Otázka

Podíl 1/2 nemovitosti/domu/ manželů


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, vlastníme s manželkou nemovitost, kterou jsme nabyli ve společném manželství, a máme v KN zapsán každý podíl 1/2 nemovitosti. Jak by to bylo v případě, že by jeden s manželů by zemřel. Jak by probíhalo dědické řízení ohledně druhé poloviny?

05.02.2024
Odpověď

Dobrý den, v dotazu jste neuvedl, zda je nemovitost skutečně v podílovém spoluvlastnictví, či zda je nemovitost součástí SJM, což mně přijde s ohledem na nabytí nemovitosti za trvání manželstí logičtější. 

Pokud se jedná o podílové spoluvlastnictví, připadne smrtí jednoho z manželů jeho podíl do dědického řízení. Tento následně bude rozdělen mezi právoplatné dědice. 

Pokud se jedná o společné jmění manželů, uvádím následující. Smrtí zaniká společné jmění manželů- viz. ust. §765 Občanského zákoníku. Zaniklé SJM je nutné vypořádat.

Tedy, v případě SJM je nejprve třeba vypořádat zaniklé SJM, přičemž část, která připadně žijícímu manželovi, zůstane nedotčena a část, která by připadla zesnulému manželovi, se stane součástí dědického řízení. 

Co se týče rozdělení nemovitosti mezi dědice, toto je možno ovlivnit sepsáním jiného pořízení pro případ smrtí dle ust. § 1491 Občanského zákoníku.Pokud nebude sepsáno jiné pořízení, bude se dědit na základě tzv. zákonné posloupnosti, kdy ust. 1635 a následující OZ stanovuje celkem 6 tříd dědiců. 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace