Dobrý den, na žádost manžela rozvedli naše manželství. Nemáme však dohodu o vyrovnání. Ráda bych dům získala do svého vlastnictví. Po celou dobu platím hypotéku a většinu poplatků domácnosti, tj. cca 50.00,- Kč měsíčně. Manžel si na sebe napsal placení elektřiny a vody. On se však domu nechce vzdát. Vlastní ještě jednu nemovitost, kterou zdědil a nyní prodal, aby mohl zaplatit hypotéku. Banka jeho žádosti vyhověla a nyní ukončuje naši společnou hypotéku, kterou celou dobu platím. Problém a můj dotaz je, že nyní nebudu mít na vyplacení manžela z domu, protože nemám hotovost a hypotéku mi bez mého souhlasu (ani ho banka navyžadovala, přesto, že byla hypotéka psaná na mě a manžel byl spoludlužníkem) uzavřeli. Jak bude tedy soud přistupovat nyní ve věci rozdělení majetku když já na novou hypotéku, kde dostanu (pokud ovšem projdu novým schválením) nové, horší úrokové podmínky, než tomu bylo v té předchozí hypotéce (2,09%), ale dům bych si ráda ponechala ? Komu ho přidělí? Pokud dům přizná soud bývalému manželovi, mám nárok na náhradní bydlení odpovídající původní úrovni?
Dobrý den, pokud se s manželem nejste schopni sami dohodnout na vypořádání SJM, bude nutné podat žalobu soudu, který o vypořádání SJM rozhodne.
Ten následně postupuje dle pravidel stanovených v ust. § 742 OZ: (1) Nedohodnou-li se manželé nebo bývalí manželé jinak nebo neuplatní-li se ustanovení § 741, použijí se pro vypořádání tato pravidla:
a) podíly obou manželů na vypořádávaném jmění jsou stejné,
b) každý z manželů nahradí to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek,
c) každý z manželů má právo žádat, aby mu bylo nahrazeno, co ze svého výhradního majetku vynaložil na společný majetek,
d) přihlédne se k potřebám nezaopatřených dětí,
e) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, zejména jak pečoval o děti a o rodinnou domácnost,
f) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů zasloužil o nabytí a udržení majetkových hodnot náležejících do společného jmění.
(2) Hodnota toho, co ze společného majetku bylo vynaloženo na výhradní majetek manžela, stejně jako hodnota toho, co z výhradního majetku manžela bylo vynaloženo na společný majetek, se při vypořádání společného jmění započítává zvýšená nebo snížená podle toho, jak se ode dne vynaložení majetku do dne, kdy společné jmění bylo zúženo, zrušeno nebo zaniklo, zvýšila nebo snížila hodnota té součásti majetku, na niž byl náklad vynaložen.
Co se týče nároku na náhradní bydlení odpovídající původní úrovni, domnívám se, že nic takového neexistuje, protože dům bude v případě vypořádání SJM vypořádán tak, abyste v případě připadnutí domu do jeho vlastnictví byla náležitě vyplacena.
Co se týče nové hypotéky, obávám se, že by stejně musela být nejprve původní hypotéka vyplacena, tudíž její splacení není řádnému vypořádání SJM na obtíž.
V rámci soudního jednání o vypořádání SJM bude soud přihlížet k jednotlivým návrhům účastníků řízení a bude se o nich při jednání jednat. Tedy, komu soud nemovitost přidělí či s ní jinak naloží bude součástí soudního jednání a na tento dotaz není v současné době možné odpovědět.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu