Dobrý den, Chci se zeptat,s družkou se rozchazime.Mame spolu dítě 8 let.Behem vztahu jsem koupil dům.Hypoteka je psána na mě.Splacim dům.Ona si půjčila peníze na část kupní ceny.Z jejího účtu,z jejich peněz se zaplatila část, která šla na investici do topení.Chce peníze vrátit a chce ,abych tu půjčku platil,když ode mě odchází a nebude bydlet v domě ,má na to nárok??U soudu?Dekuji za odpověď
Dobrý den,
vzhledem ke skutečnosti, že právní řád neupravuje majetkové poměry ve vztahu druh-družka, v případě soudního řízení by se nejednalo o vypořádání majetku, ale v krajním případě jenom o bezdůvodné obohacení.
Jelikož jste výlučným vlastníkem rodinného domu, z tohoto domu ji nemusíte vyplácet. V případě, že by Vaše družka prokázala, že peníze reálně investovala do Vašeho domu, může se jednat z Vaší strany o bezdůvodné obohacení a tyto investice ji budete muset vrátit.
Ohledně půjčky, kterou si půjčila, toto je její výlučný závazek a Vy nemáte žádnou povinnost tento její závazek splácet.
Dobrý den, před lety se naši rozvedli a otec si našel novou partnerku, na kterou přepsal polovinu domu. Nyní je jejich soužití spíše z nutnosti, ale ani jeden se nechce své poloviny vzdát. Existuje nějaké přednostní právo na odkup poloviny domu od družky, jakožto původní vlastník nemovitosti?
Otec chce svou polovinu napsat na mě, ale já si nejsem jistý tím, zda by neztratil ono výše zmiňované přednostní právo na vyplacení družky. Při přepisu nebyla sepsán žádný dodatek o tom, jak se bude nakládat s majetkem v případě rozchodu. Každý vlastní ideální polovinu.
Dále se obávám, aby družka neprodala svůj díl "z trucu" někomu cizímu.
Dobrý den, od 1. 7. 2020 již není povinnost předkupního práva, tudíž spoluvlastník může prodat svůj spoluvlastnický prodej, aniž by s tím druhý spoluvlastník souhlasil či mu jej nabídl nejprve k odkupu.
Platí, že ze svého vlastnictví nikdo nesmí být bez svolené vypuzen.
Oproti tomu platí, že pokud osoba nechce dále ve spoluvlastnictví setrvat, může požádat o jeho zrušení soud. Ust. § 1140 Občanského zákoníku stanoví, že: (1) Nikdo nemůže být nucen ve spoluvlastnictví setrvat.
Nejlepším možným řešením vypořádání spoluvlastnictví je dohoda spoluvlastníků. Pokud však se nebudete schopni spolu dohodnout na vypořádání spoluvlastnictví, bude muset rozhodnout po podání žaloby na vypořádání spoluvlastnictví soud- viz. ust. § 1143 Občanského zákoníku.
Soud posuzuje jednak návrh uvedený v žalobě jedné strany, nicméně v rámci soudního jednání samozřejmě vyslechne návrh i druhé strany a snaží se najít kompromis, nejlépe dojít ke smírnému vyřešení. Soud může rozhodnout několika způsoby: Rozdělí společnou věc, pokud se tím podstatně nesníží její hodnota, dále může věc přikázat jednomu za přiměřenou náhradu, při nemožnosti předchozích variant nařídí prodej ve veřejné dražbě (viz. ust. § 1147 a násl.).
V rámci soudního jednání bude soud jednat se všemi spoluvlastníky, kdy závěrem i několika jednání se dospěje k některé z výše uvedených verzí zrušení spoluvlastnictví.
Trápi vás "Vypořádání majetku s družkou." a chcete pomoci?

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu