Dobrý den. Nevím, jestli mi touto formou lze poskytnout informaci. Přes náš pozemek, který jsme koupili bez tíhy vede vodovodní a kanalizační přípojka, která měla jít hned vedle v cestě. Došlo k chybě při zaměřování přípojek pokud zjištění skutkového stavu přišlo, když jsme chtěli začít stavět právě v blízkosti této přípojky. Nesouhlasíme s napojením sousedů na tuto přípojku. Vodárny i obec si chybu přiznali a sousedů prý napojí na novou přípojku. Stará sporná přípojka je pro sousedy tedy nefunkční. Při osazení našeho domu by nám nyní více vyhovovalo napojit se na tuto přípojku. Vodárny od nás vyžadují souhlas souseda, ke kterému původní vedla. Je to v pořádku? Vždyť my bychom mohli žádat odstranění přípojky nakolik zasahuje do našeho soukromého vlastnictví, tak proč je nutný souhlas sousedů, když ji chceme využít? Připadá mi to jako šikana ze strany vodárny, nakolik nesouhlasem vznikl pro ně problém. Vodárny to však prezentují tak, že nesouhlasíme proto, abychom si mohli přivlastnit sousedovu přípojku. V případě, že je souhlas nutný, nemáme problém napojit se na nám přidělenou přípojku, nakolik nám jde o dobře sousedské vztahy. Za odpověď děkuji, zdravím, Beterová.
Dobrý den,
nejdříve definovat pojmy.
Vodovodní přípojka je úsek potrubí spojující rozváděcí větev veřejné vodovodní sítě s vnitřním vodovodem nemovitosti. Vodovodní přípojkou se přivádí voda z veřejného vodovodu do nemovitosti, která je připojena na veřejný vodovod.
Vlastníkem vodovodní přípojky je osoba, která zřídila přípojku na své náklady a to způsobem určeným provozovatelem.
Totéž platí pro odpadní přípojku.
Takže přípojka je ve vlastnictví souseda, proto potřebujete jeho souhlas. Pokud by byla ve Vašem vlastnictví, nepotřebujete jeho souhlas.
Přípojka musí být zřízena pouze se souhlasem provozovatele, takže ne každé napojení je povoleno.
Zkuste se dohodnout se sousedem na tom, že byste využili jeho konektor nebo že byste ji od něj odkoupili. Pak byste se před vodárny prokázaly vlastnictvím přípojky, tehdy byste nepotřebovali souhlas souseda. Soused Vam nemusí přípojku jen prodat, může Vám ji darovat, pokud jej o tom přesvědčíte. Pro souseda nemá přípojka hodnotu, pro Vás ano.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Velmi pěkně Vám děkuji za odpověď. Jen bych měla doplňující otázku. K chybě došlo ze strany vodárně, které tyto přípojky budovaly v celé nové části IBV, az toho důvodu budou sousedům na náklady vodárny vybudováno nové, čímž se stávají se majiteli nových přípojek bez jakékoli finanční újmy. Podle zaměstnance vodárny, přípojky vedoucí protiprávně přes náš pozemek - kupovaný bez jakékoliv tíhy, můžeme vykopat (na koho náklady?) Avšak na jejich napojení potřebujeme souhlas souseda. Nedává nám to logiku. Na vykopání souhlas nepotřebujeme? Už jsme se i tak rozhodli, že ji nevyužijeme, ale velmi by nás zajímal Vás právní názor, jelikož státní úřady tu mají být pro lidi. Za odpověď Vám předem děkuji a zdravím.
Dobrý den, přípojka a stále ve vlastnictví souseda a nemůžete ji jen tak porušit, ledaže by to ve smyslu zákona už nebyla přípojka. Přípojkou přestává být odpojením a znehodnocením od hlavního přívodu.
Pokud byste ji chtěli vykopat, domluvte se se sousedem, co s materiálem, který tvořil přípojku. Myslím si však, že nemá smysl ji vykopávat. Když budete na místě přípojky něco stavět, tam ji odstraníte, na jiných místech ji můžete nechat v zemi. Zbytečně si budete dělat náklady.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Pěkně Vás zdravím
Koupil jsem starší dům na vesnici kde na celé ulici je zavedena veřejná voda v
každém domě jen v tom našem ji původní obyvatelé nedaly zavést.
Nastal nám dost velký problém. Voda ve studni je i po úpravě a několika odběrech a kontrolách biologicko laboratorních zkouškách nevhodná pro domácí použití, a už vůbec ne na pití. Problém je, že při žádání napojení vody bychom se museli dostat (podvrtla) na druhou stranu přístupové cesty, aby byl možný přívod vody k našemu domu. Moje otázka? Je možné se napojit na přípojku souseda vedlejšího domu, abychom nemuseli překopávat celou ulici.
Co všechno bychom k tomu potřebovali. Velmi pěkně Vám děkuji za odpověď na můj dost závazný problém.
Dobrý den,
to odkud vás vodárny zapojí záleží na tom odkud jsou napojeny vodovodní potrubí. Pokud se dá připojit na sousedovu vodovodní trubku a schválí to i vodárny, tak nevidím problém v tom, proč by to nebylo realizovatelné. Nicméně pokud usoudili, že hlavní přípoj je na opačné straně, vodárny se umí podkopat pod přístupovou cestu, aniž ji narušily. Vykopou se jámy na vaší straně a na opačné za přístupovou cestou a pod cestu zavedou novou vodovodní trubku, kterou napojí do vaší šachty. Z uvedeného tedy vyplývá, že vodárny musí u vás zakreslit a určit, kde se s veřejnou vodou napojí, a kde bude pro připravena šachta.
Před zřízením vodovodní přípojky musíte předložit vlastníkovi (případně provozovateli) veřejného vodovodu vyplněnou žádost.
Každá obec má na připojení své podmínky, a tudíž je třeba, abyste si podali žádost o připojení na veřejný vodovod na příslušnou obec.
Pro každou připojovala nemovitost se zásadně zřizuje samostatná vodovodní přípojka. Místo připojení na vodovodní přípojce, umístění vodoměrné měřidla na vodovodní přípojce určí provozovatel veřejného vodovodu, nebo obec. Žadatel musí před připojením vybudovat na vlastní náklady vodovodní přípojku podle dokumentace vyhotovené podle příslušných právních předpisů. Pokud se provozovatel veřejného vodovodu rozhodne osadit měřidlo na vodovodní přípojce, z níž se dosud odběr vody neměřil, odběratel je povinen provést podle pokynů provozovatele veřejného vodovodu potřebné úpravy na vodovodní přípojce (např. Vybudovat šachtu na osazení vodoměru).
Přílohami žádosti jsou kopie listu vlastnictví, výkres připojení šachty, pokud jsou v rámci zřízení vodovodní přípojky pozemky, které nejsou ve vašem vlast., Tak je třeba připojit i souhlas tohoto vlastníka.
Před zpracováním projektové dokumentace je třeba zakreslit veřejný vodovod v zájmovém území do katastrální mapy s vyznačením daného pozemku. K žádosti je třeba doložit:
- kopii katastrální mapy, případně i kopii geometrického plánu,
- prokázání majetkové podstaty,
- situaci vodovodní přípojky, včetně umístění vodoměrné šachty,
- návrh vodoměrné šachty,
- uložení vodovodní přípojky ve vztahu k jiným inženýrským sítím,
- v případě umístění vodoměrné šachty nikoliv na vlastním pozemku je třeba předložit notářem, resp. matrikou ověřenou dohodu o umístění vodoměrné šachty ve smyslu zákona č. 442/2002 Sb.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu