Dobrý den, chystám se podat návrh na rozvod a další návrhy vůči manželovi a mám tedy několik otázočiek jak postupovat. Odstěhovala jsem se od manžela k rodičům. Jsem nezaměstnaná, nemám žádný příjem, nedostávám dávky v hmotné nouzi a starám se o nezletilého syna. Pokud budu navrhovatelkou rozvodu, mám nárok na náhradu nákladů v rozvodovém řízení? Od ledna tohoto roku nežijeme spolu s manželem ve společné domácnosti a ten nepřispívá na nezletilého žádnou finanční částkou a neplatí ani přídavky. Budou mi přiznané přídavky i výživné zpětně za období do podání návrhu, dokud soud neurčí výšku výživného? Co se týče výše výživného na nezletilé dítě, je třeba přiložit k návrhu i rozpis nákladů na dítě nebo není to nutné? Jelikož nemám žádný příjem, budu mít nárok na příspěvek na výživu rozvedeného manžela (po rozvodu) a je možné žádat výživné na manželku zpětně i za období od kdy spolu nehospodárné a ještě jsme byli v manželském svazku? V důsledku odděleného hospodaření vznikly rozdíly v životní úrovni. A také, jestli můžu podat zvláštní návrh na určení manželského výživného do času před rozvodem, když jsme společně už nehospodárili a zároveň zvláštní návrh na výživu rozvedeného manžela nebo je možné to zahrnout do jednoho samostatného návrhu? Při těchto návrzích na výživné manželky a určení manželského příspěvku budu osvobozena od poplatků? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, ve smyslu civilním mimosporového pořádku, v řízeních, která tento předpis upravuje (včetně řízení o rozvod manželství), soud zpravidla náhradu nákladů řízení nepřiznává. Soud však může náhradu nákladů řízení přiznat tehdy, pokud je to s ohledem na okolnosti případu spravedlivé. V řízení o rozvod manželství soud upraví i výkon rodičovské zodpovědnosti k nezletilému dítěti na dobu po rozvodu manželství, to znamená, že i výživné na nezletilé dítě bude splatné až po rozvodu. Otci dítěte a Vašemu manželovi však existuje vyživovací povinnost iv současnosti, proto se vyživovací povinnosti vůči dítěti i vůči sobě jako jeho manželce, můžete žalobou domáhat již nyní, přičemž právní účinnost soudního rozhodnutí bude trvat do rozvodu manželství. Při určení vyživovací povinnosti soud vychází z odůvodněných potřeb oprávněného a schopností, možností a majetkových poměrů povinného subjektu. Uvedení výdajů na hrazení životních nákladů by proto mělo být obsahem návrhu na určení vyživovací povinnosti, a to na straně dítěte resp. Vás jako manželky. Zároveň platí, že výživné lze přiznat jen ode dne zahájení soudního řízení, přičemž výživné pro nezletilé dítě lze přiznat nejdéle na dobu tří let zpětně ode dne zahájení řízení, pokud jsou k tomu důvody hodné zvláštního zřetele. Návrh na určení příspěvku na výživu rozvedeného manžela lze podat až po rozvodu manželství.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chtěla bych se poradit ohledně rozvodu s manželem. Návrh jsem podala já 03. 09. 2018. Do dnešního dne nevím jak se to pohnulo, jestli vůbec. Pouze vím, že mě z jednoho soudu přeložili na druhý a druhý to poslal na krajský a krajský to poslal spát na ten první. Už to bude pomalu rok. Cca 4 roky s manželem nebydlíme spolu, z jeho strany byly nevěry a lži. Abych se dostala k podstatě. Už přes rok mi nepřispívá na děti, pomáhají mi finančně moji rodiče. Nejeví vůbec o ně zájem, jak prosperují, jak se mají. Vůbec nic. Zda něco potřebují, nepotřebují, jestli jim něco chyba, nechybí. Absolutně nic. Vše co se týká děti hradím sama na úkor mě. Děti mame dvě. Chlapec 14 a dívka 6. Dokonce, když měl syn 13 mu jeho otec vykřičel, že není více jeho synem, a že je cikánské dítě. A už ho víc nechce. Podotýkám, že jsme kdysi byli řádná rodina a to "cikánské děcko" si vymyslel pro to, protože se nás syn neztotožnil s jeho milenkou. Ty peníze z jeho strany nám chybí jen nevím si rady, protože ještě nejsme rozvedení. Existuje něco, kde se mohu obrátit, aby si platil na své děti? Díky Vám za odpověď.
Dobrý den,
ve věci je třeba podat návrh k soudu na určení výživného na čas do rozvodu manželství a to i zpětně, ovšem ze zákona je možné žádat maximálně za tři roky zpětně od podání návrhu.
Podle § 77 zákona o rodině platí, že "právo na výživné se nepromlčuje. Lze jej však přiznat jen ode dne zahájení soudního řízení. Výživné pro nezletilé dítě lze přiznat nejdéle na dobu tří let zpětně ode dne zahájení řízení, pokud jsou k tomu důvody hodné zvláštního zřetele. "
K řízení v souladu s ust. § 112 Civil. mimosporového pořádku platí, že na řízení ve věcech péče soudu o nezletilé je místně příslušný soud, v jehož obvodu má nezletilý v době zahájení řízení bydliště určené dohodou rodičů nebo jiným zákonným způsobem.
Jako vzor můžete využít formulář na stránce MS SR (https://www.justice.gov.sk/Formulare/Stranky/Vyzivne.aspx), s tím, že návrh upravíte podle Vaší situace - určení výživného na čas do rozvodu i zpětně.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den,
jsem v rozvodovém řízení s manželem. Rozvod se přesouvá již od března tohoto roku. Nejprve kvůli pandemii, pak z důvodu, že manžel je ve výkonu trestu v zahraničí a požádal o odročení, neboť bude v únoru 2021 propuštěn na svobodu. Soud mu určil do doby rozvodu výživné na nezletilou dceru na 100 € měsíčně. s tím, že mi doplatí za předchozí měsíce, než je dcera se mnou. Do teď mi zaplatil 3 × po 50 €. Je sice ve výkonu trestu, ale peníze na zaplacení má, protože vlastní podnik. Háček je v tom, že podnik přepsal na syna, takže vlastně "nic nevlastní", ale je jasné, že to udělal jen proto, aby se nemusel dělit o majetek při majetkovém vyrovnání. Jaké mám právo při domáhání se neplaceného výživného na dceru v takovém případě?
Dobrý den,
řešením, vzhledem k okolnosti, že manžel je ve výkonu trestu odnětí svobody, podat návrh na provedení exekuce. Návrh na provedení exekuce Vám sepíše kterýkoli soudní exekutor. Návrh musí být podán elektronicky.
Pokud jde o majetek, který jste nabyli za trvání manželství, přičemž neproběhl rozvod, bude nutné tuto okolnost zohlednit i při vypořádání BSM po rozvodu.
V otázce uvádíte, že manžel podnik převedl na syna; předpokládáme, že jde o společnost s ručením omezeným, která vznikla za trvání manželství. Pokud manžel Váš souhlas neměl, bude nutné podat žalobu na neplatnost právního úkonu ve smyslu ust. § 40a / Obč. zákoníku.
Pokud by šlo o živnost / podnik / manžela podle ust. zákona o Živn. podnikání, podnik jednoho z manželů (§ 5 Obch. zákoníku), ani jeho jednotlivé složky, včetně movitých a nemovitých věcí, nepatří do BSM. Jako věc, která slouží výkonu povolání pouze jednoho z manželů, je vyloučen z předmětu BSM ve smyslu ust. § 143 Obč. zákoníku a patří do odděleného vlastnictví manžela.
Po rozvodu se hodnota tohoto podniku zohlední v rámci vypořádání BSM.
K otázce rozvodu, včetně vypořádání BSM doporučujeme kontaktovat advokáta.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu