Dobrý den. Prosím Vám můžete mi říct, jestli se může požádat o vypořádání sjm po třech letech od rozvodu, když už uplynulo více než 7 let od rozvodu? Je možné vypořádání sjm dohodou nebo vypořádání sjm soudem. Nevím si rady s vypořádáním sjm po rozvodu, prosím o pomoc. Děkuji. S uctivým pozdravem.
Dobrý den,
pokud uplynuly více než 3 roky od rozvodu (pravomocného soudního rozhodnutí o rozvodu manželství), účastníci (bývalí manželé) nemohou již platně vypořádat své SJM (společné jmění manželů). Po 3 letech od rozvodu manželství nastává nevyvratitelná právní domněnka:
Pokud do tří let od zániku společného jmění manželů nedošlo k jeho vypořádání dohodou nebo jestliže společné jmění manželů nebylo na návrh podaný do tří let od jeho zániku vypořádáno rozhodnutím soudu, platí, pokud jde o movité věci, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci z bezpodílového spoluvlastnictví pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movitých věcech ao nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné. To i sté platí přiměřené o ostatních majetkových právech, které jsou pro manžele společná.
Pokud jste tedy měli nemovitosti, ty přešly do podílového spoluvlastnictví a ty je možné majetkově vypořádat smlouvou o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví a pokud se nedohodnete s bývalým manželem, tak potom soudní cestou.
Vypořádání sjm po třech rokocho od rozvodu je možné pouze tehdy, pokud by do 3 let od rozvodu začalo soudní řízení. Dělení majetku po rozchodu partnerů (manželů) je po uplynutí 3 let možné pouze smlouvou o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví nebo pokud se manželé nedohodnout na dělení majetku, pak je to možné řešit soudní cestou.
SJM po rozvodu obsahuje velmi mnoho možností a mnohdy klientům zcela změníme pohled na to, jak by je soud vypořádal, kdyby se nedohodli. Není dobré za každou cenu se soudit, pokud ovšem protistrana účelově chce získat více než jí patří, pak je namístě řešit to soudní cestou.
Z osobní zkušenosti víme, že jen velmi málo řízení skončí u soudu rozsudkem.
Neváhejte se na nás obrátit o pomoc. Pokud nemáte peníze na placenou konzultaci, využijte naše 15 minutové bezplatné konzultace, případně si na této naší stránce hledejte odpověď na své otázky (vepsáním klíčových slov do vyhledávacího pole vpravo nahoře). Dozvíte se mnoho užitečných informací.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
prosím Vás, je možné požádat o zrušení majetkového vypořádání, pokud bylo provedeno před více než 2 roky nebo požádat o jeho přehodnocení? Dakujem za brzkou odpověď
Dobrý den, pokud bylo majetkové vypořádání řešeno soudem tak, jen velmi těžko dokážete znovu otevřít toto řízení. Existuje možnost obnovy řízení, ale to není tak jednoduché a musí být na to splněny zákonné důvody.
Pokud jste uzavřeli dohodu o majetkovém vypořádání, tak v tomto případě je třeba se podívat na smlouvu a posoudit možnosti jejího zrušení nebo zneplatnění.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, rozvedla jsem se v roce 2014, zatím nemáme vypořádány BSM kvůli tomu, že z ex manželem nelze dohodnout. Ex manžel mě nepustí do domu dělá mi problémy. Dům jsme darovali dětem kvůli jeho exekuci v roce 2004 / za podvod s pozemky / mám tam doživotně právo užívání a bydlení, jsem věcně břemeno v minulosti se mi vyhrožoval zabitím to říkal i dceři. Mám obavy o svůj život. Chci Vás poprosit o radu, co mam dělat. Předem Vám děkuji. S pozdravem.
Dobrý den, pokud se s ním nedá dohodnout, obraťte se na soud. Před podáním žaloby však prodiskutujte svou situaci s advokátem, protože není dobré podávat žalobu za každou cenu. Nejdříve musíte vědět, zda máte šanci uspět. Advokát Vám to zhodnotí.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Moji rodiče se před dvěma lety rozvedli. Otec zůstal žít v bytě s dvěma dcerami, který je zatížen hypotékou a matka je poloviční spoluvlastník (spoluručiteľ). Matka se před dvěma lety odstěhovala a neplatí mu nic. Otec chtěl, aby svůj podíl přepsala něj, co odmítla. Jak mne otec prosím postupovat dál? Za odpověď Vám předem děkuji. S pozdravem.
Dobrý den, pokud se nedohodnou na vypořádání majetku po rozvodu, pak na návrh kteréhokoliv z nich rozhodne soud. Je třeba se ale připravit na to, že pokud bude nemovitost svěřena jednomu z nich bude tento manžel zavázán na vyplacení peněz na vyrovnání podílů. Není tedy možné standardně akvizice někoho jiného bezúplatně (aniž by musel vyplatit toho druhého). Pouze ve výjimečných případech by to bylo možné ale ty jsou opravdu vzácné.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, Moje otázka. S bývalou manželkou jsme nabyli během manželství nemovitost byt. Vzhledem ke skutečnosti, že od rozvodu uplynulo více než 3 roky nedokončili jsme SJM. Momentálně jsme na LV zapsáni stále jako 1/1 oba společně. Mám zájem její byt přenechat bezplatně. Jak postupovat a jaké smlouvy uzavřít, aby to katastr udělal co nejjednodušší a nejrychlejší. Děkuji. S pozdravem JB.
Dobrý den. Jelikož jste vypořádáno společné jmění manželů do 3 let od pravomocného rozvodu manželství stali jste se automaticky oba podílníky spoluvlastníci nemovitosti, kadžý v podílu 1/2 v poměru k celku. Pokud máte zájem převést svou 1/2 na bývalou manželku můžete oba uzavřít dohodu o vypořádání podílového spoluvlastnictví na základě které jí převedete podíl o velikosti 1/2 na nemovitosti bezplatně. Dohoda spolu s návrhem na vklad a správním poplatkům ve výši 66 EUR se podá na obecní úřad, katastrální obor, který dohodu nejpozději do 30 dnů zapíše. Také můžete uzavřít darovací smlouvu na základě které převedete svůj podíl na bývalou manželku. S přípravou listin je nejlepší obrátit se na advokáta. Advokáti disponují i elektronickým podpisem a vědí Vám smlouvy podat elektronicky, čímž ušetříte polovinu správního poplatku.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Majetkové vypořádání po uplynutí 3 let od rozvodu" a chcete pomoci?
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu jak vyřešit majetkové vypořádání. Můj manžel je už 3 roky rozvedený se svou ex manželkou bydlíme v bytě, který byl jejich. Exmanželka se nechtěla dohodnout. Již přes tři roky bydlí v ČR a neplatí ani hypotéku a ani výživné co jí bylo soudem nařízeno. Jak máme vyřešit tento problém. Musíme podat žádost na soud o majetkové vyrovnání nebo dá se to i jinak? Děkuji velmi pěkně.
Dobrý den, pokud se do tří let od právní moci rozsudku o rozvodu nedohodli, tak v současnosti vlastní předmětnou nemovitost v podílovém spoluvlastnictví. Podílové spoluvlastnictví je možné zrušit a vypořádat buď na základě dohody nebo žalobou u soudu. Pokud se bude chtít Váš manžel stát výlučným vlastníkem této nemovitosti, bude její muset vyplatit 1/2 tržní hodnoty nemovitosti. Na druhé straně však má Váš manžel právo požadovat od ní zaplacení 1/2 splátek hypotéky. Jeho exmanželka se totiž na jeho úkor bezdůvodně obohacuje. Takové bezdůvodné obohacení se však promlčí v dvouleté lhůtě. Tzn. že by v současnosti mohl požadovat 1/2 splátek za uplynulé dva roky. Pokud neplatí soudem určené výživné lze vůči ní zahájit exekuční řízení k vydobytí splatnými výživného, ale i běžného výživného.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Jsme s manželem 2,5 roku rozvedení. Vlastníme rodinný dům, ve kterém zůstal bydlet exmanžel is dětmi. Exmanžel nekomunikuje, přes rok se se mnou nemluví. Nedá se s ním dohodnout. Momentálně jsem sehnala na dům kupce. Jelikož manžel nekomunikuje, navrhla jsem kupci, aby mi předložil cenovou nabídku. Je možné cestou soudu přinutit exmanžela, aby cenovou nabídku přijal a uzavřel prodejní a nákupní zmnluvu? resp. jak zvykne soud postupovat při vypořádání SJM? Zatímco nebyla reálná možnost prodeje domu, nechtěla jsem na exmanžela tlačit, vím, že peníze nemá. Ale teď ta možnost je a nedá se s ním pohnout.
Dobrý den, manžela nelze soudem přimět k tomu, aby prodal dům. Soud takto v řízení o SJM nerozhoduje. V řízení o vypořádání SJM soud rozhodne tak, že prikazáže majetek jednomu z manželů a zaváže ho, aby druhého manžela vyplatil nebo přikáže nemovitost do podílového spoluvlastnictví.
Manželovi tato situace určitě vyhovuje, protože užívá dům a nemusíš nic řešit. Pokud podáte návrh k soudu do tří let od rozvodu manželství, zaplatíte na začátku soudní poplatek pouze 66 eur. Pokud by už však uplynuly tři roky od rozvodu manželství, pak byste na začátku po podání návrhu platili hned šest procent z hodnoty poloviny nemovitosti. Podejte proto návrh na soud do tří let od rozvodu manželství.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chci se zeptat, zda mám ještě nárok po 30 letech na vypořádání majetku. Bohužel stále jsem od bývalé ženy nedostal ani cent. Jelikož jsem jí 4 + kk chtěl nechat, že ho daruji dcerám, ale oni tam nebývají a bývá tam jen ona s druhým manželem. A teď chce ten byt prodat a mě ani nevyplatila, co mám teď udělat. Zjistil jsem, že majitelkou toho bytu je jen ona a její nový manžel. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
z otázky usuzujeme, že byt byl zřejmě v bezdpodielovom spoluvlatníctve manželů k rozvodu došlo před 30 lety pokud vypořádání SJM dohodou nedošlo a ani nebyl podán návrh na soud ve lhůtě do 3 let od nabytí právní moci rozsudku o rozvodu manželství.
V otázce píšete, že k rozvodu došlo před 30 lety a tedy ve smyslu ust. § 149 odst. 4 Obč. zákoníku platí (citujeme):
"Pokud do tří let od zániku společného jmění manželů nedošlo k jeho vypořádání dohodou nebo jestliže společné jmění manželů nebylo na návrh podaný do tří let od jeho zániku vypořádáno rozhodnutím soudu, platí, pokud jde o movité věci, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci z bezpodílového spoluvlastnictví pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. o ostatních movitých věcech ao nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné. Totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, které jsou pro manžele společná. "
Z uvedeného vyplývá, že pokud byt byl v SJM, pak po uplynutí tří let je v podílovém spoluvlastnictví bývalých manželů pokud nedošlo k dohodě a ani nebyl podán návrh na soud o vypořádání SJM.
Předpokládáme, že skutečnost, že došlo k rozvodu, nebyla oznámena katastru nemovitostí na vyznačení podíl. spoluvlastnictví.
Tuto skutečnost lze sdělit katastrálnímu odboru i nyní zasláním pravomocného rozsudku o rozvodu manželství s doložkou právní moci nebo je ho osvědčenou kopii (vyznačí infocentrum přísl. Soudu) a žádat o provedení záznamu na přísl. LV.
Podle § 36a / zákona o katastru nemovitostí následně platí:
"(1) Jestliže je vlastnické právo k nemovitosti zapsané na listu vlastnictví a na provedení záznamu je předložena další veřejná listina nebo jiná listina, která nevychází z údajů katastru, okresní úřad neprovede záznam a tuto skutečnost oznámí tomu, kdo ji předložil, a tomu, v koho prospěch právo k nemovitosti svědčí podle listiny. Okresní úřad současně vyzve dotčené osoby, aby uzavřely dohodu nebo podali u soudu žalobu o určení práva k nemovitosti. "
Tj Postup katastrálního odboru by měl být ten, že Vám sdělí, že záznam neprovede a oznámí to Vám i osobám zapsaným na LV a vyzve Vás, abyste se dohodli nebo podali u soudu žalobu o určení práva k nemovitostí.
Závěrem uvádíme, že z otázky neumíme přesně usoudit právní stav nemovitosti během trvání manželství. Jen poznamenáváme, že pokud nemovitost byla ve výlučném vlastnictví vaší manželky, po uplynutí 30 let do rozvodu manželství se už nemůžete domáhat ani vydání bezdůvodného obohacení, které by mohlo spočívat v investicích během trvání SJM, neboť uplynula promlčecí doba.
Není nám známo na základě jakých skutečností je stav na LV takový jako uvádíte v otázce, proto doporučujeme postup vůči katastru nemovitostí jako uvádíme výše a současně kontaktovat advokáta za účelem prostudování Vašich dokladů.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, v roce 2014 byl rozvod. V r. 2016 bylo soudním smírem rozděleno SJM. Pokud by se smír zrušil nyní, bylo by to více než tři roky od rozvodu. Co by následovalo, soud znovu nebo paragraf 149 odst. 4 OZ?
Dobrý den. V souvislosti s Vaší otázkou si Vám dovoluji nejprve uvést, že s účinností od 01.07.2016 platí nové procesní kodexy, přičemž Civilní vedení soudních sporů řád, jako základní procesní předpis již neupravuje možnost zrušit rozhodnutí, kterým byl schválen smír.
V novém kodexu je smír upraven v ustanovení § 148, přičemž důvodová zpráva k tomuto ustanovení výslovně uvádí, že: "odstraňuje se redundantní prvek spočívající v opětovném potenciálním projednání věci, která již byla pravomocně rozhodnuta (...)". Přitom účelem odstranění tohoto prvku je podle zákonodárce posílení právní jistoty.
Nehledě na výše uvedeného, pokud by existovala možnost zrušit rozhodnutí o schválení soudního smíru pokud jeho zrušení by skutečně došlo, domnívám se, že by to mělo za následek spíše nastoupení účinků nevyvratitelné domněnky o vypořádání SJM upravené v ustanovení § 149 odst. 4 občanského zákoníku.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Majetkové vypořádání po uplynutí 3 let od rozvodu" a chcete pomoci?
Doby den chci se zeptat jsem rozvedená už 4 roky nedala jsem na SJM, protože se nedalo dohodnout. Chtěla bych přepsat svou polovinu na dceru jako mám dále postupovat. Děkuji za brzkou odpověď.
Dobrý den,
děkujeme za otázku, na kterou odpovídáme následovně:
1. / Ve smyslu ust. § 140 Obč. zákoníku platí:
Li se spoluvlastnický podíl, mají spoluvlastníci předkupní právo, ledaže jde o převod osobě blízké ( § 116, 117 ). Pokud se spoluvlastníci nedohodnou o výkonu předkupního práva, mají právo vykoupit podíl poměrně podle velikosti podílů.
Podle ust. § 116 Obč. zákoníku blízkou osobou je příbuzný v řadě přímé, sourozenec a manžel; jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké, jestliže by újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní.
2. / Z uvedeného vyplývá, že Vy jako podílová spolumajitelka 1/2 bytu můžete tento darovat případně prodat své dceři, jelikož se jedná o blízkou osobu.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, prosím Vás jsme 2 roky rozvedení. Exmanželka zůstala bydlet v bytě, na který jsme si brali hypotéku. Nechce se dohodnout o vyrovnání, a ani neplatí hypotéku. Všechno platím sám nakolik se nechci dostat do problémů s exekutorem. Co se stane, když projdou 3 roky od rozvodu jak vyřešit hypotéku? Banka mi řekla, že pokud se nedohodneme tak nemohou přepsat hypotéku na nikoho. Děkuji pěkně.
Dobrý den, pokud se v rámci tříleté lhůty nedohodnete a stejně ani jeden z manželů nepodá k soudu žalobu o vypořádání SJM, uplatní se tzv. nevyvratitelná zákonná domněnka vypořádání SJM upravena v ustanovení § 149 odst. 4 občanského zákoníku. Ve vztahu k nemovitosti bude pak platit, že ji budete vlastnit v tzv. podílovém spoluvlastnictví, každý se stejným podílem 1/2. V bance Vám správně uvedli, že na přepis hypotéky potřebujete souhlas i druhého manžela. Pokud byste se ani na tomto nevěděli dohodnout uplatní se podobná domněnka vypořádání jako při nemovitostech. Podle judikátu R 22/1991: "Pokud měli společnou půjčku manželé, kteří se rozvedli, a o jejich společném majetku platí to, co je stanoveno v § 149 odst. 4 OZ, pak se ten z bývalých manželů, který zaplatil celý dluh z této půjčky (nebo více než polovinu) může žalobou u soudu domáhat, aby mu druhý z bývalých manželů nahradil, co měl na tento dluh platit podle stejného podílu jejich obou na tomto dluhu. "Vycházeje z toho je možné vyvodit, že Vaše podíly na závazku budou také představovat 1/2, ačkoli vůči bance budete nadále vystupovat oba jako tzv. solidární dlužníci.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, jsme v rozvodovém řízení dohodli jsme se, že společný byt prodáme a rozdělíme se. Tak jsem z bytu odešla is nezletilou dcerou a prodáváme ho. Manžel se najednou rozhodl, že on si byt chce nechat a mně mou částku vyplatit ale, když nebudu souhlasit tak žádá vyšší částku při prodeji jako v případě kdyby ho koupil on. Co mohu dělat já nesouhlasím, aby si byt nechal on chci ho prostě prodat slušně se rozdělit. Vlastně momentálně ani nevím, jestli jsem dobře udělala, že jsem odešla. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
tím, že jste odešli jste na byt, pokud je i ve Vašem vlastnictví, neztratily právní nárok. Pokud jste v rozvodem řízení a byt je v SJM, třeba počkat do právní moci rozhodnutí o rozvodu. Potom se provádí vypořádání SJM a to buď dohodou, nebo soudní. Pokud se nedohodnete, soud po přezkoumání skutkového stavu autoritativní rozhodne a může přiznat byt i jednomu z Vás za náhradu. Pokud by již vypršela 3 letá lhůta od zániku manželství, pak se byt transformoval do podílového spoluvlastnictví. Podílového spoluvlastníka nikdo nemůže nutit, aby setrval v spoluvlastnictví. Podílové spoluvlastnictví můžete zrušit a vypořádat dohodou a pokud se nedohodnete tak soudní, přičemž soud postupuje striktně podle zákona, a tedy pokud se věc nedá dělit, tak ji přikáže jednomu ze spoluvlastníkem za náhradu (dle znaleckého posudku) a pokud žádný ze spoluvlastníků věc nechce tak nařídí prodej a rozdělení výtěžku. Vy reálné nedokážete zabránit tomu, aby byt připadl pouze manželovi.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, jsem tři roky po rozvodu, nepodala jsem o majetkové vypořádání. Já jsem zůstala se synem v 2, 5 půl pokojovém bytě a můj exmanžel se odstěhoval do naší nově postavené rekreační chatky / je postavena jako rodinný dům / mě se synem tam ani nepustil a on rozhodl, že tam nemáme právo chodit. Nechtěla jsem se soudit protože jsme se dohodli, že všechno se přepíše na našeho společného syna, ale rozmyslel si to. Nyní ani nevím jak postupovat dál, dohodnout se sním není možné. On v domě bydlí se svém snoubenkou a já jsem zůstala v bytě s nynějším manželem, Nechtěla bych, aby to zůstalo takto nevypořádané. Vím udělala jsem chybu, že jsem mu věřila, Nyní mi tvrdí, že už nemám právo na dům a na žádné vypořádání.
Dobrý den,
pokud od právní moci rozhodnutí o rozvodu uplynuly 3 roky, pak nastalo vypořádání ze zákona a už není možné SJM tím pádem vypořádat. Podle ustanovení § 149 odst. 4 občanského zákoníku Pokud do tří let od zániku společného jmění manželů nedošlo k jeho vypořádání dohodou nebo jestliže společné jmění manželů nebylo na návrh podaný do tří let od jeho zániku vypořádáno rozhodnutím soudu, platí, pokud jde o movité věci, že se manželé vypořádali podle stavu , v jakém každý z nich věci z bezpodílového spoluvlastnictví pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movitých věcech ao nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné. Totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, které jsou pro manžele společná.
Pokud dané nemovitosti patřily do SJM (byt i chatka) a nedošlo k jejich vypořádání, pak ve smyslu § 149 odst. 4 OZ přešly do režimu podílového spoluvlastnictví. I toto spoluvlastnictví je možné zrušit a vypořádat, a to buď dohodou nebo žalobou.
Můžete tedy exmanželovi navrhnout zrušení a vypořádání obou nemovitostí a pokud nebude souhlasit můžete podat žalobu k soudu.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Majetkové vypořádání po uplynutí 3 let od rozvodu" a chcete pomoci?
Dobrý den, prosím Vás s manželem nežiji už 3 roky, ještě nejsme rozvedení a já už žiji na bytě s přítelem a mámě věci a auto, které je psané na mě. Nyní chci požádat o rozvod, mě manžel právo na moje věci a auto po rozvodu? Když už 3 roky mám jiný trvalý pobyt? Ma manžel právo po rozvodu i na tyto věci? Děkuji za odpověď.
Dobrý den přeji,
společné jmění manželů zaniká až právní mocí rozvodu. Pokud jste se odstěhovali SJM nezaniklo a stále trvá, a proto pokud jste získali hodnotnější věci, jako je auto, do vlastnictví, pak patří tyto věci do SJM v případě zániku manželství a SJM budou vypořádává. Manžel tedy na ně bude mít právo.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chtěla bych se informovat jak je to v případě pokud jsem 3 roky po rozvodu, dohodu o vyspat. majetku jsme neuzavřeli ani nikam nepodávaly, manžely jsme byli 3 roky, během té doby jsem dělala dodatečně stavební povolení (DSP) k domu, který jsem nabyla dávno před manželstvím do výlučného vlastnictví, zajímá mě, jestli mě exmanžel nárok na nějakou část domu, protože to DSP bylo děláno během manželství, a také by mě zajímalo, jestli mě vůbec nárok na nějaké movité / nemovité věci, protože jsme neuzavřely dohodu o SJM, ale jsme je společně užívali. Děkuji za odpověď, Oravcová.
Dobrý den, v návaznosti na vaši otázku uvádíme, že podle § 149 odst. 4 občanského zákoníku platí:
"Pokud do tří let od zániku společného jmění manželů nedošlo k jeho vypořádání dohodou nebo jestliže společné jmění manželů nebylo na návrh podaný do tří let od jeho zániku vypořádáno rozhodnutím soudu, platí, pokud jde o movité věci, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci z bezpodílového spoluvlastnictví pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. o ostatních movitých věcech ao nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné. Totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, které jsou pro manžele společná. "
Z uvedeného ustanovení vyplývá, že pokud jste se s bývalým manželem nedohodli na vypořádání SJM případně ani ve lhůtě do tří let od nabytí právní moci rozsudku o rozvodu nebyl podán návrh na soud o vypořádání SJM, pak platí uvedené ustanovení § 149 odst. 4 Obč. zákoníku, tedy k vypořádání fakticky došlo ze zákona.
V otázce uvádíte, že nemovitost jste získali před uzavřením manželství, tedy je ve vašem výlučném vlastnictví. Podíl na domě z toho důvodu, že jste v tomto domě bydleli a případně realizovali investice ze společných prostředků patřících do SJM na základě dodatečného stavebního povolení, z toho důvodu bývalý manžel se nestal ze zákona podílovým spoluvlastníkem domu.
Otázka případných investic na základě dodatečného stav. povolení, zde platí, že v případě investic realizovaných během trvání manželství, manžel by měl teoreticky nárok na vrácení jedné poloviny investic do majetku ve vašem výlučném vlastnictví, jelikož byl zvelebení váš výlučný majetek během trvání SJM z prostředků patřících do SJM.
Podle u st. § 107 Obč. zákoníku platí:
"(1) Právo na vydání plnění z bezdůvodného obohacení se promlčí za dva roky ode dne, kdy se oprávněný dozví, že došlo k bezdůvodnému obohacení a kdo se na jeho úkor obohatil.
(2) Nejpozději se právo na vydání plnění z bezdůvodného obohacení promlčí za tři roky, a jde-li o úmyslné bezdůvodné obohacení, za deset let ode dne, kdy k němu došlo. "
Objektivní promlčecí doba podle odst. 2 § 107 - tříletá - začala běžet dnem právní moci rozsudku o rozvodu av rámci této mohl bývalý manžel uplatnit u soudu své právo na vydání bezdůvodného obohacení. Případně mohl podat návrh k soudu o vypořádání SJM.
Doporučujeme vám proto zjistit v infocentru přísl. okresního soudu, tedy okresního soudu místa vašeho trvalého pobytu a zjistit zda bývalý manžel si uplatnil cestou soudu návrh na vypořádání SJM případně návrh na vydání bezdůvodného obohacení.
V případě kladné odpovědi, a tedy bude vám doručena žaloba ze soudu, napište nám do podotázek, abychom vám pomohli, případně podle již uvedeného byste mohli vznést, že k vypořádání SJM došlo ze zákona ve smyslu ust. § 149 odst. 4 Obč. zákoníku, resp. vznášet námitky promlčení ohledně vydání bezdůvodného obohacení.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den.
Prosím o radu. Jsem 13 let po rozvodu. Mame 1 syna. S bývalým manželem jsme dodnes neřešili vypořádání společně postaveného domu, tedy neproběhlo SJM. Je to jediný majetek, který máme společně.
Ex manžel se však (jako těžce nemocný pacient s onkol. Onemocněním a geneticky podmíněnou lehčí formou mentálního poškození) nečekaně oženil před krátkým časem s partnerkou, se kterou bývá třetí rok. Ma navíc odpustil, kterou si vzal už během těžkého onemocnění a tehdejší (teprve) partnerka o tom věděla.
Mou otázkou zůstává-jak nejlépe ochránit dům před novou možnou spolumajitelkou, jaké právní kroky podstoupit?
Je možné zohlednit i řadu let, kdy jsem se starala o dům sama a platila veškeré výdaje spojené s domem a také je možné přihlížet i na výše uvedené okolností věci zdravot. stavu?
Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den,
ve Vámi uvedeném případě platí ust. § 149 odst. 4 občanského zákoníku:
"Pokud do tří let od zániku společného jmění manželů nedošlo k jeho vypořádání dohodou nebo jestliže bezpodílové spoluvlastnictví manželů nebylo na návrh podaný do tří let od jeho zániku vypořádáno rozhodnutím soudu, platí, pokud jde o movité věci, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci z bezpodílového spoluvlastnictví pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. o ostatních movitých věcech ao nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné. Totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, které jsou pro manžele společná. "
Z uvedeného zák. ustanovení vyplývá, že pokud jste RD nabyli během trvání manželství a patřil do SJM, uplynutím tří let od právní moci rozsudku o rozvodu manželství je RD v podílovém spoluvlastnictví.
Za tohoto právního stavu řešením je dohodnout se na zrušení podíl. spoluvlastnictví a toto vypořádat, tedy poslat bývalému manželovi návrh na odkoupení Vašeho podílu na RD av případě, že k dohodě nedojde, podat návrh k soudu o zrušení a vypořádání podíl. spoluvlastnictví.
Možností je také, že mu nabídnete, pokud to tedy přichází v úvahu, na prodej svůj podíl a pokud nabídnutou cenu nevyplatí ve lhůtě do dvou měsíců, svůj podíl na domě před třetí osobě.
Pokud jde o výdaje spojené s užíváním domu a náklady na jeho provoz, zde je třeba uvést, že pokud byste chtěli uplatňovat nároky před 13 let, tyto jsou již promlčeny. Obecná promlčecí doba je tři roky.
Navíc pokud manžel užívá celý dům, řešením je i rozdělení domu na dvě samostatné části se samostatným přívodem vody, el. energie, samostatnými vchodem. Zde byste však potřebovali znalecký posudek na technické rozdělení nemovitosti a povolení stav. úřadu, následně po realizaci by byl RD zapsán v katastru nemovitostí jako dvě samostatné nemovitosti. Uvedené se týká i pozemku pokud byl v SJM.
Píšete o nemocech manžela, jen poznamenáváme, že jeho podíl nemůže patřit do jeho nově vzniklého SJM, které vzniklo uzavřením manželství, protože RD nabyl během trvání manželství s Vámi.
Poznamenáváme, že Vy jako bývalá manželka neodpovídají za dluhy manžela, které vznikly po nabytí právní moci rozsudku o rozvodu; při exekucí však může být postižen spoluvlastnický podíl bývalého manžela na RD.
Zdravotní stav. bývalého manžela ho neomezuje v jeho vlastnickém právu.
Možností resp. alespon částečným uspořádáním vlastnických vztahů je sepsání dohody o nájmu Vašeho spoluvlastnického podílu na RD.
Za účelem vypořádání doporučujeme kontaktovat advokáta.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Prosím o objasnění otázky: Pokud se exmanžel znovu oženil, bude v příp. jeho smrti nová manželka dědičkou jeho podílu v domě, který jsme v minulosti spolu postavili? Děkuji předem.
Dobrý den,
ve Vámi uvedeném případě jelikož dům nepatří do nově vzniklého SJM nového manželství, manželka Vašeho bývalého manžela bude dědicem jeho podílu spolu s Vašimi společnými dětmi / jeden syn / a to v každý stejným dílem, což vyplývá z ust. § 473 Obč. zákoníku:
"V první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel, každý z nich stejným dílem."
V dědickém řízení může dojít ik dohodě dědiců a to tak, že podíl na domě po Vašem bývalém manželovi nabude Váš společný syn.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Majetkové vypořádání po uplynutí 3 let od rozvodu" a chcete pomoci?
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jak je to s finančním vypořádáním se PO UPLYNUTÍ 3 LET OD ROZVODU, čili peníze na osobních účtech, stavební spoření, resp. jiné prostředky. Děkuji, Milan
Dobrý den, při zodpovězení Vaší otázky je třeba vycházet z ust. § 149 odst. 4 Obč. zákoníku:
"(4) Pokud do tří let od zániku společného jmění manželů nedošlo k jeho vypořádání dohodou nebo jestliže společné jmění manželů nebylo na návrh podaný do tří let od jeho zániku vypořádáno rozhodnutím soudu, platí, pokud jde o movité věci, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci z bezpodílového spoluvlastnictví pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movitých věcech ao nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné. Totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, které jsou pro manžele společná. "
Z uvedeného zákonného textu vyplývá, že finanční prostředky na bankovním účtu patří tomu z manželů, který byl majitelem účtu.
Pokud jde o stavební spoření, je třeba vycházet z textu smlouvy o stavebním spoření ve smyslu ust. zákona o stavebním spoření. Platí ust. § 4 cit. zákona o stavebním spoření a to, že "stavebním střadatelům může být kromě jiných fyzická osoba, která uzavře se stavební spořitelnou smlouvu o stavebním spoření nebo v jejíž prospěch je uzavřena smlouva o stavebním spoření."
Tj: Pokud jste smlouvu uzavřeli Vy sám ve Váš prospěch, pak naspořené fin. prostředky patří Vám. Pokud smlouva o stav. spoření byla uzavřena ve prospěch nezletilého dítěte, naspořené prostředky patří nezletilému. Pokud byste chtěli zrušit účet, který je ve prospěch nezletilého, budete potřebovat souhlas soudu (§ 111 Civil. Mimospor. Řádu).
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak je to s nárokem na úhradu nájmu po rozvodu, i když jsme neměli vypořádáno bezpodílové spoluvlasníctvo manželů, pokud je výlučným vlastníkem nemovitosti bývalý manžel a děti byly svěřeny do péče matky, a já nemám ani nájemní smlouvu a ani písemnou výzvu k úhradě.
Za odpověď předem děkuji.
Dobrý den,
pokud užíváte po rozvodu manželů byt (tedy byt, který nepatřil do BSM, ale patří pouze jemu), měli byste mít s ním uzavřenou nájemní smlouvu nebo jinou smlouvu na základě které Vám vznikne užívací právo k nemovitosti. Pokud nemáte žádnou smlouvu s ním uzavřenou, užíváte byt bez akéhoľkovek právního důvodu. V takovém případě má vlastník nemovitosti právo od Vás požadovat vydání bezdůvodného obohacení, nakolik se na jeho úkor bezdůvodně obohacuje tím, že užíváte jeho byt bez právního důvodu a bez relevantního plnění. Výška bezdůvodného obohacení je ve výši průměrného nájemného za podobné byty v dotčené lokalitě.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu