Otázka

Může mě partner vyhodit z domu


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, může mě partner vyhodit z domu, který jsme sice stavěli společně, ale napsaný je na něj, manželé nejsme. Mam tam trvalý pobyt a vychováváme naše dvě nezletilé děti? Dekuji

31.07.2024
Odpověď

Dobrý den,

pokud je dům zapsán pouze na Vašeho partnera, je formálně jeho vlastnictvím, nicméně pokud jste se na jeho stavbě oba podíleli finančně nebo fyzicky, může to mít vliv na vaše práva – a to vznik společného vlastnictví (respektive spoluvlastnictví) dané nemovitosti. Pokud se podaří prokázat, že jste na domě měli nějaké spoluvlastnické právo, můžete se domáhat vypořádání tohoto podílu. Je dobré shromáždit veškeré důkazy, které by mohly prokázat vaše práva k domu - například smlouvy, účtenky, výpisy z účtu atd. 

 

I když je dům napsaný pouze na jednoho z vás, trvalý pobyt a péče o společné nezletilé děti mohou mít významnou roli při posuzování dané situace. Pokud ve společném bydlení vychováváte dvě děti, je možné, že byste měla určité právo zůstat v domě, zejména v případě, že by Váš odchod měl negativní dopad na děti. Dle zákona mají rodiče povinnost se o děti starat, a to zahrnuje i zajištění jejich bydlení. V případě, že by Vaše vystěhování ohrožovalo zájem dětí, můžete se obrátit na soud, který může rozhodnout o dočasném opatření, například o tom, že budete moci v domě zůstat.

 

K tomu například ustanovení zákona:

§ 858

Rodičovská odpovědnost zahrnuje povinnosti a práva rodičů, která spočívají v péči o dítě, zahrnující zejména péči o jeho zdraví, jeho tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj, v ochraně dítěte, v udržování osobního styku s dítětem, v zajišťování jeho výchovy a vzdělání, v určení místa jeho bydliště, v jeho zastupování a spravování jeho jmění; vzniká narozením dítěte a zaniká, jakmile dítě nabude plné svéprávnosti. Trvání a rozsah rodičovské odpovědnosti může změnit jen soud.

§ 875

(1) Rodičovskou odpovědnost vykonávají rodiče v souladu se zájmy dítěte.

(2) Před rozhodnutím, které se dotýká zájmu dítěte, sdělí rodiče dítěti vše potřebné, aby si mohlo vytvořit vlastní názor o dané záležitosti a rodičům jej sdělit; to neplatí, není-li dítě schopno sdělení náležitě přijmout nebo není schopno vytvořit si vlastní názor nebo není schopno tento názor rodičům sdělit. Názoru dítěte rodiče věnují patřičnou pozornost a berou názor dítěte při rozhodování v úvahu.

§ 877

(1) Nedohodnou-li se rodiče v záležitosti, která je pro dítě významná zejména se zřetelem k jeho zájmu, rozhodne soud na návrh rodiče; to platí i tehdy, vyloučil-li jeden rodič z rozhodování o významné záležitosti dítěte druhého rodiče.

(2) Za významnou záležitost se považují zejména nikoli běžné léčebné a obdobné zákroky, určení místa bydliště a volba vzdělání nebo pracovního uplatnění dítěte.

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace