Otázka

Mám nárok , alespoň na část domu nebo i pozemku?


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, s manželem se chceme rozvést, ale nemáme předmanželskou smlouvu, dům s pozemkem je napsaný na manžela, pozemek nabyl před svatbou ale dům se stavěl v průběhu manželství, budu mít nějaky nárok na část domu?

07.05.2024
Odpověď

Dobrý den, pokud i dům je v katastru nemovitostí zapsaný ve výhradním vlastnictví manžela, není součástí SJM, uvádím následující:
 V případě rozvodu a tedy zániku manželství zaniká i SJM. 

SJM je tedy nutné vypořádat a to buď dohodou manželů / podáním žaloby soudu / nebo uplynutím 3 leté lhůty a uplatněním zákonné fikce.

S ohledem na to, že nemovitost je ve vlastnictví manžela a není součástí SJM, není možné nemovitost jako celek vypořádávat v rámci zániku SJM. Nicméně není možné opomenout minimálně vnosy do nemovitosti manžela.

Pokud byste se s manželem nedohodli na kompromisu s danou nemovitostí, bude nutné podat žalobu k soudu, který se řídí obvykle pravidly uvedenými v ust. § 742 Občanského zákoníku. 

§ 742

(1) Nedohodnou-li se manželé nebo bývalí manželé jinak nebo neuplatní-li se ustanovení § 741, použijí se pro vypořádání tato pravidla:

a) podíly obou manželů na vypořádávaném jmění jsou stejné,

b) každý z manželů nahradí to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek,

c) každý z manželů má právo žádat, aby mu bylo nahrazeno, co ze svého výhradního majetku vynaložil na společný majetek,

d) přihlédne se k potřebám nezaopatřených dětí,

e) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, zejména jak pečoval o děti a o rodinnou domácnost,

f) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů zasloužil o nabytí a udržení majetkových hodnot náležejících do společného jmění.

(2) Hodnota toho, co ze společného majetku bylo vynaloženo na výhradní majetek manžela, stejně jako hodnota toho, co z výhradního majetku manžela bylo vynaloženo na společný majetek, se při vypořádání společného jmění započítává zvýšená nebo snížená podle toho, jak se ode dne vynaložení majetku do dne, kdy společné jmění bylo zúženo, zrušeno nebo zaniklo, zvýšila nebo snížila hodnota té součásti majetku, na niž byl náklad vynaložen.

 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace