Otázka

svěření dítěte do péče otce


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, je možné, aby matka podala návrh na svěření dítěte do péče OTCE? Matka má v tuto chvíli dítě ve své péči. Nezvládá ale výchovu a chce aby bylo dítě svěřeno do péče otce. Jak má prosím postupovat? Děkuji za odpověď.

28.02.2024
Odpověď

Dobrý den,  

klíčovým bodem návrhu na svěření dítěte do péče je vždy navrhované řešení, tedy to, o čeho se navrhovatel svým návrhem domáhá, tj. zda se žádá o svěření dítěte do výhradní péče nebo se preferuje jiný způsob péče. Tento návrh musí řádně odůvodněn a nic tedy nebrání tomu, aby matka po vylíčení všech rozhodných skutečností a důvodů, proč se domnívá, že by výlučná péče otce byla pro nezletilého vhodnější, podala k místně příslušnému soudu. Návrh na svěření nezletilého dítěte do péče se podává vždy k okresnímu soudu dle bydliště dítěte, o jehož právech má být rozhodováno. 

U návrhu na svěření nezletilého do péče je nutné, aby obsahoval informace o obou rodičích a dítěti, včetně jmen, dat narození a bydliště. Dále je nutné poskytnout údaje o majetkových poměrech a zaměstnavatelích rodičů. 

Výsledné rozhodnutí bude na posouzení soudu dle všech relevantních okolností Vaší rodinné situace. Soud vždy dbá na nejlepší zájem dítěte, a to je jeho hlavním zřetelem při rozhodování v rodinných záležitostech. Soud přihlíží k tomu, co je v dané situaci nejlepší pro dítě a snaží se zajistit jeho optimální péči a vývojové podmínky. Pokud je dítě schopno vyjádřit svůj názor, soud k tomuto vždy přihlédne. Soud však bere v úvahu i další relevantní skutečnosti a faktory. Pokud je tedy momentální výlučná péče matky pro nezletilého nevhodná, matka ji sama nezvládá a je tak ohrožen zdravý vývoj, pak soud návrhu na změnu formy péče vyhoví.  Zároveň matka může ve svém návrhu formulovat veškeré rozhodné skutečnosti, které považujete za důležité a také to, proč se domnívá, že bude výlučná péče otce za dané situace pro nezletilé dítě tou nejvhodnější možností. Je však třeba mít na paměti, že konečné rozhodnutí soudce bude záviset na všech faktorech a skutečnostech, které mu sdělily obě strany, tedy matka i otec nezletilého. Zájmy nezletilého dítěte budou během soudního sporu zastupovány OSPODem.

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace