Dobrý den, chtěla bych se informovat, zda je možné změnit spoluvlastnický podíl na bytě v případě pokud je na něm tíha banky? S přítelem jsme byt koupili loni no kvůli mé tehdejší situaci mám podíl na bytě 1/10 a on 9/10. Je nějaká možnost buď u notáře nebo jen v bance změnit podíly na 1/2 1/2? Děkuji.
Dobrý den.
Změnit spoluvlastnický podíl k nemovitosti mezi dvěma spoluvlastníky je možné pouze na základě smlouvy a to buď kupní smlouvy nebo darovací smlouvy. Předmětem smlouvy bude prodej, resp. darování části spoluvlastnických podílů tak, abyste v konečném důsledku vlastnili každý 1/2 nemovitosti.
Z důvodu toho, že nemovitost je zatížena zástavním právem banky, je třeba si vyžádat souhlas banky s převodem spoluvlastnických podílů, jelikož se jedná o převod spoluvlastnických podíl k nemovitosti. Banka by však neměla mít problém s vydáním takového to souhlasu, protože vlastníci zůstávají stejní, jen se mění výška jejich spoluvlastnických podílů.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den,
S exmamželom jsme měli rozvod před 13 lety, ale na listu vlastnictví jsme bezpodílovými vlastníky 1/1. Nyní chci požádat banku o úvěr a vyplatit emanželovi 1/2. Chci se zeptat, je možné udělat smlouvu o převodu vlastnického práva a jaký bude podíl prodávajícího a kupujícího, když na listu vlastnictví mame podíl 1/1. Děkuji.
Dobrý den. Pokud jste se rozvedli již před 13 lety, tak se ve smyslu zákona Vaše společné jmění k nemovitostem po třech letech od rozvodu vypořádali tak, že společný majetek přešel do podílového spoluvlastnictví, kde oba máte velikost spoluvlastnického podílu 1/2. Uvedené platí i přesto, že na katastru máte stále evidován společný podíl 1/1.
Prvním krokem je zjištění si podmínek pro úvěr v bance. Další krok je oznámení na katastr, kam přiložíte rozsudek o rozvodu s vyznačenou doložkou právní moci a požádáte o aktualizaci údajů v katastru s poukazem na § 149 odst. 4 OZ, který říká: "Pokud do tří let od zániku společného jmění manželů nedošlo k jeho vypořádání dohodou nebo jestliže společné jmění manželů nebylo na návrh podaný do tří let od jeho zániku vypořádáno rozhodnutím soudu, platí, pokud jde o movité věci, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci z bezpodílového spoluvlastnictví pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. o ostatních movitých věcech ao nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné. Totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, které jsou pro manžele společná. "
Následně můžete s bývalým manželem uzavřít dohodu o zrušení a vypořádání Vašeho podílového spoluvlastnictví k dotyčné nemovitosti.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu