Otázka

Odstěhování se s dítětem v péči bez souhlasu otce


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, přestěhovala jsem se do jiného kraje s dítětem od manžela, cca 104 km. Musím mít jeho souhlas k přestěhování v rámci celé ČR, když nemáme upravenou střídavou péči? Jedno dítě po rozvodu je svěřeno do mé péče, druhé dítě do péče otce. Odstěhovala jsem z důvodu práce a lepšího bydlení. 

08.09.2022
Odpověď

Dobrý den, na základě občanského zákoníku mají oba rodiče právo určit místo bydliště dítěte. Ust. § 877 odst. 2 OZZ stanovuje určení místa bydliště dítěte jako významnou záležitost, kterou mají rozhodnout oba rodiče, tedy mají se dohodnout.Výkladem občanského zákoníku je možno dojít k závěru, že souhlas obou rodičů je zapotřebí při každé změně místa bydliště. 

Odborná literatura v této věci dále uvádí: Pokud otec, který nemá dítě ve své péči, se změnou místa bydliště dítěte nesouhlasí, nebo vůbec nedostal možnost se na rozhodování podílet, se rozhodne věc řešit postupem podle § 877 odst. 1 OZ, rozhoduje o významné záležitosti dítěte soud.

Tedy, ano, jeho souhlas je zapotřebí. Pokud jste se již odstěhovala a otec s tímto není souhlasí, může podat soudu návrh na rozhodnutí o určení místa bydliště nezletilého dítěte.

 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, mám dítě svěřené do péče. K otci jezdí jednou za 14 dní na víkend a jeden den v týdnu. Chtěla bych se odstěhovat za svojí matkou, momentálně bydlíme s otcem dítěte pár km od sebe, ale kdybych se stěhovala k matce, bylo by to o dost dál. Mohu toto prosím udělat, aniž bych se ho na to ptala?

23.01.2024
Odpověď

Dobrý den, Občanský zákoník stanovuje, že s přestěhováním musí rodič dítěte vyslovit souhlas, a pokud jej nevysloví, musí být podat návrh soudu k rozhodnutí o přestěhování se.

Dle české právní úpravy platí, že změna místa bydliště je významnou záležitostí, o které mají rozhodovat oba rodiče. Dle § 877 Občanského zákoníku je určení místa bydliště dítěte jako významná záležitost, kterou mají rozhodnout oba rodiče, tedy mají se dohodnout.Výkladem občanského zákoníku je možno dojít k závěru, že souhlas obou rodičů je zapotřebí při každé změně místa bydliště.

Pokud se tedy budete chtít přestěhovat, avšak otec bude mít vážné důvody proti tomuto, může se jeden z Vás domáhat nového rozhodnutí podáním návrhu k soudu. Po případném podání návrhu k soudu se druhé strana může k dané věci též vyjádřit.

Jedná se pak ve smyslu § 466 písm. j) Zákona o zvláštních řízeních soudních o rozhodování soudu ve věcech pro nezletilé dítě významných, na nichž se rodiče nemohou dohodnout.


Následně bude konáno soudní jednání o podané žádosti, kde soud bude provádět dokazování a zjišťovat důvody pro případné přestěhování či nikoliv.

23.01.2024
Podotázka

Dobrý den, Chci se informovat zda matka s dětmi Jedno ma 5 měsíců a druhé 5 roku bydlíme společně v pronajatém bytě včetně trvalého bydliště (kromě mě otce ale jsem psaný ve smlouvě že se zde zdržuji) a moje ještě manželka (u soudu není nic podané) se chce s dětmi přestěhovat 350km daleko může nebo ne jak mám reagovat popřípadně co mám dělat děkuji za odpověď

31.07.2024
Odpověď

Dobrý den,

v případě odchodu do jiného města nebo i do jiného kraje v ČR může rodič, který se odstěhuje s dítětem bez souhlasu druhého, čelit nařčení z takzvaného „vnitrostátního únosu“.

Termínem “vnitrostátní únos” označujeme protiprávní přemístění nezletilého dítěte jedním rodičem proti vůli či bez souhlasu rodiče druhého. Až na výjimečné případy nesmí rodič bez souhlasu druhého rodiče dítěti změnit faktické bydliště. Takové jednání je porušením rodičovské odpovědnosti (upravené v ustanoveních § 865 až 980 občanského zákoníku). Rodiči za to hrozí pokuta, soud může jeho krok také zohlednit při rozhodování o svěření dětí do péče.

 

K tomu například ustanovení:

§ 876

(1) Rodičovskou odpovědnost vykonávají rodiče ve vzájemné shodě.

(2) Hrozí-li při rozhodování o záležitosti dítěte nebezpečí z prodlení, může jeden z rodičů rozhodnout nebo dát přivolení sám; je ale povinen neprodleně sdělit druhému rodiči, jaký je stav věcí.

(3) Jedná-li jeden z rodičů v záležitosti dítěte sám vůči třetí osobě, která je v dobré víře, má se za to, že jedná se souhlasem druhého rodiče.

§ 877

(1) Nedohodnou-li se rodiče v záležitosti, která je pro dítě významná zejména se zřetelem k jeho zájmu, rozhodne soud na návrh rodiče; to platí i tehdy, vyloučil-li jeden rodič z rozhodování o významné záležitosti dítěte druhého rodiče.

(2) Za významnou záležitost se považují zejména nikoli běžné léčebné a obdobné zákroky, určení místa bydliště a volba vzdělání nebo pracovního uplatnění dítěte.

§ 882

(1) Zadržuje-li jiná osoba dítě protiprávně, mají rodiče právo žádat, aby jim dítě předala; to platí i mezi rodiči navzájem. Toto právo má i ten, kdo o dítě oprávněně pečuje.

(2) Osoba, která dítě protiprávně zadržuje, má povinnost jej řádně předat tomu, kdo má dítě po právu v péči.

§ 908

Výkon povinností a práv rodičů, kteří žijí odděleně

Nežijí-li spolu rodiče nezletilého dítěte, které není plně svéprávné, a nedohodnou-li se o úpravě péče o takové dítě, rozhodne o ní i bez návrhu soud. V ostatním se ustanovení § 906 a 907 použijí obdobně.

31.07.2024

Trápi vás "Odstěhování se s dítětem v péči bez souhlasu otce" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, matka s dětmi - 5 měsíců a druhé 5 roků, bydlíme společně v pronajatém bytě včetně trvalého bydliště (kromě mě otce ale jsem psaný ve smlouvě že se zde zdržuji) a moje ještě manželka (u soudu není nic podané) se chce s dětmi přestěhovat 350km daleko. Může nebo ne a jak mám reagovat? 

21.07.2024
Odpověď

Dobrý den, pokud jste otcem nezletilých zapsaným v rodném listu, nemá matka právo se odstěhovat z trvalého bydliště, pokud s tímto nevyslovíte jako otec souhlas.
Dle české právní úpravy platí, že změna místa bydliště je významnou záležitostí, o které mají rozhodovat oba rodiče. Dle § 877 Občanského zákoníku je určení místa bydliště dítěte jako významná záležitost, kterou mají rozhodnout oba rodiče, tedy mají se dohodnout. Výkladem občanského zákoníku je možno dojít k závěru, že souhlas obou rodičů je zapotřebí při každé změně místa bydliště.
Občanský zákoník stanovuje, že s přestěhováním musí rodič dítěte vyslovit souhlas, a pokud jej nevysloví, musí být podán návrh soudu k rozhodnutí o přestěhování se.

Po případném podání návrhu k soudu se druhá strana může k dané věci též vyjádřit. Jedná se pak ve smyslu § 466 písm. j) Zákona o zvláštních řízeních soudních o rozhodování soudu ve věcech pro nezletilé dítě významných, na nichž se rodiče nemohou dohodnout.

Pokud nebudete souhlasit, bude nutné, aby o tomto rozhodl soud. Soud v rámci konaného jednání bude posuzovat důvody vedoucí k danému přestěhování, zda je to v zájmu či mimo zájem nezletilých, jakým způsobem bude možné upravit styk s otcem, a zda se na tomto styku něco změní apod.
Doslovným výkladem zákona je možné dojít k závěru, že souhlas obou rodičů je zapotřebí k jakékoliv změně místa bydliště dítěte, tedy i kdyby došlo ke stěhování v rámci jednoho domu do vedlejšího bytu na stejném poschodí, a to nezávisle na tom, zda přepíšete místo trvalého bydliště či nikoliv. 

21.07.2024
Podotázka

Dobrý den, jak postupovat, když otec nesouhlasí s dohodou a na OSPODU mi řekli, že nemám v podstatě šanci změnit bydliště dcery. Já se prý odstěhovat mám, ale dceru musím nechat v bydlišti. Jak postupovat?

17.09.2024
Odpověď

Dobrý den, bohužel na OSPODu mají více méně pravdu, a to z následujících důvodů:

Pokud je skutečně otcem dítěte, který je současně zapsán v rodném listu, nemáte právo se odstěhovat bez jeho souhlasu. Dle české právní úpravy platí, že změna místa bydliště je významnou záležitostí, o které mají rozhodovat oba rodiče.
Dle § 877 Občanského zákoníku je určení místa bydliště dítěte jako významná záležitost, kterou mají rozhodnout oba rodiče, tedy mají se dohodnout. Výkladem občanského zákoníku je možno dojít k závěru, že souhlas obou rodičů je zapotřebí při každé změně místa bydliště.

Řešení je následující: Občanský zákoník stanovuje, že s přestěhováním musí rodič dítěte vyslovit souhlas, a pokud jej nevysloví, musí být podán návrh soudu k rozhodnutí o přestěhování se.Po případném podání návrhu k soudu se druhá strana může k dané věci též vyjádřit. Jedná se pak ve smyslu § 466 písm. j) Zákona o zvláštních řízeních soudních o rozhodování soudu ve věcech pro nezletilé dítě významných, na nichž se rodiče nemohou dohodnout. Pokud nebude otec souhlasit, bude nutné, aby o tomto rozhodl soud. Soud v rámci konaného jednání bude posuzovat důvody vedoucí k danému přestěhování, zda je to v zájmu či mimo zájem nezletilých, jakým způsobem bude možné upravit styk s otcem, a zda se na tomto styku něco změní apod.

Nyní je tedy nutné podat návrh příslušnému soudu, aby rozhodl soud o záležitosti, na které se s otcem nejste schopna dohodnout. Po provedeném dokazování bude rozhodnuto o tom, zda bude souhlas dán či nikoliv. 

17.09.2024
Podotázka

Dobrý den, s matkou dcery nejsme už pět let, alimenty platim dceru si beru nad rámec v jiném městě.matka nemá dlouhodobou dobrou minulost která jde doložit policejními spisy neustále se stěhuje s bydlením má problémy. nyní se má stěhovat do Prahy 100 km daleko nemyslím že by to bylo pro dceru dobré. o stěhovaní mi řekla paní učitelka já dodnes od matky nic neslyšel. O dceru bojuji delší dobu rád bych jí měl v péči ,již jsme měli jeden soud pro mě neuspěšný. Dceři je 8 let a jsem vzorný rodič s dobrým vlivem a zázemím. Dcera se má stěhovat již v pondělí co by jste navrhl. nejsraději bych ji vozil do školy 25 km daleko a nechal si ji doma u mne a dal k soudu předběžné opatření před soudem o změně péče... Předem děkuji za odpověď Honza

26.02.2025
Odpověď

Dobrý den,

V této situaci doporučuji co nejrychleji podat k soudu návrh na předběžné opatření. Tento krok je důležitý, protože dceřino plánované stěhování je již bezprostřední. V rámci návrhu na předběžné opatření můžete požadovat, aby soud dočasně upravil péči o dceru tak, aby zůstala ve Vašem místě bydliště a mohla pokračovat ve stávající škole. Současně je vhodné podat návrh na změnu úpravy péče, kde budete žádat, aby byla dcera svěřena do Vaší péče.

V návrhu je potřeba zdůraznit několik zásadních bodů:

• Stabilní prostředí: Uveďte, že dceři nabízíte stabilní zázemí, pravidelnou školní docházku a nemusela by kvůli stěhování měnit školu a kamarády.

• Problémy matky: Připojte relevantní důkazy o nevhodném životním stylu matky (např. výpisy ze spisů, pokud jsou dostupné, nebo svědecké výpovědi).

• Zájem dítěte: Poukažte na to, že změna bydliště do Prahy by pro dceru znamenala výraznou změnu prostředí, delší dojíždění a případné narušení sociálních vazeb.

• Váš vztah s dcerou: Zmiňte, že se o dceru staráte pravidelně, platíte výživné a aktivně se podílíte na její výchově.

26.02.2025

Trápi vás "Odstěhování se s dítětem v péči bez souhlasu otce" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, moje ex manželka má v péči naší pěti letou dceru a chce se s ní odstěhovat 50km od bydliště dítěte. Chci se zeptat, jaká mám práva jako otec, když se stěhováním nesouhlasím? Myslím si, že po čtvrtém stěhování a pátém partnerovi to není nic dobrého pro psychický a duševní vývoj naší dcery.

14.03.2025
Odpověď

Dobrý den, dle české právní úpravy platí, že změna místa bydliště je významnou záležitostí, o které mají rozhodovat oba rodiče.
Dle § 877 Občanského zákoníku je určení místa bydliště dítěte jako významná záležitost, kterou mají rozhodnout oba rodiče, tedy mají se dohodnout. Výkladem občanského zákoníku je možno dojít k závěru, že souhlas obou rodičů je zapotřebí při každé změně místa bydliště.Občanský zákoník stanovuje, že s přestěhováním musí rodič dítěte vyslovit souhlas, a pokud jej nevysloví, musí být podán návrh soudu k rozhodnutí o přestěhování se.

Tedy, Vaše bývalá manželka nemá právo odstěhovat se s dcerou bez Vašho souhlasu, a pokud toto bude chtít učinit, musí se obrátit se svým návrhem na soud.

Po případném podání návrhu k soudu se druhá strana - Vy může k dané věci též vyjádřit. Jedná se pak ve smyslu § 466 písm. j) Zákona o zvláštních řízeních soudních o rozhodování soudu ve věcech pro nezletilé dítě významných, na nichž se rodiče nemohou dohodnout.

Soud v rámci konaného jednání bude posuzovat důvody vedoucí k danému přestěhování, zda je to v zájmu či mimo zájem nezletilých, jakým způsobem bude možné upravit styk s druhým rodičem, a zda se na tomto styku něco změní apod.

 

 

 

14.03.2025
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace