Otázka

Patří darovaný majetek do SJM?


Položit otázku
Otázka

Dobrý den. Bydlím s manželkou v RD, jehož část a to třetinu dostala zhruba před 20 lety darem. Zhruba před dvěma roky jsme se majitelé rozhodli a zrušili spoluvlastnické podíly na RD a poté v domě vznikly dvě samostatné, bytové jednotky. Moje otázka zní, na co mám nárok při případném rozvodu? Vím, že majetek darovaný do SJM nepatří, ale vztahuje se to i na změnu v katastru, resp. na fakt, že místo RD jsou dva byty, jeden psaný na manželku, (druhý švagr) a vznikl vlastně za manželství. Celou rekonstrukci našeho bytu jsem platil z peněz s vypořádání za byt po rodičích, což mohu vše doložit. Děkuji předem

28.02.2024
Odpověď

Dobrý den,   

podle ustanovení §709 občanského zákoníku je součástí společného jmění pouze to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství. Od uzavření sňatku manželé nabývají majetek do jejich společného jmění, nicméně majetek každého z nich nabytým před manželstvím do tohoto rozsahu nespadá.  Správně uvádíte, že mezi výjimky nabývání do SJM patří rovněž i dary.  Co se týče změny v katastru, není možno z Vaší zprávy zcela přesně zjistit, k jaké změně došlo. Nicméně, se stále jedná o výlučný majetek manželky, neboť část nemovitosti jako takovou nabyla darem, a to, zda jste se rozhodli ji následně zrekonstruovat, případně jinak stavebně upravit, nemá na tento právní stav vliv.  

Nicméně, peníze, které byly z prodeje bytu, jež jste měl ve svém výlučném vlastnictví, a následně jej využil na přestavbu domu do rozsahu SJM nespadaly a při vypořádání SJM bude muset tato investice být zohledněna jako váš vnos. Podle ustanovení § 742 odst. 1 písm. b) a c) občanského zákoníku platí, že každý z manželů nahradí to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek a současně každý z manželů má právo žádat, aby mu bylo nahrazeno, co ze svého výhradního majetku vynaložil na společný majetek. A dále potom podle § 742 odst. 2 občanského zákoníku platí, že hodnota toho, co ze společného majetku bylo vynaloženo na výhradní majetek manžela, stejně jako hodnota toho, co z výhradního majetku manžela bylo vynaloženo na společný majetek, se při vypořádání společného jmění započítává zvýšená nebo snížená podle toho, jak se ode dne vynaložení majetku do dne, kdy společné jmění bylo zúženo, zrušeno nebo zaniklo, zvýšila nebo snížila hodnota té součásti majetku, na niž byl náklad vynaložen.

U vypořádání vašeho vnosu z prodeje bytu by mělo být přihlédnuto i ke změně hodnoty tohoto vnosu, a to při porovnání hodnoty ke dni poskytnutí vnosu či investice a ke dni zániku SJM. Při vypořádání SJM máte nárok na vypořádání peněz z vašeho výlučného vlastnictví (tedy z prodeje bytu), které jste do SJM vložil, a zároveň i s přihlédnutím k tomu, jak se změnila jejich hodnota ode dne poskytnutí na nákup společné nemovitosti, až do vypořádání SJM. Nicméně je třeba upozornit, že k této valorizaci je třeba přistupovat s rezervou a vždy záleží na individuálních okolnostech vypořádání majetku mezi manželi a také na úvaze daného soudu.

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace