vlastníkem? Prosím jaké mám možnosti a práva, aby následně dům spadal do BSM (i kvůli dětem a rozvodu).
Předem děkuji za pomoc.

09.12.2020
Odpověď

Dobrý den,
pokud byl byt nabytý před uzavřením manželství, byt je ve výlučném vlastnictví manžela. Ačkoliv byl byt kupovaný formou hypotéky a tato byla placená během trvání manželství, tato okolnost nemění formu vlastnictví. Vy v případě rozvodu byste měli nárok na vrácení částky ve výši poloviny splátek úhrady hypotéky s příslušenstvím.


Váš zápis do listu vlastnictví jako spoluvlastníka je možný na základě darovací smlouvy.


Pokud byste byt prodali s tím, že výlučným vlastníkem bytu bude nadále pouze manžel, tedy nedaroval by Vám před jeho prodejem podíl na bytě, RD, který chcete stavět během trvání manželství, bude spadat do společného jmění manželů.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
09.12.2020
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace