Otázka

Dědění po manželovi


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, manžel si pořídil byt ještě před naší svatbou. V tomto bytě spolu žijeme (mám zde trvalý pobyt). Manžel má tři děti z předešlých dvou manželství. Jak by to dopadlo v případě jeho náhlého úmrtí s tímto bytem, když by nebyla závěť? A dá se závětí ošetřit, aby byt zůstal pouze mě (např. do mé smrti a pak by byt dostaly jeho děti) a děti podědily peníze z účtu? 

01.07.2024
Odpověď

Dobrý den, s ohledem na to, že byt je ve výhradním vlastnictví manžela, bude součástí dědického práva v případě úmrtí celý. Pokud nebude sepsána závěť, bude připadat v úvahu první třída dědiců, která určuje následující:

§ 1635 Občanského zákoníku

První třída dědiců

(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.

(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.

Byt by byl tedy rozdělen na čtvrtiny.

Co se týče sepisu závěti, zde je samozřejmě možné, aby celý byt manžel zanechal Vám, nicméně musí být splněny podmínky ochrany nepominutelných dědiců - potomků zesnulého. Občanský zákoník zakotvuje ochranu potomků tak, aby jim vždy zbylo určité dědictví, pokud nejsou splněny podmínky pro jejich vydědění.

Nepominutelný dědic

§ 1642

Nepominutelnému dědici náleží z pozůstalosti povinný díl.

§ 1643

(1) Nepominutelnými dědici jsou děti zůstavitele a nedědí-li, pak jsou jimi jejich potomci.

(2) Je-li nepominutelný dědic nezletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí tři čtvrtiny jeho zákonného dědického podílu. Je-li nepominutelný dědic zletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí čtvrtina jeho zákonného dědického podílu.

Možným řešením je i využití institutu rozšíření SJM, kdy by nemovitost byla převedena do společného jmění manželů, přičemž v případě úmrtí by se celá nemovitost nestala součástí dědického řízení, neboť ta by se nejprve vypořádala a část připadající zesnulému by se stala součástí dědického řízení. 

Nicméně doporučuji kontaktovat notáře ve Vašem okolí, který s Vámi může sepsat ať již závěť či dané rozšíření SJM, přičemž tento Vám pomůže s řešením tak, aby nebyl problém s dědickým právem nepominutelných dědiců - potomků. Zde by následně notář potvrdil, zda peníze z účtu postačují na splnění podmínky ponechání 1/4 nebo 3/4 zákonného dědického podílu. 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace