Otázka

Byt nabytý před manželstvím a investice


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, po rozvodu s manželem mi zůstal byt, který jsem nabyla ještě před manželstvím a tudíž není součástí SJM avsak manzel do něj investoval na začátku (před 6 lety) nejake peníze (na předělávky, zařízení). Chtěla bych vědět, jakým způsobem se vypočítat vyska částky, kterou mu mam vratit, předpokládám že tady se uplatnuje nějaká amortizace, a nebudu mu muset vyplatit plnou sumu investic. Dalsia věc je auto, které mi koupil (daroval) behem manzelstvi ... je toto auto take soucasti SJM? Dakujem, s pozdravem Zuzana.

Odpověď

Dobrý den, pokud jde o byt nabytý před manželství a investice do bytu, tak nejprve je třeba vyřešit, z jakých prostředků byly peníze investované. Pokud byly během manželství z prostředků patřících do SJM (tedy i vydělaných jedním z manželů během manželství), tak potom platí, že de iure jste i Vy platili investice a to se musí při vypořádání zohlednit.

Důležitý je i charakter investic do bytu, tj zda byly zabudované a staly se součástí bytu nebo šlo o movité věci. Zařízení se vypořádá jinak než předělání bytu. Pokud koupil například stavební materiál, cena se podstatně nemění. Zařízení může být předmětem vypořádání a tam se zohledňuje amortizace dokonce i to, kdo užíval věci.

Pokud jde o motorové vozidlo, pokud bylo koupeno během manželství z prostředků z SJM, tak potom patří do SJM a bude se vypořádává. Darování mezi manžely z SJM není možné.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den ... Chtěla bych se informovat.



Tento rok jsem požádala banku o úvěr na bydlení. Úvěr je veden na mé jméno.


Jsem zatím svobodná. Byt je ve stádiu výstavby, čili není ještě zkolaudován.


Kolaudace proběhne v příštím roce v září.


Zápis do katastru nemovitostí by měl však proběhnout po zaplacení 50% splátky z celkové částky bytu.


S přítelem uvažujeme o uzavření manželství před kolaudací bytu. Zajímá mě, zda má partner nárok na byt (v případě rozvodového řízení) pokud nebude byt ještě zkolaudován, ale bude zapsán na mé jméno v katastru dříve než se vezmeme.


Zajímá má zda se nemusím obávat, že si může v budoucnu nárokovat být. Díky.

04.06.2020
Odpověď

Dobrý den. Rozhodující je den zápisu vlastnického práva do katastru nemovitostí (tj okamžik nabytí vlastnického práva), který v daném případě předchází den uzavření manželství.


Nakolik je byt ve výstavbě a vzhledem k tomu, že zápis do katastru má být v březnu (před svatbou), lze předpokládat, že byt již má tzv. prvky dlouhodobé životnosti (obvodové zdi, stěny, průčelí apod.).


Proto, i kdyby byl předmětný byt zkolaudován po uzavření manželství (ačkoli už byl v podstatě postaven před jeho uzavřením), výlučným vlastníkem bytu budete Vy.


V případě rozvodu by proto byt nebyl předmětem vypořádání společného jmění manželů. Pozor však na hypotéku, pokud si platíte hypotéku během manželství, manžel by mohl požadovat nahradit polovinu každé splátky. Dá se to ošetřit, napište mi a také vám poradím jak.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych Vas poprosit o informaci ohledne mého bytu. Plánujeme svatbu s přítelem - cizinec v jeho zemi (Tunis). Následně budu řešit i to, aby sňatek byl uznán na Slovensku. Mam pouze jednu otazku ohledne mého bytu, ktery vlastním už dlouhá léta, ci nebude nespadají do SJM av případě rozvodu se nebude dělit. Velmi pěkně dakujem za odpoved

23.12.2022
Odpověď

Dobrý den, pokud jde o Vaši otázku, zda bude patřit byt do SJM (ať bude společný), tak odpověď je, že ne, byt nebude společný, protože jste ho získali před sňatkem. A v případě rozvodu se tedy nebude dělit.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Obracím se na vás s prosbou o pomoc ohledně vlastnictví domu, neboť nevím, co mám dělat. Po 25 letech manželství se chci rozvést. Stále jsem to oddalovala, ale dále to už nezvládám. Manžel čím dál tím více požívá alkoholické nápoje, pak je agresivní, násilnické povahy a neví, co dělá. Párkrát mě i fyzicky napadl, vyhání nás z domu. Bydlíme spolu s naší 21 letou dcerou a mou 84 letou matkou, kterou také často vyhání z domu a velmi neslušně se k ní zpráva po požití alkoholických nápojů. Před 20 lety po nebohém otci jsem zdědila polovinu domu a druhou polovinu vlastní moje máma. A to je ten problém. Manžel stále chce, aby moje máma jemu tu polovinu darovala, neboť dům jsme postupně rekonstruovali. Manželovi se nelíbí, že nemá žádnou částku v domě, tedy, že nic nevlastní. To já ale v žádném případě nechci, aby došlo k tomu, aby byl polovičním vlastníkem domu, neboť po rozvodu bych se ho nikdy nezbavila. Chci se proto zeptat, jak mám postupovat, což by bylo pro mě nejlepší, aby vše do rozvodu zůstalo tak nebo aby moje máma druhou polovinu darovala mně - to asi ne nebo naší dceři? Jsem si vědoma toho, že když během manželství jsme společně vkládali peníze do rekonstrukce, manželovi budu muset vyplatit nějakou sumu, ale doufám, že jen z rekonstrukce, nikoliv z domu. Nebo se mýlím? Nevím, podle čeho se to odhaduje, zda dokladuje. Prosila bych Vás o radu, jak by to bylo pro mě nejlepší. Na rekonstrukci domu jsem 2x vzala úvěr z PSS. Jeden jsem už splatila, druhý ještě splácím. Mám i spoření, také nevím, jestli ho mám ponechat na mém jménu nebo převést například na dceru? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, v řízení o rozvod manželství se nevysporiadava majetek patřící do společného jmění manželů (SJM). K uvedenému vypořádání SJM může soud přistoupit na návrh až poté, co bude zrušeno (např. Rozvodem manželství) a pokud nedojde k vypořádání dohodou, případně vypořádání ze zákona. Ve smyslu § 150 občanského zákoníku, každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek. To znamená, že Váš manžel je oprávněn domáhat se části prostředků, které byly vynaloženy na Váš výlučný majetek (spoluvlastnický podíl v rodinném domě). Nahrazuje se však výška skutečně vynaložených investic, přičemž důkazní břemeno o jejich rozsahu nese ten z manželů, který je žádá vyplatit. Důkazem o těchto investicích mohou být právě stavební úvěry, pokud se na jejich vytváření podíleli oba manželé a pokud byly v plném rozsahu použity pro uvedený účel. V případě, že Vaše matka spoluvlastnický podíl k rodinnému domu na Vašeho manžela nepřevede, nestane se podílovým spoluvlastníkem předmětné nemovitosti.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, Chtěla bych se informovat, přítel vzal hypotéku na dům ještě před manželstvím, stále nejsme manželé, ale pokud by se tak stalo, chci se zeptat, jestli na dům budu mít právo i já v případě rozvodu, protože jako manželé budeme hypotéku platit spolu. Děkuji pěkně za odpověď.


31.07.2022
Odpověď

Dobrý den, pokud je dům přátel, pak na dům nebudete mít nárok. Pokud by se během manželství platila jeho hypotéka, tak v případě rozvodu (zániku BSM) máte právo od něj požadovat 1/2 každé jedné splátky, která by se během manželství zaplatila na jeho úvěr.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Byt nabytý před manželstvím a investice" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den Přítel je po rozvodu a exmanželka se chce dohodnout na rozdělení majetku. Jde o nemovitost, kterou začal stavět předtím než se vzali. Dům je ale od začátku pisany na jeho matku. Během manzelstvi byl dům zatížen úvěr, z kterého se investovalo neco do domu a koupilo se auto, ktere přítel dodnes pouziva. Úvěr je také na jeho matku. Exmanželka tam byla po rozvodu i s policejní hlídkou s tím, že její přítel zadržuje osobně věci, samozřejmě jejich pustil všech dovnitř, ale nic si neodnesla. Ma exmanželka na neco narok? dakujem


16.10.2022
Odpověď

Dobrý den, jeho bývalá manželka by neměla nárok na vypořádání nemovitosti tehdy, pokud by dům byl v době sňatku v takovém stavu, že by byly hotové vodorovné a svislé nosné konstrukce, střecha, schodiště. Důležitý bude tedy stav, v jakém se nemovitost nacházela v době, kdy se vzali.



Jestliže nemovitost byla hotová před sňatkem, pak nepatří do BSM a nebude se vypořádávat.




Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, manžel ještě před manželstvím získal od mámy pozemek. Nyní, už během manželství na něm stavíme společně dům (hypotéka na doma i nemovitost je psána na nás oba). Jak by se naložilo v případě manželova úmrtí s tímto pozemkem, pokud ještě nemáme děti? Děkuji velmi pěkně.


28.12.2022
Odpověď

Dobrý den, pokud by manžel zemřel a neměli byste děti, pak byste Vy dědily 1/2 pozemku v druhé dědické skupině spolu s rodiči manžela (pokud žije už jen jeho máma, tak s jeho mámou).


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci se zeptat ... před uzavřením manželství jsem koupila byt, kde jsem si vybavila úvěr (polovina ceny bytu), abych mohla ten byt koupit. Manžel dal své úspory na předělání bytu, ještě před uzavřením manželství. Chci vědět, jak se to spravuje po rozvodu. Musím mu ty peníze, co dal do bytu před 13 lety vrátit? A úvěr jsme spláceli spolu, tak i to? Děkuji pěkně


Odpověď

Dobrý den,



pokud je byt Vašim výlučným vlastnictvím a Váš manžel ještě před uzavřením manželství vynaložil prostředky jejich využití, bude mít nárok na rozdílu mezi původní hodnotou nemovitosti a hodnotou po jejím zhodnocení. Ve smyslu judikatury jde o nárok z bezdůvodného obohacení. Tento nárok se však stane splatný, až když mu zanikne možnost užívat nemovitost, tedy až po rozvodu (právní důvod dodatečně odpadne).



Pokud jde o úvěr, pokud tomu správně rozumím, jde jen o Váš samostatný závazek vůči bance. I prostředky, které jste získali z půjčky byly Vašim výlučným vlastnictvím. Pokud úvěr splácel ze společného majetku, bude se při vypořádání postupovat podle § 150 občanského zákoníku, podle kterého Při vypořádání se vychází z toho, že podíly obou manželů jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek. Dále se přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a na to, jak se zasloužil o nabytí a udržení společných věcí. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a na zakázky společné domácnosti.



Jde tedy o dva samostatné nároky. Jeden je nárok z bezdůvodného obohacení a druhý je nárok při vypořádání BSM.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci se zeptat, pokud jsem nabyla dům před manželstvím a mám na něj i hypotéku, která je na mé jméno, má po mé smrti manžel nárok na dům? Děti spolu nemáme, já mám dvě z prvního manželství. Děkuji


Odpověď

Dobrý den. Zůstavitelovy děti a manžel jsou při dědění ze zákona v první dědické skupině, přičemž dědí každý stejným dílem (viz § 473 občanského zákoníku). Ve smyslu zákona by tedy měli po Vás dědit Vaše dvě děti z předchozího manželství a Váš současný manžel.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Byt nabytý před manželstvím a investice" a chcete pomoci?

Podotázka

Děkuji za odpověď, měla jsem asi zmínit, že současný manžel má tři děti z prvního manželství. Náš dům stojí na pozemku mých rodičů, kteří mi ho darovali před manželstvím, dům jsem stavěla já z mých finančních prostředků. Na katastru jsem jako jediný vlastník. Pokud by i manžel zemřel, měli by nárok na dům i jeho tři děti? Co bych měla udělat pokud nechci aby současný manžel a jeho děti měly nárok na dům. Finanční prostředky na dům jsem měla z prodeji domu ve kterém jsem bydlela s bývalým manželem, finanční prostředky měl i současný manžel.Tiež jejich ziskal z prodeje domu ve kterém žil se svou bývalou manželkou, ale ty do domu neinvestoval. Všechno jsem financovala výhradně já.


Odpověď

Dobrý den. Pokud chcete, aby Váš současný manžel v případě Vaší smrti po Vás nedědí, můžete zřídit závěť, ve kterém majetek odkážete Vašim dvěma dětem z prvního manželství. Děti Vašeho manžela by se k podílům na předmětném domě mohli dostat jedině tak, kdyby nejdříve Váš současný manžel dědil po Vás a následně by jeho děti dědily po něm. Zřízením zmíněného závěti ve prospěch Vašich dvou dětí z prvního manželství se této situaci můžete vyhnout.




Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Jsem svobodná, dělám v zahraničí chci se zeptat, když koupím byt za naspořené peníze a náhodou se vydám atd, zda bude mít nárok manžel v rozvodovém řízení na můj byt, který jsem koupila za svobodna.


13.02.2021
Odpověď

Dobrý den, v tomto případě Váš manžel nebude mít nárok na Váš byt a tento byt nebude patřit do BSM, tedy nebude společný.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Chci se zeptat, jak postupovat. Ze snoubenkou ještě nejsme manželé ale svatbu plánujeme na příští rok. Byt už máme ale na její jméno i hypotéku. Chci se zeptat, po svatbě, jak se dá, abychom byt vlastnili oba stejným dílem, protože na splátky dáváme stejným podílem.


13.02.2021
Odpověď

Dobrý den, pokud chcete, aby byl byt v podílovém spoluvlastnictví, budoucí manželka by Vám měla převést polovinu bytu darovací smlouvou. Takto se stanete spoluvlastníky.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, byt jsem si koupila jako rozvedená ze svých peněz, mám dvě dcery z prvního manželství, vydala jsem se podruhé s manželem máme syna, chci se zeptat jak mám postupovat, protože byt je můj, aby po manželově smrti dědily jen moje děti a nikoli jeho z prvního manželství, děkuji.


02.03.2021
Odpověď

Dobrý den. V případě Vaší smrti by dědily Vaše děti a Váš manžel (ne děti z jeho prvního manželství). Na druhé straně pokud byste zemřeli dříve, než manžel a Váš manžel by po Vás dědil a následně by zemřel i on, dědily by po něm jeho děti, a tudíž by mohla nastat situace, že by dědily podíly na bytě, který byl původně ve vašem výlučném vlastnictví. Takové situaci můžete zabránit např. tak, že byste ještě za života darovali předmětný byt Vašim dětem.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Byt nabytý před manželstvím a investice" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, ještě jedna otázka, byt je v mém vlastnictví, kdyby zemřel manžel rané jako já, měli by nárok děti z prvního jeho manželství dědit, protože to nechci, protože já mám tři děti. Byt byl koupen před naším sňatkem. Děkuji.


06.03.2021
Odpověď

Dobrý den. Pokud by Váš manžel zemřel dříve než Vy, dědily by po něm jeho potomci a Vy jako manželka. Předmětem dědictví po Vašem manželovi by však nebyl byt, který je Vašim výlučným vlastnictvím.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Děkuji, abyste mi rozuměli jeho děti z prvního manželství nejeví už léta o svého otce zájem. Dům, který vlastnil se svou první manželkou, dal na jednu dceru. Vzápětí to přepsali na jeho manželku, ona zemřela a dětičky z prvního manželství dům prodali a rozdělili se. Syn, jehož máme spolu, nedostal nic. Z tohoto důvodu nenechám moje děti, aby byly zase oklamány. Byt je můj, ale movitý majetek, poraďte mi co udělat, aby vše zůstalo mým dětem. Děkuji a jste strašně zlatí, že pomáháte lidem, co si velmi vážím.


09.03.2021
Odpověď

Dobrý den. Pokud děti Vašeho manžela o něj trvale nejeví skutečný zájem, který by potomci projevovat měli, pak to může být ve smyslu ustanovení § 469 a odst. 1 písm. b) občanského zákoníku důvod vydědění. Pokud Váš manžel zřídí platnou listinu o vydědění ve vztahu k dětem, které má z předchozího manželství a které o něj trvale neprojevují skutečný zájem, pak by po jeho smrti nemají přebírat.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, velmi jste mi pomohli a nesmírně si toho vážím, děkuji moc.


11.03.2021
Odpověď

Děkujeme.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Já bych potřebovala poradit v tom že, mám dva byty, oba na hypotéku, jeden platím více než 9 let a druhý více než 2 roky, plánuji s přítelem svatbu letos, pro případ rozvodu, nebo kdybych zemřela, a nechám závěť a všechno nechám mé dceři přítel mě na něco nárok?

20.04.2021
Odpověď

Dobrý den. Vzhledem k tomu, že oba byty jste koupili před manželstvím, tyto jsou Vašim výlučným vlastnictvím, a tedy po uzavření manželství nebudou patřit do Vašeho společného jmění manželů (dále jen SJM). Smrtí i rozvodem zaniká SJM, a proto by mělo následně dojít k jeho vypořádání.
Jelikož jsou oba byty financovány z hapotekárneho úvěru, tak v případě vypořádání SJM by si mohl Váš budoucí manžel nárokovat na to, co se co se ze společného majetku bylo vynaloženo na Váš výlučný majetek, tj zejména uhrazeny splátky hypotečních úvěrů.
Pokud totiž budete hypotéku platit z Vašich příjmů, které budou patřit do SJM, půjde o financování vlastní věci, resp. vlastního úvěru ze společných prostředků manželů. Po vyplacení totiž i příjem manželů patří do SJM.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Byt nabytý před manželstvím a investice" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, před dvěma lety jsem koupila byt a brala jsem si na to hypotéku a také na zařízení do něj. Před nedávnem jsem se vdala a zajímalo by mě, zda by měl můj manžel nárok na ten byt po rozvodu. Na hypotéku mi vůbec nepřispívá to si hrad všechno sama. Jen základní výdaje co se týče strava elektřina se dělíme na polovinu. Děkuji.

04.07.2021
Odpověď

Dobrý den. Byt, který jste nabyla před manželstvím, jakož i jeho zařízení je Vaše výlučné vlastnictví a nepatří do SJM. V případě rozvodu Vašeho manželství, by Váš manžel neměl nárok na tento byt ani na jeho zařízení. Do SJM patří to, co nabudete během Vašeho manželství společně s výjimkou věcí uvedených v zákoně, získané například darem, děděním apod.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, Zanedlouho budeme mít s přítelem sňatek. Já jsem si za léta práce nasporila dostatek peněz na koupi pozemku a stavbu domu. Vzala jsem si menší půjčku ze stavební spořitelny, ze které momentálně třeba splatit už jen 5000 E. Dům je však ještě bude potřebovat investice cca 30000. K dispozici mám ještě 11500 v hotovosti, zbytek budeme platit už společně po svatbě. Problém však je, že kolaudaci domu a zápis do katastru pouze na mé jméno do sňatku nestíháme. Jak si mohu zabezpečit majetek do budoucnosti, pro případ, že by manželství zaniklo? Děkuji.

26.08.2021
Odpověď

Dobrý den, pokud má jsem již svislé a vodorovné konstrukce, schodiště a střechu, nebude patřit do SJM. Stejně peníze, které máte před sňatkem nepatří do SJM. Proto pokud by zaniklo manželství, dům a investice po sňatku z Vašich vlastních zdrojů nebudou předmětem vypořádání SJM.

Pokud byste však do domu investovali peníze vydělané během manželství, manžel by se mohl domáhat později náhrady. Pokud se chcete celkově ochránit před SJM, doporučuji zrušit si SJM. Ze zrušením SJM Vám umíme pomoci.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Poprosím poradit přítel koupil byt ještě před naším manželstvím a chceme se oddat, jestli pak budu mít na něj nárok i já, když nebyl koupen během manželství. Děkuji

12.09.2021
Odpověď

Dobrý den,

pokud nemáte vlastnické právo k předmětnému bytu v současnosti, nenabyl ho ani uzavřením manželství. Jedině, kdyby se Váš partner, resp. později manžel rozhodl, že na Vás provede část bytu. V opačném případě nebudete mít nárok na podíl z bytu. Pokud by náhodou došlo k rozvodu, mohli byste požadovat náhradu za to, co se ze společného majetku patřícího do SJM investovalo do bytu Vašeho partnera. Rovněž máte a měli byste právo žádat i to, co jste vynaložili ze svého majetku na jeho majetek.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, prosím Vás o radu. Manžel nabyl byt ještě před manželstvím, ale já byla jako spolužadatel o hypotéku. Žili jsme tam spolu 13 let, účet, ze kterého se splácela hypotéka byl společný. Mám nárok při rozvodu na nějaký podíl? Děkuji.

17.11.2021
Odpověď

Dobrý den, nemáte nárok na nemovitost, též nemáte nárok na polovinu splátek hypotéky, protože jste byli spoludlužníci.

Ve své otázce nepíšete, na co byla použita hypotéka, pokud to však bylo na koupi jeho nemovitosti, budete mít nárok na polovinu kupní ceny (resp. Části kupní ceny, která byla placená z hypotéky). Bude to nárok z titulu bezdůvodného obohacení. Pozor však na promlčecí lhůtu, Dejte si svůj nárok co nejdříve posoudit advokátovi.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Byt nabytý před manželstvím a investice" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, ze ženou jsme nabyli byt před manželstvím, oba jsme majiteli bytu a spoludlužníci v bance. Jdeme se rozvádět. Jaký vliv to bude mít na rozvod? Byt nebude součástí soudního sporu? A jak je to s penězi, které jsme do něj investovali? Myslím to tak, že když jsme před uzavřením manželství investovali já do něj o 5 tisíc € více než žena, mám nárok na těch 5000 € spát, i když jsme hypotéku brali společně na tu jistou částku? Děkuji.

12.04.2023
Odpověď

Dobrý večer,

na Vaši otázku odpovídáme následovně:

Rozvodové řízení se týká Vás pouze manželství, ne majetkového vypořádání společného jmění. Současně s rozvodovým řízením tedy neřeší i otázky aktiv a pasiv vzniklých během manželství.

Pokud se jedná o byt nabytý před uzavřením manželství, o tomto bytě se můžete dohodnout bez ohledu na rozvod manželství, tj zrušit podílové spoluvlastnictví, převést svůj podíl na druhého z manželů, případně na třetí osobu v souladu s ust. Obč. zákoníku. Pokud se jedná o investice do bytu před manželstvím tyto lze vymáhat až po zániku podílového spoluvlastnictví, protože se zhodnotil jako Váš majetek, i majetek druhého manžela. Investice do bytu během manželství se vypořádají v rámci vypořádání společného jmění, které zanikne rozvodem.

Byt nabytý před manželstvím doporučujeme však řešit současně s vypořádáním společného jmění, tedy vypořádat veškerý majetek najednou, včetně Vaší investice do něj.

Pokud máte nějakou otázku v souvislosti s majetkem, můžete to uvést do podotázek.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, Nabyl jsem byt před manželstvím, Byt je na hypo, já jsem zaplatil okolo 10 000 € zálohu, zbytek 80 procent je hypotéka. Byt byl neprerobený, tak jsem ho předělal, to mě stálo okolo 20 000 €. Byt splácím už rok a půl a teď se budu ženit. Moje otázka je, po uzavření manželství má nárok na polovinu bytu manželka, i když nepřispěla žádnými financemi.

11.07.2023
Odpověď

Dobrý den,

při zodpovězení otázky je třeba vycházet z ust. Občanského zákoníku.

Podle ust. § 143 OZ "ve společném jmění manželů je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka. "

Z uvedeného vyplývá, že byt nabytý před manželstvím nepatří do SJM, vaše budoucí manželka nemá právní nárok na předmětný byt.

Otázkou je, že hypoteční úvěr bude hrazen i po uzavření manželství už ze společných peněz, protože mzda vyplacena během trvání manželství patří do SJM.
Uvádíme současně, že v případě rozvodu by mohla Vaše manželka požadovat, aby se jí nahradilo to, co během trvání společného jmění šlo na Váš výlučný majetek - tedy na Váš byt. Doporučujeme z důvodu právní jistoty v případě možných budoucích rozporů dokumentovat jako stav bytu, tak i jeho splácení před uzavřením manželství, jakož i po jeho uzavření.

©

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Chci se zeptat přítel bere hypotéku sám, protože nemám příjem pouze rodičovský příspěvek na společné dítě. A dají mu větší hypotéku bezomna. Mně poskytli bezúčelové úvěr ve výši 12 000 € a já doplatit hypotéku. Těch 20% co mu budou chybět. Mou otázkou je, zda mohu byt spoluvlastník bytu, i když neberu hypotéku s mým přítelem. A jak by to bylo v případě, že bychom se vzali a potom rozvedli. Děkuji.

19.07.2023
Odpověď

Dobrý den,

otázka převodu části nemovitosti na Vás je věcí vaší dohody, avšak vzhledem k okolnosti, že byl poskytnut úvěr, je třeba splnit podmínky dané bankou v úvěrové smlouvě. Právní nárok na podíl z nemovitosti nemáte.

Otázka neúčelového úvěru ve výši 12 000 €: Podívali jsme si několik bankovních domů ohledně úvěru v takové výši a splátka úvěru bude v podstatě představovat Váš rodičovský příspěvek.

Doporučujeme případný Váš vklad na financování nemovitosti podložit písemnou smlouvou, nakolik pokud byste v současnosti bez dokladu realizovali platbu, na straně známého by se jednalo o bezdůvodné obohacení, které je povinen vydat. Sepsání smlouvy doporučujeme hlavně z důvodu Vaší jistoty a jistoty Vašeho vztahu.

Ptáte se dál, co v případě pokud byste se uzavřeli manželství a případně rozvedli. Z příslušné judikatury vzniká Vám odvozené právo na bydlení z důvodu rodinného vztahu - uzavření manželství av případě rozvodu nejste povinna se z bytu vystěhovat dokud Vám nebude zajištěna přiměřená bytová náhrada podle ust. Obč. zákoníku.

Doporučujeme kontaktovat advokáta.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Byt jsem nabyl ještě před manželstvím. Předělal a zařídil jsem ho za své peníze, hypo a účty platím já z mého účtu. Byt jdeme prodávat už během manželství o cca 30% více než jsem ho nabyl (smlouvy jsou již podepsány). Avšak s manželkou se jdeme rozvádět. Ma nějaký nárok na peníze z prodeje mého bytu během manželství po rozvodu?

05.08.2023
Odpověď

Dobrý den,

soudní praxe zastává v případech podobných tomu Vašemu názoru, že pokud dojde k prodeji věci, která patří jen jednomu manželovi (nepatří do SJM) během manželství, tak prostředky za prodej této věci získané, byť za trvání manželství nejsou součástí SJM, ale patří výlučně manželovi, kterému patřila věc. Důvodem je, že jde o transformaci majetku. Diskutabilní je, zda to platí i v případě zvýšení hodnoty nemovitosti. Domnívám se, že to platí i v tomto případě, avšak záleží na tom, jak by se k tomu postavil soud. Při vypořádání SJM by manželka mohla žádat, aby se jí nahradilo to, co se ze společného majetku použilo na výlučný majetek jednoho z manželů. I příjem např. z výplaty patří do SJM a ne výlučně danému manželovi.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Byt nabytý před manželstvím a investice" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, zdvořile se zeptám. Před uzavřením manželství mám byt výlučně v mém 1/1 vlastnictví, auto, naspořené i investované peníze. Po "případném" rozvodu nebo / nerozvode /, či smrti mě manželka nárok na moje tato aktiva nárok! Děkuji za jasně vysvětlení. S pozdravem a úctou Marián

12.12.2023
Odpověď

Dobrý den, na Vaši otázku předkládáme následující odpověď:

I. / Majetek, který jste nabyli před uzavřením manželství nepatří do SJM, které vzniká až uzavřením manželství.
Podle ust.§ 143 Obč. zák. platí:

"Společné jmění manželů je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka. "

II./ V případě uzavření manželství máte možnost sepsat dohodu o tom, že si vyhradíte vznik SJM ke dni zániku manželství. Tato dohoda vyžaduje formu notářského zápisu, tedy sepsat ji musí notář; během manželství budete věci nabývat do výlučného vlastnictví Vy i Vaše manželka.

III./ V případě, že byste se rozvedli a to bez toho, abyste sepsali dohodu podle bodu II./, pak byste se mohli dohodnout na vypořádání SJM dohodou.

IV./ V případě, že byste se nedohodli a nebyla by sepsána dohoda o vzniku SJM ke dni jeho zániku, museli byste podat návrh k soudu ve lhůtě do 3 let od zániku SJM, tedy od rozvodu. Soud při vypořádání vychází z ust. § 150 Obč. zákoníku:
"Při vypořádání se vychází z toho, že podíly obou manželů jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek . Dále se přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a na to, jak se zasloužil o nabytí a udržení společných věcí. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a na zakázky společné domácnosti. "

Tj: Pokud byste investovali během manželství do bytu ve Vašem výlučném vlastnictví z prostředků patřících do SJM, museli byste uhradit manželce v zásadě jednu polovinu investic do Vaší nemovitosti - bytu.

V. / Věc lze řešit i tak, že sepíšete závěť a odkážete majetek Vámi určené osobě. Neopomenutelným dědicem je ze zákona pouze Váš potomek, kde platí, že pokud nedošlo k vydědění, nezletilým se musí dostat tolik kolik činí jejich zákonný podíl a zletilým potomkům jedna polovina jejich zákonného podílu, pokud by závěť tomu odporoval byl by v této části neplatný.

VI./ V případě úmrtí bez potomků a bez sepsání závěti: Jestliže nedědí zůstavitelovi potomci, platí, že v druhé skupině dědí manžel, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří se z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele. Dědici druhé skupiny dědí stejným dílem, manžel však vždy nejméně polovinu dědictví.

Tj: Předmětem dědění je majetek existující ke dni úmrtí zůstavitele, tedy i Váš současný majetek, který pokud bude existovat v době úmrtí může zdědit Vaše manželka.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Prosím Vás o radu: Během manželství (SJM) jsem dostala darem starou chalupu v ceně 2000E. S manželem jsme ji rekonstruovali a veškerý potřebný materiál jsem nakupovala z mých peněz, které jsem vydělala během trvání SJM. Manžel živil rodinu. Teď mě chalupa hodnotu 40000. Rozvedli jsme se a dělíme si majetek. Jak se bude dělit zde uvedená chalupa?

20.06.2021
Odpověď

Dobrý den,

do SJM patří i mzda toho, jehož manžela, takže i peníze z Vaší výplaty jsou společné. Manžel může při vypořádání SJM žádat nahradit polovinu z toho, co ze společného majetku patřícího do SJM vynaloženo na Váš výlučný majetek. Nemůže žádat nahradit všechno. Chalupa bude stále Vašim výlučným majetkem, ale při vypořádání se bude zohledňovat to, že se na jeho zhodnocení použili společné prostředky.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu ohledně společného jmění manželů. Minulý rok jsme spolu s tehdejší snoubenkou koupili byt. Tento byt byl tehdy v podílovém spoluvlastnictví, každému patřila 1/2. Mezitím jsme se se snoubenkou vzali a chtěl bych se Vás zeptat, zda po naší svatbě prošel tento byt automaticky do společného jmění, nebo je stále v podílovém spoluvlastnictví (nevím, zda zákon zná něco takového jako podílové spoluvlastnictví manželů). Na závěr ještě uvedu, že od podpisu kupní smlouvy (ještě jsme nebyli manželé) jsme požádali pouze o změnu trvalého pobytu a zapsání této změny do katastru (manželka požádala io změnu příjmení). Jinak jsme s bytem po právní stránce nic nedělali. Odpověď na mou otázku potřebuji kvůli podání daňového přiznání za koupi nemovitosti v roce 2019.
Děkuji Vám za odpověď.

21.01.2020
Odpověď

Dobrý den,

samotné uzavření manželství nemá vliv na právní režim nemovitosti, kterou jste nabyli před uzavřením manželství a tato i nadále patří do podílového spoluvlastnictví manželů v podílu jako uvádíte v otázce.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
21.01.2020
Podotázka

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na otázku vypořádání SJM. Manžel nabyl dům před manželstvím, na který si vzal hypotéku, také ještě před manželstvím, tedy na uvedené hypotéce jsem niky nebyla vedena jako spoludlužník nebo ručitel. Po uzavření manželství jsme však uvedenou hypotéku spláceli z prostředků SJM, proto se chci zeptat, zda si mohu, jakkoli nárokovat peníze, které jsme platili z SJM na hypotéku a dům, ve výlučném vlastnictví manžela? A, zda je tam nějaká promlčecí lhůta na vymáhání si takového nároku?
děkuji.

17.02.2020
Odpověď

Dobrý den přeji,

ano, můžete si uplatnit to, co se ze společných prostředků použito na jeho výlučný majetek. Během trvání manželství a SJM promlčecí doba neběží. V řízení o vypořádání SJM je třeba vznést daný nárok, přesně vypočítat, kolik peněz z SJM se použilo na dům a hypotéku. Na polovinu z nich máte nárok.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
17.02.2020

Trápi vás "Byt nabytý před manželstvím a investice" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den,
Prosím o radu. Před manželstvím jsem nabyla byt na bypotéku, který pronajímám. S manželem se jdeme rozvádět. Pokud tento byt prodám ještě před rozvodem dražší, jak jsem ho koupila, má manžel nárok na část těchto peněz? Do bytu jsme společně nic neinvestovali. Děkuji za odpověď.

11.01.2021
Odpověď

Dobrý den,
ve smyslu ust. § 143 Obč. zákoníku platí, že pokud je byt ve Vašem výlučném vlastnictví a tento chcete prodat, příjem z prodeje předmětného bytu nepatří do BSM, a tedy manžel nemá právní nárok na podíl na prodejní ceně.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
11.01.2021
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace