Dobrý den, před 10 lety jsem postavil dům ze svých prostředků. Před 8 lety jsem se seznámil s přítelkyní, se kterou máme 2 děti a začala se dělat půdní vestavba. Ona vložila 100.000,- Kč investice na půdní vestavbu. Nejsme vzatí, nájem a hypotéku jsem platil vždy já. Teď se i s dětmi odstěhovala a požaduje vrácení 100.000,- Kč. Ma na to nárok?
Dobrý den, Vaše bývala přítelkyně nemá nárok na dům, neboť není vlastníkem ani spoluvlastníkem dané nemovitosti.
Na co by však mohla mít nárok, je určitá část dané investice, o kterou se Vaše nemovitost zhodnotila. Při rozchodu partnerů může partner požadovat, aby mu druhý partner vrátil určitou část investic, o kterou se jeho nemovitost zhodnotila.
Investice do cizí nemovitosti se stávající z právního hlediska bezdůvodným obohacením - viz. ust. § 2991 Občanského zákoníku.
§ 2991
(1) Kdo se na úkor jiného bez spravedlivého důvodu obohatí, musí ochuzenému vydat, oč se obohatil.
(2) Bezdůvodně se obohatí zvláště ten, kdo získá majetkový prospěch plněním bez právního důvodu, plněním z právního důvodu, který odpadl, protiprávním užitím cizí hodnoty nebo tím, že za něho bylo plněno, co měl po právu plnit sám.
Bezdůvodné obohacení představuje rozdíl mezi hodnotou nemovitosti před investicí a po ní. Ta se zpravidla stanovuje znaleckým posudkem.
Nicméně zde bude především záležet na důkazech, a to zda partnerka může doložit, že tyto peníze skutečně investovala do nemovitosti, ale současně též Vy se můžete bránit placením všeho ostatní, kdy partnerka na ostatní domácnost nepřispívala.
Pokud by tedy i přes mnou uvedené vysvětlení partnerka požadovala výše uvedenou částku, doporučuji se obrátit na advokáta ve Vašem okolí, zajistit všechny možné důkazy a dokumenty, které přineste na schůzku a po důkladném zjištění všech důkazů by Vám navrhl nejlepší řešení.
Dobrý den, s přítelem nejsme manželé, koupili jsme společně pozemek a pak na něm postavili dům, většinu stavby jsem financovala já ale nemám na to účty. Jak je to s vypořádáním v případě rozchodu? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
Pokud jste s přítelem společně koupili pozemek, je důležité podívat se do katastru nemovitostí. Pokud jste oba zapsáni jako vlastníci, jste spoluvlastníci. Podíly na nemovitosti jsou buď rovné (50/50), nebo v jiné výši, pokud jsou ve vlastnickém listu uvedeny. Jestliže podíly nejsou v katastru specifikovány, zákon předpokládá rovné podíly.
Dům je součástí pozemku, pokud je zapsána v katastru. To znamená, že vlastnictví domu kopíruje vlastnictví pozemku. Pokud je pozemek ve spoluvlastnictví Vás obou, pak i dům patří Vám oběma ve stejných podílech jako pozemek, pokud není dohodnuto jinak.
Jestliže jste do výstavby vložila více peněz, ale nemáte účtenky ani smlouvy, bude obtížnější Vaše vyšší investice prokázat. Jako důkaz můžete použít bankovní výpisy, svědectví (např. rodina, přátelé, řemeslníci), kteří potvrdí Vaše investice, e-mailová nebo SMS komunikace s partnerem, kde se zmiňujete o financování atd.
Nejrychlejší a nejlevnější je dohodnout se mimosoudně. Můžete se dohodnout na vyplacení Vašeho podílu partnerem, prodeji nemovitosti a rozdělení výtěžku či převodu podílu na jednoho z Vás.
Pokud dohoda není možná přichází na řadu soudní řízení. Podáte žalobu na zrušení a vypořádání spoluvlastnictví. Soud rozhodne o třech možných variantách:
• Přikáže podíl jednomu z Vás za úhradu spoluvlastnického podílu druhému.
• Nařídí prodej nemovitosti a rozdělí výtěžek.
• Rozdělí nemovitost reálně, pokud je to možné (např. u dvojdomku).

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu