Dobrý den, během manželství jsem dostal bankovním převodem na účet, který jsem založil ještě před manželstvím, finanční dar z prodeje nemovitosti mých rodičů. V poznámce této transakce je napsáno "dědictví". Stačí to na to, aby se v případě rozvodu nebrali tyto peníze do bezpodílového nebo podílového spoluvlastnictví, ale patřily by jen mně? Děkuji.
Dobrý den, podle § 143 občanského zákoníku, ve společném jmění manželů (SJM) je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů. Jakýkoliv dar je proto výlučným vlastnictvím manžela, pokud obdarovaným je jen on sám. V případě, že by věc, která tvoří předmět darování, byla určena oběma manželům, tvořila by součást jejich podílového spoluvlastnictví.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o radu.
V roce 2016 jsem koupila se sestrou chatu. (Chata byla koupena rovným dílem já a sestra, s tím, že ve smlouvě jsme zapsány jen my dvě, bez manželů. Chata byla kupovaná v podstatě našimi rodiči, jen jsme se chtěli vyhnout, dalším přepisem-dědictví, daru a podobně-proto byla hned napsána na nás dvě, ale v podstatě si ji kupovali rodiče naším jménem) v té době nám darovali peníze darovací smlouvou, kde je přesně specifikováno, že nám daruje peníze na koupi této nemovitosti. Dokonce jsme peníze nikdy nedostali fyzicky, ale přímo z účtu mami proběhla platba na účet kupujícího. Chci se zeptat. Nyní při rozvodu, když se rozvádím s manželem, mě můj muž nějaké právo na tuto chatu. Jelikož byla koupena z prostředků darovaných výhradně mně a ne i jemu? Může si on na tuto chatu nárokovat? Děkuji velmi pěkně. SK.
Dobrý den, podle ust. § 143 Obč. zákoníku platí:
"Společné jmění manželů je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka. 3) "
Z uvedeného zákonného ustanovení vyplývá, že jelikož peníze byly darovány Vám za účelem zakoupení chaty, chata nepatří do SJM a právní nárok na uvedenou chatu Váš manžel nemá.
Otázkou je, zda v době trvání SJM jste do uvedené chaty neinvestovali finanční prostředky z SJM, následně v případě rozvodu manžel by měl nárok na vypořádání finančních prostředků z SJM protože by se jednalo o investice do Vašeho výlučného vlastnictví a to v rozsahu 1/2 z investovaných fin. prostředků. Uvedené vyplývá z ust. § 150 Obč. zákoníku:
"Při vypořádání se vychází z toho, že podíly obou manželů jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek . Dále se přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a na to, jak se zasloužil o nabytí a udržení společných věcí. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a na zakázky společné domácnosti. "
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu