Otázka

Rozvod a rozdělení dluhů


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, s bývalým manželem jsme si vzali půjčku, vzal si ji na sebe, ale byli jsme manželé, takže se automaticky vztahuje i na mě. Přišla soudně nakázaná exekuce, ale až po našem rozvodu. Chci se zeptat, zda se exekuce vztahuje i na mě, když exekuce nabyla právní moci až po rozvodu?

02.03.2023
Odpověď

Dobrý den, pokud jste se rozvedli a došlo k zániku SJM, může exekutor i po rozvodu postihnout majetek patřící do zaniklo společného jmění manželů, pokud by provedené vypořádání zkrátilo možnost uspokojení věřitelů. Nevidím zde důvod pro to, proč by exekutor nemohl vymoci dlužnou pohledávku i po Vás, neboť jste si půjčku vzali za trvání manželství a jste tím pádem spoludlužníky. 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, chci se zeptat. Přítel je rozvedený. Už i uplynula lhůta pro podání vyrovnání majetku. Mají s bývalou manželkou půjčku přes stavební spoření. A chtěl by aby každý platil svou část. Jeho bývalá manželka tvrdí, že to i tak musí jít přes soud to rozdělení a musí se dokládat staré papíry na co si tu poslední půjčku brali ?? Je to opravdu potřeba. Ve smlouvě jsou podepsání oba. A ona si myslí, že bude platit méně, že tu poslední půjčku si bral větší část převážně přítel. Moc děkuji za odpověď

04.03.2023
Odpověď

Dobrý den,

rozdělení SJM po uplynutí 3 let není možné řešit prostřednictvím soudu, proto bývalá manželka Vašeho přítele nemá pravdu. Uvedené vyplývá z § 741 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "Nedojde-li do tří let od zúžení, zrušení nebo zániku společného jmění k vypořádání toho, co bylo dříve součástí společného jmění, ani dohodou, ani nebyl podán návrh na vypořádání rozhodnutím soudu, platí, že se manželé nebo bývalí manželé vypořádali tak, že

a) hmotné věci movité jsou ve vlastnictví toho z nich, který je pro potřebu svou, své rodiny nebo rodinné domácnosti výlučně jako vlastník užívá,

b) ostatní hmotné věci movité a věci nemovité jsou v podílovém spoluvlastnictví obou; jejich podíly jsou stejné,

c) ostatní majetková práva, pohledávky a dluhy náleží společně oběma; jejich podíly jsou stejné."

Dále je důležité upozornit na skutečnost, že vypořádání dluhů má účinky jen mezi manžely a tedy žádný soud nemůže půjčky rozdělit tak, jak uvádíte. 

04.03.2023
Podotázka

Dobrý den, od září 2020 jsem byla v rozvodovém řízení, rozvod proběhl až v říjnu 2022, jelikož manžel se odmítal rozvést a účelové protahoval. Žili jsme odděleně, finančně každý sám. V roce 2021 si vzal u svých přátel na zemědělství 6 mil. dluh bez mého vědomí. Reagovala jsem pomocí právníka, že nesouhlasím. Odmítá se domluvit, byla podána žaloba na majetek z mé strany. Hrozí mi splacení dluhů manžela?

31.07.2023
Odpověď

Dobrý den, občanský zákoník stanoví, že součástí SJM nejsou pouze aktiva, ale také pasiva vzniklá za trvání manželství. OZ však dodává manželovi jistou míru ochrany, kdy stanoví v ust. § 732, že Vznikl-li dluh jen jednoho z manželů proti vůli druhého manžela, který nesouhlas projevil vůči věřiteli bez zbytečného odkladu poté, co se o dluhu dozvěděl, může být společné jmění postiženo jen do výše, již by představoval podíl dlužníka, kdyby bylo společné jmění zrušeno a vypořádáno podle § 742.

I přestože Občanský zákoník stanovuje výše uvedenou ochranu pro manžela, který o dluhu nevěděl, bude nutné v případě soudního sporu prokázat, že příslušné právní kroky učinil ihned, což bude nutné dokazovat.

S ohledem na malé množství informací, a pokud jste již reagovala výše uvedenou formou prostřednictvím právníka, doporučuji se nyní opětovně na něj obrátit a nechat se případně zastoupit při jednání ohledně žaloby na Váš majetek. 

31.07.2023

Trápi vás "Rozvod a rozdělení dluhů" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý večer, můj přítel má exmanzelku, která za trvání manželství udělala nemalé dluhy.. Půjčky si brala bez souhlasu manžela, nebylo to na obstaráváni každodenních potřeb rodiny.. Při rozvodu do vypořádání SJM napsali, že dluhy které znějí na jméno manželky jsou pouze jeji dluhy, nebylo tona obstaráváni každodenních potřeb rodiny. Manželka šla po rozvodu do insolvence, kterou neplatí, moje otázka zní, mohou dluhy vymáhat i 3 roky po rozvodu po pritelovi? Nebo jak se nejlíp bránit. Děkuji

29.12.2023
Odpověď

Dobrý den,

Podle ustanovení §709 občanského zákoníku je součástí společného jmění pouze to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství. Od uzavření sňatku manželé nabývají majetek do jejich společného jmění, nicméně majetek každého z nich nabytým před manželstvím do tohoto rozsahu nespadá.  

Do rozsahu SJM sice spadají i dluhy nabyté za trvání manželství, avšak do výjimek spadají právě dluhy, které převzal jen jeden manžel bez souhlasu druhého manžela, aniž by šlo o obstarávání každodenních či běžných potřeb rodiny, jako je tomu přesně v situaci, kterou popisujete u Vašeho partnera a jeho exmanželky. Dle Vašeho popisu zároveň již došlo i k vypořádání SJM, včetně vypořádání daných dluhů.  Zde je třeba jen na okraj upozornit, neboť není uveden časový údaj, kdy došlo k vypořádání SJM, že vypořádáním jmění nesmí být dotčeno právo třetí osoby (např. věřitele, spoluvlastníka) a dohoda o vypořádání má vždy účinky ke dni, kdy zaniklo SJM, bez ohledu na to, kdy byla dohoda uzavřena. 

Nicméně tyto dluhy by dle práva do rozsahu SJM ani spadat neměly, neboť se jednalo o výlučný majetek (respektive výlučný dluh) pouze jednoho z manželů. Odpověď na Vaši otázku zní tedy následovně – jednalo se o výlučný dluh přítelovy bývalé manželky a přítel s tímto závazkem nesouhlasil, tudíž by mohl být postižen majetek v SJM maximálně do výše, která by odpovídala exmanželčině podílu. Vzhledem k faktu, že SJM již ale bylo vypořádáno, a to i včetně dluhů, není zde žádný právní nárok na to, aby dluhy exmanželky byly uspokojeny z přítelova majetku, nebo aby bylo vymáhány po něm. 

29.12.2023

Trápi vás "Rozvod a rozdělení dluhů" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, manžel souhlasí, že by si při rozvodu napsal moje i jeho dluhy na sebe. S manželem chceme co v nejbližší době požádat o nesporný rozvod. Jde to?

07.02.2024
Odpověď

Dobrý den, co se týče nesporného rozvodu, uvádím následující: Jeho právní úprava je stanovena v ust. § 757 Občanského zákoníku, který stanovuje:

(1) Připojí-li se manžel k návrhu na rozvod manželství, který podá druhý z manželů, soud manželství rozvede, aniž zjišťuje příčiny rozvratu manželství, dojde-li k závěru, že shodné tvrzení manželů, pokud se jedná o rozvrat manželství a o záměr dosáhnout rozvodu, je pravdivé a pokud

a) ke dni zahájení řízení o rozvod trvalo manželství nejméně jeden rok a manželé spolu déle než šest měsíců nežijí,

b) manželé, kteří jsou rodiči nezletilého dítěte, které nenabylo plné svéprávnosti, se dohodli na úpravě poměrů tohoto dítěte pro dobu po rozvodu a soud jejich dohodu schválil,

c) manželé se dohodli na úpravě svých majetkových poměrů, svého bydlení, a popřípadě výživného pro dobu po tomto rozvodu.

(2) Dohody uvedené v odstavci 1 písm. c) vyžadují písemnou formu a podpisy musí být úředně ověřeny.

Co se týče vypořádání SJM, v rámci nesporného rozvodu, jak již bylo uvedeno výše, je nutné mít uzavřenou dohodu o vypořádání SJM. Společné dluhy po rozvodu manželství se rozdělí a splácí společně podle toho, jak se spolu vypořádáte. To si můžete dohodnout, jak chcete, ale práva věřitelů nesmí být vaší dohodou dotčena, jinak by byla vůči nim neúčinná. To znamená, že dohodou o vypořádání SJM, kde budou převedeny dluhy na jednoho z manželů, nesmí nastat situace, kdy by věřitelé nebyli uspokojeni- tedy například, že by manžel nebyl schopen splácet. 

07.02.2024

Trápi vás "Rozvod a rozdělení dluhů" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, chci se zeptat jsem 2roky rozvedená,před 10lety jsem měla hypotéku na mé jméno ,nesplacela jsem tak na mě vyhlásili bankrot ,přišli jsme o dva baráky a dluh zustal docela veliký ,k tomu nějaké menší uvěry ted chci jít do insolvence ,jde o to že vše je na mé jméno a manžel bývalý se semnou o tom nechce bavit prý to mám platit já když to je na mé jméno ,on nemusí nic?zpětně asi nemužu žadat o pomoc při splácení prosím o radu

28.02.2024
Odpověď

Dobrý den,   

Podle ustanovení §709 občanského zákoníku je součástí společného jmění pouze to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství. Od uzavření sňatku manželé nabývají majetek do jejich společného jmění, nicméně majetek každého z nich nabytým před manželstvím do tohoto rozsahu nespadá.  

Do rozsahu SJM tedy spadají i dluhy nabyté za trvání manželství, pokud se nejedná o dluhy spadající do jedné z výjimek. Což jsou například dluhy, které převzal jen jeden manžel bez souhlasu druhého manžela, aniž by šlo o obstarávání každodenních či běžných potřeb rodiny. Dále do výjimek spadají dluhy spojené s majetkem, který náleží pouze jednomu z manželů a přesahuje zisk z tohoto majetku, nejsou považovány za součást SJM. Dluhy vzniklé na základě zákona nebo rozhodnutím soudu: Sem spadají dluhy vyplývající ze zákonných povinností nebo rozhodnutím soudu, jako jsou dluhy na výživném, daně, pokuty nebo vyměřená penále. 

Pokud dluhy spadají do SJM, je vždy nutné je vypořádat v rámci vypořádání SJM, tedy jako součást rozvodu manželství. Pokud tedy ještě nedošlo k vypořádání společného jmění, pak doporučuji se obrátit na soud s návrhem na vypořádání. Jelikož dluhy vznikly za trvání manželství, pak se jedná o společné dluhy obou manželů, a není zcela relevantní, kdo je psán jako hlavní dlužník např. u hypotéky. Nicméně, doporučuji tento návrh urychleně podat k soudu, neboť lhůta k vypořádání SJM je časově omezená. Od dne zániku společného jmění (tedy v tomto případě od rozvodu) začíná účastníkům běžet tříletá lhůta k vypořádání společného jmění.

Dluhy tedy s manželem musíte vypořádat v rámci rozdělení SJM. Následně bude záviset buď na Vaší dohodě, nebo na uvážení soudu, jak společné dluhy, a případně i majetek mezi Vás a manžela rozdělí. Pokud však dluhy vznikly za trvání manželství, a nejedná se o výše uvedené výjimky, pak není možné, aby je jeden z manželů ignoroval a nechal to jen na druhém z manželů. 

28.02.2024

Trápi vás "Rozvod a rozdělení dluhů" a chcete pomoci?

Trápi vás "Rozvod a rozdělení dluhů" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, chci se rozvést ale manžel má cca 5 půjček z toho o dvou opravdu vím ale nejsem stím spojená vzal si jen on a já se chci zeptat zda když je má budu platit taky jeho půjčky. Máme tři děti a opravdu bych na to neměla, když bychom šli od sebe.

26.06.2024
Odpověď

Dobrý den, ust. § 710 Občanského zákoníku stanoví:

§ 710

Součástí společného jmění jsou dluhy převzaté za trvání manželství, ledaže

a) se týkají majetku, který náleží výhradně jednomu z manželů, a to v rozsahu, který přesahuje zisk z tohoto majetku, nebo

b) je převzal jen jeden z manželů bez souhlasu druhého, aniž se přitom jednalo o obstarávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny.

Pokud se tedy domníváte, že se jedná o výše uvedené ustanovení, nebyly by výše uvedené půjčky součástí SJM. S tímto je spojeno dalí ustanovení Občanského zákoníku, a to § 732.

§ 732

Vznikl-li dluh jen jednoho z manželů proti vůli druhého manžela, který nesouhlas projevil vůči věřiteli bez zbytečného odkladu poté, co se o dluhu dozvěděl, může být společné jmění postiženo jen do výše, již by představoval podíl dlužníka, kdyby bylo společné jmění zrušeno a vypořádáno podle § 742. To platí i v případě povinnosti manžela plnit výživné nebo jde-li o dluh z protiprávního činu jen jednoho z manželů nebo v případě, že dluh jen jednoho z manželů vznikl ještě před uzavřením manželství.

Nicméně s tímto ustanovením se pojí uvedená lhůta bez zbytečného odkladu: v případe použití daného ustanovení byste musela prokázat, že ihned poté, co jste se o dluhu dozvěděla, jste vůči věřiteli učinila výše uvedené kroky.

Pokud jste o dluhu srozuměna byla a neučinila jste tak, obávám se, že skutečně bude postihnut majetek v SJM. 

 

 

26.06.2024
Podotázka

Dobrý den, můj přítel je přes dva roky rozvedený.V době manželství si vzal půjčku, aby ukonejšil svoji v tu dobu manželku.Chci se zeptat,zda se dá obrátit na soud s návrhem o vypořádání? Aby i jeho teď už bývalá žena splácela tento dluh?

05.09.2024
Odpověď

Dobrý den, předpokládám, že Váš přítel měl s bývalou manželkou SJM, kdy neměli smluvený režim ve smyslu toho, že žádné SJM nebylo. Pokud SJM za trvání manželství existovalo (tomuto se automaticky ději při uzavření sňatku), je nutné SJM po zániku manželství vypořádat.
Ust. § 710 Občanského zákoníku stanoví:

§ 710

Součástí společného jmění jsou dluhy převzaté za trvání manželství, ledaže

a) se týkají majetku, který náleží výhradně jednomu z manželů, a to v rozsahu, který přesahuje zisk z tohoto majetku, nebo

b) je převzal jen jeden z manželů bez souhlasu druhého, aniž se přitom jednalo o obstarávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny.

Tedy, pokud by nebylo prokázáno, že se jedná o výhradní dluh manžela, bude se i dluh vypořádat v rámci zaniklého SJM.

Vypořádání zaniklého SJM je možné 3 způsoby: dohodou, rozhodnutím soudu, uplatněním fikce.

§ 739 OZ

(1) Dohoda o vypořádání vyžaduje písemnou formu, pokud byla uzavřena za trvání manželství nebo pokud je předmětem vypořádání věc, u které vyžaduje písemnou formu i smlouva o převodu vlastnického práva.

(2) Nevyžaduje-li dohoda o vypořádání písemnou formu a požádá-li o to jeden z manželů, doručí mu druhý manžel potvrzení, jak se vypořádali.

§ 740 OZ

Nedohodnou-li se manželé o vypořádání, může každý z nich navrhnout, aby rozhodl soud. O vypořádání rozhoduje soud podle stavu, kdy nastaly účinky zúžení, zrušení nebo zániku společného jmění.

Pokud uběhnou 3 roky od zániku manželství, uplatní se tzv fikce dle ust. § 741 OZ:
Nedojde-li do tří let od zúžení, zrušení nebo zániku společného jmění k vypořádání toho, co bylo dříve součástí společného jmění, ani dohodou, ani nebyl podán návrh na vypořádání rozhodnutím soudu, platí, že se manželé nebo bývalí manželé vypořádali tak, že
a) hmotné věci movité jsou ve vlastnictví toho z nich, který je pro potřebu svou, své rodiny nebo rodinné domácnosti výlučně jako vlastník užívá,
b) ostatní hmotné věci movité a věci nemovité jsou v podílovém spoluvlastnictví obou; jejich podíly jsou stejné,
c) ostatní majetková práva, pohledávky a dluhy náleží společně oběma; jejich podíly jsou stejné.

 

 

05.09.2024
Podotázka

Dobrý den, Dobrý den,jsme v rozvodovém řízení,s manželem již nežiji 2 roky. Vím, že v manželství si manžel vzal půjčky bez mého vědomí, které samozřejmě neplatí. Společný majetek nemáme,jsem i já povinná tyto dluhy za něj platit?

07.11.2024
Odpověď

Dobrý den, dle občanského zákoníku obecně platí, že SJM zaniká zánikem manželství, a to bez ohledu na to, na základě jaké skutečnosti došlo k zániku manželství. Dokud tedy manželství trvá, platí nadále režim SJM (pokud se nedohodnete jinak).
Nicméně ust. § 710 Občanského zákoníku stanovuje výjimku z tohoto pravidla: 
§ 710
Součástí společného jmění jsou dluhy převzaté za trvání manželství, ledaže
a) se týkají majetku, který náleží výhradně jednomu z manželů, a to v rozsahu, který přesahuje zisk z tohoto majetku, nebo
b) je převzal jen jeden z manželů bez souhlasu druhého, aniž se přitom jednalo o obstarávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny.
Pokud by tedy tato situace nastala, je nutné, aby manžel, který o dluhu nevěděl a nesouhlasí s ním, písemně projevil nesouhlas s dluhem, a to neodkladně poté, co se o dluhu dozvěděl. Pokud učiní výše uvedené kroky, nebude dluh součástí SJM a věřitel se ze SJM nebude moci případně uspokojit. 

Pokud by však manžel namítal, že jste o dluzích věděla a ničemu se nebránila, budete muset Vaše tvrzení prokázat. Pokud toto neprokážete, či neučiníte výše uvedené, bude se moci věřitel uspokojit i z části Vašeho majetku. 

07.11.2024

Trápi vás "Rozvod a rozdělení dluhů" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, chtěla bych vás požádat o radu. Mám úvěr na dům od roku 2018, Můj nynější přítel chce svatbu, tak se chci zeptat, jak mám postupovat dál. Mám 2 děti s bývalým přítelem,on také,jen s různými ženami,jedno je nezletilé.A kdyby se s ním cokoli stalo,mohli by jeho děti dosáhnout na můj dům v rámci dědictví? A druhá otázka, když budu i v manželství platit svůj dluh a třeba bychom se rozvedli, budu ho muset vyplatit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

26.02.2025
Odpověď

Dobrý den,

Co se týče Vašich otázek:

Může manželova smrt ovlivnit vlastnictví Vašeho domu a mohou jeho děti z jiných vztahů dědit Váš dům?

Pokud je dům pořízený před uzavřením manželství a je veden výhradně na Vaše jméno, platí, že manželství automaticky nevytváří spoluvlastnictví k Vašemu dříve nabytému majetku. 

V případě úmrtí Vašeho budoucího manžela jeho děti nebudou mít nárok na Váš dům, protože není součástí společného jmění manželů (SJM) ani jeho osobního majetku.

Výjimkou by bylo, kdybyste v budoucnu dům převedla do SJM nebo by manžel investoval do rekonstrukce (a nebylo by smluvně ošetřeno jinak).

Co se stane s úvěrem a domem při manželství a případném rozvodu?

Úvěr, který jste si vzala v roce 2018, je Váš osobní dluh a nespadne automaticky do společného jmění manželů. Pokud budete i po svatbě splácet úvěr ze svých výlučných prostředků (např. z příjmu, který je smluvně vyčleněn), zůstane dům i dluh pouze Váš.

Pokud po svatbě budete splácet úvěr z prostředků, které spadají do SJM (např. z manželova platu nebo z Vašeho příjmu, který není smluvně oddělen), manžel by si při rozvodu mohl nárokovat podíl na hodnotě odpovídající částce, kterou ze společného majetku na splátky použil.

26.02.2025
Podotázka

Dobrý den, V blízké době chci požádat o rozvod. Manžel má dluhy výhradně jen na sebe, tedy na své jméno. Můj podpis nikde nefiguruje. Moje otázka zní, když tady vznikl dluh za dobu manželství, jestli budu muset platit půlku dluhu? Případně jak se mohu bránit vytvářením dalších dluhu ze strany manžela?

28.03.2025
Odpověď

Dobrý den, dle českého práva obecně platí, že dluhy, které vznikly za trvání manželství, až na určité výjimky, spadají do společného jmění manželů. 
Mezi výjimky výše uvedené spadá situace, kdy dluhy se týkají výhradního majetku jednoho z manželů a dále situace, kdy dluh je vytvořen bez vědomí druhého manžela vyjma dluhu vzniklého z obstarávání každodenních záležitostí a běžných potřeb rodiny.
Ust. § 731 a následující Občanského zákoníku stanoví: 
§ 731
Vznikl-li dluh jen jednoho z manželů za trvání společného jmění, může se věřitel při výkonu rozhodnutí uspokojit i z toho, co je ve společném jmění.
§ 732
Vznikl-li dluh jen jednoho z manželů proti vůli druhého manžela, který nesouhlas projevil vůči věřiteli bez zbytečného odkladu poté, co se o dluhu dozvěděl, může být společné jmění postiženo jen do výše, již by představoval podíl dlužníka, kdyby bylo společné jmění zrušeno a vypořádáno podle § 742. To platí i v případě povinnosti manžela plnit výživné nebo jde-li o dluh z protiprávního činu jen jednoho z manželů nebo v případě, že dluh jen jednoho z manželů vznikl ještě před uzavřením manželství.
V některých případech tak zákon manžela, který dluh nezavinil, chrání a umožňuje věřiteli uspokojit se jen do výše podílu toho manžela, který dluh způsobil (tj. do výše ½).

Pro uspokojení věřitele pouze částečně dle výše uvedeného je nutné, aby dluh vznikl pouze manželovi, učinil tak bez Vašeho vědomí a v okamžiku dozvědění se o dluhu vyjádříte nesouhlas vůči věřiteli bez zbytečného odkladu. 

28.03.2025

Trápi vás "Rozvod a rozdělení dluhů" a chcete pomoci?

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace