Dobrý den, jako manžel z vážných důvodů jako muž nemohu již 9 let fungovat, musel jsem se také odstěhovat do domu s pečovatelkou službou, kde si vše musím hradi. Žena si bez mého souhlasu vzala půjčku 70.000,- Kč, kdy s úrokem činí 260.000,- Kč. Je jasné, že v případě nemožnosti splácet to budu muset splácet já. Souhlasím s rozvodem, ale žena nesouhlasí. Co je pro mě nyní nejlepší?
Dobrý den, dle občanského zákoníku platí, že manžel je spoludlužníkem druhého manžela u dluhů vzniklých během manželství. Mimo to však občanský zákoník stanovuje, že do SJM nepatří dluhy, které převzal jeden z manželů bez souhlasu druhého, aniž by se přitom jednalo o obstarávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny. Ve Vašem případě je po zjištění dluhu druhého manžela nutné, abyste nejlépe písemně projevil nesouhlas s dluhem, a to neodkladně potom, co jste se o dluhu dozvěděl. Za této situace nebude dluh součástí SJM a věřitel se nebude moci uspokojit ze SJM.
S ohledem na výši dluhu spolu s úroky doporučuji obrátit se na advokáta, který s Vámi může nesouhlas s dluhem sepsat, a dále s Vámi dořeší podání návrhu na rozvod (který bude zřejmě tzv. sporný s ohledem na nesouhlas manželky), a dále i vypořádání SJM.
Dobrý den, syn zdědil po otci polovinu domu a druhou polovinu domu jsem mu darovala já. On před 4 měsíci nechal dům přepsat na společné jmění manželů. Nyní se s ním manželka rozchází. Je možné toto SJM, na kterém se vlastně synova manželka finančně nepodílela, zrušit, protože pokud by došlo k rozvodu, bude určitě požadovat polovinu domu?
Dobrý den, za trvání manželství není možné SJM zrušit.
Pokud Váš syn za trvání manželství rozšířil SJM o danou nemovitost, stala se součástí SJM a v případě rozvodu a následného vypořádání se bude též vypořádat, i přestože se manželka na nemovitosti finančně nepodílela.
Jediná možnost, jak vymanit nemovitost ze SJM je tzv. zúžení SJM formou veřejné listiny, prostřednictvím notáře, kdy se nemovitost opět stane výlučným majetkem Vašeho syna, k tomu je však souhlas i jeho současné manželky.
Dobrý den, chtěl bych veškerý majetek přenchat ženě a dětem, protože pracuje a já bych přišel o všechno.
Dobrý den, z Vašeho dotazu neplyne, zda je v manželství či nejste.
Pokud uzavřené manželství nemáte, můžete svůj majetek přenechat prostřednictvím darovací smlouvy, jejíž vzor si buď naleznete na dostupných webových stránkách či Vám s jejím sepisem může pomoci advokát ve Vašem okolí.
Zrušení SJM lze dle českého práva za trvání manželství pouze na základě rozhodnutí soudu.
Občanský zákoník tak v ust. § 724 stanoví: (1) Je-li pro to závažný důvod, soud na návrh manžela společné jmění zruší nebo zúží jeho stávající rozsah. (2) Závažným důvodem je vždy skutečnost, že manželův věřitel požaduje zajištění své pohledávky v rozsahu přesahujícím hodnotu toho, co náleží výhradně tomuto manželu, že manžela lze považovat za marnotratného, jakož i to, že manžel soustavně nebo opakovaně podstupuje nepřiměřená rizika. Jako závažný důvod může být shledáno také to, že manžel začal podnikat nebo že se stal neomezeně ručícím společníkem právnické osoby.
Nicméně, jak je možné vyčíst i z výše uvedeného citovaného ustanovení Občanského zákoníku, soud toto rozhodnutí učiní jen na základě existence závažného důvodu. Obvykle se jedná o situace, kdy rozhodnutí soudu má zajistit manželovi větší ochranu před negativními důsledky chování jeho manžela- přičemž toto jednání je v rozporu s majetkovým právem manželů. Výše uvedené bude předmětem zkoumání a dokazování při jednání u soudu, kterému bude návrh podán.
Pokud jste však v dluzích či jiné obtížné situaci, kterou jste v dotazu neuvedl, upozorňuji na nemožnost zkracování práv věřitelů, kteří by mohli případné bezdůvodné převádění majetku namítat před soudem.
Dobrý den, Dobrý deň, rád by som sa informoval, ako je to so zrušením SJM počas trvania manželstva v podmienkach Českej rebubliky, t.j. podľa českého práva. Ďakujem pekne za odpoveď.
Dobrý den,
k modifikaci standardního manželského majetkového režimu stanoveného zákonem podle § 709 občanského zákoníku slouží buď předmanželská smlouva, nebo ve Vašem případě přichází v úvahu institut tzv. režim oddělených jmění manželů. Pokud si zvolíte tento druhý režim, musíte myslet na to, že nejprve musí být majetek náležející do již vzniklého společného jmění vypořádán.
Sjednání režimu oddělených jmění umožňuje manželům, aby si upravili majetkové vztahy v manželství tak, že majetek budou nabývat buď do výlučného vlastnictví nebo do podílového spoluvlastnictví a zároveň se výlučně zavazovali. Toto sjednání se provádí formou veřejné listiny, tedy formou notářského zápisu. Sjednání režimu oddělených jmění je možné vždy před uzavřením manželství, ale i během trvání manželství.
Smlouvy o manželském majetkovém režimu se zapisují do Seznamu listin o manželském majetkovém režimu vedeného Notářskou komorou České republiky. Právní účinky tohoto zápisu jsou takové, že manželé se mohou obsahu těchto smluv vždy dovolat také vůči třetím osobám, i když tyto třetí osoby nebyly s jejich obsahem seznámeny. Zápis do tohoto seznamu je veřejně přístupný přes internetovou stránku Notářské komory České republiky. Pokud by nedošlo k evidenci a zveřejnění smlouvy ve veřejném seznamu, pak je smlouva účinná jen mezi manžely, případně je účinná vůči třetí osobě pouze za předpokladu, že tato osoba byla o smlouvě prokazatelně informována. Se sepsáním této smlouvy Vám může vždy pomoct advokát, případně notář a ulehčí Vám tak práci.
Trápi vás "Zrušení SJM během trvání manželství" a chcete pomoci?
Dobrý den, vlastnil jsem nemovitost před uzavřením manželství. Po 15 letech jsem ji u notáře přepsal do SJM, lze to nějak změnit?
Dobrý den, ve Vašem případě doporučuji obrátit se na notáře ve Vašem okolí (pokud jste přepisoval nemovitost pomocí institut rozšíření SJM u notáře již dříve, obraťte se na totožného).
V rámci nakládání se společným jměním manželů existuje nejen institut rozšíření SJM, ale též institut zúžení SJM. Můžete v rámci institut zúžení SJM určit, že konkrétní věci nadále nejsou součástí společného jmění. Ve smlouvě lze stanovit, která věc se nově stane výlučným majetkem jednoho z manželů.
Tento institut však opět vyžaduje formu veřejné listiny- notářský zápis.
Více informací o smluvním režimu v rámci manželského majetkového práva naleznete v ust. § 716 a následující Občanského zákoníku, který upravuje institut smluveného režimu SJM.
§ 717
(1) Smluvený režim může spočívat v režimu oddělených jmění, v režimu vyhrazujícím vznik společného jmění ke dni zániku manželství, jakož i v režimu rozšíření nebo zúžení rozsahu společného jmění v zákonném režimu. Ustanovení o režimu oddělených jmění se použijí obdobně v režimu vyhrazujícím vznik společného jmění ke dni zániku manželství.
(2) Smluvený režim lze změnit dohodou manželů nebo rozhodnutím soudu; taková změna vyžaduje dohodu manželů nebo rozhodnutí soudu o součástech společného jmění v dosavadním režimu.
Trápi vás "Zrušení SJM během trvání manželství" a chcete pomoci?

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu