Otázka

Zapsání SJM


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak postupovat. Můj zeť má byt na hypotéku, již před svatbou s mojí dcerou. Chtěli by jsme dceři dát velkou částku na umoření části hypotéky. Jak má dcera postupovat, aby byl byt jako společné jmění manželů? Zeť s tím samozřejmě souhlasí.

21.03.2024
Odpověď

Dobrý den, české civilní právo zakotvuje institut tzv. rozšíření společného jmění manželů. 

Smluvený režim

§ 716

(1) Snoubenci a manželé si mohou ujednat manželský majetkový režim odlišný od zákonného režimu. Ujednají-li si smluvený režim manželé, upraví zpravidla své povinnosti a práva týkající se již existujícího společného jmění. Ujedná-li se pro smluvený režim zpětný účinek, nepřihlíží se k tomu.

(2) Smlouva o manželském majetkovém režimu vyžaduje formu veřejné listiny.

Tedy, formou notářského zápisu (tedy u notáře) je možné uzavřít smlouvu o tzv. rozšíření SJM, na základě které se výlučné vlastnictví jednoho z manželů stane součástí SJM.

Co je nutné mít při schůzce s notářem: oddací list, list vlastnictví prokazující vlastnické právo k dané nemovitosti ze strany manžela dcery, občanské průkazy obou manželů a dále nabývací titul k nemovitosti. 

 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace