Otázka

Nesouhlasím prodejem domu


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, zemřeli mi oba rodiče a zůstal po nich dům. Mám ještě bratra, který s našima vůbec nekomunikoval ani nepomáhál. Nyní se domáhá majetku, je sám pouze se svou přítelkyní, ,já mám tři děti a manžela. Dům prodávat nechci, on ano. Co mohu dělat, peníze na jeho vyplacení nemám.

01.07.2024
Odpověď

Dobrý den, pokud rodiče za trvání života nerozhodli o vydědění jejich potomka - Vašeho bratra, je právoplatným dědicem jako Vy. Bohužel však bude problém, pokud chcete v nemovitosti zůstat ale nemáte peníze na vyplacení. 

Pokud nesepsali pořízení pro případ smrti, dědí se klasicky na základě zákonné posloupnosti, kdy připadá v úvahu první třída dědiců:

§ 1635

První třída dědiců

(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.

(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.

Ačkoliv je Vaše rodina složena z více členů, nadále máte s bratrem nárok na stejný podíl z dědictví. Pokud tedy bude dům rozdělen mezi oba dva, stanete se jeho podílovými spoluvlastníky.

Každý spoluvlastník však může nakládat se svým podílem dle své vůle. Pokud byste tedy nechtěla setrvat ve spoluvlastnictví, doporučuji podat návrh na zrušení a vypořádání spoluvlastnictví k soudu. Nicméně zde soud postupuje následovně: buď společnou věc rozdělí (pokud toto je možné) nebo přikáže věc za přiměřenou náhradu druhému spoluvlastníkovi, nebo společnou věc prodá ve veřejné dražbě.

§ 1141 Občanského zákoníku

(1) Spoluvlastnictví se zrušuje dohodou všech spoluvlastníků; dohoda musí obsahovat ujednání o způsobu vypořádání. Jedná-li se o spoluvlastnictví nemovité věci nebo závodu, vyžaduje dohoda písemnou formu.

(2) Spoluvlastníci se vypořádají rozdělením společné věci, jejím prodejem z volné ruky nebo ve veřejné dražbě s rozdělením výtěžku, anebo převedením vlastnického práva jednomu nebo více spoluvlastníkům s vyplacením ostatních.

 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace