Dobrý den, mám dvě otázky 1. Pokud v návrhu na rozvod mě soud vyzývá, abych se vyjádřila k němu, je to nutné? Nebo stačí až na jednání se vyjádřit. Přitom s rozvodem souhlasím jen nést s výškou výživného. 2. Může se zrušit trvalý pobyt manželovi, pokud byt není jeho po rozvodu nebo po podání návrhu na rozvod bez jeho souhlasu? Děkuji.
Dobrý den, pokud jde o odpověď na otázku, zda je nutné vyjádřit se k návrhu na rozvod, tak uvádíme následující: Pokud Vás soud vyzve k vykonání nějakého úkonu (který je v souladu se zákonem) a zároveň ve výzvě uvede poučení o tom, že nesplnění povinnosti lze sankcionovat pokutou, může Vám za nesplnění této povinnosti uložit pokutu (pokuta může být ve výši několik set eur).
Vždy doporučujeme se k návrhu na rozvod manželství vyjádřit, protože když pak přijdete na soudní přelíčení soud nezná Vaše stanovisko a celý případ může vidět jednostranně. Kromě toho, soudu máte právo předkládat o svých tvrzeních důkazy. K těmto důkazem má právo se vyjádřit i protistrana. Pokud nepředložíte důkazy, soud bude vycházet pouze z toho, co má ve spise.
Pokud jde o zrušení trvalého pobytu, můžete to udělat po rozvodu, pokud byt není jeho. Do rozvodu nelze zrušit trvalý pobyt bez souhlasu manžela.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, prosím Vás mám velmi vážný dotaz. Bylo by možné podat žádost o rozvod za své rodiče? Situace je ve velmi špatném stavu již několik let a postupně se to už vyhrocuje a obávám se, že v nejbližší době zde dojde k něčemu špatnému. Rozvod jim navrhuji už několik let, ale stále ke ničemu nedošlo. Oba se vymlouvají na to, že nemají jak vyplatit polovinu majetku. Mám 22 let a většinu roku strávím na koleji, domů chodím nerad. Nejedná se zde o mě, ale hlavně o mého 15 letého bratra, který si to všechno odnáší na své psychice.
Dobrý den. Podle ustanovení § 23 odst. 1 zákona o rodině může soud manželství na návrh některého z manželů rozvést, pokud jsou vztahy mezi manžely tak vážně narušené a trvale rozvráceno, že manželství nemůže plnit svůj společenský účel, a od manželů nelze očekávat obnovení manželského soužití. Z uvedeného ustanovení je pro Vás důležitá především první část věty, z níž vyplývá, že návrh na rozvod může podat jeden z manželů. Není proto možné, aby jste návrh na rozvod manželství podali "za rodičů".
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, prosím Vás o pomoc při podání žádosti o rozvod, mám 11 letou dceru. Důvody na rozvod: rozdílnost povah, žádná komunikace, nevedeme sexuální život, už 7 měsíců nežijeme ve společné domácnosti. Děkuji
dobrý den
návrh na rozvod se podává u soudu v jehož obvodu měli manželé poslední společné bydliště, pokud bydlí v obvodu tohoto soudu alespoň jeden z manželů. Pokud takový soud není příslušný je soud odpůrce a pokud není ani takový, tak obecný soud navrhovatele. Nárvh musí splňovat obsahové náležitosti, jako označení navrhovatele, odpůrce, popis rozhodných skutečností, označení důkazů, čeho se navrhovatel domáhá a samozřejmě musí být podepsán a datován. Protože z manželství pochází nezletilé dítě soud upraví i výkon rodičovské zodpovědnosti k nezletilému na dobu po rozvodu, zejména určí komu dítě svěří do péče, kdo ho bude zastupovat a spravovat jeho majetek, určí výživné pro rodiče, kterému nezletilé dítě nebylo svěřeno. Také se rozhoduje o styku s nezletilým, pokud se rodiče nedohodnou. Pokud budete potřebovat pomoc s daným návrhem, případně budete chtít zastupování v rozvodovém řízení, kontaktujte advokátní kancelář.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobry den. S manželkou nežijeme spolu uz tři roky. Nastěhovala se ke svému milenci. Prakticky už bych ani nechtěl s nou zit ve spolecne domacnosti. Proto se s ní chci rozvést v co nejkratším čase. Ona s tím souhlasí. Nezletilé děti nemáme, a ani majetkové problémy. Jak mam postupovat aby rozvod proběhl v co nejkratším čase? Dakujem za Vasu odpoved.
Dobrý den, pokud chcete rychlý rozvod, tak pokud nemáte děti, tak by to mohlo jít rychle. Důležité je správně vyplnit návrh na rozvod manželství, aby byl úplný a aby bylo z něj zřejmé, že manželství je na rozvod.
Můžete se obrátit na advokáta, který vám s tím pomůže.
Pokud máte děti a nejde Vám po rozvodu o majetek, pak nepotřebujete právního zástupce.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chci se zeptat, když už jsem podala návrh na rozvod, ale až teď jsem si všimla, že jsem uvedla špatný rok narození manžela. Uznají mi to (protože na oddacím listě je správný rok) nebo to zamítnuty jako neplatné?
Dobrý den, pokud je na návrhu uveden špatný datum narození Vašeho manžela, přičemž ze oddacího listu je zřejmý jiný datum narození, soud Vás vyzve, abyste tuto chybu odstranili, protože datum narození osoby je jedním z hlavních identifikačních znaků osob v řízení. Na to, abyste nemuseli čekat na vyzvání soudu (může to trvat i několik týdnů) doporučuji Vám následující postup. Opravu chyby v psaní v označení jeho data narození můžete udělat i z vlastní iniciativy, aniž Vás na to vyzval soud. Stačí když k spisové značce řízení (pokud jste návrh podali osobně, oznámili Vám spisovou značku řízení) zašlete úpravu označení data narození manžela. Na podání uveďte původní označení Vašeho manžela jako odpůrce a následně pod to uveďte opravené (správně) označení data narození Vašeho manžela. Na základě tohoto podání soud provede opravu a bude ve věci dále jednat, aniž Vás vyzýval na opravu. Váš návrh by soud odmítl pouze v případě, pokud byste chybu neodstranili ve lhůtě, kterou Vám na to určí.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Je nutné vyjádřit se k návrhu na rozvod" a chcete pomoci?
Dobrý den. Jak se při žádosti o rozvod dokladuje poslední společné bydliště účastníků? A může se samotná žádost o rozvod zasílat poštou? Děkuji.
Dobrý den. Při řízení o rozvod manželství se poslední společné bydliště manželů nezvykne dokladovat. Nejčastěji je poslední společné bydliště ustáleny na základě shodných tvrzení manželů. Pokud by to však bylo třeba prokázat, dá se to například na základě nájemní smlouvy nebo evidovaného trvalého pobytu, samozřejmě za předpokladu, že trvalý pobyt manželů byl současně i jejich posledním společným bydlištěm.
Pokud jde o Vaši druhou otázku, tak návrh na rozvod můžete zaslat na soud i poštou. Doporučuji Vám však návrh zaslat jako doporučenou zásilku.
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu ... Manžel podal návrh na rozvod. Je zastupován právníkem. Já zatím právníka nemám. Je nutné reagovat na návrh, který mi soud poslal? A pokud ano, do kolika dnů? Pokud se rozhodnu pro zastupování právníkem, třeba to soudu oznámit? Právníka mohu oslovit i v průběhu řízení? Nebo musí být zapojen již od začátku? Soud si zatím vyžádal informaci o mém příjmu. Děkuji za radu. S pozdravem
Dobrý den, pokud Vás soud vyzval na reakci, tak se k návrhu vyjádřete ve lhůtě, kterou Vám soud ustanovil. Pokud se rozhodnete nechat zastupovat, pak advokát oznámí zastupování soudu sám. Ano, advokáta můžete oslovit i během řízení, nemusí být v řízení od začátku.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobry den. Este bych měla jednu otázku. Ten poplatek ve formě 66 € kuželky se přikládá do té doporučené zásilky spolu s žádostí o rozvod. Dakujem. S pozdravem Zriniova
Dobrý den, kuželka se lepí na jeden z návrhů.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chci se zeptat. S manželkou jsme se vzali, když byla těhotná, ale ne se mnou, ale dítě jsem přijal za své. Má mě i jako otce v rodném listě. Před 2 lety se nám narodila dcera. Jelikož se jdeme rozvádět chci se zeptat jak mám postupovat při výživném? Jsem ochoten platit pouze na své dítě, jehož jsem i biologický otec. Nevím jak mám postupovat. Mohli byste mi poradit? Děkuji.
Dobrý den, dokud jste v rodném listě nezletilého dítěte zapsán jako otec, máte vyživovací povinnost vůči tomuto dítěti. Jedinou možností, jak se zbavit této povinnosti je zapřít otcovství k tomuto dítěti, pokud jsou k tomu splněny ještě zákonné podmínky. Popření otcovství k dítěti, ke kterému bylo otcovství určeno na základě první domněnky manžela matky je možné podle ustanovení § 86 odst. 1 zákona o rodině zapřít otcovství do tří let ode dne, kdy jste se dozvěděli o skutečnostech důvodně zpochybňujících, že jste otcem dítěte. Pokud tato lhůta uplynula již nemůžete zapřít otcovství k nezletilému dítěti. Zákona o rodině v ustanovení § 96 sice upravuje možnost zapřít otcovství i po uplynutí lhůty, avšak pouze ze strany nezletilého dítěte a soud povolí zapírání otcovství pouze v případě, že je to v zájmu nezletilého dítěte. V tomto případě však mám za to, že vzhledem k Vaši pohnutku k zapření otcovství by soud rozhodl o tom, že není v zájmu dítěte, aby bylo umožněno zapírání po uplynutí lhůty.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Je nutné vyjádřit se k návrhu na rozvod" a chcete pomoci?

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu