Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se příjem z pronájmu nemovitosti získané před manželstvím započítává do výpočtu alimentů v rámci rozvodu?
Dobrý den, nejprve uvedu, jaký problém s příjmy z nájmu nemovitosti, která je ve výlučném vlastnictví jednoho z manželů může zasáhnout do zisků.
Pokud máte SJM, které je v zákonném režimu, tedy není nijak smluvně ošetřeno, platí dle ust. § 709 Občanského zákoníku následující:
(2) Součástí společného jmění je zisk z toho, co náleží výhradně jednomu z manželů.
Tedy po dobu manželství byl zisk součástí SJM, tedy tento příjem byl s Vaší manželem/kou společný, a to i přestože jste nemovitost vlastnil/a výhradně Vy.
V okamžiku, kdy se bude rozhodovat o stanovení výživného - alimentů - pro nezletilé dítě, uvádím následující: při zániku SJM je nutné SJM vypořádat, kdy tedy nadále již zisk z nájmu bytu nebude spadat do SJM, ale bude Vaším ziskem.
Obecně platí, že by výživné mělo být stanoveno tak, aby dítě mělo stejnou životní úroveň, jakou mělo v době, kdy rodiče byli manželé. Ministerstvo spravedlnosti vydalo doporučující tabulku rozmezí, ve kterém by se výše výživného měla určovat. Tabulku je možné nalézt na dostupných webových stránkách ministerstva. Nicméně je nutné uvést, že příjem z pronájmu nemovitosti bude při stanovení výše výživného též připočítán.
Dobrý den, prodávám nemovitost,kterou jsem zakoupila před manželstvím z prodeje bytů po manželovi,který zemřel .Z částky budu vyplácet 3 děti. Mám nárok na alimenty na dítě,které mám se současným manželem? Děkuji
Dobrý den,
Podle § 910 a násl. občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.) má rodič vyživovací povinnost vůči svému dítěti až do doby, než je dítě schopné se samo živit. Tato povinnost trvá bez ohledu na majetkové poměry druhého rodiče.
§ 910
(1) Předci a potomci mají vzájemnou vyživovací povinnost.
(2) Vyživovací povinnost rodičů vůči dítěti předchází vyživovací povinnosti prarodičů a dalších předků vůči dítěti.
(3) Vzdálenější příbuzní mají vyživovací povinnost, jen nemohou-li ji plnit bližší příbuzní.
(4) Nejedná-li se o poměr rodičů a dítěte, předchází vyživovací povinnost potomků vyživovací povinnosti předků.
§ 911
Výživné lze přiznat, jestliže oprávněný není schopen sám se živit.
Nárok na výživné od druhého rodiče (otce dítěte), pokud:
• nejste manželé, nebo
• i když jste manželé, ale žijete odděleně, nebo
• otec nepřispívá na výživu dítěte přiměřeně svým možnostem a schopnostem.
Pokud jste stále ve společné domácnosti a manžel dítě fakticky živí, výživné se neřeší soudně, protože se očekává, že každý rodič přispívá podle svých možností.
To, že prodáváte nemovitost nabytou před manželstvím nebo z dědictví, nemá vliv na nárok dítěte na výživné. Dítě má právo na výživu od obou rodičů, ne na základě vašeho majetku, ale podle schopností, možností a majetkových poměrů obou rodičů.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu