Dobrý den, v současné době žádám o rozvod, manžel mi jí nechce podepsat. Máme spolu 2 děti a další 1 z předchozího vstahu. Důvodem mé žádosti o rozvod jsou neustálé dluhy, a exekuce, které manžel dělá za mými zády. Neustále lže a teď se s ním nedá vydržet ani jako s partnerem. Byt je v mém vlastnictví a chci se zeptat, jak dlouho bude trvat, než mohu exmanžela vystěhovat z bytu?
Dobrý den, ust. § 755 Občanského zákoníku stanoví:
Rozvod manželství
(1) Manželství může být rozvedeno, je-li soužití manželů hluboce, trvale a nenapravitelně rozvráceno a nelze očekávat jeho obnovení.
(2) Přesto, že je soužití manželů rozvráceno, nemůže být manželství rozvedeno, byl-li by rozvod v rozporu
a) se zájmem nezletilého dítěte manželů, které nenabylo plné svéprávnosti, který je dán zvláštními důvody, přičemž zájem dítěte na trvání manželství soud zjistí i dotazem u opatrovníka jmenovaného soudem pro řízení o úpravu poměrů k dítěti na dobu po rozvodu, nebo
b) se zájmem manžela, který se na rozvratu porušením manželských povinností převážně nepodílel a kterému by byla rozvodem způsobena zvlášť závažná újma s tím, že mimořádné okolnosti svědčí ve prospěch zachování manželství, ledaže manželé spolu již nežijí alespoň po dobu tří let.
(3) Mají-li manželé nezletilé dítě, které není plně svéprávné, soud manželství nerozvede, dokud nerozhodne o poměrech dítěte v době po rozvodu manželů.
Soud, který rozhoduje o rozvodu manželství, zjišťuje existenci rozvratu manželství, a přitom zjišťuje jeho příčiny, pokud dále není stanoveno jinak.
Tedy důvodem k rozvodu je situace, kdy je manželství takzvaně hluboce, trvale a nenapravitelně rozvráceno. Víceméně se jedná o stav manželství, kdy je rozvrácen vzájemný poměr mezi manžely, citové, sexuální soužití, vzájemné porozumění, manželé spolu nechtějí dále žít, nic je k sobě neváže, děje se tomuto již delší dobu a manželé si jsou vědomi, že tento stav již nepůjde navrátit.
Doporučuji Vám však napsat do návrhu na rozvod manželství obecně situaci, proč nechcete v manželství setrvat, neboť pokud manžel s rozvodem nesouhlasí, budete stejně v rámci soudního jednání dokazovat skutečnosti, jež mají za následek právě onen rozvrat.
Co se týče bytu, uvádím následující:
I přestože jste výlučným vlastníkem, nemá právo manžela vystěhovat. Není toto možné s ohledem na právo bydlení a jeho ochranu, kterou poskytuje občanský zákoník v ust. § 744.
Výše vedené ustanovení stanovuje: Je-li obydlím manželů dům nebo byt, k němuž má jeden z manželů výhradní právo umožňující v domě nebo bytě bydlet, a je-li to jiné právo než závazkové, vznikne uzavřením manželství druhému manželu právo bydlení. Vznikne-li jednomu z manželů takové výhradní právo za trvání manželství, vznikne tím druhému z manželů právo bydlení.
Z výše uvedené ochrany stanovené civilním právem je třeba nejprve ukončit manželství a následně řešit žití v dané nemovitosti, pokud s vystěhováním nesouhlasí.
Z výše uvedeného je tak třeba nejprve podat návrh na rozvod (s návrhem na úpravu poměrů o nezletilé děti) a teprve následně po rozhodnutí o rozvodu manželství je možné požádat soud o vystěhování manžela z nemovitosti.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu