Otázka

Vypořádání podílového vlastnictví


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, umírá mi žena, máme dvě děti. Jak se bude dělit majetek?

11.09.2024
Odpověď

Dobrý den, s ohledem na nadpis Vámi položeno dotazu není zřejmé,  zda s manželkou máte režim společného jmění manželů či nikoliv, a tím pádem se skutečně jedná pouze o spoluvlastnické podíly. 

Pokud by se jednalo o SJM, bude zde v rámci dědického řízení odlišný režim než při vypořádání spol.podílu. Při vypořádání spoluvlastnického podílu se skutečně podíl stane součástí dědického řízení a bude se rozdělovat dědictví dle níže uvedených pravidel. Pokud se však jednalo o SJM, bude nejprve třeba zaniklé SJM vypořádat, kdy následně vypořádaná část SJM připadající zesnulému manželovi se stane součástí dědictví, a část vypořádaného SJM přeživšího manžela se stane jeho výlučným majetkem. 
Současně bude záležet na tom, na základě jakého titulu se bude dědit. 
Obecně ust. § 1491 Občanského zákoníku zakotvuje tzv. jiné pořízení pro případ smrti, mezi které mimo jiné patří závěť, která má při jejím sepsání přednost před klasickým děděním dle zákonné dědické posloupnosti.Pokud zůstavitel nesepíše jiné pořízení pro případ smrti, bude se dědit na základě tzv. zákonných dědických tříd, které jsou upraveny v ust. § 1635 a násl. Občanského zákoníku.Tedy, buď se buď se rozdělí dědictví po zůstaviteli dle jeho vůle sepsané v závěti, nebo se využije dědění dle zákonných dědických tříd.

S ohledem na Vámi uvedené potomky by v případě zákonné posloupnosti připadala v úvahu první třída dědiců, kdy se dědí následovně (pokud máte 2 děti, dědil byste Vy a Vaši 2 potomci, každý stejným dílem):
§ 1635
První třída dědiců
(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.
(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.
Současně je možné též v rámci dědického řízení uplatnit vnosy z výlučného majetku jednoho z Vás a podobně, nicméně toto by bylo řešením až v okamžiku projednávaného dědictví. 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace