Otázka

Má partner nárok na dům, který mi byl darován?


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, dostala jsem od rodičů dům, kdy jsme se s partnerem a 2 dětmi do tohoto přestěhovali.  Dům patřil na půl matce a otci. Otec mi svou polovinu daroval, matřinu polovinu odkoupím. Kupní i darovací smlouva je jen na mě. Má partner nárok na dům? Budou to jeho penize, které vyplatí mou matku? 

03.03.2024
Odpověď

Dobrý den, s ohledem na to, že nejste manželi, neplatí pro vás institut společného jmění manželů.

Tedy, buď se můžete stát podílovými spoluvlastníky nebo jste nadále vlastníky každý svého majetku.

Pokud tedy sepíšete kupní a darovací smlouvu, které budou psány jen na Vás, nebude partner spoluvlastníkem, pokud následně nerozhodnete jinak a na nemovitost nárok mít nebude

Oproti tomu by však případně při rozchodu mohl vyžadovat bezdůvodné obohacení, a to za situace, kdy by například své výlučné prostředky vkládal do oné nemovitost. Tato samá situace by nastala za případu, kdy by své výlučné prostředky předal Vaší matce na odkup nemovitosti. 

Při rozchodu může vzniknout i písemná dohoda o rozdělení majetku. Pokud k dohodě nedojde a neexistují důkazy o pořízení majetku, zůstane majetek ve vlastnictví toho, kdo jej i užívá. Stěžejní právní úprava majetkových vztahů mezi partnery a manžely je upravena v zákoně č. 89/2012 Sb., občanském zákoníku. Dle § 2991 platí, že kdo se na úkor jiného bez spravedlivého důvodu obohatí, musí ochuzenému vydat, oč se obohatil. 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace