Otázka

Nárok přítele na můj majetek


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, před 8 lety jsem si sama pořídila dům na hypotéku (splácet budu ještě 20 let). Mám dceru a chci, aby dům zůstal jednou dcerce. S přítelem se chceme vzít. Jak by to bylo, když se vezmeme a potom by třeba byl rozvod nebo moje smrt? Měl by přítel (manžel) po té nějaký nárok na dům? 

14.11.2024
Odpověď

Dobrý den, Vaše otázka má 2 odlišné dotazy, tudíž na tyto odpovím postupně.

1) Rozvod: Při rozvodu zaniká SJM, které je nutno vypořádat.

Občanský zákoník stanoví:
Zákonný režim
§ 709
(1) Součástí společného jmění je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, s ..........
Tedy, pokud se bude vypořádávat společné jmění manželů, výhradní majetek manžela - tedy Vaše nemovitost do tohoto skutečně spadat nebude.
Co se týče vypořádání SJM, je možné učinit tak dohodou, rozhodnutím soudu nebo uplatněním fikce po uplynutí 3 let od zániku SJM.
Pokud se s manželem dohodnete, je možné uvažovat o dělení bytu na půl.
Pokud se nedohodnete a podáte návrh na vypořádání SJM soudu, bude probíhat klasické soudní jednání, ve kterém se bude dokazovat co je, a co není součástí SJM. Co se týče oné nemovitosti, která je pouze ve výhradním majetku Vašem, je zde možné aplikovat ust. § 742 OZ, dle kterého se obecně soud řídí, a to pro Vás především užití písmene b) a c) :
§ 742
(1) Nedohodnou-li se manželé nebo bývalí manželé jinak nebo neuplatní-li se ustanovení § 741, použijí se pro vypořádání tato pravidla:
a) podíly obou manželů na vypořádávaném jmění jsou stejné,
b) každý z manželů nahradí to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek,
c) každý z manželů má právo žádat, aby mu bylo nahrazeno, co ze svého výhradního majetku vynaložil na společný majetek,
d) přihlédne se k potřebám nezaopatřených dětí,
e) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, zejména jak pečoval o děti a o rodinnou domácnost,
f) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů zasloužil o nabytí a udržení majetkových hodnot náležejících do společného jmění.
(2) Hodnota toho, co ze společného majetku bylo vynaloženo na výhradní majetek manžela, stejně jako hodnota toho, co z výhradního majetku manžela bylo vynaloženo na společný majetek, se při vypořádání společného jmění započítává zvýšená nebo snížená podle toho, jak se ode dne vynaložení majetku do dne, kdy společné jmění bylo zúženo, zrušeno nebo zaniklo, zvýšila nebo snížila hodnota té součásti majetku, na niž byl náklad vynaložen.

Tedy, manžel by tak mohl požadovat vnosy a investice ze SJM do Všeho výhradního majetku, které byste mu musela vypořádat. 

2) Dědictví: především bude záležet na tom, jakým způsobem bude dědické řízení řešeno- s ohledem na to, zda zůstavitel sepíše pořízení pro případ smrti, či zda bude dědictví projednáno dle zákonné dědické posloupnosti.

Ust. § 1491 Občanského zákoníku zakotvuje tzv. jiné pořízení pro případ smrti, mezi které mimo jiné patří závěť, která má při jejím sepsání přednost před klasickým děděním dle zákonné dědické posloupnosti. Pokud tedy otec tuto závěť sepíše, je určení dědictví jednoznačné, avšak vždy musí potomkům vyjma výše uvedené výjimky zůstat alespoň povinný díl.Pokud zůstavitel nesepíše jiné pořízení pro případ smrti, bude se dědit na základě tzv. zákonných dědických tříd, které jsou upraveny v ust. § 1635 a násl. Občanského zákoníku. Občanský zákoník zakotvuje celkem 6 dědických tříd, přičemž se v těchto postupně dědí.

§ 1635
První třída dědiců
(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.
(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.
Tedy, pokud nesepíšete pořízení pro případ smrti, kde dědictví manžel rozdělíte na základě své vůle (avšak se zanecháním alespoň povinného dílu potomkům), bude dědit Vaše dcera s manželem stejným dílem.

 

Doporučuji tak v tomto případě sepsat u notáře ve Vašem okolí závěť, kde svůj majetek pro případ smrti rozdělíte na základě Vaší vůle. Notář tímto sepisem zajistí jednak platnost závěti a jednak ji uloží do Centrální evidence závětí tak, aby v případě Vaší smrti byla nalezena a použita. 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace