Otázka

Jak si ochránit svůj majetek nabytý před sňatkem


Položit otázku
Otázka

Dobrý den přeji, Chtěla bych Vas požádat o radu. V srpnu se mam vydávat. Byt, auto a zařízení v bytě jsem nabyla samostaně a nevztahuje se na ně ani žádná půjčka ani úvěr. Chci si ochránit svůj majetek a samozřejmě i příští majetek ktery dobudu behem manzelstvi ktere bude uzavřeny v srpnu 2015. Jelikož majetek můj a majetek mého přítele su diametrálně odlišné (on je v procesu osobního bankrotu) a já se uspesne posuvu v kariéře, na které svědomitě Makam. Existuje nějaká forma smlouvy, dohody o tom že každý z partnerů bude nabývat majetek výlučně pro sebe a tudíž že ani jeden nebude zodpovědný za dluhy toho druheho? Přítel je v procesu osobního bankrotu. Zaujímá ma ci existuje způsob jak dokážu ochránit svůj současný i příští majetek nebo to mozne není av tom případě se nevydá. Zijem a pracuji v Miláně ale samozřejmě v případě potřeby vím doletět na Slovensko a popovídat se osobně. Potřebuji jen vedet ci je mozne to řešit nebo se mam vykašlat na svatbu. Nerada bych spláceny jeho dluhy ze své výplaty. Dakujem velmi pekne za odpoved.

Odpověď

Dobrý den,

na Slovensku neexistuje možnost dohodnout se, že společné jmění manželů vůbec nevznikne. Pokud disponujete majetkem, který jste nabyli před manželstvím, tento majetek nebude patřit do SJM a ani v případě exekuce nemůže být dluh manžela uspokojen z tohoto Vašeho majetku. Co se týče majetku nabytého během manželství je možno uzavřít dohodu o tom, že SJM vznikne až při zániku manželství. To znamená, že během celého manželství budete nabývat a disponovat se svým majetkem každý sám. Až při zániku manželství by majetek, který vlastní každý z Vás v daném čase byl předmětem vypořádání SJM. Danou dohodu lze uzavřít jen ve formě notářského zápisu. Další možnost je zrušit SJM během manželství. K tomu však musí být zákonné důvody.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Zdravim.Ma vliv delka manželství na majetek? POKUD jsem něco nabyl před manželstvím prý po 10ti letech automaticky přechází na polovinu. dakujem

03.01.2023
Odpověď

Dobrý den.


délka trvání manželství má vliv na majetek, ovšem ne takový, jak to píšete ve své otázce. Není pravdou, že po deseti letech automatický přechází majetek na polovinu. POKUD jste vlastnili majetek před uzavřením manželství, tento majetek patří výhradně Vám. Společným se stává pouze majetek, který manželé nabyli Během manželství a ze společných peněz.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci se poradit jménem mé mámy. Máma bývá s bratrem, který se k ní vrátil bydlet po svém rozvodu, má u ní Online i trvalý pobyt. Bratr je ale doslova černá ovce rodiny, nikde nepracuje, neplatí si ani zdravotní a ani sociální pojištění, má dluhy, exekuce. Vlastníkem domu je máma, bratr tam nevlastní nic, mame nepřispívá ani na živobytí, na nic. Máme strach, že máma Kvůli bratrovi, tým že tam má trvalý pobyt, přijde o majetek Kvůli bratrovým dlouhém a exekuci. Moje otázka je, zda ho máma Může odhlásit z trvalého pobytu, POkud ano, jak má postupovat? Děkuji pěkně.

10.05.2023
Odpověď

Dobrý den,


Pokud jde o odpověď na otázku, zda matka Může přijmout o majetek Kvůli bratrovým dluhem, tak odpověď je, že Nemůže. Majetek Vaší mámy není postižitelný exekuce, protože dluhy nejsou jí, ale Vašeho bratra, proto se vůbec nemusíte obávat.


Pokud jde o odhlášení Vašeho bratra z trvalého pobytu na nemovitosti Vaší mámy, tak toto je možné, protože bratr již není nezaopatřeného. Matka ho Může odhlásit z trvalého pobytu.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Rád bych Vás poprosil o radu v oblasti rozvodu manželství. S bývalou manželkou jsme si koupili byt ještě před sňatkem v 2006. V r. 2014 došlo k rozvodu a následně K SJM. Dohodou SJM bylo, že byt přejde do mého vlastnictví avšak na katastrálním úřadě mi zamítli žádost na vklad, protože byt byl zakoupen před uzavřením manželství. Co je z právního hlediska správné. Bylo by pro mě lepší s bývalou manželkou podepsat darovací nebo kupní prodejní smlouvu za symbolické 1 €? Osobně si myslím, že darovací smlouva je snadno soudní napadnutelná. A mohla by si po letech bývalá manželka nárokovat vrácení podílu k bytu?

20.07.2022
Odpověď

Dobrý den, pokud byl byt koupen před sňatkem, pak tento byt skutečně nepatří do SJM.

Pokud je společný (v podílovém spoluvlastnictví) potom uzavřete smlouvu o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobry vecer. Poprosila bych odpověď na otázku: manzel před nasí svatbou dostal darovací smlouvou od svých rodičů dům s pozemkem. Smlouva vsak ma věcně břemeno, tim su moji svokrovci maji pravo doživotního užívání. po svatbě jsme vypláceny manželovy sestry, předělávali. manzel tvrdí, že v případě rozvodu já nemam nanic z domu narok. Muzete mi vysvetlit jak to je. dakujem

Odpověď

Dobrý den,

pokud dům s pozemkem dostal Váš manžel, jako dar, pak tento majetek nepatří do SJM, nakolik jsou dary zákonem vyloučeny z SJM. Při vypořádání nebudete mít nárok na podíl na tomto majetku, avšak na druhé straně podle § 150 občanského zákoníku, máte nárok na to, aby Vám bylo vyplaceny to, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na výlučným majetek manžela.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Jak si ochránit svůj majetek nabytý před sňatkem" a chcete pomoci?

Podotázka

Doby den, poprosim o radu. Já s přítelem chceme kupit nemovitost. Majitelem je můj otec spolu se sestrou. Dům získali jako dědictví, po své mámě v rokou 2010. Jejich máma získala majetek na zaklade notářského zápisu v roce 2005 kde je uvedeno: ze ona je jedinou vlastnický, na zaklade dohody (zřejmě ústní, protože v zápisu nejsou uvededene podpisy zádných předešlých majitelů ) se svými sourozenci as detmi uz neživého sourozence. V zápisu je také poznamenáno, že bývalí majitelé si mohou nárokovat na svůj majetek, v případě jakýchkoliv nesrovnalosti. Od zápisu notářského zápisu proběhlo uz 10 let. Otazka: Mohou si povodni majitelé nárokovat na majetek? Mozme pozemek kupit, začít stavět? Dakujem pěkně za radu.

04.08.2022
Odpověď

Dobrý den, notářský zápis se sepsala pravděpodobně mezi mámou Vašeho otce a ostatními spoluvlastníky nemovitosti. Vycházeje z toho, že Váš otec a jeho sestra nabyly bez problémů nemovitost v rámci dědického řízení, je zřejmé, že k žádným nesrovnalostem ze strany bývalých majitelů nedošlo a nedošlo ani k nárokovaných svých práv vyplývajících z notářského zápisu. Pro posouzení toho, o jaké nároky bývalých majitelů jde, by bylo třeba prostudovat notářský zápis. Ale vzhledem k tomu, že Váš otec a jeho sestra jsou vlastníky nemovitosti (pravděpodobně zapsáni v listu vlastnictví na katastru v podílech 1/2), nepovažuji případnou koupi nemovitosti za právně složitou a riskantní věc. Ve smyslu zásad občanského práva je dobromyslné nabytí věci od nepravého dědice, jemuž bylo dědictví potvrzeno, chráněné jako kdyby byl věc nabyl od pravého dědice.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci Vás poprosit o radu. Bydlíme s přítelkyní v 2 iz. bytě, který jsem koupil já. Nejsme manželé. Máme i 4r. synka. Nyní chci koupit větší 3 iz. byt, který budu financovat zase jen já a na listu vlastnictví bude mé jméno. Jak je to s majetkem, bude patřit pouze mně? Děkuji za odpověď.

30.11.2022
Odpověď

dobrý den

pokud nejste manželé, nenabýváte majetek do bezpodílového vlastnictví manželů. Tedy pokud nyní koupíte byt, kupujete ho do výlučného vlastnictví, tedy budete jediný vlastník.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, plánujeme as rozvádět as tím souvisí moje otazka. Před uzavřením manzelstvi jsem měl určitý obnos peněz na stavebním spoření. Během délky trvání manzelstvi jsme vložili maly obnos peněz na moje stavebně spoření. Manzelka si založila stavebně spoření s minimální částkou před sňatkem. Během manzelstvi se finance v převážné většině ukládaly na spoření. Chci vědět jak se rozdělí finance při rozvodovém konání, jelikož manželka získala 90% peněz během trvání manželského svazku.

23.12.2022
Odpověď

Dobrý den, pokud byly peníze získané před manželstvím, tak potom nepatří do SJM. Pokud však byly posílány na spoření manželky během manželství z příjmu, které bylo pořízeno během manželství, tak potom tyto peníze (vložené na spoření) budou vypořádávat. Budete mít nárok na 1/2 z vložených peněz na její spoření.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, naše domovní důvěrnice nám přikázala vyprázdnit společný prostor v domě / kočárkárna /. Nejsem sama, kdo tam má své věci, v domě bydlí starší lidé, žádné malé děti. Je to můj soukromý majetek / postele a peřiňáky / a ona tvrdí, že když kočárkárna nevyprázdníme, věci odtud dá vyházet. Má na to vůbec právo? Vždyť je to můj majetek. Sousedé si nyní věci dávají do sklepních prostor. Děkuji.

17.12.2022
Odpověď

dobrý den


o společných prostorách v domech rozhodují vlastníci bytů nadpoloviční většinou přítomných vlastníků na domovní schůzi. Problém s využitím společných prietorov je třeba řešit na domovních schůzích. Tedy je nutné se dohodnout se sousedy. Pokud si všichni stahují věci (resp. Vyklízet prostor), asi tam bude nějaký důvod odhlasován vlastníky domu.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Jak si ochránit svůj majetek nabytý před sňatkem" a chcete pomoci?

Podotázka

AK MAM před sňatkem NA UCTE V BANCE PENÍZE, budou tyto po sňatku součástí SJM? JAK JE TO U pozemků? (BYT) DAKUJEM

Odpověď

Dobrý den,

podle § 143 občanského zákoníku Společné jmění manželů je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka.

Ani peníze, ani nemovitosti nebudou patřit do SJM, pokud jste je vlastnili už před uzavřením manželství.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, můj přítel original z Afriky-Ghany momentalne žije a pracuje v Rakousku (vse legální legální viza) ja v Anglii, setkáváme se tak ze létám do Rakouska neboť on mě povolení oběhu jen do Senghen prostory co UK není ... v nejbližšími době se chceme vzít .. pak jako moj manzel může přijít do UK a pracovat ?? za jakoukoliv odpoved dakujem

Odpověď

Dobrý den, pokud se vezmou, tak manžel může požádat o pobyt v rámci EU (uvádí se konkrétní adresa bydliště), který mu umožňuje pak cestovat i do Anglie a samozřejmě pracovat.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobry den přeji. Před devíti lety jsem koupil nemovitost. Jelikož jsem byl podnikatelem tak Tato nemovitost byla zajištěna přes úvěr který brala moje partnerka se kterou žijeme dvacet let. Nyní máme krizi a vyhrožuje že celá nemovitost je jí, protože je ona jako vlastník zapsaná na listu vlastnictví. V době koupě byla na mateřské dovolené všechno jsem financoval já. Ptám se v mém případě není to podílové spoluvlastnictví, protože nejsme manželé? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

pokud je na LV zapsána pouze Vaše partnerka, pak jde o její výlučné vlastnictví. Podílové spoluvlastnictví vzniká na základě dohody a podle judikatury soudů samotné vynaložení prostředků, bez dohody o založení spoluvlastnictví, nezpůsobuje vznik spoluvlastnictví. Pokud jste však vynaložili vlastní prostředky na cizí věc a zhodnotili ji, její vlastník se bezdůvodně obohacuje na Váš úkor.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Manzel v květnu zemřel a peníze, auto i motorka byly psány kvůli dluhu na manželova syna. Peníze byly uloženy na úctě, ktery patri manželova synovi. Vse si uz vzal a peníze vybral. Když to byl manzelu majetek a tím, že je na jméno jeho syna mam na něco nárok? Dakujem za odpoved.

Odpověď

Dobrý den, dědictví po zůstaviteli tvoří veškerý jeho majetek a také jeho dluhy. Vzhledem k tomu, že motorka i auto byly psány na jméno jeho syna, ve smyslu toho je z právního hlediska jejich vlastníkem a majitelem on a ne Váš manžel. Ve vztahu k penězům na účtu jeho syna si Vám dovoluji uvést, že byste museli prokázat, že peníze byly Vašeho manžela. Vzhledem k skutkovou situaci popsanou ve Vaší otázce však mám za to, že byste to prokazovaly jen velmi těžko. Jeho syn má v tomto směru výhodnější postavení, protože by mohl tvrdit, že mu otec všechny ty peníze daroval. Darovací smlouva totiž nevyžaduje písemnou formu (pouze u nemovitostí), a proto při darování peněz postačí ústní forma darovací smlouvy. Na základě toho mám za to, že ve Vaší otázce jmenované věci po Vašem manželovi patří jeho synovi a nebudou zahrnuty do dědického řízení.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Jak si ochránit svůj majetek nabytý před sňatkem" a chcete pomoci?

Podotázka

Jsem 20 let vdova. S nebohého mužům mam jednoho 23 ročního syna. 10 let mam partnera, s kterym mame 8 dceru. Partner ma 18 letá dcera z prvního manželství. Kdybych se za něj provdala majetek, ktery vlastním (rodinny dům, auto) by byl potom společný? Kdybych umřela zdědila by i partnerova dcera? Co bych samozřejmě nechtěla, neboť nemáme dobře vztahy. Dakujem za odpoved

Odpověď

Dobrý den, majetek, který vlastníte v současnosti je Vaším výlučným majetkem a uzavření sňatku (dalšího manželství) na tom nic nezmění. Tzv. společné jmění manželů (SJM) vzniká až uzavřením manželství, a až věci nabyté po uzavření manželství patří do SJM. Jelikož jsou rodinný dům a auto ve Vašem výlučném vlastnictví, tak v případě dědění po Vás by všechno zdědil Váš syn jako jediný dědic v první zákonné skupině (pokud byste nespísali závěť). Pokud byste v době smrti byly vdaná za Vašeho partnera, tak by dědil Váš syn a Váš manžel stejným dílem. Dědění Vašeho manžela však můžete vyloučit sepsáním závěti, ve kterém byste všechen svůj majetek odkázali Vašemu jedinému synovi. Jedinou možností, kdy by po Vás dědila i partnerova dcera by byla, kdyby jste ji ustanovili závětí jako svou dědičku. Zatímco bude žít Váš syn, tak při dědění ze zákona nemůže nastat situace, že by dědila i partnerova dcera.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych poradit. S přítelem jsme koupili byt na hypotéku přítel je dlužník a já spoludlužník. Byt máme rozdělen na polovinu. Oba jsme rozvedení a každý z nás má jedno dítě z prvního manželství. Chtěla bych vědět, jak by se byt dědil v případě smrti jednoho z nás pokud bychom nebyli manželé a jak by to vypadalo, kdybychom se vzali. A ještě byt předěláváme a na byt jsme použili moje vlastní peníze.



Dá se to nějak ošetřit právní, že jsem do bytu investovala vlastní prostředky, nebo si máme změnit rozdělení bytu na listu vlastnictví. Děkuji za odpověď.


13.02.2021
Odpověď

Dobrý den, pokud jde o společný nemanželský majetek, tak tento již máte v podílovém spoluvlastnictví. Pokud jeden ze spoluvlastníků investuje do nemovitosti své peníze, a to tak, že druhý se nepodílí na investování do nemovitosti podle velikosti svého podílu, pak je vhodné uzavřít dohodu s druhým spoluvlastníkem, v níž se dohodnete na případné změně podílů nebo budoucí úpravě podílů, případně na tom, jak se zohlední tato investice do společné nemovitosti v budoucnosti.



Pokud byste se vzali, pak se ve vztahu k nemovitosti nic nemění a stále sestava v podílovém spoluvlastnictví.



Pokud jde o Vaši otázku ohledně dědění, tak pokud byste nebyli manželé, pak by celý majetek zdědily pouze děti, které byste měli v době své smrti. Pokud byste se vzali, pak by dědil manžel a Vaše děti.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Chtěl bych půjčit své snoubence 10.000 EUR na rekonstrukci domu. Na příští rok se máme bratr takže peníze nazpět chtít nebudu. V případě, že bychom se rozešli budu je od ní chtít zpátky, plus veškeré výdaje s tím spojené.


16.02.2021
Odpověď

Dobrý den, protože jste nevztáhli konrétnu otázku, co Vás zajímá odpovím Vám pouze obecně. Pokud požiačiate peníze doporučuji Vám vyhotovit písemnou smlouvu o půjčce, kde se přesně uvede kolik jste jí půjčili, zda jde o úročí nebo bezúročnou půjčku a dokdy je povinna Vám ji vrátit. Nedoporučuji půjčovat peníze bez smlouvy.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci Vás poprosit o radu. Můj přítel vychovává 16 letého syna, protože jeho matka od nich odešla před 7. lety. Nebyli manželé, dohodli se jen ústně, že syn bude u něj, protože matka má neustále problémy s exekutory a bývá na ubytovně. Stará se o něj, aniž by pobíral alimenty, přídavky na dítě nebo daňový bonus. Platil mu životní pojištění, které mu založila v minulosti jeho matka. Nedávno jsme zjistili, že pojistku zrušila a peníze si nechala vyplatit na svůj účet. Jakým způsobem je možné dostat od ní peníze zpět pro syna, když má ústřižky ze šeků u sebe? A ještě jedna věc, přítel postavil dům, který je psán na něj a syn je jediný dědic. Bojíme se toho, že pokud by se příteli něco stalo a dům by zdědil syn tak jeho matka by to hned zneužila a připravila by ho o něj. Má na něj velký vliv, protože ho psychicky vydírá sebevraždou a podobně. Syn ji má rád a vždy jí naletí, půjčuje peníze, které mu nikdy nevrátila. Jakým způsobem bychom ho mohli chránit, aby ho v budoucnu nepřipravila o dům? Mimochodem já příteli také investovala do zařízení v domě tak bych to chtěla také nějak právně ošetřit, ale nevím jakým způsobem. Děkuji velmi pěkně.


11.03.2021
Odpověď

Dobrý den, u pojistky je zejména důležité prokázat, kam byly tyto peníze poslané z pojistky jeho syna. Tzn. potvrzení od pojistitele, že pojistka byla ke dni ... zrušena a částka .... € vyplacena na účet. Po získání tohoto potvrzení by bylo možné následně od ní požadovat vydání těchto peněz, protože šlo o majetek syna známého. V případě, že by syn známého zdědil po něm majetek, a tedy i nemovitost bude po dosažení plnoletosti oprávněn o svém majetku rozhodovat pouze on. Bude záležet výhradně na něm jak s tímto majetkem naloží av tomto mu nijak nemůžete zabránit, dokud netrpí duševní poruchou, která by mohla odůvodnit jeho omezení na způsobilosti k právním úkonům. V případě, že Váš přítel uznává, že jste investovali do jeho nemovitosti, např. do zařízení v nemovitosti, je možné mu dát podepsat uznání dluhu. V uznání dluhu musí co do výšky a důvodu uznat svůj dluh a zavázat se ho do určitého času vrátit. Promlčecí doba při uznání dluhu je 10letá, čili byste měli dostatečný časový rámec, rozsah na uplatnění / nepoužití svého práva vůči němu.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Jak si ochránit svůj majetek nabytý před sňatkem" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli zplnomocnění k zastupování na dědickém řízení na všechny úkony má být podepsáno ověřeným, resp. neověřeným podpisem? Děkuji. S pozdravem Jozef

Odpověď

Dobrý den, doporučujeme vždy ověřit, notáři rovněž žádají ověřený podpis na zplnomocnění.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, potřebovala bych surne poradit, manželovi nedávno - April 2016 zemřel otec a zůstaly po něm kromě 3 pokojový bytu i dlužní, ktere se musí i nadále platit. Kromě mého muže dedi i jeho sestra. Dva měsíce po jeho smrti jsme dlužní tahali sami s mužem, ale teď už to nemohu platit, tak jsme požádali i jeho sestru aby polovinou přispěla. Odmítla nas a dlužní prý platit nema z coho. Dědické řízení este není uzavřeny nakolik jeho sestra žije mimo SK a stale to jen oddaluje a tím pádem není ani pravne rozhodnuto koho dlužní su a jakým podílem. My se nyní s manželem bojíme, že ohrozit i nas majetek nakolik dluhy víme splácet jen polovinu. Prosim Vas jako mámě nebo jak bychom mohli postupovat v této věci aby nas její nezájem nedotkl na majetku. Dakujem velmi pekne za odpoved

Odpověď

Dobrý den, v první řadě je třeba určit, zda dluhy jsou menší než samotná hodnota bytu. Pokud je to tak, pak se Vám samozřejmě vyplatí přijmout dědictví.


Pokud přijmete dědictví, přejdou na Vás i dluhy a to v podílu, jaký nabude manžel v dědictví (pokud jsou dva tak po 1/2). Věřitel může žádat uhradit celý dluh pouze od Vašeho manžela, avšak manžel má právo žádat nahradit to co uhradil za sestru. Pokud by sestra nechtěla vrátit částku, kterou za ni uhradil, Váš manžel může podat návrh k soudu. Pozor na 2 roční promlčecí lhůtu.


Pokud dluh nebude splácet, tak se bude navyšovat o úroky z prodlení a možná i o smluvní pokuty (pokud byly dohodnuty).


Požádejte notáře (notářku), aby vytyčila dědické řízení a aby ve věci rozhodla. Dluh určitě splácejte, protože pokud se nevzdáte dědictví, tak ten dluh je i Vašim dluhem.


Také je třeba vědět, že i když notářka rozhodně avšak sestra nebude chtít byt prodat (resp. Bude mít jinou představu o ceně, kterou chce dostat), tak byt bez oboustranného souhlasu neprodáte a budete se muset s ní vypořádat (pokud to nepůjde dohodou, tak soudní cestou). Doporučoval bych Vám to pak řešit tak, že začnete od ní vymáhat všechny částky, které jste za ni uhradili, aby pocítila, že nemůže jen tak čekat.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli v sucasnosnosti uz není mozne v rámci dědického řízení uzavření dohody dědiců. Je opravdu pravda, že notar potřebuje potvrzení realitní kanceláře o hodnotě nemovitosti? Dakujem za odpoved. S pozdravem ing.Anna Plesnivá

Odpověď

Dobrý den. Ve smyslu současné právní úpravy dědického řízení já možné uzavřít dohodu dědiců o vypořádání dědictví. Pokud jde o potvrzení od realitní kanceláře o hodnotě nemovitosti, toto je zřejmě potřebné k určení obecné hodnoty majetku ve smyslu ustanovení § 200 odst. 2 civilním mimosporového pořádku.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, ráda bych uzavřela manželství s mužem se socha uprchlík v Rakousku. Jelikož mám děti z předchozího manželství a vlastníme byt chtěla bych se chránit tak, aby vše získané před manželstvím zůstalo "v rodině" čili v mém vlastnictví, zda vlastnictví mých děti a to i v případě dědění i rozvodu. Jaké kroky mám před uzavřením manželství v ČR s mužem z Rakouska bez "papírů" uprchlíkům podniknout? Je legální uzavřít takové manželství? Samozřejmě, že nejde o dohodu, či obchod. Jsou nějaké právní rizika plynoucí z takového manželství? Partner nabude slovenské státní občanství po sňatku? Děkuji.

12.04.2021
Odpověď

Dobrý den, pokud chcete, aby veškerý majetek zůstal pouze Vašim dětem, pak je řešením právě závěť (testament). Závětí odkážete všechen svůj majetek pouze svým dětem. Manžel pak nebude dědit. Uzavření manželství uprchlíkům není zakázáno. Může se však stát, že za vámi přijde policie a budou se ptát na Vaše manželství. Už jsme řešili takový případ. Protože mnoho uprchlíků řešit svou situaci právě sňatkem. Když jsou oddáni nemusí se vystěhovat. Sňatkem automaticky nezískává uprchlík občanství České republiky.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Jak si ochránit svůj majetek nabytý před sňatkem" a chcete pomoci?

Podotázka

Před měsícem jsem uzavřel manželství. Manželka má syna z 1. manželství a byt v osobním vlastnictví, který nabyla před svatbou. Já mám také vlastní byt v jiném městě a 2 děti z 1. manželství. Žijeme ve společné domácnosti v jejím bytě. Jak by se dědilo v případě smrti jednoho z manželů?

28.09.2021
Odpověď

Dobrý den, pokud by jeden z vás zemřel pak majetek, který je ve výlučném vlastnictví zemřelého manžela se bude dělit rovným dílem mezi děti a pozůstalého manžela. Každý dostane stejný díl, to znamená, že pokud je jedno dítě a jeden manžel, rozdělí se to na polovinu a pokud jsou dvě děti a manžel, Rozdíly se to na třetiny.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, 2. 2018 se mi zrušil konkurz pro nemajetnosť, takže jsem zbavená všech dluhů, ale v červnu jsem se vdávala, ovlivní to, že jsem prošla konkurzem nějak nás život? Co když si manžel bude chtít navýšit úvěr? Nenavyšuje mu ho, i když je pro banku jako plátce odpovědný? Je možné, že kvůli mně si nebude moc navýšit úvěr? Děkuji Vám pěkně.

16.07.2023
Odpověď

Dobrý den, banky při poskytování úvěru (půjčky) nebo jeho navyšování posuzují solventnost žadatele o úvěr. Banka by zkoumala Vaši minulost (z pohledu finančního) pouze v případě, pokud byste úvěr chtěli vzít spolu jako spoludlužníci. V takovém případě by se mohlo stát, že by Vám banka nemusela dát úvěr, ale ani to nemusí být automatickým pravidlem. Pokud však vůči bance bude vystupovat jako dlužník pouze Váš manžel, nic mu nebude bránit v tom, aby si úvěr navýšil (pokud on sám bude splňovat požadavky a podmínky banky).

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Chystám se vydat na Slovensku, ale budoucí manžel je Němec. Já mám už byt a auto na Slovensku ve vlastnictví. Mám jednoho syna. On mě 2. Společně nemáme děti. Kdybych zemřela ty před sňatkem získané nemovitosti a 30 tisíc euro co mám nyní na kontě, čili ty věci by zdědily i jejich děti? I on? Nebo jen můj syn. Děkuji pěkně předem.

11.08.2023
Odpověď

Dobrý den,

pokud by došlo k smrti před sňatkem a nezanechali byste závěť, pak by se dědilo podle zákon, přičemž, pokud máte syna, tento by zdědil celý majetek v první dědické skupině. Pokud by došlo k smrti až po sňatku, dědil by i manžel i Váš syn. Pokud byste měli také společné děti, tak manžel, společné děti a Váš syn. Jeho děti by nemají přebírat. Doporučuji zvážit možnost sepsání závěti na syna.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý večer, zajímalo by mě jak to je s děděním majetku nabytým před svatbou, pokud já mám z předešlého vztahu dvě děti, partner má jedno dítě z předešlého vztahu a společně máme ještě jedno dítě. Já jako partnerova manželka asi nárok na majetek budu mít někdy, ale jak to je s mými dvěma dětmi z předešlého vztahu. Budou mít na něco někdy nárok? Děkuji.

04.02.2021
Odpověď

Dobrý den, podle občanského zákoníku dědí v první skupině zůstavitelovy děti a manžel, každý rovným dílem. V případě Vaší smrti budou mít Vaše děti nárok na Váš majetek. Nárok mají stejně děti z před manželství jako dítě z manželství. Pokud by zemřel Váš manžel, budete dědit Vy, Vaše společné dítě a manželovy děti z předešlého vztahu. Tedy Vaše děti z předešlého vztahu nebudou mít nárok na majetek Vašeho nynějšího manžela, vždy jen na Váš majetek.

Co se týče majetku nabytého před svatbou, nebo během manželství, princip je stejný, mění se pouze podíly. Při majetku, který jste nabyli před manželstvím, tedy nespadá do SJM, bude dědit v případě Vaší smrti Váš manžel a Vaše (všechny) děti stejným dílem. Kdežto při majetku patřícího do SJM má automaticky Váš manžel 1/2 a druhá polovina se bude dělit mezi Vašeho manžela a všechny Vaše děti.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Jak si ochránit svůj majetek nabytý před sňatkem" a chcete pomoci?

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace