Otázka

Náhrada za nevyužívání spoluvlastnického podílu


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, spoluvlastním byt v Brně v poměru 775/1000 (já) a 225/1000 (bývalá partnerka). V současnosti nemohu v bytě bydlet, rozešli jsme se, navíc fyzicky nemám od "svého" bytu klíče. Požaduji po bývalé partnerce náhradu za nevyužívání spoluečné nemovistosti ve výši cca nájemného v místě s přihlédnutím na výši mého podílu. Mám k tomu připravenu i dohodu (formu smlouvu). Bývalá partnerka toto odmítá. Tento stav trvá již několik měsíců. Je možnost dát návrh na soud k vydání předběžných opatření a vymoci tak co nejrychleji platby za můj podíl a zároveň dát žalobu na soud, který by rozhodl o výše náhrady nebo případně i k prodeji nemovitosti (mého vyvázání z podílového vlastnictví)? Je náhrada můj nárok i bez písemné smlouvy a dá se vymáhat zpětně? Děkuji.

30.03.2024
Odpověď

Dobrý den, 

pokud jste nemovitost s partnerkou koupili společně jako nesezdaní partneři a jste v katastru uvedeni oba jako vlastníci, nemovitost jste tedy nabyli do spoluvlastnictví podle ustanovení § 1115 odst. 1 občanského zákoníku.  Podle tohoto ustanovení osoby, jimž náleží vlastnické právo k věci společně, jsou spoluvlastníky.  

Ve Vašem případě nastala situace, kdy jeden spoluvlastník neoprávněně brání jinému v užívání společné věci. Vy jako opomenutý spoluvlastník máte právo se domáhat vydání takto vzniklého bezdůvodného obohacení vůči druhému ze spoluvlastníků, tedy vůči Vaší bývalé partnerce. Nabízí se Vám tedy obrana ve formě žaloby na vydání bezdůvodného obohacení k místně příslušnému soudu, ve které se budete domáhat toho, aby Vám partnerka nahradila to, o co se obohatila tím, že Vás nenechala v bytě bydlet a tím takzvaně nadužívala svůj spoluvlastnický podíl. 

Ve vaší situaci bude dále vhodné provést zrušení spoluvlastnictví. Pokud by jeden z vás odmítal byt prodat a trval na setrvání ve spoluvlastnictví, pak je nutné požádat soud, aby rozhodl o zrušení spoluvlastnictví. Doporučuji se tedy obrátit na místně příslušný soud dle vašeho bydliště s žalobou na zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví i s návrhem, jak si přejete spoluvlastnictví vypořádat. Může jít například o prodej nemovitosti s rozdělením výtěžku, nebo převedení vlastnického práva jednomu nebo více spoluvlastníkům a vyplacení ostatních. Soud sice není tímto návrhem vázán, ale přihlédne k vaší vůli. 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace