Otázka

svěření dítěte do péče otce


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, je možné, aby matka podala návrh na svěření dítěte do péče OTCE? Matka má v tuto chvíli dítě ve své péči. Nezvládá ale výchovu a chce aby bylo dítě svěřeno do péče otce. Jak má prosím postupovat? Děkuji za odpověď.

28.02.2024
Odpověď

Dobrý den,  

klíčovým bodem návrhu na svěření dítěte do péče je vždy navrhované řešení, tedy to, o čeho se navrhovatel svým návrhem domáhá, tj. zda se žádá o svěření dítěte do výhradní péče nebo se preferuje jiný způsob péče. Tento návrh musí řádně odůvodněn a nic tedy nebrání tomu, aby matka po vylíčení všech rozhodných skutečností a důvodů, proč se domnívá, že by výlučná péče otce byla pro nezletilého vhodnější, podala k místně příslušnému soudu. Návrh na svěření nezletilého dítěte do péče se podává vždy k okresnímu soudu dle bydliště dítěte, o jehož právech má být rozhodováno. 

U návrhu na svěření nezletilého do péče je nutné, aby obsahoval informace o obou rodičích a dítěti, včetně jmen, dat narození a bydliště. Dále je nutné poskytnout údaje o majetkových poměrech a zaměstnavatelích rodičů. 

Výsledné rozhodnutí bude na posouzení soudu dle všech relevantních okolností Vaší rodinné situace. Soud vždy dbá na nejlepší zájem dítěte, a to je jeho hlavním zřetelem při rozhodování v rodinných záležitostech. Soud přihlíží k tomu, co je v dané situaci nejlepší pro dítě a snaží se zajistit jeho optimální péči a vývojové podmínky. Pokud je dítě schopno vyjádřit svůj názor, soud k tomuto vždy přihlédne. Soud však bere v úvahu i další relevantní skutečnosti a faktory. Pokud je tedy momentální výlučná péče matky pro nezletilého nevhodná, matka ji sama nezvládá a je tak ohrožen zdravý vývoj, pak soud návrhu na změnu formy péče vyhoví.  Zároveň matka může ve svém návrhu formulovat veškeré rozhodné skutečnosti, které považujete za důležité a také to, proč se domnívá, že bude výlučná péče otce za dané situace pro nezletilé dítě tou nejvhodnější možností. Je však třeba mít na paměti, že konečné rozhodnutí soudce bude záviset na všech faktorech a skutečnostech, které mu sdělily obě strany, tedy matka i otec nezletilého. Zájmy nezletilého dítěte budou během soudního sporu zastupovány OSPODem.

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, bratr podal návrh na svěření do péče svého syna, sdílí domácnost s matkou syna a matka mu nyní oznámila, poté co dnes přišel dopis od soudu s termínem stání, že se v pátek stěhuje a odmítá uvést kam.

Matka je bez trvalého pobytu,ten má na adrese, kde nebydlí. Ješte bych podotkla, že bratrovi vyhrožuje nahrávkami a fotkami.. Matka má i psychické problémy. 

18.04.2024
Odpověď

Dobrý den, v tomto případě doporučuji obrátit se rovnou na advokáta ve Vašem okolí, který by bratra zastoupil v daném řízení, neboť mám za to, že je vhodné v tomto případě požádat o předběžné opatření.

Pomocí předběžného opatření může soud ještě před vydáním rozhodnutí ve věci samé, je-li třeba, aby zatímně byly upraveny poměry účastníků, nebo je-li obava, že by výkon soudního rozhodnutí byl ohrožen, uložit účastníku řízení, aby platil výživné v nezbytné míře anebo svěřit dítě do péče jednoho z rodičů.

Výše uvedená problematika je zakotvena v Zákoně o zvláštních řízeních soudních:

§ 452

Předběžné opatření upravující poměry dítěte

(1) Ocitlo-li se nezletilé dítě ve stavu nedostatku řádné péče bez ohledu na to, zda tu je či není osoba, která má právo o dítě pečovat, nebo je-li život dítěte, jeho normální vývoj nebo jiný důležitý zájem vážně ohrožen nebo byl-li narušen, soud předběžným opatřením upraví poměry dítěte tak, že nařídí, aby dítě bylo umístěno ve vhodném prostředí, které v usnesení označí.

(2) Vhodným prostředím se rozumí výchovné prostředí u osoby nebo zařízení způsobilého zajistit nezletilému řádnou péči s ohledem na jeho fyzický a duševní stav, jakož i rozumovou vyspělost a umožnit realizaci případných jiných opatření stanovených předběžným opatřením. Předběžným opatřením podle odstavce 1 lze svěřit dítě i do pěstounské péče na přechodnou dobu, po kterou rodič nemůže dítě ze závažných důvodů vychovávat, nebo po jejímž uplynutí lze dítě svěřit do péče před osvojením, dát souhlas rodiče s osvojením či rozhodnout o tom, že není třeba souhlasu rodiče k osvojení.

(3) Ustanovení tohoto pododdílu o trvání a prodloužení doby trvání předběžného opatření se použijí i na předběžné opatření podle občanského soudního řádu, jímž má být účastníku uloženo, aby odevzdal dítě do péče druhého z rodičů nebo do péče osoby dítěti příbuzné nebo blízké.

§ 453

Místní příslušnost

(1) K rozhodnutí o návrhu na předběžné opatření je příslušný obecný soud navrhovatele.

(2) Je-li předběžné opatření nařízeno, soud předá po provedení jeho výkonu věc neprodleně soudu příslušnému podle § 467. Má-li soud, kterému byla věc předána, za to, že není soudem uvedeným podle § 467, předloží věc k rozhodnutí o příslušnosti svému nadřízenému soudu; tímto rozhodnutím je soud, jehož příslušnost byla určena, vázán.

§ 454

Zahájení řízení

(1) Předběžné opatření, jímž má být nařízeno umístění dítěte mimo péči rodičů nebo péči osoby dítěti příbuzné nebo blízké, může soud nařídit jen na návrh orgánu sociálně-právní ochrany dětí.

(2) Návrh na předběžné opatření musí obsahovat kromě obecných náležitostí návrhu na zahájení řízení jméno nezletilého, jména, povolání a bydliště ostatních účastníků, jsou-li navrhovateli známa, vylíčení rozhodujících skutečností odůvodňujících nařízení předběžného opatření, označení osoby, které má být dítě předáno do péče. Neobsahuje-li návrh všechny náležitosti, a pro tyto vady není možné o návrhu rozhodnout ve lhůtě k tomu stanovené, soud návrh odmítne. Ustanovení o opravení nebo doplnění podání, které neobsahuje všechny stanovené náležitosti nebo které je nesrozumitelné nebo neurčité, se nepoužije.

§ 455

Zastoupení nezletilého

(1) Nezletilý nemusí být zastoupen; nemá-li nezletilý zákonného zástupce nebo nemůže-li jej zákonný zástupce v řízení zastupovat, jmenuje mu soud příslušný podle § 467 opatrovníka bezodkladně po předání věci. Opatrovníkem soud jmenuje zpravidla orgán sociálně-právní ochrany dětí.

(2) Opatrovníkem nelze jmenovat orgán sociálně-právní ochrany dětí, který podal návrh na předběžné opatření.

§ 456

Lhůta pro rozhodnutí

O návrhu na předběžné opatření soud rozhodne bezodkladně. Rozhodne-li soud po uplynutí 24 hodin od zahájení řízení, uvede v odůvodnění rozhodnutí skutečnosti, pro které nebylo možné rozhodnout dříve.

Pokud má bratr o dítě obavy, vidím tuto možnost. Nicméně opětovně doporučuji obrátit se na advokáta se specializací na rodinné právo, a schůzku vzít všechny potřebné dokumenty, které danou obavu odůvodňují, a s jednáním neotálet. 

18.04.2024
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace