Může mě vyhodit manzelka z domu, novostavba, ktera jeste není zkolaudován a tudíž nemáme tam este trvale bydliště. Dům je postaven na pozemku ale stavbu domu jsme zabezpečili spolecnou hypotéku. Jak se můžu bránit prosim vas?
Dobrý den, manželka Vás nemůže vyhodit z domu. V neskolaudovaný stavbě nelze bydlet (ze zákona). Z vaší otázky vyplývá, že dům jste postaliv společně a tedy bude patřit do SJM.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Chci Vás poprosit o radu, jak postupovat. S manželem jsme spolu 26let. Naše manželství se uplne rozpadá, chceme se rozvést. Bydlíme v manželově rodičovském domě. Je napsán na manžela darovací smlouvou, ale museli jsme vyplatit jeho sourozenců. V práci jsem dala výpověď, abych se mohla starat o jeho matku. Nyní, po nekolika neshodách ma manzel vyhazuje z domu. Já jsem zůstala bez jakéhokoliv příjmu a nevím, kam půjdu bydlet. Poradte mi prosím co mám robit.Vopred dakujem
Dobrý den, manžel Vás nemůže vyhodit z domu. Pokud jste během manželství vypláceny sourozenců manžela (tedy jste odkupovali podíly na domě, tak i přesto, že by byl manžel napsán na listu vlastnictví sám, tak částečně bude dům patřit do BSM a proto máte práva k tomuto domu). Z domu, který Vám náleží Vás vyhodit nemůže. Doporučuji podat návrh k soudu na určení vlastnictví, kterým se určí, že dům patří do BSM (v určitém podílu).
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Může mě manželka vyhodit z domu. 39 let jsme tam spolu bydleli. Společně udělali vše spolu, mám nárok na nějaké odškodnění?
Dobrý den, pokud je byt společný, pak máte nárok, nebo pokud jste do něj investovali, také máte nárok. Je to spíše na osobni konzultaci, aby advokát přesně vypočítal na co všechno máte nárok.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Můj problém spočívá v tom, že má moje manželka vyhodila z domu svých rodičů, kde jsme obývali horní patro od roku 2009 do ledna 2017. Za této situace jsem omezen v styku ze svými dvěma nezletilými dětmi. Vzhledem k verbální výhrůžky svého tchána av zájmu nevyvolávat zbytečné konflikty a traumatizující situace před dětmi, nepřichází moje návštěva v domě v úvahu. Kam se obrátit vzhledem k tomu, že o rozvodu a případné úpravě styku s dětmi se bude rozhodovat až za nějaký čas?
Dobrý den, můžete podat návrh na úpravu styku na čas do rozvodu a také neodkladné opatření, abyste zbytečně nečekali.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chtěla bysom vědět, když manžel mě vyhazuje z domu je to dům mé tchýně jaké mám práva já děkuji.
Dobrý den, pokud jde o Vaši situaci, že Vás manžel vyhazuje z domu vaší tchýně, tak v tomto případě manžel na to nemá právo, protože to není jeho dům.
Vyhodit z tohoto domu Vás může pouze tchyně. Pokud ze tchyní nemáte žádnou nájemní smlouvu, tak v případě pokud by podala tchyně návrh k soudu, soud by Vás z nemovitosti vyklidil.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Trápi vás "Může mě manželka vyhodit z domu?" a chcete pomoci?
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jednu věc mám nějaké právo nebo, zda je nějaký paragraf na to, když jsme z manželem sebrán a chtěla bych ho z bytu vyhodit, zda to můžu udělat nebo ne našel si milenku a vyhrožuje mi , že když za ní půjdu tak, že mi zprávy ze života peklo a byt máme městský a je psaný na mě, popřípadě zda by bylo lepší kdyby jsem odešla já nebo rozvod, protože už jsem psychicky zdeptaná a nevím jaké mám právo co mohu dělat . Popřípadě, jestli bych ho mohla udat za výhružně sms a týrání. Děkuji K.
Dobrý den, na Vaši otázku uvádíme následující:
Podle ust. § 146 Obč. zákoníku platí / citujeme /:
"(1) Jestliže dojde mezi manžely k neshodě o právech a povinnostech vyplývajících z bezpodílového spoluvlastnictví, rozhodne na návrh některého z nich soud.
(2) Jestliže se z důvodu fyzického nebo psychického násilí nebo hrozby takového násilí ve vztahu k manželovi nebo k blízké osobě, která bývá ve společném domě nebo bytě, stalo další soužití nesnesitelný m, může soud na návrh jednoho z manželů omezit užívací právo druhého manžela k domu nebo bytu patřícímu do společného jmění, případně jej z jeho užívání zcela vyloučit. "
V souladu s ust. § 324 Civil. soudního řádu soud může před zahájením řízení, během řízení a po jeho skončení může soud na návrh nařídit neodkladné opatření mimo jiné, aby osoba / manžel /:
"e) nevstupovala dočasně do domu nebo bytu, ve kterém bydlí osoba, ve vztahu ke které je důvodně podezřelá z násilí,
f) nevstupovala nebo pouze omezeně vstupovala do domu nebo bytu, na pracoviště nebo jiné místo, kde bydlí, zdržuje se nebo které pravidelně navštěvuje osoba, jejíž tělesnou integritu nebo duševní integritu svým jednáním ohrožuje,
g) písemně, telefonicky, elektronickou komunikací nebo jinými prostředky zcela nebo zčásti nekontaktovala osobu, jejíž tělesná integrita nebo duševní integrita může být takovým jednáním ohrožena,
h) se na určenou vzdálenost nepřibližovala nebo pouze omezeně přibližovala k osobě, jejíž tělesná integrita nebo duševní integrita může být jejím konáním ohrožena. "
O nařízení neodkladného opatření soud rozhodne do 30 dnů, v případě uvedeném pod písm. e) do 24 hodin.
Doporučujeme proto podat návrh na vydání neodkladného opatření zákazu vstupu do obydlí za pomoci advokáta. Trestní oznámení za nebezpečné vyhrožování můžete podat také / § 360 trestního zákona: "Kdo jinému vyhrožuje smrtí, těžkou újmou na zdraví nebo jinou těžkou újmou takovým způsobem, že to může vzbudit důvodnou obavu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok." /
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, přeji, jaké mám práva pokud dům je na manželovi a jeho sestře, máme dvě děti on pracuje, já ne, vyhrožuje mi, i mě vyhazuje z domu.
Dobrý den,
na Vaši otázku předkládáme následující odpověď:
Za trvání manželství aa ani po rozvodu manžel Vás nemůže vyhodit z domu jako ani Vaše děti, protože Vám vzniklo odvozené právo bydlení v nemovitosti v rozsahu manželova spoluvlastnického podílu na nemovitosti. Odvozené právo bydlení vyplývá z toho, že jste manželé a podle zákona o rodině je povinností manželů je žít spolu.
V případě rozvodu pokud byste se nedohodly jinak byli byste povinná se z domu vystěhovat pouze na základě soudního rozhodnutí. Vzhledem k okolnosti, že máte děti soud by určil, že jste tak povinna učinit až po zabezpečení náhradního bydlení.
Pokud dochází k nějakým násilnostem, týrání a podobně, kontaktujte policii.
Děkujeme za předcházející odpověď, moje otázka zní nadávky, kritizování a ponižování se také počítá jako psychické týrání? Děkuji za brzkou odpověď.
Dobrý den,
pokud Vás manžel týrá, ať už psychicky nebo fyzicky, je třeba ohlásit tuto skutečnost orgánům činným v trestním řízení, protože se může jednat o trestný čin týrání blízké a svěřené osoby.
Pokud by hrozilo bezprostřední ohrožení Vašeho života, či zdraví, doporučuji okamžitě přivolat policii, která má právo manžela v takových případech vykázat ze společného obydlí.
Urážky, kritizování, nadávky, ponižování - máme ten názor, že i tyto skutečnosti mohou vést u Vás ke stavu, který ve Vás vzbuzuje strach, úzkost, a lze je považovat za psychické týrání. Předpokládáme, že na uvedené máte svědků.
Doporučujeme i návštěvu lékaře - specialistu, abyste měli lékařský nález.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Jsme manželé 3, 5 roku manželka si koupila byt za svobodná v té době jsme spolu chodili. Byt ovšem napsala pouze na sebe neboť měla 1/3 financí svých hotově 2/3 brala hypotéku, kterou splácí, ale my mame jeden účet, ze kterého se hypo splácí. V daném bytě nemám trvalé bydliště manželka nechtěla tak jsem to neřešil. Nemohli jsme mít děti tak jsme si adoptovali jedno jsme si už i osvojili po 2, 5 roku, nyní máme v adopci druhé dítě. A teď jí po 3, 5 roku manželství přeskočilo a vyhazuje má z bytu, má na to právo?
Dobrý den, na Vaši otázku uvádíme odpověď:
Jelikož byt byl nabytý před manželstvím, nespadá do SJM.
V případě rozvodu budete mít nárok na vrácení poměrné části splátek úvěru, jelikož ze společných peněz (vyplacena mzda během SJM) se realizovaly vnos do odděleného majetku Vaší manželky.
Otázka trvalého pobytu: Nevíme z jakého důvodu jste to neřešili hned Váš trvalý pobyt na této adrese při společném bydlení v tomto bytě.
Trvalý pobyt má však jen evidenční charakter a nezakládá vlastnické právo.
Vy však máte odvozené právo bydlení v předmětném bytě, které vyplývá z instituty manželství - manželé mají povinnost žít spolu.
Manželka Vás z bytu není oprávněna vyhnat ani vystěhovat.
V případě rozvodu byste byli povinen se z bytu vystěhovat pouze na základě rozhodnutí soudu, ve kterém by soud rozhodl io bytové náhradě (náhradní byt nebo náhradní ubytování).
Občas v takových případech pomůže z řešila otázky s účtem, resp. změna účtu pro výplatu Vaší mzdy (nepíšete v otázce kdo je majitelem účtu a kdo disponentem). Ale to je jen naše poznámka z praxe.
Trápi vás "Může mě manželka vyhodit z domu?" a chcete pomoci?
Dobrý den, prosím o radu: muž mě vyhodil z domu ale popírá to. Odešla jsem s dítětem na svůj byt, který mám v obchodním majetku a na hypotéku. Už pololetí nebydlíme spolu, trvalou adresu mám na manželově bytě, který není v BSM, ale patří jemu.
1) může mi zrušit trvalý pobyt?
2) mohu dětem přepsat trvalý pobyt na byt v obchodním majetku?
3) mohu navštěvovat byt manžela, když tam mám trvalý pobyt, kdykoliv protože tam ještě mám věci?
4), když mě děti na noc, odmítá mě v ten den pustit k sobě, abych viděla děti (smluvně to nemá podložené, neměli jsme ani soud, jen byla dohoda, že děti si může vzít na víkend ale i té již vypršela platnost ). Otázka, zda mi opravdu může zapřela vidět děti během 'svých' dny. Rovněž po pololetí jsem zjistila, že starší (tři a půl) mě noční můry a už ho nechci nechávat u tata na noc. Mohu děti nechat u sebe s tím, že otec je může kdykoliv navštívit? (On s tím nesouhlasí)
- pokud s tím nesouhlasí, mohu přijít na jeho adresu (můj trvalý pobyt), kdy děti jdou spát, abych s malým strávila noc?
Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
v otázce uvádíte, že byt je ve vlastnictví Vašeho manžela, zřejmě ho nabyl před uzavřením manželství. Jelikož jste uzavřeli manželství, Vám včetně dětí vzniklo odvozené právo bydlení na základě rodinného vztahů - uzavření manželství.
Z bytu Vás manžel nemohl resp. nesměl vyhodit.
Pokud jde o hlášení trvalého pobytu ve smyslu ust. zákona o hlášení pobytu občanů, manžel nemůže odhlásit z trvalého pobytu Vás ani děti.
Ptáte se také, zda můžete přihlásit děti na trvalý pobyt do bytu, který máte v obchodním majetku. Otázka obchodního majetku není při hlášení k trvalému pobytu podstatná.
Jsme názoru, že přihlásit děti na trvalý pobyt na jiné než dosavadní místo jejich trvalého pobytu nejste oprávněná, neboť nedošlo k rozvodu (§ 7 odst. 2 zákona o hlášení pobytu občanů).
Otázka návštěv bytu manžela: Zde bude zřejmě problém pouze v tom, zda nevymění zámky na bytě. Z právního hlediska jste oprávněna do tohoto bytu vstupovat, protože tam máte právo bydlení a hlášen trvalý pobyt (i když trvalý pobyt nezakládá vlastnické právo).
Otázka dětí: Možností (nevíme zda plánujete podat žádost o rozvod) je podat k soudu návrh na svěření nezletilých do Vaší výlučné péče a žádat současně určit výživné na ve smyslu ust. 36 zákona o rodině:
"Rodiče nezletilého dítěte, kteří spolu nežijí, mohou se kdykoli dohodnout o úpravě výkonu jejich rodičovské zodpovědnosti. Pokud se nedohodnou, může soud i bez návrhu upravit výkon jejich rodičovské zodpovědnosti, zejména určí, kterému z rodičů svěří nezletilé dítě do osobní péče. "
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu