Moji rodiče mi darovali peníze z prodeje polí. Já jsem ty peníze dala na opravu domu, ktery darovali rodiče mně i manželovi, ale s manželem nežijeme. Potřebovala bych radu, jak mam postupovat když chci aby ty peníze co mi rodice darovali pravne ošetřit, aby si můj manžel nemohl nárokovat. Neboť nemam v rukou žádný důkaz, že mi peníze rodiče darovali, ktere jsem použila na opravu rodičovského domu. S pozdravem
Dobrý den, ve smyslu občanského zákoníku věci nabyté darem nepatří do SJM. Pokud Vaši rodiče darovali nemovitost Vám i Vašemu manželovi, patří tato nemovitost v současnosti do vašeho podílového spoluvlastnictví. Manželům nelze darovat věc do SJM. Pokud darovali nemovitost pouze Vám, patří tato nemovitost do Vašeho výlučného vlastnictví a po rozvodu Váš manžel nebude mít na ni nárok. Stejně pokud Vám darovali Vaši rodiče peníze, patří tyto peníze pouze Vám. V případě použití těchto peněz na společný majetek patřící do SJM, máte dokonce oprávnění požadovat vrácení peněz, které jste investovali z výlučných prostředků na společný majetek. Pokud jste ho použili na zhodnocení darované nemovitosti, investovali jste do své nemovitosti, přičemž je třeba vědět, že k darování movitých (včetně peněz) není nutná písemná darovací smlouva. Z toho důvodu není nutné podnikat nic na to, aby na tyto peníze neměl Váš manžel nárok.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Je možné darovat manželovi Peníze nabyté Během manželství za prodej bytu Patricio manželce před uzavřením manželství? nebe jde o společné Peníze
Dobrý den,
Pokud jde o darování peněz Během manželství, POkud tyto Peníze pocházely z prodeje bytu, který patřil jen jí, tak potom tyto Peníze nepatřily do společného jmeno manželů (SJM) ale byli ve výlučné vlastnictví manželky. Darovaných v tomto případě je možné, protože nejde o společné Peníze patřící do SJM.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jestli po rozvodu Může manželka Pozadí o majetkové vyrovnání, a to konkrétně domu, v němž žila s manželem, ale tento dům Během manželství nabyl její manžel od své babičky Prostřednictvím darovací smlouvy a stal se tak vlastníkem domu. Je tu perspektiva že manželce odsouhlasí soud na nárok Vyplacení poloviny hodnoty domu?
Dobrý den,
POkud dům nabyl darovací smlouvou Během manželství, pak tento nepatří do BSM a při vypořádání nebude Mít manželka nárok na polovinu domu. Podle § 150 OZ však Může od manžela při vypořádání požadovat, aby jí nahradil to, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výlučný majetek. Jinak Recent, POkud se např. použili společné Peníze na rekonstrukci domu v jeho výlučné vlastnictví, pak druhému manželovi (kterému nepatrné daný dům) vzniká nárok podle výše uvedeného § 150 občanského zákoníku.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, řešit nyní takovou věc: rodice mi daruje rodinny dům, ale moje manželka by chtěla také mít podíl na tomto domě. Dalo by se to spravit tak, ze bych já zase daroval její polovinu domu, s tím že by se tam dala podmínka zhruba takto: patřila by její polovina rd, ale pouze tehdy když bude mojí manželkou? dakujem
Dobrý den, podmínka, kterou uvádíte ve své otázce je možná, nicméně je důležité, aby tato podmínka byla správně ve smlouvě formulovaná, tj aby bylo přesně stanoveno za jakých okolností by došlo k zániku spoluvlastnictví a jaký úkon by manželka musela provést, aby se vlastnická právo vrátilo zpět k Vám.
Určitě Vám doporučuji pokud si to chcete správně ošetřit nechat si tuto smlouvu vypracovat advokátní kanceláří, která má zkušenosti s takovými smlouvami.
Pokud máte zájem o takovou smlouvu, můžeme vám Vám s tím pomoci. Jako první krok proveďte nejdříve darování z rodičů Vám a až následně smlouvu zavírejte s manželkou. Budete sice platit dvakrát správní poplatek na katastru, ale ušetříte se tak před budoucími problémy. Navíc můžete si nechat smlouvu autorizovat advokátem, přičemž při autorizované smlouvě zaplatíte namísto 66 eur pouze 18 eur.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Pokud jeden z manželů během manželství získal výlučně vlastně finanční prostředky darem, ktere pak použil na zakoupení zařízení a spotřebičů, je třeba mít od nich doklad od darující osoby? Co v tom případě, že darující osoba zemře a doklad nezanechá a darovaná částka je dobrozdání jen slovně? Jak se to bude posuzovat v SJM? Za odpověď předem děkuji.
Dobrý den, pokud některý z manželů tvrdí, že měl peníze z daru a tyto použil na společné účely, pak to musí i prokázat. Samotné tvrzení této skutečnosti nestačí, pokud by to protistrana (druhý manžel) popřel.
Pokud osoba, která darovala peníze zemřela a peníze nebyly předány převodem, pak se dostáváte do důkazní nouze. Ještě můžete v řízení žádat vyslechnout svědka, který potvrdí, že viděl nebo ví o tom (ale ne od Vás), že peníze jste dostali darem, kolik to bylo a kdy.
Následně budete muset ještě prokázat, že jste peníze použili na zakoupení spotřebičů.
Já vím, že by bylo asi divné, pokud byste si všechny doklady odkládali a připravovali se na SJM několik let (nebo desetiletí dopředu) ale taková je soudní realita. Soud posuzuje tyto otázky z pohledu práva a důkazní povinnosti. Kdo neprokáže svou povinnost, nemůže uspět.
Pokud by to však druhý manžel (nebo manželka) nepopřel, pak by se to považovalo za prokázané.
V případě doplňujících dotazů klikněte na odkaz níže.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Darování peněz během trvání manželství" a chcete pomoci?
Dobrý večer. Z manželky už spolu nežijeme v jedné domácnosti už rok a půl. Jsem 100% ným vlastníkem rodinného domu, který jsem během manželství dostal darem od své babičky, kterou dochovám. Manželka nemá nárok žádat peníze s rodinného domu, když, že jsem ho dostal darem. Ale mohla by žádat o nějaké peníze za investování do domu. Chci se zeptat jak by se vypočítala částka, kterou bych jí měl vyplatit, když, že žádné bločky nejsou. A, když, že se rozvádí s důvodu dlouholeté nevěry manželky a vynesla i nemělo peněz na mimomanželský vtahuje tak se chci zeptat kdybych dal darem rodinný dům našim dospělým dětem, jestli bych se tím zbavil povinnosti něco vyplácet neboť ani nemám s čeho. Když, že jsem doma na pečovatelském příspěvku, A že, jestli se to dá, i když už byla podána žádost o rozvod. Za odpověď předem velmi děkuji.
Dobrý den,
v otázce píšete, že dům je ve Vašem výlučném vlastnictví na základě toho, že Vám byl darován. Předpokládáme, že v samotné darovací smlouvě je uvedena hodnota uvedeného daru dohodou nebo na základě znaleckého posudku .Při vypořádání SJM by Vaše manželka mohla si nárokovat vrácení toho, co do uvedeného domu investovala / ust. § 150 Obč. zákoníku: Při vypořádání se vychází z toho, že podíly obou manželů jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetok./
Doporučili bychom v této věci zajistit vypracování znaleckého posudku na ohodnocení nemovitosti v čase darování Vám a nynějšího stavu.
Pokud by se jednalo o ní vynesené věci z domu resp. peníze, byl by možný zápočet, to ale v případě sporu bude nutné prokázat.
Převod RD na děti: Při vypořádání se vychází ze stavu ke dni zániku SJM, které zaniká rozvodem. Mohla by teoreticky napadnout resp. zpochybnit darovací smlouvu z hlediska ust. § 42a / Obč. zákoníku: Odporovat lze právnímu úkonu, který dlužník / vy / udělal v posledních třech letech v úmyslu zkrátit své věřitele / manželka /, jestliže tento úmysl musel být druhé straně znám a právním úkonu, kterým byl věřitel dlužníka zkráceni a ke kterému došlo v posledních třech letech mezi dlužníkem a osobami jemu blízkými ( § 116 a 117 ) nebo které dlužník učinil v uvedeném čase ve prospěch těchto osob s výjimkou případu, kdy druhá strana tehdy dlužníkův úmysl zkrátit věřitele i při náležité pečlivosti nemohla poznat. /.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Pokud při darovací smlouvě byl dům velmi nízko podvrženým kvůli tomu aby se neplatila velka daň darovací a vzniká tak šíleně vysoký rozdíl mezi současnou hodnotou domu a tehdejší před rekonstrukcí domu, co se dá v tomto směru učinit? Skutečná částka na rekonstrukci nebyla tak vysoká jako vychází rozdíl. Mohu například ještě před rozvodem darovat dětem dům s mým doživotním právem tam bydlet? Má také tehdy ten druhý z manželů nárok na nějaké vypořádání ať už ze zařízení domu, auta nebo rekonstrukce domu?
Dobrý den, pokud byl don darován, nepatří do BSM a Peet nebude vypořádávat. Pokud vsak byly ze spolecnych peněz na tento dům investované spolecne prostředky, pak druhy manzel muze žádat nahradu (aby se investice vrátily zpět do BSM).
Darování domu manzel nezabrání, to můžete udělat.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chci se zeptat matka mě pověřila na prodej části pozemku v jejím vlastnictví. Stačí když bude toto zmocnění podepsáno na matrice? Děkuji Škultétyová
Dobrý den,
naše odpověď je ano, postačuje ověření zmocnění na matrice, vyjde Vás to levněji.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to je s darováním peněz. Když manžel zaslal částku 12 500 € bez mého souhlasu (BSM) bankovním převodem. O daru se dozvěděla druhá strana dokud její peníze klikli na účet a nechce je vrátit, když je požaduji na základě BSM. Děkuji za odpověď L.
Dobrý den,
ve Vámi uvedeném případě platí ust. § 145 Obč. zákonní ka:
"(1) Běžné věci týkající se společných věcí může vyřizovat každý z manželů. V ostatních věcech je třeba souhlasu obou manželů; jinak je právní úkon neplatný.
(2) Z právních úkonů týkajících se společných věcí jsou oprávněni a povinni oba manželé společně a nerozdílně. "
Za běžné věci ve smyslu cit. ustanovení se považuje např. placení nájemného a platby za služby spojené s bydlením, nákupy denní potřeby apod.
Převod fin. prostředků v částce 12500 €, pokud k tomu nebyl právní důvod pro oba manžele, resp. nebyl dán souhlas druhého manžela, tedy Váš souhlas, nelze považovat za běžnou věc a proto měl manžel žádat Váš souhlas ať písemný nebo ústní.
Vrácení peněz od obdarované osoby se prozatím může domáhat jen manžel, protože on peníze poslal bankovním převodem (např. Zaslal peníze omylem).
Vy se můžete dovolat pouze neúčinnost tohoto právního úkonu ze strany manžela a to ve lhůtě do 3 let a to ústně nebo nejlépe písemně.
Pokud by následně došlo k rozvodu resp. zániku BSM jiným způsobem, tato skutečnost se vezme v úvahu při vypořádání BSM v rámci zohlednění kritérií na vstupu a udržení společného majetku.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Darování peněz během trvání manželství" a chcete pomoci?

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu