Dobrý den. S partnerkou se po 10 r. společného života rozcházíme. Nejsme manželé a nemáme spolu ani dětí. Společně nevlastníme žádný majetek, vše, co vlastníme, jsme si do vztahu přinesli už na jeho začátku a drobnosti si rozdělíme. Nicméně já jsem na Slovensku majitelem pár nemovitosti, které jsem vlastnil již před začátkem našeho vztahu. Moje otázka zní, zda může expartnerka něco po mně soudy na Slovensku žádat. Děkuji za odpověď.
Dobrý den. Pokud jste s partnerkou nebyli oddáni, nevzniklo mezi Vámi společné jmění. Věci, které jste koupili společně, jste proto mohli nabýt jedině do podílového spoluvlastnictví. Z tohoto důvodu přichází po rozchodu nesezdaných partnerů v úvahu jedině vypořádání podílového spoluvlastnictví. To se však netýká věcí, jejichž výlučným vlastníkem je jeden z partnerů (ve Vašem případě zejména nemovitostí, ke kterým jste vlastnictví nabyli ještě před začátkem Vašeho vztahu).
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Ma narok partnerka na cast majetku? Nebyli jsme manželé. Žili jsme spolu 6 let. Já jsem postavil dům bez její pomoci. A teď si nárok na finanční odškodnění.
Dobrý den, POkud jste s partnerkou nebyli manželem a ona nedokáže prokazuje, že by investovala do Vaší nemovitosti, pak nebude Mít nárok na žádnou částku.
Nárok partnerky na část majetku, POkud jste nebyli manželé je vždy problematický na Jakékoliv vymáhání, jelikož mezi vámi nevzniklo společné jmění.
Málokdy se stává, že by partneři uzavírali jakoukoli smlouvu Během společného života, která by se týkala majetku. Předpokládám tedy, že ani u Vás nebyla žádná taková dohoda.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. S partnerkou jsme spolu 10r. Z toho bydlíme spolu cca 8r. v bytě s mou mámou, která je vlastníkem bytu. Mame tu oba trvalé pobyty. Chci byt odkúpiť formou úvěru od mámy, abych mohl vyplatit sourozence, kteří bydlí už ve svých bytech. V případě rozchodu s přítelkyní by měla, nebo věděla vysoudit nějaký podíl bytu, když bych ho odkúpil na úvěr jen já, když ona tu mě trvalý pobyt? Děkuji.
Dobrý den. Trvalý pobyt nezakládá právo k nemovitosti, má jen evidenční charakter. Pokud nejste manželé a byt koupíte Vy ze svých finančních prostředků tak výlučným vlastníkem bytu budete jen Vy, ne i Vaše přítelkyně. V případě Vašeho rozchodu, by Vaše přítelkyně neměla podíl na Váš byt. Pokud by se vám něco stalo, mohla by připadat v úvahu jako dědické po Vás, kdyby prokázala, že více než jeden rok před Vaší smrtí bydlela s vámi v jedné domácnosti.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Jsem s partnerkou 35 let, nejsme manželi a nemáme spolu děti, jen ona mě dítě z předchozího vztahu. Mame spolu byt, který jsme spolu dostali, čili byl společný. Jen před pěti lety jsem ho přepsal na ženu. Chci se zeptat, zda po rozchodu mám něj nárok, nebo na nějakou část. Děkuji.
Dobrý den, vzhledem k tomu, že nejste manželé a byt patří vaší partnerce, nemáte po rozchodu žádný nárok na byt. Pokud jste byt na partnerku "přepsali" darovací smlouvou, můžete se s partnerkou zkusit dohodnout. Je možné sepsat dohodu o vrácení daru. V této dohodě přesně definujete předmět daru a dohodnete se, že Vám ho partnerka vrací. Potom podáte návrh na vklad do katastru nemovitostí a po povolení vkladu budete opět vlastnit svůj podíl na bytě.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu