Otázka

Vypořádání SJM po smrti manžela


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, mám dotaz ohledně SJM a smrti jednoho z manželů. Pokud zemře jeden z manželů, mohou jejich děti požadovat dědictví po zemřelém ještě za života druhého z manželů. Jde o dům zapsaný v katastru jako SJM. 

15.02.2022
Odpověď

Dobrý den,

z výše uvedeného mi není zcela jasné, kam otázku směrujete, proto Vám odpovím dle toho, co jsem z položené otázky vyčetla. 

V případě smrti jednoho z manželů SJM, tedy společné jmění manželů, zaniká. V případě, že zemřelý manžel neměl sepsanou závěť, zpravidla nejdříve dochází k vypořádání SJM. Majetek, tedy ve Vašem případě dům, se rozdělí na polovinu. Polovina nemovitosti připadne manželovi a druhá polovina je předmětem dědického řízení. Následně dědí manželka a děti rovným dílem. 

Po vydání Osvědčení o dědictví je praxí, že vzniká podílové spoluvlastnictví, kde podílovými spoluvlastníky jsou manželka a děti zemřelého manžela. To, zda vzniklo podílové spoluvlastnictví si jednoduše můžete ověřit v katastru nemovitostí. V tomhle případě je možné, že děti můžou žádat zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví i za života druhého manžela. Vypořádat podílové spoluvlastnictví lze dohodou nebo soudem. V obou případech doporučuji oslovit advokáta, který Vám pomůže se sepsáním dohody nebo Vás kvalifikovaně na soudě zastoupí. 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych zeptat, zda finance na účtu manželky po smrti manžela jsou z titulu SJM z poloviny součástí dědictví děleného mezi všechny dědice. Pokud tomu tak je, jedná se o stav účtu ke dni zániku SJM (smrti) a další příjmy na účtu již pro toto nejsou relevantní?

18.03.2023
Odpověď

Dobrý den, po smrti zůstavitele zaniká manželství a je nutné nejprve vypořádat společné jmění manželů, kdy část vypořádaného jmění, která připadne zůstaviteli, je součástí dědického řízení a pozůstalosti.
V rámci řízení se následně zjišťuje, zda je účet součástí SJM (v tomto případě se vypořádá) či je ve výhradním vlastnictví jednoho z manželů včetně prostředků v něm uložených (v tomto případně buď celý připadne do pozůstalosti nebo v opačném případě zůstane přeživšímu manželi).

Stav účtu pro vypořádání SJM a následné dědické řízení se zjišťuje ke dni smrti zůstavitele, kdy se určuje jeho obvyklou cenou.

Více informací k dědickému řízení naleznete v Zákoně o zvláštních řízeních soudních, v ust. § 98 an. 

18.03.2023
Podotázka

Dobrý den, mám dotaz ohledně vyplácení SJM v dědictví. Do dědictví SJM byl byt ... při vypořádání společného jmění manželů po smrti otce se matka zřekla svého podílu v můj prospěch tj, její polovinu+třetinu druhé poloviny jsem dostala já.. sestře jsem vyplatila její třetinu a být zůstal mě. Nyní chce matka vyplácení SJM po mě 800 000. Je to v pořádku, když se svého vzdala v můj prospěch? Děkuji za odpověď a objasnění situace..byt byl odhadnut 2 300 000kc.

14.04.2023
Odpověď

Dobrý den,

Vaše matka nemá nárok na to, aby od Vás po skončení dědického řízení žádala vyplacení SJM za zaniklého manželství smrtí. SJM se vypořádalo v rámci dědictví, když matka se svého podílu (předpokládám bezúplatně) vzdala v prospěch Vás. Není možno toto Osvědčení o dědictví(když je v právní moci) měnit. Předpokládám, že jste uzavřely dědickou dohodou. 

 

 

14.04.2023

Trápi vás "Vypořádání SJM po smrti manžela" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, vlastníme s manželem byt, který jsme nabyli v manželství, ale na katastru je zapsán pouze manžel. Momentálně je hodně nemocný a já se bojím, že kdyby se něco stalo, tak budu muset vyplácet naše děti z toho, na co jsme celý život dřeli. Poradíte co s tím?

19.06.2023
Odpověď

Dobrý den, pokud jste skutečně nemovitosti nabyli za trvání manželství, měla by být součástí SJM, pokud zde není některá ze zákonných výluk, jejichž výčet je stanoven v ust. § 709 Občanského zákoníku. 

§ 709

(1) Součástí společného jmění je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, s výjimkou toho, co

a) slouží osobní potřebě jednoho z manželů,

b) nabyl darem, děděním nebo odkazem jen jeden z manželů, ledaže dárce při darování nebo zůstavitel v pořízení pro případ smrti projevil jiný úmysl,

c) nabyl jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech,

d) nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví,

e) nabyl jeden z manželů náhradou za poškození, zničení nebo ztrátu svého výhradního majetku.

Pokud nemovitost nebyla nabyta některým z výše uvedených bodů, je součástí SJM. Nicméně doporučuji, aby jste požádali o změnu zápisu v KN, neboť to, že nemovitost byla součástí SJM, budete v případě sporu muset prokázat. 

Nelze však opomenout, že i přestože by se vypořádal nemovitost při smrt manžela, která by byla součástí SJM, budou i nadále děti tzv. nepominutelnými dědici, které mají ze zákona právo na dědický díl. Ust. § 1642 OZ stanoví, že nezletilý dědic má právo alespoň na 3/4 zákonného dědického podílu a zletilý dědic na minimálně 1/4. 

19.06.2023
Podotázka

Dobrý den, jsme důchodci a nyní manželé 6 let, před svatbou jsem měla koupený družstevní byt, nyní jsme byt prodali a koupili větší. Tento byt jsme zaplatili z prodeje mého bytu a z půjčky 600.000,- Kč, kterou splácí manžel ze svého účtu. Nyní je byt ve SJM. Jak by se řešilo dědictví v případě úmrtí manžela? Každý máme 2 děti dospělé z prvního manželství.

07.07.2023
Odpověď

Dobrý den, s ohledem na to že se byt nachází v současné době ve společném jmění manželů, bude se v případě smrti jednoho z manželů postupovat následovně.

Pokud nebude sepsáno pořízení pro případ smrti formou závěti, dědické smlouvy či dovětku (viz. ust. § 1491 Občanského zákoníku), kde zůstavitel předem určí způsob rozdělení dědictví, bude se postupovat dle tzv. zákonné dědické posloupnosti.

Z Vámi položeného dotazu plyne, že se bude dědit na základě tzv. první třídy dědiců. Ust. § 1635 Občanského zákoníku stanoví: (1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem. (2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.

Tudíž, v případě smrti Vašeho manžela by se dědictví dělilo mezi Vás jako manželku zůstavitele a mezi jeho 2 děti z předchozího manželství. Co se týče nemovitosti, která je součástí společného jmění manželů, bude ji třeba nejprve vypořádat v rámci vypořádání SJM. Vypořádána polovina nemovitosti připadne do Vašeho výlučného vlastnictví a druhá polovina nemovitosti, která by připadla manželovi, by spadala do dědického řízení a rozdělila by se mezi Vás a manželovy děti stejným dílem. 

 

07.07.2023
Podotázka

Dobrý den, plánujeme s mužem svatbu. Za finance z prodeje mého bytu jsme postavili společně svépomocí domek. Já mám 2 děti z prvního manželství a muž má 5 dětí ze svého prvního manželství. Společně děti další nemáme. On nemá dobrý vztah s bývalou ženou a v případě jeho dřívějšího úmrtí nechce, aby byl tento společný dům předmětem dědictví k jeho dětem. Jak to nejlépe ošetřit? Stačí, když on sepíše závěť a jednoduše napíše, že podíl z domu a pozemku, který byl před sňatkem psaný na mě, zůstává po jeho smrti mě a mým dětem? Máte prosím odkaz na vzor takové závěti? Předem děkuji za odpověď

31.07.2023
Odpověď

Dobrý den,  

pokud jste jakýkoliv majetek, nabyla ještě před vznikem manželství, pak se jedná o váš výlučný majetek a ten do SJM nespadá. Podle ustanovení §709 občanského zákoníku je součástí společného jmění pouze to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství. Od uzavření sňatku manželé nabývají majetek do jejich společného jmění, nicméně majetek každého z nich nabytým před manželstvím do tohoto rozsahu nespadá.  Peníze, které byly za prodej bytu, jež jste měla ve svém vlastnictví tedy do rozsahu SJM nespadají, pokud jste však dům nabyli již za manželství, pak dům do režimu SJM již spadá. 

Nejlepší možností ve Vašem případě je sepsání dědické smlouvy nebo závěti, která by plně reflektovala Vaši vůli, případně vůli Vašeho manžela, a dům by mohl přejít např. pouze na Vaše děti. Při sepisování těchto smluv nebo pořízení pro případ smrt je však nutné pamatovat na nepominutelné dědice a jejich zákonný podíl. Tedy pamatujte na to, že manžel musí na své děti v pořízení pro případ smrti také myslet, pokud je řádně nevydědí (např. pro nevděk apod. – což ale z Vašeho popisu nenastalo). Pokud by k tomu nedošlo, mohly by manželovy děti takovouto závěť napadnout pro neplatnost.  Podle současné právní úpravy jsou nepominutelnými dědici pouze potomci zůstavitele, tedy jeho děti. Doporučuji tedy Váš celý podíl převést na Vaše děti a zároveň ošetřit, aby manželův podíl byl rozdělen mezi Vaše a jeho děti, tedy aby ve výsledku většinu domu zdědily Vaše 2 děti a mohly potomky manžela např. vyplatit, nebo se s nimi jinak vyrovnat. Další možností je, že celý manželův podíl bude ještě za života převeden na Vás, tedy Vy se stanete výlučnou vlastnicí domu a pouze Vaši potomci budou nemovitost dědit, neboť po Vás nemohou děti manžela dědit, ani podle zákonné posloupnosti.

 

31.07.2023

Trápi vás "Vypořádání SJM po smrti manžela" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, má matka vlastní byt. V září se vdává za nového partnera, který má dva syny, se kterými se nestýká. Matka s novým partnerem žije 3 roky. Pokud by zemřela, kdo má nárok na byt? Kdo byt bude dědit?

16.08.2023
Odpověď

Dobrý den, pokud Vaše matka po uzavření manželství nerozšíří společné jmění manželů (které vzniká uzavřením manželství) o danou nemovitost, bude nadále v jejím výlučném vlastnictví.

Pokud nesepíše pořízení pro případ smrti- viz. ust. § 1491 Občanského zákoníku, mezi které patří závěť, dědická smlouva nebo dovětek, bude se dědit dle tzv. zákonné posloupnosti.

Občanský zákoník v ust. § 1635 a následující obsahuje celkem 6 tříd dědiců. Předpokládám, že pro Váš dotaz sou důležité první dvě třídy: 

 1635

První třída dědiců

(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.

(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.

§ 1636

Druhá třída dědiců

(1) Nedědí-li zůstavitelovi potomci, dědí ve druhé třídě manžel, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.

(2) Dědici druhé třídy dědí stejným dílem, manžel však vždy nejméně polovinu pozůstalosti.

Tedy, pokud by Vaše matka zemřela, bude zákonným dědicem její manžel a její potomci (tedy nikoliv potomci jejího nového manžela), kdy tito dědicové budou dědit každý stejným dílem. 

16.08.2023

Trápi vás "Vypořádání SJM po smrti manžela" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, po manželovi jsem zdědila 1/3 domů zbytek je jeho rodičů oni teď zemřeli chci se zeptat jestli budu po nich dědit děkuji

31.10.2023
Odpověď

Dobrý den,   

záleží, zda rodiče manžela sepsali dědickou smlouvu, nebo závěť. Pokud by tomu tak bylo, pak by bylo na jejich vůli, jak svůj majetek rozdělí, avšak musí v těchto pořízeních pro případ smrti pamatovat na nepominutelné dědice, to je jediné omezení. Podle aktuální právní úpravy jsou nepominutelnými dědici pouze potomci zůstavitele. Nepominutelní dědicové mají vždy právo na povinný díl z pozůstalosti po zemřelém, tedy na minimální část pozůstalosti. Pokud měli rodiče manžela ještě další děti, musí tyto potomky také zohlednit v závěti, protože pokud by je v závěti vynechali a veškerý jejich majetek byste zdědila například vy, pak potomci mají možnost napadnout toto pořízení pro jeho neplatnost.

Zákonná dědická posloupnost ustupuje dědické smlouvě a závěti jako projevům autonomie vůle zůstavitele. Pokud zůstavitelé vytvořili platnou dědickou smlouvu nebo závěť, pak se dědictví řídí podle nich.  Pokud jsou sepsány pořízení pro případ smrti (tedy závěť nebo dědická smlouva), pak je plně na vůli zůstavitelů, jak svůj majetek rozdělí.  

Pokud však závěť, ani dědická smlouva sepsány nebyly, pak nastupuje tzv. dědění ze zákona podle dědické posloupnosti. Ve vašem případě by pravděpodobně nastoupilo dědění podle první dědické třídy, v první dědické třídě dědí zůstavitelovi potomci. Pokud měl manžel sourozence, pak zbylé 2/3 domu přechází dle dědické posloupnosti právě na ně. Pokud rodiče manžela žádné další potomky neměli, pak by nastupovalo dědění dle druhé (zůstavitelovi rodiče) či třetí (zůstavitelovi sourozenci) dědické třídy. 

Nicméně vy jako manželka potomka nemáte dle zákonné dědické posloupnosti žádný přímý právní nárok na podíl na pozůstalosti. Pokud tedy manželovi rodiče nesepsali závěť, kde by vám odkázali zbylé 2/3 nemovitosti, pak zbylou část nemovitosti po nich dědit nebudete. 

31.10.2023
Podotázka

Dobrý den, po manželovi jsem zdědila 1/3 domu, kde bydlím. Zbytek je jeho rodičů, kde též bydlí. Oni nyní zemřeli a mají ještě jednoho syna, chci se zeptat, jestli budu po nich dědit.

17.10.2023
Odpověď

Dobrý den, pokud rodiče nesepsali pořízení pro případ smrti, ve formě závěti, dědické smlouvy či dovětku- viz. ust. § 1491 Občanského zákoníku, kde pozůstalost rozdělili na základě vlastní vůle, bude se dědit dle tzv. zákonné dědické posloupnosti. S ohledem na popis Vaší situace se však domnívám, že v případě zákonné dědické posloupnosti nárok na dědictví nemáte, a to z níže uvedených důvodů. 

Občanský zákoník zakotvuje celkem 7 dědických tříd, kdy se postupuje dle pravidel tak, že dědicové předchozích tříd mají přednost před dědici v následujících třídách. 

 

§ 1635

První třída dědiců

(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.

(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.

§ 1636

Druhá třída dědiců

(1) Nedědí-li zůstavitelovi potomci, dědí ve druhé třídě manžel, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.

(2) Dědici druhé třídy dědí stejným dílem, manžel však vždy nejméně polovinu pozůstalosti.

§ 1637

Třetí třída dědiců

(1) Nedědí-li manžel ani žádný z rodičů, dědí ve třetí třídě stejným dílem zůstavitelovi sourozenci a ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.

(2) Nedědí-li některý ze sourozenců zůstavitele, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti.

§ 1638

Čtvrtá třída dědiců

Nedědí-li žádný dědic ve třetí třídě, dědí ve čtvrté třídě stejným dílem prarodiče zůstavitele.

§ 1639

Pátá třída dědiců

(1) Nedědí-li žádný z dědiců čtvrté třídy, dědí v páté třídě jen prarodiče rodičů zůstavitele. Prarodičům zůstavitelova otce připadá polovina dědictví, prarodičům zůstavitelovy matky druhá polovina. Obě dvojice prarodičů se dělí rovným dílem o polovinu, která na ně připadá.

(2) Nedědí-li jednotlivý člen dvojice, připadne uvolněná osmina druhému členu. Nedědí-li dvojice, připadne tato čtvrtina druhé dvojici téže strany. Nedědí-li ani jedna dvojice téže strany, připadá dědictví dvojicím druhé strany ve stejném poměru, v jakém se dělí o polovinu dědictví, která jim připadá přímo.

§ 1640

Šestá třída dědiců

(1) Nedědí-li žádný z dědiců páté třídy, dědí v šesté třídě děti dětí sourozenců zůstavitele a děti prarodičů zůstavitele, každý stejným dílem.

(2) Nedědí-li některé z dětí prarodičů zůstavitele, dědí jeho děti.

Pokud se bude dědit de výše uvedených zákonný tříd dědiců, připadají v úvahu jako dědicové dle Vámi uvedeného dotazu Vaši společně potomci a dále syn rodičů, který je ještě naživu- přičemž tito všichni spadají do první třídy dědiců. Vaši osobu by bylo možné zařadit do tzv. druhé třídy dědiců, pokud jste se zůstaviteli nejméně po dobu jednoho roku před jejich smrtí žila ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.

17.10.2023

Trápi vás "Vypořádání SJM po smrti manžela" a chcete pomoci?

Trápi vás "Vypořádání SJM po smrti manžela" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, lze z nemovitosti, která nespadá do SJM (bylo to dědictví), nějakým způsobem udělat SJM?

15.11.2023
Odpověď

Dobrý den, pokud je nemovitost ve výlučném vlastnictví jednoho z manželů, je možné ji též za trvání manželství zahrnout do institut společného jmění manželů. 

Právní úprava smluveného režimu manželství je zakotvena v ust. § 716 a následující Občanského zákoníku.

Smluvený režim

§ 716

(1) Snoubenci a manželé si mohou ujednat manželský majetkový režim odlišný od zákonného režimu. Ujednají-li si smluvený režim manželé, upraví zpravidla své povinnosti a práva týkající se již existujícího společného jmění. Ujedná-li se pro smluvený režim zpětný účinek, nepřihlíží se k tomu.

(2) Smlouva o manželském majetkovém režimu vyžaduje formu veřejné listiny.

Je možné takto učinit prostřednictvím rozšíření SJM. Pro tento úkon je nutné sepsat smlouvu o rozšíření SJM, která vyžaduje formu veřejné listiny, přesně formu notářského zápisu. Touto smlouvou manželé učiní součástí SJM věci, které jsou ve výlučném vlastnictví pouze jednoho z nich.

S ohledem na výše uvedené doporučuji obrátit se na notáře který s Vámi tuto smlouvu sepíše, zajistí její potřebné náležitosti, kdy tato smlouva bude následně důležitá pro vložení SJM na katastr nemovitostí. 

15.11.2023
Podotázka

Dobrý den, jsem rozvedená a jsem majitelkou nemovitosti, kterou chci prodat, za obnos z prodeje této nemovitosti chci postavit dům, který už ale budu stavět v novém manželství. Můj budoucí manžel se finančně podílet nebude. Má otázka zní, bude tento dům patřit do SJM? Lze toto nějak oddělit v připadě úmrtí jednoho z nás, aby dědily jen mé děti?

02.01.2024
Odpověď

Dobrý den, problematiku společného jmění manželů upravuje ust. § 709 a násl. Občanského zákoníku.

Zákonný režim

§ 709

(1) Součástí společného jmění je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, s výjimkou toho, co

a) slouží osobní potřebě jednoho z manželů,

b) nabyl darem, děděním nebo odkazem jen jeden z manželů, ledaže dárce při darování nebo zůstavitel v pořízení pro případ smrti projevil jiný úmysl,

c) nabyl jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech,

d) nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví,

e) nabyl jeden z manželů náhradou za poškození, zničení nebo ztrátu svého výhradního majetku.

(2) Součástí společného jmění je zisk z toho, co náleží výhradně jednomu z manželů.

(3) Součástí společného jmění je také podíl manžela v obchodní společnosti nebo družstvu, stal-li se manžel v době trvání manželství společníkem obchodní společnosti nebo členem družstva. To neplatí, pokud jeden z manželů nabyl podíl způsobem zakládajícím podle odstavce 1 jeho výlučné vlastnictví. Nabytí podílu nezakládá účast druhého manžela na této společnosti nebo družstvu, s výjimkou bytových družstev.

Tedy, pokud se manželé nedohodnou jinak, je součástí SJM vše, čeho nabyli za trvání manželství.

Ve Vašem případě je však možné, abyste uzavřeli tzv. smluvený majetkový režim. 

Smluvený režim

§ 716

(1) Snoubenci a manželé si mohou ujednat manželský majetkový režim odlišný od zákonného režimu. Ujednají-li si smluvený režim manželé, upraví zpravidla své povinnosti a práva týkající se již existujícího společného jmění. Ujedná-li se pro smluvený režim zpětný účinek, nepřihlíží se k tomu.

(2) Smlouva o manželském majetkovém režimu vyžaduje formu veřejné listiny.

S ohledem na výše uvedené proto doporučuji kontaktovat notáře a dohodnout se s ním na sepsání smlouvy o manželském majetkovém právu, kdy na základě tohoto může zůstat nově postavený dům ve Vašem výlučném vlastnictví. 

02.01.2024

Trápi vás "Vypořádání SJM po smrti manžela" a chcete pomoci?

Trápi vás "Vypořádání SJM po smrti manžela" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, majetek, který máme v manželství je, je ale všechen napsán na mě. Mají v případě smrti manžela nárok děti na nějaké dědictví?

03.03.2024
Odpověď

Dobrý den, z Vašeho dotazu není vůbec zřejmé, zda se majetek nachází skutečně v režimu společného jmění manžel, či zda majetek v manželství je ve výhradním vlastnictví pouze jednoho z Vás. 

Ust. § 1491 Občanského zákoníku zakotvuje tzv. jiné pořízení pro případ smrti, mezi které mimo jiné patří závěť, která má při jejím sepsání přednost před klasickým děděním dle zákonné dědické posloupnosti. Sepsáním závěti může zůstavitel pro případ své smrti vyřešit své majetkové záležitosti a předejít tak následným majetkovým sporům mezi dědici. Pokud zůstavitel pořízení nesepíše, bude se dědit na základě zákonné posloupnosti, kdy v ust. § 1635 a násl. OZ jsou stanoveny tzv. dědické třídy, jichž je celkem 6. 

S ohledem na to, že by případně po manželovi zůstali potomci a Vy, coby manžela, připadala by v úvahu první třída dědiců.
§ 1635

První třída dědiců(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.

Zde následně bude situace odlišná, zda se jedná o majetek v SJM či ve výhradním vlastnictví. Pokud by byl všechen majetek ve Vašem výlučném vlastnictví, nebude se po zesnulém manželovi více méně nic dědit.

Pokud se nachází majetek v SJM, bude nutné nejprve SJM vypořádat, kdy vypořádaná polovina SJM připadne Vám a druhá polovina připadající na zesnulého manžela bude součástí dědického řízení. Tato se následně bude dělit dle výše uvedených pravidel. 

 

03.03.2024

Trápi vás "Vypořádání SJM po smrti manžela" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, v manželství jsme koupili dům, ale v KN je zapsán jen manžel, ten má s předchozího vztahu dítě a společně máme jedno dítě, v případě jeho úmrtí jak by se děli majetek ( dům ), je to tak, že polovina by byla moje a ta druhá polovina by se dělila 3 díly? Děkuji za odpověď

30.03.2024
Odpověď

Dobrý den, 

Hned na začátku je nutné uvést, že skutečnost, kdo je zapsán v katastru nemovitostí má pouze vliv na dobrou víru třetích osob, ale neznamená to, že by skutečnosti zapsané v katastru měly vliv na skutečné vlastnictví nemovitosti. A podle ustanovení §709 občanského zákoníku je součástí společného jmění to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství. Od uzavření sňatku manželé nabývají majetek do jejich společného jmění, nicméně majetek každého z nich nabytým před manželstvím do tohoto rozsahu nespadá. Pokud jste tedy nabyli dům za trvání manželství, pak dům bude spadat do SJM, která je nutné při smrti jednoho z manželů vypořádat.   

Při vypořádání SJM se majetek, tedy ve Vašem případě dům, rozdělí na polovinu. Polovina nemovitosti připadne Vám a druhá polovina je předmětem dědického řízení. A zde už bude záviset na příslušném způsobu vypořádaní. Bude záležet na tom, zda manžel sepsal (nebo v budoucnu ještě sepíše) dědickou smlouvu, nebo závěť. Pokud by tomu tak bylo, pak by bylo zcela na jeho vůli, jak svůj majetek (včetně dané poloviny nemovitosti) rozdělí. Závěť je právní dokument, který umožňuje zůstavitelům libovolně určit, jak má být jejich majetek rozdělen po jejich smrti. Jediným omezením při tvorbě závěti jsou tzv. neopominutelní dědicové. Podle současné právní úpravy jsou nepominutelnými dědici pouze potomci zůstavitele, tedy jeho děti. Část pozůstalosti by tedy musely zdědit jeho děti, jak z předchozího manželství, tak i současného manželství, jinak by bylo možné tuto závěť napadnout pro neplatnost.  Závěť má přednost před děděním ze zákona, tedy pokud by ji sepsal, v dědickém řízení by bylo nutné se ji řídit. Nejbezpečnější a nejjistější způsob pořízení závěti je notářský zápis, zejména pokud se jedná o složitější situace. Závěť umožňuje zůstaviteli vyjádřit své osobní přání ohledně toho, jak by měl být jeho majetek využit nebo kdo by měl být dědicem.  

Pokud závěť, ani dědická smlouva sepsána nebyla (a ani v budoucnu nebudou), pak nastupuje tzv. dědění ze zákona podle dědické posloupnosti. Ve tomto případě by nastoupilo dědění podle první dědické třídy.  V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem. Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti. Tedy, podle první dědické třídy by majetek po manželově smrti byl rozdělen mezi jeho dvě děti a Vás jako manželku. 

 

30.03.2024

Trápi vás "Vypořádání SJM po smrti manžela" a chcete pomoci?

Trápi vás "Vypořádání SJM po smrti manžela" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, máme s manželem každý svůj účet. Oproti manželovi jsem si našetřila nějaké finance. I po důchodu jsem měla dvě zaměstnání. Manžel má malý důchod na společnou domácnost přispívá malou částkou, ostatní peníze si nechává. Máme každý dvě děti z prvního manželství. Mají v případě manželovi smrti nárok na peníze z mého účtu? Jsou již dospělé. 

14.05.2024
Odpověď

Dobrý den, obecně platí, že při smrti jednoho z manželů je třeba, aby nejprve bylo vypořádáno zaniklé SJM. Takto vypořádané zaniklé SJM se rozdělí mezi zesnulého manžela ( a tato část bude součástí dědictví) a druhá část připadne manželce. 

Zde následně bude záležet na průběhu dědického řízení, zda potomci zůstavitele napadnou vypořádané SJM a budou požadovat i peníze, které jsou na Vašem účtě či nikoliv.

Nicméně dle Občanského zákoníku, konkrétně ust. § 709 OZ platí: § 709

(1) Součástí společného jmění je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, s výjimkou toho, co

a) slouží osobní potřebě jednoho z manželů,

b) nabyl darem, děděním nebo odkazem jen jeden z manželů, ledaže dárce při darování nebo zůstavitel v pořízení pro případ smrti projevil jiný úmysl,

c) nabyl jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech,

d) nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví,

e) nabyl jeden z manželů náhradou za poškození, zničení nebo ztrátu svého výhradního majetku.

(2) Součástí společného jmění je zisk z toho, co náleží výhradně jednomu z manželů.

(3) Součástí společného jmění je také podíl manžela v obchodní společnosti nebo družstvu, stal-li se manžel v době trvání manželství společníkem obchodní společnosti nebo členem družstva. To neplatí, pokud jeden z manželů nabyl podíl způsobem zakládajícím podle odstavce 1 jeho výlučné vlastnictví. Nabytí podílu nezakládá účast druhého manžela na této společnosti nebo družstvu, s výjimkou bytových družstev.

Příjmy plynoucí ze zaměstnání jsou též součástí SJM, tedy mám za to, že tyto peníze spadají do SJM a v případě smrti by tyto měly být v rámci SJM vypořádány. 

14.05.2024

Trápi vás "Vypořádání SJM po smrti manžela" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, s manželem jsme koupili starší rodinný dům. V katastru nemovitostí je zapsán polovinou na mě a druhá na manžela. Společně jsme jej rekonstruovali. Jaké bude dělení po smrti manžela, když má z předchozího manželství dvě dospělé děti?

04.07.2024
Odpověď

Dobrý den, z Vašeho dotazu není zřejmé, zda se jedna o nemovitost ve společném jmění manželů, či jste pouze podílovými spoluvlastníky dané nemovitosti.

Pokud jste podílovými spoluvlastníky, po smrti manžela zůstanete nadále vlastníkem svého podílu a podíl zesnulého manžela se stane součástí dědického řízení.

Pokud je však nemovitost v SJM, uvádím následující. Při smrti jednoho z manželů zaniká i SJM. To je před rozhodnutím o dědictví nutno vypořádat. SJM se vypořádá tak, že část vypořádaného SJM, která připadne žijícímu manželovi, se stane jeho výlučným majetkem, druhá část připadlá zesnulému manželovi bude součástí dědického řízení.
Tedy, pokud je nemovitost vedena jako SJM, připadne pravděpodobně její polovina do Vašeho výlučného vlastnictví a druhá polovina se stane součástí dědického řízení.

Zde následně bude záležet v obou případech na tom, jakým způsobem bude pozůstalost řešena. 

Ust. § 1491 Občanského zákoníku zakotvuje tzv. jiné pořízení pro případ smrti, mezi které mimo jiné patří závěť, která má při jejím sepsání přednost před klasickým děděním dle zákonné dědické posloupnosti.Pokud zůstavitel nesepíše jiné pořízení pro případ smrti, bude se dědit na základě tzv. zákonných dědických tříd, které jsou upraveny v ust. § 1635 a násl. OZ.

Občanský zákoník zakotvuje celkem 6 dědických tříd, které dědí postupně.

§ 1635První třída dědiců(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.


Tedy, následně, pokud se bude dědit na základě dědických tříd, a potomci se nevzdají dědictví ve Váš prospěch, bude část nemovitosti dělena stejným dílem mezi Vás a potomky. 

04.07.2024

Trápi vás "Vypořádání SJM po smrti manžela" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, s manželkou ve SJM máme řadový domek a máme společného syna. Lze do mé závěti napsat, že pro případ mé smrti ideální polovinu ze SJM odkazuji mému nezletilému synovi? Dvou dětem z prvního manželství v závěti odkážu rodinný dům po rodičích, kde jsem výlučným vlastníkem?

03.09.2024
Odpověď

Dobrý den, především doporučuji nakontaktovat nikoliv advokáta ale notáře ve Vašem okolí, a to z následujících důvodů:

S ohledem na to, že uvádíte, že máte několik potomků, které jsou tzv. nepominutelnými dědici, musíte v případě sepsání pořízení pro případ smrti (závěti) splňovat podmínku ochrany nepominutelného dědice, kdy Občanský zákoník stanoví následující:

Nepominutelný dědic

§ 1642

Nepominutelnému dědici náleží z pozůstalosti povinný díl.

§ 1643

(1) Nepominutelnými dědici jsou děti zůstavitele a nedědí-li, pak jsou jimi jejich potomci.

(2) Je-li nepominutelný dědic nezletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí tři čtvrtiny jeho zákonného dědického podílu. Je-li nepominutelný dědic zletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí čtvrtina jeho zákonného dědického podílu.

§ 1644

(1) Povinný díl může být zůstaven v podobě dědického podílu nebo odkazu, ale musí zůstat nepominutelnému dědici zcela nezatížen.

(2) K nařízení zůstavitele, která omezují povinný díl, se nepřihlíží. Zůstaví-li se nepominutelnému dědici více než povinný díl, vztahuje se takové nařízení, učinil-li je zůstavitel v pořízení pro případ smrti, jen na část, která přesahuje hodnotu povinného dílu. To neplatí, zemře-li nepominutelný dědic před zůstavitelem, nebo nedědí-li z jiného důvodu.

(3) Zůstavitel může také nepominutelnému dědici uložit, aby se rozhodl pro to, co se mu zůstavuje s omezením, nebo pro povinný díl.

Pominutí nepominutelného dědice v závěti zakládá právo nepominutelného dědice na vyplacení jeho povinného dílu.

Sepsání závěti notářem tak dává jistotu, že závěť bude mít důsledky, které zůstavitel zamýšlel a především zajistí, že závěť bude v případě smrti zůstavitele platná. Též bude současně uložena v Centrální evidenci závětí. 

03.09.2024
Podotázka

Dobrý den, s přítelem jsme si postavili dům, v katastru jsme každý vlastníky 1/2. Přítel má z prvního manželství 2 děti. Já mám z prvního manželství 1 dítě. V případě smrti mého přítele se bude dělit jeho polovina na 3 díly? Tzn. každý 1/3? Kdybych zemřela jako první já, tak se moje část bude dělit jen na 2 díly? Tzn. každý 1/4?

06.09.2024
Odpověď

Dobrý den, z Vašeho dotazu není jednoznačně zřejmé, zda se jedná o spoluvlastnění domu ve formě spoluvlastnického podílu, či zda se jedná o nemovitost, která je součástí společného jmění manželů.

Pokud by se jednalo o SJM, bude zde v rámci dědického řízení odlišný režim než při vypořádání spol.podílu. Při vypořádání spoluvlastnického podílu se skutečně podíl stane součástí dědického řízení a bude se rozdělovat dědictví dle níže uvedených pravidel. Pokud se však jednalo o SJM, bude nejprve třeba zaniklé SJM vypořádat, kdy následně vypořádaná část SJM připadající zesnulému manželovi se stane součástí dědictví, a část vypořádaného SJM přeživšího manžela se stane jeho výlučným majetkem. 

Současně bude záležet na tom, na základě jakého titulu se bude dědit. 

Obecně ust. § 1491 Občanského zákoníku zakotvuje tzv. jiné pořízení pro případ smrti, mezi které mimo jiné patří závěť, která má při jejím sepsání přednost před klasickým děděním dle zákonné dědické posloupnosti.Pokud zůstavitel nesepíše jiné pořízení pro případ smrti, bude se dědit na základě tzv. zákonných dědických tříd, které jsou upraveny v ust. § 1635 a násl. Občanského zákoníku.Tedy, buď se buď se rozdělí dědictví po zůstaviteli dle jeho vůle sepsané v závěti, nebo se využije dědění dle zákonných dědických tříd.

S ohledem na Vámi uvedené potomky by v případě zákonné posloupnosti připadala v úvahu první třída dědiců, kdy se dědí následovně ( tedy pokud máte jen 1 dítě, dědil by Váš manžel a Váš potomek stejným dílem / pokud má manžel 2 potomky, dědila byste Vy a jeho 2 potomci, opět každý stejným dílem):

§ 1635

První třída dědiců

(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.

(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.

Současně je možné též v rámci dědického řízení uplatnit vnosy z výlučného majetku jednoho z Vás a podobně, nicméně toto by bylo řešením až v okamžiku projednávaného dědictví. 

06.09.2024

Trápi vás "Vypořádání SJM po smrti manžela" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, manžel před svatbou vlastnil dům, má dvě dospělé děti z prvního manželství. V případě úmrtí manžela mám nárok na nějaký dedický podíl z výše uvedeného domu?

19.09.2024
Odpověď

Dobrý den, pokud by manžel zemřel, a po uzavření manželství jste měli režim SJM, bude nejprve třeba zaniklé SJM vypořádat, kdy následně vypořádaná část SJM připadající zesnulému manželovi se stane součástí dědictví, a část vypořádaného SJM přeživšího manžela se stane jeho výlučným majetkem. 

Pokud však nemovitost není součástí SJM a je v jeho výlučném vlastnictví, stane se celá součástí dědictví po zesnulém manželovi.

Současně bude záležet na tom, na základě jakého titulu se bude dědit. 
Obecně ust. § 1491 Občanského zákoníku zakotvuje tzv. jiné pořízení pro případ smrti, mezi které mimo jiné patří závěť, která má při jejím sepsání přednost před klasickým děděním dle zákonné dědické posloupnosti.Pokud zůstavitel nesepíše jiné pořízení pro případ smrti, bude se dědit na základě tzv. zákonných dědických tříd, které jsou upraveny v ust. § 1635 a násl. Občanského zákoníku.Tedy, buď se buď se rozdělí dědictví po zůstaviteli dle jeho vůle sepsané v závěti, nebo se využije dědění dle zákonných dědických tříd.

Vaši potomci z předchozího manželství nejsou potomky současného manžela, tudíž by nepřipadal v úvahu první třída dědiců, pokud by však manžel měl své potomky, dědilo by se následovně:

§ 1635
První třída dědiců
(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.
(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.
Současně je možné též v rámci dědického řízení uplatnit vnosy z výlučného majetku jednoho z Vás a podobně, nicméně toto by bylo řešením až v okamžiku projednávaného dědictví. 

Pokud by manžel potomky neměl, připadaly by v úvahu další dědické třídy:

§ 1636

Druhá třída dědiců

(1) Nedědí-li zůstavitelovi potomci, dědí ve druhé třídě manžel, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.

(2) Dědici druhé třídy dědí stejným dílem, manžel však vždy nejméně polovinu pozůstalosti.

§ 1637

Třetí třída dědiců

(1) Nedědí-li manžel ani žádný z rodičů, dědí ve třetí třídě stejným dílem zůstavitelovi sourozenci a ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.

(2) Nedědí-li některý ze sourozenců zůstavitele, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti.

§ 1638

Čtvrtá třída dědiců

Nedědí-li žádný dědic ve třetí třídě, dědí ve čtvrté třídě stejným dílem prarodiče zůstavitele.

......

Nicméně za trvání života je možné, aby manžel rozhodl o tzv. rozšíření SJM o danou nemovitost, kdy by se na základě notářského zápisu stala jeho nemovitost součástí SJM. K tomuto je však vhodné případně navštívit notáře ve vašem okolí. 

 

19.09.2024
Podotázka

Dobrý den, zemřel mi otec. S matkou jsou rozvedení a mám jednu sestru. Byt měli rodiče na půl. Musí nás mamka vyplatit, když se nevzdám dědictví v její prospěch?

23.09.2024
Odpověď

Dobrý den, obecně je nutno nejprve upozornit na to, že zánikem manželství - rozvodem - zaniká i společné jmění manželů, které je nutno vypořádat. Pokud tedy tato situace nastala a nemovitost se stala podílovým spoluvlastnictvím bývalých manželů, bude součástí dědického řízení pouze podíl, který vlastnil Váš zesnulý otec.

Následně je důležité stanovit, zda sepsal otec pořízení pro případ smrti či nikoliv. Obecně ust. § 1491 Občanského zákoníku zakotvuje tzv. jiné pořízení pro případ smrti, mezi které mimo jiné patří závěť, která má při jejím sepsání přednost před klasickým děděním dle zákonné dědické posloupnosti. Pokud zůstavitel za trvání života nesepíše jiné pořízení pro případ smrti, bude se dědit na základě tzv. zákonných dědických tříd, které jsou upraveny v ust. § 1635 a násl. Občanského zákoníku. Občanský zákoník obsahuje celkem 6 tříd dědiců, kteří postupně dědí.

Pokud by pořízení pro případ smrti sepsal, bude se dědit na základě jeho projevené vůle. Pokud jej nesepsal, nastane dědictví dle zákonné posloupnosti, přičemž je nutno si uvědomit, že rozvodem manželství zaniklo, tudíž Vaše matka není dědičkou první třídy spolu s vámi a měly byste být dědici Vy a Vaše sestra:

§ 1635

První třída dědiců

(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.

(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.

 

23.09.2024

Trápi vás "Vypořádání SJM po smrti manžela" a chcete pomoci?

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace