Dobrý den! Sesternicin syn a nevěsta starého otcova bratra mi chtějí darovat spoluvlastnický podíl, každý 1/15 (já podíl nevlastním) na pozemku, který kdysi patřil i mému starému otci, v extraviláne obce, kde roste tráva a divoké keře. Spoluvlastník je i zemědělské družstvo, které chce podíl odkoupit za 0,10 e za m2. Ve vedení družstva jsou pro naši rodinu úplně cizí lidé. Prosím o odpověď: Je sesternicin syn a nevěsta bratra mého dědečka mně "blízká osoba"? Musí být uplatněno předkupní právo ostatním spoluvlastníkům? Mohou mi oba darovat svůj podíl? Pokud ano za jakých podmínek? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pokud byste byli blízké osoby, je možný převod bez povinnosti nabídnout uplatnění předkupního práva.
Blízká osoba je nejen pokrevní osoba nebo nejbližší příbuzní ale také osoby, které nejsou pokrevní příbuzní. Osobou blízkou je příbuzný v řadě přímé, sourozenec a manžel; jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké, jestliže by újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní.
Důležité je zkoumat zákonnou podmínku blízké osoby, podle níž platí, že za navzájem blízké osoby se považují i osoby, jestliže by újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní.
Pokud je to splněno, pak není třeba nabídnout uplatnění předkupního práva.
Jelikož jde o pozemek v extraviláne a předpokládám, že je zahrnut iv pozemkovém Společenství ke smlouvě o převodu vlastnického práva předložte i čestné prohlášení o tom, že jste si navzájem blízké osoby, pokud nemáte jinou možnost, jak to prokázat. Podle zákona 140/2014 Sb potřebujete k převodu potvrzení obce nebo kopii dokladu potvrzujícího, že jste blízké osoby. Pojem doklad není v zákoně definován.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den! Děkuji za odpověď a zároveň prosím o doplňující vysvětlení. 1. Sesternicin syn je můj pokrevní příbuzný, kdyby mi chtěl darovat spoluvlastnický podíl na pozemku musí k darovací smlouvě doložit i čestné prohlášení, že jsme si blízké osoby? 2. Nevěsta otcova bratra mi může darovat spoluvlastnický podíl, když přiložíte čestné prohlášení, že jsme si blízké osoby? 3. Mohu si od obou odkoupit spoluvlastnický podíl, když přiložíte čestné prohlášení, že jsme si blízké osoby? 4. Čestné prohlášení souvisí pouze v případě darování, ne odkupu spoluvlastnického podílu, kde já nevlastním nic, bez povinnosti nabídnout uplatnění předkupního práva? 5. Zmíněné pozemky jsou pronajaté zemědělskému družstvu, které je i spoluvlastník. 6. Pozemky asi nejsou zahrnuty v pozemkovém Společenství. Děkuji za odpověď.
Odpovědi na otázky 1 / až 3 / je ano, 4 / platí to i pro odkup. Pokud je spoluvlastníkem družstvo, obvykle jsou pozemky v pozemkovém společenství ale nemusí být.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Začlenění nově objeveného majetku do podílů dědiců v Urbárnom Společenství Dobrý den. Pěkně prosím o odpověď na řešení této situace: Dědické řízení po mámě a otci proběhlo v r.1998 a 2007, přičemž jsem postoupila půdu / podíly -orná podle, louky, les / v Urbárnom Společenství bratrovi, zdědil ji tedy po mámě i otci, je členem Urbárneho společenství. A to bez jakékoliv výplaty. V těchto dnech jsem zjistila na ROEP několik ks nových LV spoluvlastnických podílů na příslušném Urbar, kde je vlastníkem moje zemřela matka. - Je správně projednat všechny LV najednou v jednom návrhu na řízení o -novoobjavenom majetku nebo každý LV zvlášť? -Chcela jsem podat Návrh na řízení o nove objeveném majetku sama, s tím, že mi bratr odstoupí svůj podíl, je to celkové ze všech LV necelý ha, přičemž bych si to vybavila a zaplatila sama. Měla bych i já památku po mámě. Nejdříve souhlasil, pak odvolal. -Vysvetľujem si správně, že: Při řízení o novoobj. Květen. Pár. 175 x Osa P se koná o majetku, který sice existoval v době smrti zůstavitelky, nebyl ale zaevidován, nebyl zahrnut v ded. Řízení po zůstavitelka. V řízení o novoobj. Majetku se už může každý dědic rozhodnout, zda jej přijme nebo postoupí druhému dědici? Nyní ho chci přijmout. - Pokud by bylo Řízení o novoobj. Květen., Pro dva dědiců, je sporné, zda by se splnila podmínka 2000 m2 a 5000 m2. -Může Urbár jen priradiť- bez ded. Řízení o novoobj. Květen -dle bratrovi, neboť je již členem urbár? Pokud ano, tak jen jeho polovinu nebo i mou? Pokud ano, bylo by to umožněno malou výměrou m2? _ V tom případě jak postupovat? -Tedy jakým způsobem se postupuje s vybavením jednoho LV, postupuje se tak se všemi LV? -Mám důvod to ptát, protože z Urbar při jednom LV, jehož půdu řeší, mi nabídli možnost podepsat Čestné prohlášení, že odstoupím svůj podíl ve prospěch bratra -urbárnika, neboť je to měla výměra m2. Pokud bych s tím souhlasila, je to vůbec právně v pořádku? Do jaké výměry se to dá takto řešit? - Může si řešit každý dědic ten LV, který chce, aniž by informoval druhého dědice? -Prosím o radu, jak nejefektivněji postupovat, děkuji - - -.
Dobrý den.
Nově objevený majetek po vaší mámě musí projednat v dědickém řízení bez ohledu na to, jak bylo ukončeno předešlé dědické řízení. Jiný způsob není možný ani není právně správný, protože na listu vlastnictví je možné změnit ve Vašem případě Vaši mámu jen osvědčením o dědictví.
Proto je třeba podat žádost o dodatečné řízení o dědictví na příslušný soud, na základě které se v dodatečném dědickém řízení prededí veškerý nově objevený majetek, tj všechny pozemky na všech LV, na kterých je zapsána Vaše máma. Kdo tyto pozemky z dědiců nabude bude na dohodě dědiců, přičemž na toto dědické řízení nemá vliv dohoda dědiců uzavřena v původním dědickém řízení po Vaší mámě.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, manžel zdědil po rodičích, spolu s bratrem, dům se zahradou v poměru 1/2: 1/2, s tím, že majetek budou užívat společně, čili v listu vlastnictví není určeno, která část doma a zahrady je koho. Bratr zemřel a po něm zdědila jeho podíl manželka v 2 děti v poměru 1/6: 1/6: 1/6, můj manžel má 1/2. Manžel uvažuje, že polovinu svého podílu by chtěl darovat mně, své manželce. Chtěla bych se informovat, zda je to možné, a zda je třeba předem o tomto darování informovat spoluvlastníků, nebo to může udělat i bez jejich souhlasu. Děkuji.
Dobrý den, vy jako manželka jste blízká osoba a proto se neuplatňuje předkupní právo. Po převodu vlastnictví nemusíte ostatních spoluvlastníků vůbec uvědomit.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Chci se ještě zeptat, jak mám do darovací smlouvy napsat, že můj 1/3 podíl domu, který chci darovat, nebudou moci v budoucnu napadnout ostatní 2 vlastníci této nemovitosti. Oni nemají zájem o tento podíl a souhlasí s darováním. Děkuji.
Dobrý den,
pokud podíl převádíte na blízkou osobu, pak spoluvlastníci musí respektovat to, že nemají předkupní právo přímo ze zákona. Do smlouvy můžete uvést (ale nemusíte) ustanovení, které o tom informuje nabyvatele. Něco ve smyslu že "Obdarovaný bere na vědomí, že vzhledem k tomu, že je blízkou osobou, neuplatňuje se vůči ostatním spoluvlastníkům předkupní právo." To však platí jen pokud převádíte podíl na blízkou osobu (§ 116 občanského zákoníku). Pokud byste prováděli podíl jiné, než blízké osobě, pak by měli ostatní spoluvlastníci předkupní právo a Vy byste je právo nemohli nijak obejít.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Darování spoluvlastnického podílu blízké osobě" a chcete pomoci?
Chtěla bych se ještě zeptat, zda je třeba souhlasu ostatních spoluvlastníků nemovitosti, když svůj spoluvlastnický podíl provádím bezúplatně - darováním ne blízké osobě. Zda i při darovací smlouvě na ne blízkou osobu platí podmínka předkupního práva ostatních spoluvlastníků, kdy to vlastně neprodávám. Zdá se mi to nelogické, protože jim bych to podle výrazu předkupní právo musela nabídnout na odprodej mého podílu za nějakou cenu. A darovat znamená bezplatně. Děkuji.
Dobrý den. Mám za to, že povinnost spoluvlastníka nabídnout spoluvlastnický podíl k prodeji ostatním spoluvlastníkům platí i pro případ, že daný spoluvlastník zamýšlí dotyčný spoluvlastnický podíl darovat. Jinak řečeno, v daném případě je třeba dodržet předkupní právo přesto, že by mělo jít o bezúplatný převod. Uvedený názor vychází např. z rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR sp. zn. 1 Cdo 102/2005, podle kterého se předkupní právo podílového spoluvlastníka uplatňuje i při převodu spoluvlastnického podílu na základě darovací smlouvy.
V právní praxi se však lze setkat is opačnými názory, a sice, že při darování spoluvlastnického podílu by předkupní právo uplatnit nemuselo (resp. Nemělo), protože jde o bezúplatný převod.
Pokud se však chcete vyhnout případným problémům, mám za to, že vhodnější je respektovat předkupní právo a nabídnout převáděn spoluvlastnický podíl na prodej ostatním spoluvlastníkům.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Chtěl bych se zeptat. Když daruji podíl na cestě bratru bez nabídnutí odkupu ostatním spoluvlastníkům. Může můj bratr následně podíl darovat jiným lidem ne příbuzným. Popřípadě firmě?
Dobrý den,
podle § 140 občanského zákoníku li se spoluvlastnický podíl, mají spoluvlastníci předkupní právo, ledaže jde o převod osobě blízké ( § 116, 117 ). Pokud se spoluvlastníci nedohodnou o výkonu předkupního práva, mají právo vykoupit podíl poměrně podle velikosti podílů.
Pokud byste převedli podíl na blízkou osobu, pak nemusíte nabídnout svůj podíl na prodej ostatním spoluvlastníkům. Pokud se však bratr stane podílovým spoluvlastníkem, platí pro něj totéž, to znamená, že pokud by chtěl provádět podíl jiné osobě než osobě blízké, musel by ho nejdříve nabídnout ostatním na prodej.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Moji rodiče, před lety darovali svůj podíl na domě mně a mé bývalé manželce každému rovným dílem, to jest každý dostal 1/4 domu. Otec by nyní chtěl požádat vrácení, já jsem svůj díl po rozvodu vrátil formou daru zpět otci, s ex manželkou jsme měli ústní dohodu, o přepisu její dílu na jednoho se syny co dosud neprovedla a ani nehodlá, po pokusech o dohodu nám oznámila, že s tím mě jiné plány. Otec se obava, aby po poslání žádosti o navrácení, nedarovala / neprepisala podíl domu na cizí osobu. Mám otázku, zda je možné, aby darovala podíl na domě 1/4 domu někomu cizímu, po tom jak bude nejprve písemně požádána o vrácení daru. Případně, zda je možné se tomu vyhnout, nebo jak zabránit darování cizí osobě. V případě, že by tato odpověď byla zařazena do placených odpovědi, poprosím pošlete mi částku, kterou bude třeba zaplatit. Děkuji.
Dobrý den,
pokud by Vaše bývalá manželka jako podílový spoluvlastník chtěla prodat nebo darovat svůj podíl na nemovitosti tretej- cizí osobě, ve smyslu ust. § 140 Obč. zákoníku Váš otec jako vlastník nemovitosti v podílu 3/4 k celku má stále otec předkupní právo, které zůstává i kdyby Vaše bývalá manželka svůj podíl prodala nebo darovala cizí osobě. Váš otec by mohl tento převod napadnout u soudu, případně dožadovat se od nového podílového spoluvlastníka, aby mu prodal svůj podíl za stejných podmínek, za jakých ho nabyl on.
Je však dost pochybné, zda by cizí osoba koupila podíl na nemovitosti v podílu 1/4 k celku.
Pokud by Vaše bývalá manželka chtěla svůj podíl 1/4 prodat nebo darovat Vašemu synovi nebo jiné pro ni blízké osobě / mámě, sestře /, nemusí nabídnout svůj podíl na prodej Vašemu otci, což vyplývá z cit. ust. § 140 Obč. zák., které citujeme:
"Pokud se spoluvlastnický podíl, mají spoluvlastníci předkupní právo, ledaže jde o převod osobě blízké ( § 116, 117 ). Pokud se spoluvlastníci nedohodnou o výkonu předkupního práva, mají právo vykoupit podíl poměrně podle velikosti podílů."
Řešením by bylo, aby Váš otec předložil Vaší bývalé manželce návrh na odkoupení jejího podílu a pokud by s tím nesouhlasila, musel by podat návrh k soudu na zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví. Soud by případné zrušení podíl. spoluvlastnictví by určil současně fin. náhradu - tržní cena, který by otec - v případě úspěchu v řízení - musel zaplatit ve lhůtě obvykle do 3 měsíců maximálně jednoho roku. Soudy v těchto případech nerozhodují tak, že by platil ve splátkách / např. 200 € měsíčně částku např. 35 000 € jako tržní cenu podílu 1/4 nemovitosti /.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, jsem spoluvlastník pozemku a domu spolu s dalšími pěti spoluvlastníky. Od jednoho z těchto spoluvlastníků jsem podíl odkoupil kupní smlouvou. Jiný spoluvlastník se podle paragrafu 140 občanského zákoníku na katastru dovolal proti kupní smlouvě a katastr zamítl vklad vlastnického práva. Dala by se prosím tato koupě realizovat přes darovací smlouvu? Pokud ano, bylo by také možné se proti ní takto dovolat? Děkuji za Vaši odpověď.
Dobrý den,
uzavřením darovací smlouvy ve Vámi uvedeném případě pokud jste podílovým spoluvlastníkem a spoluvlastník se domáhal svého předkupního práva v souladu s ust. § 140 Obč. zákoníku, si nepomůžete.
Podle ustálené judikatury i při darování spoluvlastnického podílu musí být dodržen zákonný postup a tedy splnit se nabídková povinnost vůči ostatním spoluvlastníkům v souladu s uvedeným ustanovením § 140 Obč. zákoníku.
Citujeme z rozs. KS Žilina, sp. zn. 10Co / 416/2013 (citujeme):
".... Zároveň navrhovatel poukázal na rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR sp. Zn. 1Cdo 102/2005, v jehož rámci se Nejvyšší soud jednoznačně přiklonil k závěru, že předkupní právo podílového spoluvlastníka se uplatňuje i při převodu spoluvlastnického podílu na základě darovací smlouvy. za systematický, gramatický a logický výklad považoval takový, který pod pojem převod spoluvlastnického podílu zahrnoval úplatný i bezúplatný převod. "
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Trápi vás "Darování spoluvlastnického podílu blízké osobě" a chcete pomoci?
Dobrý večer, potřebuji udělat darovací smlouvu na spoluvlastnický podíl na pozemku. Jsou tam 4 osoby, které mi ten podíl darují. Mohla bych dostat nějaký vzor té smlouvy, nebo je lepší si to dát vyhotovit. V případě provedení, kolik to stojí.
Dobrý den přeji,
na internetu jsou různé vzory, avšak tyto nedoporučujeme použít, protože smlouva by vždy měla vypracovat takříkajíc "na míru" konkrétnímu případu. Vzor, který je na internetu nemusí odpovídat Vaší situaci. Doporučuji tedy nechat si vypracovat smlouvu advokátem ve Vašem okolí, případně vam smlouvu vypracujeme my. Cena je individuální a závisí na složitosti smlouvy jakož i termínu, dokdy ji je třeba vypracovat.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý večer, zajímalo by mě, že pokud mi můj strýc chce darovat spoluvlastnický podíl na parcele a já blízká osoba zadruhé, zda není povinen nejprve oslovit ostatních spoluvlastníků? Případně, zda by nestačilo čestné prohlášení od jeho sestry tedy mé matky jako blízké osoby. Děkuji.
Dobrý den. Za vámi popsaných okolností je Váš strýc před případným darováním podílu povinen oslovit v rámci uplatnění předkupního práva i ostatních spoluvlastníků. Uvedené by neplatilo jedině, kdyby se Váš vztah se strýcem dal podřídit pod tuto normu: "jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké, jestliže by újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní ". Tehdy by se mohlo darování realizovat i bez uplatnění předkupního práva.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, koupili jsme si byt spolu s manželovým bratrem v poměru my s mužem 1/2 a bratr 1/2. Bratr nám chce byt darovat, je nějaký vzor podle, kterého můžeme sami napsat darovací smlouvu? A co je k tomu potřeba? Budeme pak vkládat znovu papíry do katastru?
Dobrý den, na internetu je možné najít různé vzory smluv na převod spoluvlastnického podílu k bytu. Smlouva o převodu vlastnického práva k bytu je oproti smlouvám na ostatní nemovitosti specifická a rozsáhlejší. Musí obsahovat zvláštní smluvní ustanovení. V případě, že neznáte všechny podrobnosti, které musí smlouva obsahovat, vystavujete se riziku, že katastr (který bude o převodu opět rozhodovat) řízení o vkladu přeruší a budete muset podepisovat ještě dodatek k darovací smlouvě. Ke smlouvě se bude jako příloha přikládat, že nemá Váš bratr nedoplatky na bytě. Smlouvu doporučujeme dát si vyhotovit odborníkem. Takový postup Vám v konečném důsledku může ušetřit zejména čas, ale i finanční prostředky.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu