Dobrý den, chtěla bych se informovat ohledem přepsán domu na polovinu. S přítelem jsme brali hypotéku. Já jsem jako spoludlužníků, v podstatě on je ten hlavní, co je všude evidován. Stavíme dům. O rok bude postaven na pozemku, ktery je pisany na něj. Svatbu budeme mat až později, když bude dům postaven, abychom měli klid a cas. Já jsem momentálně na mateřské. No a chtěla bych se informovat, jak potom přepsat polovinu majetku i na mna. Jak bychom měli postupovat. Děkuji krásné za odpověď
Dobrý den, takový případ jako je Váš je běžný, přičemž řešení je z právního hlediska jednoduché. V současnosti je výlučným vlastníkem pozemku a také rozestavěné stavby Váš přítel. On jako vlastník této nemovitosti může libovolně nakládat tímto svým majetkem. Tzn. může Vám darovat 1/2 podílu na vlastnických právech k této nemovitosti. Je třeba sepsat darovací smlouvu, kde Vám Váš přítel daruje 1/2 podílu na vlastnických právech na pozemku. Příslušný okresní úřad, katastrální odbor na základě takové darovací smlouvy a návrhu na vklad do katastru nemovitostí zapíše i Vás jako vlastníka této nemovitosti s podílem 1/2. Po tomto zápisu budete vlastnit nemovitost jako podílníky spoluvlastníci v podílu 1/2. Rovněž je možné postupovat v případě, že bude rozestavěná stavba zapsána na listu vlastnictví jako stavba (rodinný dům). Zatímco stavba není oficiálně vedena na katastru nemovitostí, není možné oficiální cestou zajistit podílové spoluvlastnictví na nemovitosti.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Vlastníme dům s pozemkem. Máma mě polovinu a další polovinu máme máma, já a sestra na 3 části zděděné po otcově smrti. Máma by mi chtěla darovat svou polovinu pozemku. Potřebuje k tomu souhlas sestry? Nebe v tom není problém? Jak se dá ten pozemek darovat, kdy se sestra zde nenacházím a je v USA? Děkuji za odpovědi.
Dobrý den, s spoluvlastnický podílem Může spoluvlastník volně disponovat. Jediným zákonným Omezení je předkupního práva, které náleží zbývající spoluvlastníkem. Ve smyslu § 140 občanského zákoníku, POkud se spoluvlastnický podíl, mají spoluvlastníci předkupního práva, ledaže jde o převod osoby blízké. POKUD se spoluvlastníci nedohodnou o výkonu předkupního práva, mají právo Vykoupíme podíl poměru dle velikosti podílu. Ve smyslu uvedeného, předkupního práva se neuplatní při převodu spoluvlastnického podílu na blízkou osobu. Blízkou osobou podle citovaného ustanovení je bezpochyby Vaše matka, proto k darování podílu nepotřebujete souhlas své sestry jako zbývající spoluvlastnických.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Manžel postavil dům s bývalou manželkou. Po rozvodu se stal jediným majitelem domu s tím, že exmanželku vyplatil. Na Vyplacení dluhů, jsem si brala půjčky i já a spláceli jsme to along, jakož i úvěr na dům. Dopoledne jsme se vzali, ale majitelem je jen manžel. Úvěr ze Státního fondu rozvoje bydlení má až do 65 roku věku, čili ještě 24 let. Splácí to along a já nemám asi žádný nárok na dům. Chceme vlastnit dům na polovinu. Jak postupovat? Děkuji
Dobrý den,
z Vašimi dotazy není zřejmé, zda manžel vypořádat dům v době, kdy jste byli oddáni, nebe jen přátelé.
Důležité je odkud byly Peníze na Vyplacení jeho bývalé manželky.
Na to, abychom mohli stanovit řešení vašeho problému bychom potřebovali více informací.
POKUD Vám chce Váš už nyní manžel darovat polovinu domu je nutné sepsat darovací smlouvu podle § 628 a násl. zák. č. 40/1964 Sb. Občanský zákoník a podat návrh na vklad do katastru nemovitostí. Darovací smlouva jakož i návrh na vklad by Melia Mít své náležitosti podle zákona.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Příjemný den přejeme. Jakým způsobem bychom mohli s manželem vypořádat naši Nemovitost. S manželem vlastníme rodinný dům každý z nas s podílem 1/2. Manžel kromě toho vlastní zastavěná plocha a budovu, kterou využíval u domu v době, kdy podnikal. Takové vlastní zahradu. Máme spolu dvě dcery, jedna bývá ve městě - s manželem si vzali
Dobrý den, nemovitosti Můžete Převést na své děti darovací smlouvou a Současně zřídit věcné břemeno doživotního užívání rodinného domu, jiné budovy a přilehlých pozemků v plném rozsahu. Tým si zajistíte, že z užívání Vás Nemůže nikdo vyloučit a to i pro případ, POkud dojde ke změně vlastníka. V obsahu darovací smlouvy Můžete dohodnout účelové určení daru, takové rozvazovací podmínky, jejichž plnění právních účinnost darovací smlouvy zanikne a obdarovaných Vám budou musela nemovitosti vrátit. Není vyloučení dohodnout ve smlouvě i podmínky odstoupení od smlouvy, které Můžete specifikovat dle vašich požadavků.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chci se zeptat jednu věc, s přítelem jsme kupovali byt na hypo, resp. kupoval ho on na sobě, nebyla tak dostal lepší hypotéku. Dohodnuto bylo, že mi pak polovinu daruje. Není nám ale jasné, zda tým automaticky mě musí uvést do hypotéky v bance nebo mohu být jen spolumajitel? Budou si mě znovu v bance Provera? Děkuji krásné, přeji hezký den
dobrý den
zákon nezakazuje darovat zatížení nemovitost, ovšem ve smlouvě o Zřízení zástavního práva Může být dohodnuto, že s převodem musí souhlasit věříte, tedy v tomto případě banka (jinak banka odstoupit od úvěrové smlouvy).
Z úvěru bude povinen stále přítel, POkud si smlouvou nedohodnete, že jste přistupující dlužníků a budete splácet i úvěr. Takže je možné, abyste byli spolumajitelka ale ne spoludlžníčka.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Trápi vás "Jak převést polovinu domu na druhou osobu?" a chcete pomoci?
Dobrý den, moji rodiče se rozhodli darovat dům své jediné dceři, zeti a dvěma nezletilým vnukem rovným dílem. Zároveň budou mít prarodiče zřízeny věcné břemeno o doživotním užívání. Můžeme v darovací smlouvě vystupovat s manželem jako obdarovaní a zároveň jako zákonní zástupci obdarovaných děti? Bylo by výhodnější sepsat kupní smlouvu za symbolickou částku? Nemovitost se nechystáme prodat nakolik v ní bydlíme. Děkuji.
Dobrý den. Ze zadané otázky vyplývá, že se týká právního úkonu, jehož účastníky mají být i nezletilé osoby. Pokud jde o právní úkon, jehož účastníkem mají být i nezletilé děti, přičemž nejde o běžnou věc, bude nutné také schválení právního úkonu soudem. Vzhledem k tomu, že ze zadané otázky vyplývá, že jde o darování nemovitosti se současným zřízením věcného břemene, mám za to, že nejde o běžnou věc, a tedy potřebě schválení darovací smlouvy soudem se zřejmě nevyhnete.
Pokud jde o možný rozpor zájmů mezi zástupcem (rodičem) a zastoupeným (nezletilým dítětem), zákon o rodině upravuje institut kolizního opatrovníka. Podle ustanovení § 31 odst. 2 zákona o rodině platí, že: "Žádný z rodičů nemůže zastupovat své nezletilé dítě, jde-li o právní úkony, při kterých by mohlo dojít k rozporu zájmů mezi rodiči a nezletilým dítětem nebo mezi nezletilými dětmi zastoupenými týmž rodičům navzájem; v takovém případě soud ustanoví nezletilému dítěti opatrovníka, který ho bude v řízení nebo při určitém právním úkonu zastupovat (dále jen "kolizní opatrovník"). "
Co se týče případného uzavření kupní smlouvy se symbolickou kupní cenou, namísto darovací, takový postup nedoporučuji, protože jde o simulování právního úkonu. Navíc pokud má být právní úkon schválen soudem, je vhodnější, aby nezletilé děti, nemusely hradit žádnou (ani "symbolickou") úplatu za převod nemovitosti.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu