Otázka

Vypořádání po smrti manžela


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, máme SJM a manžel na svůj movitý a nemovitý majetek sepsal závěť, kde ustanovil rovným dílem své 3 děti. Co to znamená v případě úmrtí pro moji osobu. Vlastníme společný byt.

18.06.2024
Odpověď

Dobrý den, ust. § 1491 Občanského zákoníku zakotvuje tzv. jiné pořízení pro případ smrti, mezi které mimo jiné patří závěť, která má při jejím sepsání přednost před klasickým děděním dle zákonné dědické posloupnosti.Pokud zůstavitel nesepíše jiné pořízení pro případ smrti, bude se dědit na základě tzv. zákonných dědických tříd.

S ohledem na to, že Váš manžel sepsal závěť na jeho movitý a nemovitý majetek, tedy majetek v jeho výlučném vlastnictví, a závěť splňuje všechny náležitosti tak, aby byla platná, zdědí majetek jeho 3 děti rovným dílem dle jeho poslední vůle.

Pokud se však dotaz dále týká společného jmění manželů, uvádím následující. Po smrti manžela zaniká SJM, které je nutno nejprve vypořádat. Část vypořádaného zaniklé SJM, která připadne Vám, zůstane Vaším výlučným majetkem, část, která by připadla zesnulému manželovi, se stane součástí dědického řízení. Pokud o tomto majetku nebude též pořízena závěť, bude se dědit na základě právě výše uvedených tříd. S ohledem na to, že po zesnulém by zůstala manželka a 3 potomci, připadá v úvahu ihned první třída dědiců: 

§ 1635
První třída dědiců
(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.
(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.

Samozřejmě se mohou dědici části dědictví vzdát ve prospěch Vás.

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace