Dobrý den, s manželkou budeme v dohledné době kupovat byt do osobního vlastnictví. Budeme sjednávat hypoteční úvěr, jehož akontaci budu platit pouze já z mých finančních prostředků získaných ještě před svatbou. Lze tyto finance na akontaci nějakým způsobem ošetřit, aby v případě rozvodu, k nim bylo nahlíženo tak, že byly získané pouze mnou a při vypořádání společného majetku na ně manželka neměla právo?
Dobrý den, první možností je institut zúžení SJM, kdy byste se stal jediným vlastníkem nemovitosti. Druhou možností, relevantnější, je nechat nemovitost součástí SJM, a v případě rozvodu se následně domáhat při vypořádání SJM vnosů z Vašeho výlučného majetku.
Soud, který rozhoduje o vypořádání SJM, pokud se manželé nedohodnout, postupuje dle pravidel zakotvených v ust. § 742 Občanského zákoníku:
§ 742
(1) Nedohodnou-li se manželé nebo bývalí manželé jinak nebo neuplatní-li se ustanovení § 741, použijí se pro vypořádání tato pravidla:
a) podíly obou manželů na vypořádávaném jmění jsou stejné,
b) každý z manželů nahradí to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek,
c) každý z manželů má právo žádat, aby mu bylo nahrazeno, co ze svého výhradního majetku vynaložil na společný majetek,
d) přihlédne se k potřebám nezaopatřených dětí,
e) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, zejména jak pečoval o děti a o rodinnou domácnost,
f) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů zasloužil o nabytí a udržení majetkových hodnot náležejících do společného jmění.
(2) Hodnota toho, co ze společného majetku bylo vynaloženo na výhradní majetek manžela, stejně jako hodnota toho, co z výhradního majetku manžela bylo vynaloženo na společný majetek, se při vypořádání společného jmění započítává zvýšená nebo snížená podle toho, jak se ode dne vynaložení majetku do dne, kdy společné jmění bylo zúženo, zrušeno nebo zaniklo, zvýšila nebo snížila hodnota té součásti majetku, na niž byl náklad vynaložen.
Ve Vašem případě je možné sepsat s manželkou dohodu o tom, že jste do nemovitosti vložil určitou částku výlučných prostředků pro případ zániku manželství a následného vypořádání SJM, a že tuto skutečnost bere manželka na vědomí. Nejlépe by tuto dohodu bylo dobré podepsat a podpisy nechat úředně ověřit.
Výše uvedené plyne z toho, že každý z manželů má právo žádat, aby mu byl jeho výlučný majetek vložený do SJM v případě rozvodu nahrazen.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontroluNejnovější odpovědi
Vypořádání SJM po smrti a dědictví
18.03.2025Nárok na dědictví
14.03.2025Procesní postup soudu po podání návrhu na rozvod manželství
04.03.2025Co potřebuji na katastr při přepisu nemovitosti?
26.02.2025Jeden ze spoluvlastníků inzeruje prodej domu bez souhlasu druhého spoluvlastníka
26.02.2025