Otázka

Živnostenské podnikání a SJM


Položit otázku
Otázka

Manžel je podnikatel-živnostník a během trvání našeho manželství koupil v rámci svého podnikání nemovitost, kterou následně několikanásobně zhodnotil rekonstrukcí. Ve výpisu z katastru nemovitostí je uveden sám jako vlastník (uvedené je jeho obchodní jméno a sídlo). Patří tato nemovitost do společného jmění, i když je uveden jako vlastník pouze on jako živnostník? Pokud ano, ne Je třeba doplnit ma (manželku) do katastru jako spoluvlastníka? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den. Vaše otázka směřuje k posouzení toho, co lze považovat za majetek náležející do společného jmění manželů (dále také jako "SJM") za předpokladu, že jeden z manželem je podnikatelem - živnostníkům.

Relevantní právní úprava

Podle ustanovení § 143 občanského zákoníku platí, že: "Společné jmění manželů je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka. "

skutkový stav

Skutečnost, že předmětná nemovitost byla koupena během trvání manželství, uvádíte přímo v zadané otázce, takže v tomto směru je splněna jedna z podmínek toho, aby věc ve smyslu citovaného ustanovení § 143 občanského zákoníku patřila do SJM.

Pro relevantní posouzení toho, zda předmětná nemovitost patří do SJM nebo ne, je proto nutná především správná interpretace dikce "věci, které podle své povahy slouží výkonu povolání jednoho z manželů".

Pokud jde o výkon povolání, možná konstatovat, že praxe se v převážné míře ustálila na tom, že i živnostenské podnikání lze považovat za výkon povolání.

Při současném právním stavu a rozhodovací praxi soudů je proto pro posouzení Vámi popsaných skutečností rozhodující zejména rozlišovat mezi tím, zda:

1 / jde o věc, která byla získána jedním z manželů (podnikatelům) a slouží jeho podnikání,

2 / jedná o věc, která byla získána jedním z manželů (podnikatelům) a slouží podnikání obou manželů, nebo

3 / jde o věc, která byla získána jedním z manželů (podnikatelům) a neslouží jeho podnikání.

Obecně má pro správné právní posouzení relevanci i to, z jakých prostředků byla předmětná nemovitost Vašim manželem (podnikatelem) nabytá. Jinak řečeno, či na pořízení věci použil společné prostředky obou manželů nebo zda nabytí předmětné nemovitosti financoval ze svých výlučných prostředků.

Jelikož ve Vaší otázce uvádíte pouze stručně, že: "koupil v rámci svého podnikání nemovitost", s ohledem na výše uvedené skutečnosti není možné vyslovit jednoznačný závěr o tom, zda jde o předmět patřící do SJM nebo ne.

relevantní judikatura

V usnesení Nejvyššího soudu České republiky sp 21 Cdo 3078/2006 byl vysloven právní názor, že:

"Podnik může být předmětem společného jmění manželů, ovšem jen za předpokladu, že šlo o podnik patřící oběma manželům jako podnikatelům. Pokud však byl podnikatelem jen jeden z manželů a šlo o věc sloužící výkonu jen jeho povolání, patřil podnik do odděleného vlastnictví působícího manžela (srov. Například rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 27.9. 2004, sp. Zn. 22 Cdo 684/2004).

Pro závěr, zda podnik patří do výlučného vlastnictví manžela, nebo do jeho společného jmění manželů s druhým manželem, je určující to, zda slouží výkonu povolání obou manželů, nebo jen jednoho z nich. "

V rozsudku Nejvyššího soudu České republiky sp 22 Cdo 1717/2000 byl vysloven právní názor, že:

"Výkonem povolání ve smyslu § 143 OZ je třeba rozumět i výkon povolání samostatně výdělečně činná (mimo závislou činnost k jiné osobě), tj i (výkon) podnikání jen jednoho z manželů (fyzické osoby) ve smyslu § 2 odst. 1 OBZ, podle kterého se podnikáním rozumí soustavná činnost prováděná samostatně podnikatelem vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku.

Z hlediska účelového určení věci v tom smyslu, zda slouží výlučně výkonu povolání některého z manželů a proto nepatří do jejich společného jmění, pak není rozhodující, zda tyto věci byly koupeny nebo vydraženy z prostředků spadajících do jejich společného jmění. Tyto skutečnosti mají totiž právní význam až při vypořádání zaniklého společného jmění, a to ten, že manžel, jehož výkonu povolání věc slouží, je povinen podle § 150 druhé věty OZ nahradit, co ze společného bylo vynaloženo na tuto věc. "

V rozsudku Nejvyššího soudu České republiky sp NS ČR sp. zn. 22 Cdo 684/2004 byl vysloven právní názor, že:

"Není žádného důvodu k tomu, aby podnik nemohl být předmětem společného jmění manželů, tj majetkového společenství manželů upraveného občanským zákoníkem. To však jen za předpokladu, že jde o podnik patřící oběma manželům jako podnikatelům. Pokud však podnikatelům byl jen jeden z manželů a šlo o věc sloužící výkonu jen jeho povolání, podnik patří do odděleného vlastnictví působícího manžela a nemohl se stát předmětem společného jmění. "

V rozsudku Nejvyššího soudu České republiky sp 22 Cdo 2545/2003 byl vysloven právní názor, že:

"Výkon povolání je i podnikání jednoho z manželů jako fyzické osoby. Podnikání definované v § 2 odst. OBZ, "jak soustavná činnost prováděná samostatně podnikatelem vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku", je jedním z možných způsobů ekonomického zajištění manželů. Ve srovnání s pracovním poměrem je podnikání výdělečným způsobem rizikovějším, a to už jen proto, že podnikatel musí vedle své práci vynaložit i materiální a jiné náklady. Pro společné jmění manželů (dále jen SJM) má podnikání manžela významný ekonomický dopad nejen jako jeho zdroj, ale ovlivňuje také jeho rozsah: věci sloužící výkonu povolání resp. podnikání manžela jsou jeho odděleným majetkem a také neúspěšné podnikání může mít vliv na rozsah SJM. Podle § 147 OZ pohledávka věřitele jen jednoho z manželů, která vznikla za trvání manželství, může být při výkonu rozhodnutí uspokojena iz majetku patřícího do společného jmění manželů. Proto také § 148a odst. l OZ vyžaduje souhlas druhého manžela k prvnímu použití společného majetku podnikatelem k podnikání. "

závěr

Závěrem si dovoluji uvést, že bez bližšího poznání skutkového stavu a bez posouzení relevantní dokumentace není možné vyslovit jednoznačný právní závěr o tom, zda předmětná nemovitost do Vašeho SJM patří, nebo ne.

Pro úplnost je však nutné poznamenat, že není rozhodující to, jakým způsobem je nemovitost evidována v katastru. V případě soudního sporu, kde se bude řešit i otázka toho, zda je nemovitost předmětem SJM nebo ne, není soud vázán tím, jak je nemovitost evidována v katastru.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Zdravím, můj manžel vlastní spolu s bývalou manželkou halu, v níži oba samostatně podnikají. V současnosti je můj manžel ve vyšetřovací vazbě, nakolik ho bývala manželka křivých obvinila. Ale to je jiná kauza. Podstatou mého problému je, že jeho bývala manželka mi znemožnila jakýkoliv přístup do manželovy firmy, kde jsem mu dosud pomáhala (mám vlastní zaměstnání a zákon mi umožňuje pomáhat). Vyměnila zámek na firmě. Disponuj plnou mocí od manžela potvrzení notářem, že ho mohu zastupovat ve všech soukromých i firemních záležitostech. Mám rozhodnutí ze soudu, že bývalí manželé mají Stejné právo disponovat společným majetkem až do rozdělení majetku (BSM ještě probíhá), mám výpis z katastru nemovitostí, kde je uveden můj manžel jako spoluvlastník uvedené haly. Podala jsem trestní oznámení, ale ona prostě prohlásila, že chrání jeho majetek přede mnou, nedovolí mi Vstoupit ani zaměstnancům, který jsem chtěla Přijmout. Dokonce mi nedovolí v naší části nainstalovat kamerový systém, nakolik se v hale nacházíte materiál našich zákazníků, za který jsme převzali hmotnou Odpovědnost a samozřejmě velmi drahé stroje, které jsou však výlučně v manželově vlastnictví. Prozatím jsem nucena všechny zakázky zadávat jiným výrobcem. Několik zákazníků již odstoupilo od objednávek a začínáme se dostávat do Ztráty. Velmi bych chtěla udrzet manželovu firmu do jeho příchodu, budoval ji celý život. Moje otázka zní: existuje Způsob jak se dostat do haly a udrzet manželovu firmu? Je jednání jeho bývalé manželky V souladu se zákonem? Děkuji za odpověď.

17.12.2022
Odpověď

dobrý den


v takovém případě byste si mele pořídí komplexní právní pomoc a zvažuje právní kroky podle situace. Na základě popisu Vám můžu jen poradit, abyste Nejprve vyzvali exmanželku Vašeho manžela (tedy POkud nebylo vypořádání BSM) na zpřístupnění prostorů. V případy opačné Můžete podat trestní oznámení za neoprávněné bránění v užívání nebytového prostoru.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den přeji, mám na Vás dotaz-koupil jsem byt s manželkou a jsme vlastníci 1/1, chci se zeptat jestli je nějaká smlouva nebe třeba prodat polovinu mou manželce pro případ že bych nedejbože špatně podnikal a pak mě honili exekutoři atd? Jak se to dá ošetřit? Děkuji pěkně S pozdravem a úctou.

Odpověď

Dobrý den,

v takovém případě existuje možnost zrušení SJM Během manželství. Stanoví to § 148a odst. 2 občanského zákoníku, podle kterého Soud na návrh zruší společné jmění manželů v případě, že jeden z manželů získal oprávnění k podnikatelské činnosti. Návrh Může podat ten z manželů, který nezískal oprávnění k podnikatelské činnosti. POKUD toto oprávnění mají oba manželé, muzea návrh podat kterýkoliv z nich.

Po zrušení SJM lze společný majetek vypořádat, čímž se každý z Vás stane výlučným vlastníkem určitých věcí, a tedy v případě výkonu rozhodnutí by exekutor mohl sáhnout už jen na Váš majetek.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Chci se zeptat. Během manželství jsme s manželkou vzali do pronájmu bar i občerstvení na koupališti. Vse je psané na ni ale vráželi jsme do toho along Peníze, brali jsme i půjčky. Nyní se budeme rozvádět a chci se zeptat, jaké právo mám já na polovinu majetku, i když majitelkou je pouze žena. Jak v takovém případě postupovat? Dakujem.

10.05.2021
Odpověď

Dobrý den, i bar jako podnik Může být předmětem společného jmeno manželů (SJM). Je tomu tak tehdy, POkud podnik patří oběma manželům jako podnikatelům. POKUD je podnikatelem jen Vaše manželka a jde o věc, která Slouží k výkonu jen její povolání, bar jako podnik patří do jejího výlučného vlastnictví. V rámci vypořádání SJM však platí, že každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek. Máte tedy právo požadovat, aby část Spolecny prostředků na rekonstrukci baru, případně jiných investici na tento výlučný majetek Vaší manželky, Vám byla z její strany nahrazena.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Jak mám tedy postupovat? Třeba Udělat nějaké legislativních opatření před rozvodem?

11.05.2021
Odpověď

Dobrý den, v řízení o vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví manželovo (SJM) platí, že účastník řízení, který tvrdí skutečnosti, které jsou mu na prospěch a které tudíž jsou způsobilé dosáhnout jeho úspěch v řízení, musí tyto Dostatečně prokazuje. POKUD tedy budete tvrdit, že společné prostředky byly investované do výlučného vlastnictví Vaší manželky (bar), jste povinen uvedené prokazuje, např. doklady o výši nákladů na rekonstrukci, nákupu zařízení, existence úvěru apod. Z uvedeného důvodu Vám doporučuji zajistit písemné listiny, ze kterého uvedené skutečnosti budou vyplývat.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Živnostenské podnikání a SJM" a chcete pomoci?

Podotázka

Děkuji pěkně za odpověď a prosím o Vás názor, zda by při posuzování, zda uvedená Nemovitost je nebe není společného jmeno zavážila skutečnost, že manželova podnikání v uvedené nemovitosti prakticky roky PROVÁDÍ sama buď jako zaměstnanec nebe Spolupracující osoba. Pro doplnění: jedna se o malý 15-místný penzion, který vědu a PROVÁDÍ veškeré činnosti potřebné pro jeho chod, od ÚČETNÍCH prac, přes úklid až po snadnou údržbu a je to momentálně můj jediný zdroj příjmu. Manžel mě jiné aktivity v rámci jiného podniku, který vlastní a je tam i zaměstnancům. Měla by uvedená skutečnost vliv při posuzování ". Zdá podnik patří do výlučného vlastnictví manžela, nebe do jeho společného jmeno manželů s druhým manželem, je určující to, zda Slouží výkonu povolání obou manželů, nebe jen jednoho z nich." Předem děkuji za Vás názor S pozdravem.

06.10.2021
Odpověď

Dobrý den. V souvislosti s Vaši otázkou je v první řadě je třeba uvést, že posouzeny Vámi popsané situace je věcí právního názoru, a proto na ni nelze odpovědět s určitostí.

V praxi se preferují v zásadě dva pohledy na věc. Ve smyslu Prvního by bylo možné učinit závěr o tom, že dotčených penzion patří do Vašeho SJM. Argumentace se přitom vychází Zejména z toho, že podle právního stavu de lege lata je možné závazky působícího manžela (vyplývající z jeho podnikatelské činnosti) uspokojit i ze společného majetku Patricio do SJM. V daném kontextu se tedy argumentuje určitou elementární spravedlnosti, nebe je pochopitelné, že POkud by se za určitých okolností Měl nepodnikající manžel snášet podnikatelské dluhy, pak by se Měl podílet i na pořízené majetku.

Kromě toho ve Vaší konkrétní situace se dá pracovat is výkladem dikce "výkonu povolání jen jednoho z manželů", protože penzion fakticky spravujete Vy.

Druhý názorový proud vychází z přísného výkladu ustanovení § 143 občanského zákoníku a zastává názor, že věci sloužící k podnikání jen jednoho z manželů Patří jen do odděleného (samostatného) majetku tohoto působícího manžela (protože z vámi zadaných otázek nevyplývá, že byste byli takové podnikatelům) .

Pokud jde o můj osobní právní názor, s přihlédnutím na vámi uvádět skutečnosti bych se přiklání sepíše k názoru, že penzion by mohly zahrnovat do SJM.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den,
chtěla bych podat návrh k soudu o zrušení SJM, z důvodu podnikání manžela.
Nemám v tom však zcela jasno. Manžel už během manželství a podnikání nabyl nějaký majetek a zároveň si vzal nějaké půjčky. Spadají i tyto věci, nabyté před rozhodnutím soudu do zrušení SJM, nebo ne? Jak to vyřešit, aby i to co se nabylo před zahájením soudu spadalo do zrušení SJM? děkuji Jana

18.10.2021
Odpověď

Dobrý den, ve věci můžete podat Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace