Otázka

Podíl ve firmě a SJM


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, 4 roky si buduju firmu, zrovna když jsem začal prosperoval tak to mezi mnou a manželkou začíná skřípat. Je nějaká obrana proti tomu, nějaký dokument který by mi podepsala samozřejmě z vlastní vůle a vědomě, že po rozvodu nebude nárokovat žádný podíl co se týká mé firmy s r o. Tak i mé živnosti IČO? Děkuji

28.02.2024
Odpověď Dobrý den,   
jako nejvhodnější se ve Vašem případě jeví tzv. zúžení společného jmění. Zúžením společného jmění mohou manželé rozhodnout o vyjmutí movitých i nemovitých věcí a stanovit, že tyto věci se nově stanou výlučným vlastnictvím jednoho z manželů. Smlouvu o zúženém společném jmění je nutné uzavřít ve formě veřejné listiny, tedy notářského zápisu. Tímto způsobem můžete s manželkou upravit svá vzájemná práva k movitým i nemovitým věcem, tedy i k dané firmě. V rámci této smlouvy můžete specifikovat, které konkrétní věci (např. právě firma) nadále nebudou součástí společného jmění. Také můžete stanovit, že se určité věci stanou výlučným majetkem jednoho z manželů. Kromě toho se můžete dohodnout, že některá věc bude náležet do Vašeho podílového spoluvlastnictví s jasně stanovenými podíly. Tato smlouva Vám tedy poskytuje velkou flexibilitu a možnost přizpůsobit vlastnictví a majetkové poměry konkrétním potřebám. 
K modifikaci standardního manželského majetkového režimu stanoveného zákonem podle § 709 občanského zákoníku slouží za trvání manželství buď právě smlouva o manželském majetkovém režimu, nebo institut tzv. režim oddělených jmění manželů.  Pokud si zvolíte tento druhý režim, musíte myslet na to, že nejprve musí být majetek náležející do již vzniklého společného jmění vypořádán. Sjednání režimu oddělených jmění umožňuje manželům, aby si upravili majetkové vztahy v manželství tak, že majetek budou nabývat buď do výlučného vlastnictví nebo do podílového spoluvlastnictví a zároveň se výlučně zavazovali. Toto sjednání se rovněž provádí formou veřejné listiny, tedy formou notářského zápisu.  
Pokud byste se rozhodli zúžit společné jmění, tedy vyjmout předmětnou firmu, pak je nutné o tomto vyjmutí sepsat s manželkou Smlouvu o zúžení společného jmění. Tato smlouva o manželském majetkovém režimu se zapisuje do Seznamu listin o manželském majetkovém režimu vedeného Notářskou komorou České republiky. Se sepsáním této smlouvy Vám může vždy pomoct advokát, případně notář a ulehčí Vám tak práci. 
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace