Otázka

Bytová náhrada po rozvodu?


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, Chci se rozvést a mamzelka ode mne požaduje, abych jí koupil byt. Bydlíme u mých rodičů. Jsem její nucený kupit byt nebo jen najít náhradní ubytování tedy podnájem?

Odpověď

Dobrý den, na Vaši otázku odpovídáme následovně:

1. / Bytové náhrady po rozvodu jsme v naší poradně rozebírali - například i zde: https://ficek.sk/pravna-poradna/nahradny-byt-po-rozvode-757. Stručně: Manžel, který za trvání manželství užívá byt v domě, jehož vlastníkem je druhý z manželů, své právo bydlet v tomto bytě odvozuje od existujícího rodinného vztahu (srov. Zprávu uveřejněnou ve Sbírce soudních rozhodnutí a stanovisek, ročník 1978, pod por. Č . 14), neboť obsah tohoto vztahu mimo jiné tvoří povinnost manželů žít spolu a vzájemná vyživovací povinnost na tomto základě má manžel - nevlastníka právo bydlet se svým manželem v bytě nacházejícím se v domě ve vlastnictví druhého manžela a druhý manžel (vlastník) má povinnost mu toto bydlení (užívání bytu) umožnit.

Rozvodem manželství uvedený právní důvod bydlení zaniká a manžel (vlastník) se může domáhat vyklizení bytu podle § 126 odst. 1 OZ. Nárok na bytovou náhradu rozvedeného manžela, kterému rozvodem manželství zanikl právní důvod užívání bytu ve vlastnictví druhého manžela a který je proto povinen byt vyklidit, není v občanském zákoníku výslovně upraven. To však neznamená, že rozvedenému manželovi v takovém případě bytová náhrada nepatří. Jeho právní postavení při zániku jeho právního důvodu bydlení třeba posoudit analogicky (§ 853 OZ) podle tohoto ustanovení občanského zákoníku, které upravuje právní vztahy svým obsahem a účelem nejbližší. Tímto ustanovením je § 713 odst. 1 OZ upravující nárok na bytovou náhradu rozvedeného manžela, jehož právní důvod užívání bytu byl, stejně jako v případě manžela užívajícího byt v domě ve vlastnictví druhého z manželů, za trvání manželství odvozený od existence manželství a kterému rozvodem tento právní důvod bydlení zanikl. / Rozsudek NS ČR sp. zn. 26 Cdo 1544/2005 /

2. / V otázce nepíšete, zda jste vlastníkem nebo jen podílovým spoluvlastníkem nemovitosti, ve které teď bydlíte. Pokud nejste vlastníkem povinnost koupit náhradní byt do vlastnictví Vaší manželky Vám nevznikne. Pokud nejste vlastníkem nemovitosti ani Vy / manžel /, pak je zde možné aplikovat ust. § 712c / obč. zákoníku s poukazem na ust. § 853 Obč. zákoníku: Pokud tento zákon nestanoví jinak, nájemce / Vaše manželka / není povinen se z bytu vystěhovat a byt vyklidit, dokud není pro něj zajištěna odpovídající bytová náhrada. Společní nájemci mají právo jen na jednu bytovou náhradu. Ustanovení zvláštního zákona o zabezpečení bytové náhrady a přístřeší platí přiměřeně. Nájemce, který má byt vyklidit, je povinen uzavřít smlouvu o bytové náhradě do 30 dnů od doručení písemného prohlášení o zabezpečení bytové náhrady; pokud nájemní smlouvu bezdůvodně neuzavře, jeho nárok na bytovou náhradu zanikne.

3. / Nedoporučujeme v případě rozvodu svévolně manželku z bytu vystěhovat, ale podat návrh k soudu na vyklizení nemovitosti, který návrh může podat vlastník nemovitosti. Pokud se jedná o bytovou náhradu / viz bod2./ náhradní byt, náhradní ubytování nebo přístřeší, v případě soudního rozhodnutí by se jednalo jen o to, abyste jí zajistil možnost uzavřít smlouvu o nájmu a ne o to, abyste nájem také platil jako její bývalý manžel.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

dobrý den
Chtěla bych se zeptat, jestli mě manžel právo mě vystěhovat z bytu jestliže rozvádíme a byt smozrejme koupili jeho rodiče a napsali ho něj.
Děkuji.

15.08.2021
Odpověď

Dobrý den,
Vám jako manželce vzniklo odvozené právo bydlení v nemovitosti, která je ve vlastnictví Vašeho manžela.
V případě rozvodu nejste povinna se z bytu vystěhovat a ani manžel v současnosti nebo po nabytí právní moci rozsudku o rozvodu manželství není oprávněn Vás z bytu vystěhovat.
Pokud se nedohodnete, manžel bude muset podat návrh k soudu na vyklizení bytu, který rozhodne io bytové náhradě.
Citujeme z rozsudku Nejvyššího soudu ČR, sp 3 Cdo 43/99:
"Manžel, který užíval byt v rodinném domě patřícím druhému manželovi, má po rozvodu jejich manželství právo na náhradní byt ve smyslu § 713 odst. 1 občanského zákoníku ve spojení s § 853 občanského zákoníku."

Náhradní byt neznamená, že Vám musí koupit nový byt do vlastnictví, postačuje zajištění náhradního bydlení ve formě nájemní smlouvy.

Soud však může odepřít bytovou náhradu pokud by to bylo v rozporu s dobrými mravy, např. byli byste držitelem jiného bytu.

V případě rozvodu doporučujeme kontaktovat advokáta za účelem sepsání dohody o vypořádání SJM.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace