Dobrý den, prosím Vás o jasné vysvětlení problému s blízkou osobou. Moje přítelkyně mi chce darovat všechny spoluvlastnické podíly na nemovitostech - zemědělské půdě, kterou vlastní a tedy i podíly z pozemků nad 2000 m2. Moje otázka tedy zní, na základě čehož vydá město potvrzení, že jsme si osobami blízkými podle §116 Obč. zákoníku? Stačilo by na město donést čestné prohlášení s ověřeným podpisem mé přítelkyně, že jsme si osobami blízkými podle §116 a oni by na základě něj měly vyhotovit potvrzení, že to tak opravdu je? Nejsme osoby příbuzné. Děkuji za pomoc
Dobrý den, v případě, že potřebujete potvrzení od města o tom, že jste si navzájem blízkými osobami, mělo by městu stačit Vaše čestné prohlášení. Město byste tuto skutečnost mohli ještě oznámit osobně na městském úřadě. Tuto skutečnost nemá město jako prověřovat a ověřovat, proto bude vycházet z Vašich čestných prohlášení a potvrzení Vám vydá. Některá města mají dokonce k dispozici i formulář žádosti o vydání potřebného potvrzení. Zkuste se informovat na městském úřadě Vašeho města.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, Blízká osoby podle zákona § 116 a § 117 víme jak to je v zákoně, ale nás problém je přesně určit, zda vnuk spadá jako blízká osoba podle zákona stav: byt podíly matka 1/2, 4ks-dcery 1/4 matka svůj podíl na bytě darovala darovací smlouvou na vnuka {syn dcery} a dcery chtějí aplikovat porušení předkupního práva, jelikož matka neoznámila dcerám svůj záměr o darovací smlouvě pro vnuka, a tím dát jim možnost odkoupit podíl od matky {matka držela v tajnosti záměr}. A, protože vůbec není jasně ze zákona, zda vnuk je definována jako blízká osoba {vnuk s matkou nežil ani nebydlel}. Podle zákona při předkupního práva pro blízké osoby povinnost oznámení není povinná {předkupní právo podílového spoluvlastníka dle úst. § 140 OZ} -Víte mi nějak poradit na základě tohoto, nějaké právní kroky? Zda se dcery mají pustit právní - ať nepohorší na tom slově blízká osoba za odpověď děkuji.
Dobrý den, na Vaši otázku předkládáme odpověď:
Podle ust. Občanského zákoníku platí:
"§ 116: Osobou blízkou je příbuzný v řadě přímé, sourozenec a manžel; jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké, jestliže by újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní.
§ 117: Stupeň příbuzenství dvou osob se určuje podle počtu zrození, jimiž v řadě přímé pochází jedna od druhé av řadě pobočné obě od nejbližšího společného předka. "
Pokud vycházíme z textu otázky, vztah babička a vnuk je vztahem příbuzenství v přímé řadě a druhém stupni (v řadě se stupeň příbuzenství určuje počtem zrození osob, kterými přímo pocházejí od sebe resp. Počtem zrození, které je třeba, aby se žijící jedinec dostal do příbuzenského vztahu s jiným, avšak nezapočítává se narození té osoby, o níž v příbuzenském vztahu jde / OZ Beck str. č. 728).
Není podstatné, že babička a vnuk nežili ve společné domácnosti, resp. máma a její syn - vnuk nežili ve společné domácnosti.
To, zda jedna osoba pociťuje újmu způsobenou jiné osobě, než vlastní, soud zkoumá ne podle duševních stavů určité osoby, ale z hlediska objektivního.
Poznamenáváme, že babička nebyla povinna Vás informovat o tom, že chce část nemovitosti darovat vnukovi. Vaše předkupní právo trvá nadále i vůči novému spoluvlastníku. Řešením resp. možností pro Vás je odkoupit podíl vnuka za dohodnutou cenu.
Za tohoto stavu / vnuk - babička / nedoporučujeme napadnout darovací smlouvu cestou soudu.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Právo na byt? Dobrý den. Žijeme spolu s přítelkyní 11 let ve společné domácnosti, byt patří jí, koupila si ho ještě před tím než jsme se poznali. Nejsme manželé ani druh a družka ani nic podobně. Zajímalo by mě, kdyby se s ní něco stalo, např. / Nedej bůh by zemřela. / Mám nějaké právo bydlet nadále v jejím bytě? Nebo bych se musel vystěhovat případně byste věděl jak dále postupovat, abych se nemusel odstěhovat? Sourozenců nemá pouze bratranců a sestřenice a její matka je ještě živá a má svůj byt. Já jsem rozvedený a mám 2 děti s, kterými nejsem v kontaktu. Děti jsou již dospělé a pracují. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, nejjistější z Vašeho pohledu by bylo, kdyby Vaše partnerka zřídí závěť, kterým odkáže tento byt Vám a zbytek své mámě, případně vše odkáže Vám. Jelikož není z otázky zřejmé, že byste měli děti, tímto závětí by nevynechala z dědění neopomenutelným dědiců a byl by v celém rozsahu platný. Tím byste dosáhli, že v případě její smrti se po ní nebude dědit ze zákona nebo ze závěti. Zdědíte byt a budete ho moci nadále užívat. Pokud by závěť nezřídila, dědily byste jako zákonný dědic spolu s její matkou v druhé dědické skupině. V té dědí rodiče zůstavitele a osoby, které se zůstavitelem žily ve společné domácnosti alespoň jeden rok před smrtí a byli na něj odkázány výživou nebo se společně podíleli na úhradě nákladů. V tomto případě by Váš dědický podíl činil podíl 1/2 a podíl její matky 1/2. Pokud byste chtěli žít dále v nemovitosti, zřejmě byste ji museli vyplatit z jejího podílu nebo se s ní dohodnout jako podílníky spoluvlastníci, že nemovitost budete užívat výlučně Vy a jí platit za to určitou náhradu, na kterou má jako podílový spoluvlastník nárok.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
dobrý den
bratranec mi chce prodat svůj podíl na pozemku. Problém je, že nejdříve musí dát nabídku spolupodílníka. Pokud se nikdo neozve nebo nebude mít nikdo zájem pak může prodat svůj podíl třetí osobě. Otázka zní. Je právně akceptovatelné čestné prohlášení nás oba, že jsme si osoby blízké? Děkuji za odpověď.
Dobrý den přeji,
podle § 116 občanského zákoníku blízkou osobou je příbuzný v řadě přímé, sourozenec a manžel; jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké, jestliže by újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní.
Jelikož nejde o příbuzenství v řadě přímé, museli byste újmu, která by nastala jednomu z Vás pociťovat jako vlastní (jakoby se stala Vám). Vždy to třeba zkoumat individuálně a znát rodinné poměry. Nevím, jaký je mezi vámi vztah, ale teoreticky to není vyloučeno. Můžete to udělat i čestnými prohlášeními. No pokud to některému se spoluvlastníků bude překážet, tak se může u soudu domáhat neplatnosti převodu. Tam by však musel on prokázat to, že nejste osoby blízké, což by nebylo jednoduché.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat při přímém prodeji obecního pozemku se blízkou osobou podle Parag. 116 OZ pokládá i poslancových sestra? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
ust. § 116 Obč. zák. zní:
"Osobou blízkou je příbuzný v řadě, súrodene c a manžel; jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké, jestliže by újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní."
Trápi vás "Osoba blízká podle § 116 OZ" a chcete pomoci?
Dobrý den,
Chtěla bych se Vás zeptat ohledně zmocnění jednoho rodiče, který mě střídavou péči. V rozsudku je stanoveno, že tento rodič je oprávněn setkávat se s nezletilým dítětem ve vyhrazený čas, resp. z předškolního zařízení je oprávněn chodit re nezletilého otec, ale on by chtěl zmocnit jiné osoby, aby ty měli právo vyzvednout s nezletilého z předškolního zařízení. Moje otázka je: jestli mě otec právo zplnomocnit jiné osoby, přesto, že matka s tím nesouhlasí. Děkuji.
Dobrý den,
zákon takové situace výslovně neřeší. Pokud ale vycházíme ze striktního výkladu rozsudku, tak právo patří otci a ne jiným osobám, a proto by měl výkon péče, resp. vyzvednutí realizovat přímo on. Umím si ale představit i protiargument, který by vycházel z toho, že po praktické stránce není vyloučeno, aby rodič zajistil vyzvednutí dítěte ze školního zařízení i jinou - třetí osobou, která by byla schopna zajistit tento úkon řádně, bezpečně av zájmu dítěte.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu