Dobrý den, s manželem nežiji už tři roky, vyhodil mě i syna a vyměnil zámky. Postavila jsem se na vlastní nohy, ale bojím se, abych nepřišla o nárok na půlku majetku, co máme. Chci podat žádost o rozvod a manžel mně vyhrožuje, že nic nám nedá.
Dobrý den, pokud máte majetek ve společném jmění manželů, nemá manžel právo určovat, co Vám dá a co vám nedá, a to z následujících důvodů.
Rozvodem manželství zaniká jednak manželství a s tímto zaniká i SJM, které je třeba vypořádat.
Obecně Občanský zákoník stanoví:
Zákonný režim
(1) Součástí společného jmění je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, s výjimkou toho, co
a) slouží osobní potřebě jednoho z manželů,
b) nabyl darem, děděním nebo odkazem jen jeden z manželů, ledaže dárce při darování nebo zůstavitel v pořízení pro případ smrti projevil jiný úmysl,
c) nabyl jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech,
d) nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví,
e) nabyl jeden z manželů náhradou za poškození, zničení nebo ztrátu svého výhradního majetku.
(2) Součástí společného jmění je zisk z toho, co náleží výhradně jednomu z manželů.
(3) Součástí společného jmění je také podíl manžela v obchodní společnosti nebo družstvu, stal-li se manžel v době trvání manželství společníkem obchodní společnosti nebo členem družstva. To neplatí, pokud jeden z manželů nabyl podíl způsobem zakládajícím podle odstavce 1 jeho výlučné vlastnictví. Nabytí podílu nezakládá účast druhého manžela na této společnosti nebo družstvu, s výjimkou bytových družstev.
Součástí společného jmění jsou dluhy převzaté za trvání manželství, ledaže .....
Při zániku manželství zaniká i SJM, kdy toto je nutné vypořádat. Děje se tomu 3 způsoby: dohodou manželů, rozhodnutím soudu nebo uplatněním fikce po uplynutí 3 let od zániku manželství. S ohledem na to, že se nejste schopni s manželem dohodnout a manžel se k tomu staví výše uvedeným způsobem, bude třeba, abyste podala žalobu na vypořádání SJM soudu.
Soud se následně řídí pravidly obsaženými v ust. § 742 OZ:
§ 742
(1) Nedohodnou-li se manželé nebo bývalí manželé jinak nebo neuplatní-li se ustanovení § 741, použijí se pro vypořádání tato pravidla:
a) podíly obou manželů na vypořádávaném jmění jsou stejné,
b) každý z manželů nahradí to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek,
c) každý z manželů má právo žádat, aby mu bylo nahrazeno, co ze svého výhradního majetku vynaložil na společný majetek,
d) přihlédne se k potřebám nezaopatřených dětí,
e) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, zejména jak pečoval o děti a o rodinnou domácnost,
f) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů zasloužil o nabytí a udržení majetkových hodnot náležejících do společného jmění.
(2) Hodnota toho, co ze společného majetku bylo vynaloženo na výhradní majetek manžela, stejně jako hodnota toho, co z výhradního majetku manžela bylo vynaloženo na společný majetek, se při vypořádání společného jmění započítává zvýšená nebo snížená podle toho, jak se ode dne vynaložení majetku do dne, kdy společné jmění bylo zúženo, zrušeno nebo zaniklo, zvýšila nebo snížila hodnota té součásti majetku, na niž byl náklad vynaložen.
Tedy, i pokud by některý majetek byl pouze ve vlastnictví manžela, přičemž by však do něj bylo dříve investováno z vašeho společného jmění, i toto bude třeba vypořádat.
Nemusíte tak mít obavy, že manžel může sám rozhodnout, na co nárok máte, a na co nikoliv.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu