Dobrý den, jsme ze sestřenicí spolumajitelky pozemku chceme ho rozdělit a obě to dát přepsat na děti schválení od st. uřadu máme i gem.plán nevíme když to podáme vklad na Katastr zda se tím zruší i spoluvlastnictví a zda to musíme podat obě zvlášt neb. dohromady děkuji za odpověd
Dobrý den,
Nejprve je třeba pozemek rozdělit a poté převést nově vzniklé parcely na děti. Až poté, co Katastr provede změnu ve své evidenci ohledně rozdělení pozemku (tj. jsou zapsány nové parcely), můžete přistoupit k převodu vlastnictví na děti. K tomu budete potřebovat darovací smlouvu (nebo kupní smlouvu).
Zápisem nových parcelních čísel v katastru se nezruší spoluvlastnictví jako takové. Vy a vaše sestřenice budete nadále spoluvlastnicemi, jen už ne jedné velké parcely, ale nově vzniklých, menších parcel. Spoluvlastnictví se zruší a vypořádá ve chvíli, kdy každá z vás (spoluvlastnic) převede svůj nově vzniklý pozemek (nebo ideální podíl na něm) na své vlastní děti. Teprve v tomto okamžiku se stanou samostatnými vlastníky a původní spoluvlastnictví mezi vámi a sestřenicí zanikne.
§ 1141 – občanského zákoníku
(1) Spoluvlastnictví se zrušuje dohodou všech spoluvlastníků; dohoda musí obsahovat ujednání o způsobu vypořádání. Jedná-li se o spoluvlastnictví nemovité věci nebo závodu, vyžaduje dohoda písemnou formu.
(2) Spoluvlastníci se vypořádají rozdělením společné věci, jejím prodejem z volné ruky nebo ve veřejné dražbě s rozdělením výtěžku, anebo převedením vlastnického práva jednomu nebo více spoluvlastníkům s vyplacením ostatních.
§ 1142 – občanského zákoníku
(1) Jedná-li se o společnou věc, která má jako celek sloužit k určitému účelu, není její rozdělení možné.
(2) Zemědělský pozemek může být rozdělen jen tak, aby dělením vznikly pozemky účelně obdělávatelné jak vzhledem k rozloze, tak i k možnosti stálého přístupu. To neplatí, pokud má být pozemek rozdělen za účelem zřízení stavby nebo za takovým účelem, pro který lze pozemek vyvlastnit.
Příklad: Pokud se pozemek A rozdělí na pozemek A1 a pozemek A2, a vy i sestřenice jste byly spoluvlastnice pozemku A (každá 1/2), po rozdělení jste stále obě spoluvlastnice pozemku A1 i A2 (každá 1/2). Pro zrušení spoluvlastnictví byste si musely buď pozemky rozdělit, aby jedna z vás byla 1/1 vlastník pozemku A1 a druhá 1/1 vlastník pozemku A2, nebokaždá z vás převede svůj ideální podíl na jedné z nově vzniklých parcel na své děti. Často se to řeší tak, že se dohodnete, že například pozemek A1 připadne vám a A2 sestřenici (přes dohodu o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví) a teprve poté každá svůj již celý pozemek převede na své děti.
Návrh na vklad změny geometrického určení podáváte na základě ověřeného geometrického plánu a souhlasu stavebního úřadu. Toto se týká rozparcelování a je to jeden návrh.
Návrh na vklad vlastnického práva (darovací smlouvy) podáte až poté, co Katastr nemovitostí zapíše rozdělení pozemku. V této fázi se podá buď jedna společná darovací smlouva, kde vy i sestřenice darujete své podíly na svých nově vzniklých parcelách svým dětem, nebo se mohou sepsat dvě samostatné darovací smlouvy (jedna od vás pro vaše děti, druhá od sestřenice pro její děti), ale ideální je to řešit v rámci jednoho řízení, aby nedošlo k prodlevám.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu