Dobrý den, zemřela maminka, která byla vdaná. Bankovní účty měli každý zvlášť. Maminka před uzavřením manželství koupila byt do osobního vlastnictví. U notáře sepsala závět, ve kterém jako svého jediného dědice určila mě, jediného potomka. Před vyřízením dědictví bude vypořádání SJM. Bude notář zkoumat oba jejich bankovní účty, které neměli společné, případně bude zjišťovat, v kterých bankách pozůstalý manžel ještě může mít veden bankovní účet? Pokud notář rozhodne, že polovina společného jmění (součet financí na všech účtech, bez rozdílu na koho je vedený) jde do pozůstalosti po zemřelé, může se proti tomu pozůstalý manžel odvolat? Současně mě maminka v závěti ustanovila jako správce majetku do vyřízení dědictví. Znamená to, že mohu disponovat s penězi na jejím bankovním učtu?
Dobrý den, majetek, který je v okamžiku smrti zůstavitele součástí SJM, se nejdříve musí vypořádat, a do dědictví poté připadne to, co je výlučným majetkem majetkem zůstavitele- tedy vypořádané SJM. Předpokládám, že notář bude rozhodně zkoumat i bankovní účty nevedené na jméno matky, neboť součástí SJM je dle ust. § 709 Občanského zákoníku: to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, s výjimkou toho, co
a) slouží osobní potřebě jednoho z manželů,
b) nabyl darem, děděním nebo odkazem jen jeden z manželů, ledaže dárce při darování nebo zůstavitel v pořízení pro případ smrti projevil jiný úmysl,
c) nabyl jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech,
d) nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví,
e) nabyl jeden z manželů náhradou za poškození, zničení nebo ztrátu svého výhradního majetku.
(2) Součástí společného jmění je zisk z toho, co náleží výhradně jednomu z manželů.
Co se týče správy, předpokládám, že máte na mysli správu pozůstalosti. Zůstavitel může ustanovit správce pozůstalosti formou veřejné listiny- notářského zápisu. Na základě této listiny spravuje správce pozůstalosti pozůstalost do doby, než skončí pozůstalostní řízení. Správou se však rozumí sprostá správa, tedy činění kroku, které jsou nutné pro zachování pozůstalostního majetku, který je spravován, nikoliv dispozice Vámi myšlené.
Pro více informací doporučuji obrátit se na pověřeného notáře.
Dobrý den, před 4 roky jsme s manželkou koupili dům na hypotéku. V katastru je veden jako SJM. Letos v dubnu manželka zemřela a chci se zeptat, jak je to s vypořadaním. Máme 4 děti a trochu mě mate, že notář dělí cely dům na 5 dílů?
Dobrý den, při smrti jednoho z manželů zaniká i SJM. To je před rozhodnutím o dědictví nutno vypořádat. SJM se vypořádá tak, že část vypořádaného SJM, která připadne žijícímu manželovi, se stane jeho výlučným majetkem, druhá část připadlá zesnulému manželovi bude součástí dědického řízení.
Tedy, pokud je nemovitost vedena jako SJM, připadne pravděpodobně její polovina do Vašeho výlučného vlastnictví a druhá polovina se stane součástí dědického řízení.
Ust. § 1491 Občanského zákoníku zakotvuje tzv. jiné pořízení pro případ smrti, mezi které mimo jiné patří závěť, která má při jejím sepsání přednost před klasickým děděním dle zákonné dědické posloupnosti.Pokud zůstavitel nesepíše jiné pořízení pro případ smrti, bude se dědit na základě tzv. zákonných dědických tříd, které jsou upraveny v ust. § 1635 a násl.Občanský zákoník zakotvuje celkem 6 dědických tříd, které dědí postupně.
§ 1635
První třída dědiců
(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.
(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.
Tedy, následně, pokud se bude dědit na základě dědických tříd, a potomci se nevzdají dědictví ve Váš prospěch, bude část vypořádané nemovitosti dělena stejným dílem mezi Vás a potomky.
Dobrý den, zjišťuje se při vyřízení pozůstalosti i zůstatek peněz na účtě manžela, který zůstal sám po smrti manželky? Matka v době úmrtí měla na svém účtu jen minimální hotovost, která je předmětem pozůstalosti. Ale otec má na svém účtu společně naspořené peníze za dobu trvání manželství. Zjišťuje notář při vyřízení pozůstalosti i jeho stav účtu v době úmrtí manželky?
Dobrý den, v rámci dědického řízení provádí notář - soudní komisař nejprve tzv. předběžné šetření, na základě kterého výzvou vypraviteli pohřbu a poté sám zjišťuje rozsah majetku.
Po zjištění majetku spadajícího do pozůstalosti nařídí notář jednání o pozůstalosti, kam budou pozvání všichni potencionální dědicové.
Zde následně můžete uplatnit a navrhnout případně další zjištěný majetek nad rámec obsahu pozůstalosti.
Zákon o zvláštních řízeních soudních stanoví:
§ 110
Dědic, vypravitel pohřbu a stát
(1) Účastníky jsou ti, o nichž lze mít důvodně za to, že jsou zůstavitelovými dědici; má-li dědictví připadnout státu proto, že nedědí žádný dědic ani podle dědické smlouvy nebo závěti, ani podle zákonné dědické posloupnosti, a hledí-li se na stát, jako by byl zákonný dědic, je účastníkem pouze stát.
(2) Odstavec 1 se nepoužije, bylo-li řízení o pozůstalosti zastaveno, protože zůstavitel nezanechal majetek (§ 153) nebo protože zanechal majetek bez hodnoty nebo majetek nepatrné hodnoty (§ 154); v tomto případě je účastníkem ten, kdo se postaral o pohřeb zůstavitele.
Jakožto účastník řízení následně máto právo účastnit se jednání, podávat návrhy a opravné prostředky apod.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu