Dobrý den, pokud mi zemřel tatínek, kdy měli s mamkou dům, v dědickém řízení se vypočítává odměna notáři z ceny poloviny domu, který je nyní předmětem dědictví nebo z celého domu, pokud byl společným majetkem manželů? A dále jak se to řeší, kdyby maminka chtěla vše nechat přepsat na mně jako dceru, s tím že by měla v domě právo doživotního užívání.
Dobrý den, Dobrý den, tzv. Notářský tarif stanoví:
§ 12
(1) Základem odměny notáře jako soudního komisaře za úkony provedené v řízení o pozůstalosti je obvyklá cena aktiv pozůstalosti, nestanoví-li tato vyhláška jinak.
Obecně se tedy dá říci, že výše odměny se počítá jako procentuální hodnota z dědictví ( nikoliv z majetku, který součástí dědictví nebude).
Kdyby následně Vaše maminka chtěla na Vás vše přepsat mimo dědické řízení, je vhodné uzavřít darovací smlouvu a v této stanovit tzv. věcné břemeno dožití.
Občanský zákoník stanoví :§ 2055
Základní ustanovení
(1) Darovací smlouvou dárce bezplatně převádí vlastnické právo k věci nebo se zavazuje obdarovanému věc bezplatně převést do vlastnictví a obdarovaný dar nebo nabídku přijímá.
S touto smlouvou Vám pomůže advokát ve Vašem okolí, který za Vás jednak sepíše smlouvu s právními důsledky, ale též i připraví návrh na vklad a provede následně vkladové řízení.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu