Otázka

Rozdělení sourozenců po rozvodu


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, mám ve své péči dceru a dále mám s přítelkyní společné dítě. Začala denně pít alkohol, někdy i v kombinaci s léky a vždy jen nadává a vše kolem sebe ničí. Věci už se dostaly do takového stádia, že musíme s dětmi odejít.

Když se s dětmi odstěhujeme bez jejího souhlasu, porušuji tím nějaký zákon? Je to totiž pro dobro dětí. Je jasný, že když se odstěhujeme, tak dcera půjde automaticky se mnou, na tu přítelkyně žádné nároky nemá, kluk se však bude muset vyřešit, takže druhá otázka je: myslíte že v tomto případě může soud děti od sebe oddělit? Podle mě by to totiž byla ta největší hloupost co by se mohla stát. Co se zázemí týče, teď bydlíme asi 60 kilometrů od nejbližších příbuzných, kam bych se chtěl přestěhovat.

01.07.2024
Odpověď

Dobrý den, dle české právní úpravy platí, že změna místa bydliště je významnou záležitostí, o které mají rozhodovat oba rodiče. Dle § 877 Občanského zákoníku je určení místa bydliště dítěte jako významná záležitost, kterou mají rozhodnout oba rodiče, tedy mají se dohodnout. Výkladem občanského zákoníku je možno dojít k závěru, že souhlas obou rodičů je zapotřebí při každé změně místa bydliště.
Občanský zákoník stanovuje, že s přestěhováním musí rodič dítěte vyslovit souhlas, a pokud jej nevysloví, musí být podán návrh soudu k rozhodnutí o přestěhování se.Po případném podání návrhu k soudu se druhá strana může k dané věci též vyjádřit. Jedná se pak ve smyslu § 466 písm. j) Zákona o zvláštních řízeních soudních o rozhodování soudu ve věcech pro nezletilé dítě významných, na nichž se rodiče nemohou dohodnout.
Tedy, než učiníte dané kroky ohledně stěhování se, doporučuji sepsat návrh soudu na schválení daného jednání, které hodláte učinit. Pokud otec nebude souhlasit, bude nutné, aby o tomto rozhodl soud. Soud v rámci konaného jednání bude posuzovat Vaše důvody vedoucí k danému přestěhování, zda je to v zájmu či mimo zájem nezletilých, jakým způsobem bude možné upravit styk s matkou, a zda se na tomto styku něco změní apod.

U Vás bude současně nutné podat návrh na úpravu poměrů k nezletilému dítěti, neboť budete muset požádat případně o svěření dítěte do péče.

S ohledem na komplikovanost dané věci doporučuji obrátit se na advokáta ve Vašem okolí se zaměřením na rodinné právo a vyřešit tuto věc s právní pomocí. 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace