Otázka

Stěhování se do zahraničí


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, s přítelem jsme se rozešli, nemáme soudně nic, je to čerstvé, ale nemám žádné bydlení a ani nemám u koho být. Jediná možnost je žití v cizině u mého otce, zde mám i svou sestru, tety, v podstatě celou rodinu, přihlíží na to soud? Mohu bydlet v cizině?

10.07.2024
Odpověď

Dobrý den, z Vašeho dotazu není vše úplně zřejmé, nicméně mám za to, že se ptáte na přestěhování se s nezletilým dítětem.

Samozřejmě bude nutné obstarat si souhlas Vašeho přítele k odstěhování se do ciziny s Vaším společným nezletilým dítětem.
 S ohledem na to, že ČR je členským státem EU, řídí se pravidly dle Nařízení Rady (ES) č. 2201/2003, o příslušnosti a uznávání výkonu rozhodnutí ve věcech manželských a ve věcech rodičovské zodpovědnosti a o zrušení nařízení (ES) č. 1347/200.

Pokud bude souhlasný, je nutné tento souhlas písemně sepsat, nechat jej úředně ověřit a následně přeložit do jazyka státu, ve kterém hodláte pobývat. 

Pokud nebude souhlasit, platí následující: Dle české právní úpravy platí, že změna místa bydliště je významnou záležitostí, o které mají rozhodovat oba rodiče. Dle § 877 Občanského zákoníku je určení místa bydliště dítěte jako významná záležitost, kterou mají rozhodnout oba rodiče, tedy mají se dohodnout. Výkladem občanského zákoníku je možno dojít k závěru, že souhlas obou rodičů je zapotřebí při každé změně místa bydliště. Občanský zákoník stanovuje, že s přestěhováním musí rodič dítěte vyslovit souhlas, a pokud jej nevysloví, musí být podán návrh soudu k rozhodnutí o přestěhování se. Po případném podání návrhu k soudu se druhá strana může k dané věci též vyjádřit. Jedná se pak ve smyslu § 466 písm. j) Zákona o zvláštních řízeních soudních o rozhodování soudu ve věcech pro nezletilé dítě významných, na nichž se rodiče nemohou dohodnout.

Soud samozřejmě musí přihlížet ke všem důvodům vedoucím k danému kroku, nicméně které skutečnosti bude považovat za významné a které ne, je poencháno na jeho úvaze. 

 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace