Otázka

Jaký mám nárok při koupě společného domu?


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, jen bych se chtěla zeptat jak to je,když jsme s přítelem koupili baracek (hypoteka) úvěr je psaný na něho ale jinak jsem všude vedená i já. Teď nastala situace rozchodu a on si chce ponechat barák i s hypotékou. Mám nárok na nějaké peníze? Děkuji

28.02.2024
Odpověď

Dobrý den, 

pokud jste nemovitost s přítelem koupili společně jako nesezdaní partneři a jste v katastru uvedeni oba jako vlastníci, nemovitost jste tedy nabyli do spoluvlastnictví podle ustanovení § 1115 odst. 1 občanského zákoníku.  Podle tohoto ustanovení osoby, jimž náleží vlastnické právo k věci společně, jsou spoluvlastníky.

Ve vaší situaci bude nutné provést zrušení spoluvlastnictví. Pokud by jeden z vás odmítal dům prodat a trval na setrvání ve spoluvlastnictví, pak je nutné požádat soud, aby rozhodl o zrušení spoluvlastnictví. Doporučuji se tedy obrátit na místně příslušný soud dle vašeho bydliště s žalobou na zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví i s návrhem, jak si přejete spoluvlastnictví vypořádat. Může jít například o prodej nemovitosti s rozdělením výtěžku, nebo převedení vlastnického práva jednomu nebo více spoluvlastníkům a vyplacení ostatních. Ve Vaší situaci se jako nejpravděpodobnější nabízí zachování domu ve vlastnictví partnera s tím, že Vás finančně vypořádá. Soud sice není tímto návrhem vázán, ale přihlédne k vaší vůli. Následně dům přejde do Vašeho výlučného vlastnictví. 

Skutečnost, kdo je uveden jako dlužník u hypotéky (či jiné půjčky) nemá zcela zásadní vliv na vlastnické právo k předmětné nemovitosti. Tudíž, pokud jste uvedena v katastru nemovitostí i v kupní smlouvě k domu, pak máte plný nárok na vypořádání svého podílu při zrušení spoluvlastnictví. 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace