Otázka

Vypořádání SJM a darování za trvání manželství


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, prosím o radu. Před rokem se se mnou manželka rozvedla a nemá zájem o řešení SJM, žijeme ve společné domácnosti v čtyřpokojovém bytě, kde jsme oba vlastníci, máme i garáž, kterou jsme získali v manželství, ale tak, že nejdříve ji vlastnila tchyně a po dohodě s ní jsem já udělal rekonstrukci, kde na opravu bylo nutné investovat více peněz. Tchyně požádala abychom vyplatily sourozenců a pak, pokud ukážu doklad o vyplacení, tak na nás přepíše. Tak jsme to udělali a po jistém čase jsem jí to musel připomínat, že garáž je vyplacena a tehdy jsem se dozvěděl, že je už naše a tak jsem už nic neřešil. Teď jsem zjistil, že je vlastně tchyně darovala na jméno své dcery (exmanželky) a já mám jen doklady, že jsme vyplatili sourozenců, svědků, jisté doklady na stavební materiál. Prosil bych o radu, co mám dělat nakolik manželka vyměnila zámky, brání mi v přístupu k mým věcem. Prosím o odpověď, zda má na to právo nakolik ještě nebylo SJM vypořádány. S pozdravem. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den.

Pokud s Vámi Vaše bývalá manželka nechce vypořádat SJM, máte dvě možnosti: můžete se obrátit na soud, nebo počkat tři roky odkdy zaniklo SJM (ve Vašem případě 3 roky od rozvodu) a uplatní se zákonná nevyvratitelná právní domněnka o vypořádání SJM (§ 149 odst . 4 občanského zákoníku), podle které:

Pokud do tří let od zániku společného jmění manželů nedošlo k jeho vypořádání dohodou nebo jestliže společné jmění manželů nebylo na návrh podaný do tří let od jeho zániku vypořádáno rozhodnutím soudu, platí, pokud jde o movité věci, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci z bezpodílového spoluvlastnictví pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movitých věcech ao nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné. Totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, které jsou pro manžele společná.

Co se týče Vašeho problému s garáží, jste v dost nevýhodné pozici. Věci, které se vstoupí za trvání manželství zpravidla patří do SJM. Jednou z výjimek je však i darování. Pokud Vaše tchyně darovala garáž své dceři (Vaší bývalé manželce), byť za trvání manželství, je garáž v jejím výlučném vlastnictví. Peníze, které jste dali na rekonstrukci a kterými jste vyplatily sourozenců Vaší bývalé manželky se můžete domoci soudní cestou (předpokládám, že jste neměli uzavřenou žádnou smlouvu a dobrovolně Vám peníze nevrátí). U soudu je budete požadovat z titulu bezdůvodného obohacení. V daném případě však musíte sledovat promlčecí lhůtu, jejímž uplynutím se Vaše pohledávka stane pouze naturálním závazkům, což znamená, že při vznesení námitky promlčení při soudním řízení Vám ji soud nepřizná. Tato lhůta je 2 roky ode dne investování peněz do garáže, resp. vyplacení peněz sourozencům. Jestliže uplynuly od té doby více než 2 roky, svou pohledávku pravděpodobně již nevymôžete kvůli promlčení.

Podle § 107 odst. 1 a 2 OZ:

(1) Právo na vydání plnění z bezdůvodného obohacení se promlčí za dva roky ode dne, kdy se oprávněný dozví, že došlo k bezdůvodnému obohacení a kdo se na jeho úkor obohatil.

(2) Nejpozději se právo na vydání plnění z bezdůvodného obohacení promlčí za tři roky, a jde-li o úmyslné bezdůvodné obohacení, za deset let ode dne, kdy k němu došlo.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Manželé během trvání manželství vstoupily do SJM byt. Byt byl zakoupen ze 40% z peněz SJM a ze 60% z daru, který obdržel jeden z manželů. Mezitím však cena bytu stoupla na dvojnásobek. Jak bude vypořádán tento byt po rozvodu? Obdrží jeden z manželů 20% (tj 40%: 2) z dnešní ceny bytu a druhý 80% (t. J. 40%: 2 60%) z dnešní ceny bytu? Děkuji předem za právní názor. KH

16.02.2021
Odpověď

Dobrý den, při vypořádání SJM se nepostupuje tak, jak jste to napsali ve své otázce. Soud bude zohledňovat hodnotu nemovitosti ke dni vypořádání. Ten z manželů, který do nemovitosti investoval peníze získané darem bude moci požadovat, aby se mu vložené peníze vrátili (tj aby dostal o tuto částku více než druhý manžel)

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, kdy po smrti jednoho manžela notář rozdělí BSM v dědickém řízení a celá nemovitost se napíše na jednoho z děti manželů, bez povinnosti vyplatit manželku zesnulého i druhého bratra. Otázka: o pár let, když zemře pozosostala manželka, může dát započítat druhý bratr dar od mámy / máma se vlastně vzdala svého podílu (bezotplatne) ve prospěch jednoho bratra / z vypořádání se BSM? I když to neni darovací smlouvou? Ale v dědička jsou nemovitost i podíl vyčísleny. Děkuji.


09.03.2021
Odpověď

Dobrý den, ano máte pravdu, v tomto případě jde o bezplatně nabytí majetku z BSM, který by patřil matce, a proto by se takový majetek při dalším dědickém řízení po matce měl započítávat do jeho dědického podílu.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Prosim Vas poradte mi. Během trvání manzelstvi, jsme nabyli nemovitost, ktera je na LV zapsána pouze na mého manžela. Nemovitost byla nabytého koupí, peníze, které jsme za nemovitost zaplatili při koupi v hotovosti byly moje, resp. půjčila / doposud nejsou vráceny /, zbytek jsme spláceli úvěr. V současnosti jsme v rozvodovém konání a manzel dělá všechno, aby nemovitost prodal, bez mého vědomí. Jelikož se mu to nepodařilo, nyní chce nemovitost darovat / stejně bez mého vědomí, svému bratovi./ Nevím ci stihnu vybavit na sudu předběžné opatření na zákaz nakládání s nemovitostí, protože návrh darovací smlouvy je uz na katastrálním oboru a na LV je vyznačena plomba . Poradte mi prosim Vas, jak mam postupovat v případě, že návrh na vklad bude povolen a vlastnik na LV bude na zaklade předmětné smlouvy změněn, resp. co ine robit, aby zapis na katastru neprošel. Za brzkou odpověď srdecne dakujem.

14.08.2022
Odpověď

Dobrý den, pokud máte doklad o tom, že chce prodat nemovitost, podejte co nejdříve návrh na předběžné opatření. Soud mu zakáže dům prodat nebo darovat. Udělejte to co nejdříve, poukažte naléhavosti a přiložte i list vlastnictví, kde je plomba. Soud by to mohl vydat obratem. Pokud to nestihnete, pak je třeba smlouvu napadnout u soudu pro její relativní neplatnost, protože patřila do BSM. Žalobu na neplatnost musíte podat do 3 let od provedení úkonu.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych se dodatečně zeptat, jestli mohu podat předběžné opatření - zákaz nakládat s nemovitostí, pokud nemám ještě doklad o tom, že se nemovitost prodává? Shodou náhod jsem na internetu zjistila, že manžel už nemovitost chce prodat a je to už na realitách. Mohu tedy dát už předběžné opatření na soud? Děkuji za kladnou a brzkou odpověď.

19.09.2022
Odpověď

Dobrý den, pokud je nemovitost k prodeji na internetu nebo v realitní kanceláři, je to dostatečný důvod k tomu, aby soud nařídil předběžné opatření.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Vypořádání SJM a darování za trvání manželství" a chcete pomoci?

Podotázka

Je notářka povinna akceptovat takové započtení? (Dědí se ze zákona). Jelikož notářka má od r 2016 kompetence jako 1vo stupňový soud. Děkuji velmi pěkně za Vaši odpověď.


10.03.2021
Odpověď

Ano, notářka by měla na tento dar přihlížet. Pokud to neudělá, můžete se následně bránit u soudu. Na opravný prostředek budete mít nárok.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Chci se zeptat jestliže mně a manželovi po sňatku darovali moji rodiče dům, ve kterém žijeme 1/2 na mě a 1/2 manželovi, započítává se tento dům do společného jmění manželů v případě rozvodu. Děkuji za odpověď.

17.07.2023
Odpověď

Dobrý den. Věci získané darováním, byť za trvání manželství, jsou ze zákona vyloučeny z masy společného majetku ve společném jmění manželů.

Skutečnosti, že darovaný dům nepatří do Vašeho společného jmění manželů, nasvědčuje i to, jak je dům evidován na listu vlastnictví. Pokud by byl dům ve společném jmění, byl by na listu vlastnictví evidován na obou manželů v podílu 1/1. Ve Vašem případě má však každý manžel podíl o velikosti 1/2 k celku.

Pokud by měla darovaná věc patřit do společného jmění manželů, bylo by třeba rozšířit rozsah společného jmění manželů notářským zápisem. Tato by však musela být sepsána ještě před samotným darováním.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Takže pochopila jsem to správně, že pokud mám na listu vlastnictví já 1/2 a manžel 1/2 tak dům, který jsme my dostali na jméno darovací smlouvou od mých rodičů nespadá do bezpodílového vlastnictví při našem rozvodu?

18.07.2023
Odpověď

Dobrý den. Způsob, jak je vlastnictví k nemovitosti evidované na listu vlastnictví odpovídá tomu, že věci získané darováním nepatří ve smyslu zákona do masy společného jmění manželů.

Ustanovení § 143 občanského zákoníku totiž určuje, že: "Společné jmění manželů je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka. "

Pokud byste nemovitost (dům) vstoupily do společného jmění manželů, na listu vlastnictví by vlastnictví nebylo rozděleno samostatně mezi obou manželů (1/2 a 1/2), ale měli byste oba jeden "společný podíl" zapsán jako 1/1.

Lze tedy konstatovat, že nemovitost - dům, který jste s manželem získali darováním od Vašich rodičů, nepatří do společného jmění manželů. Darovaný dům máte v podílovém spoluvlastnictví.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, otec už dlouhodobě nežije se svou manželkou, ale nejsou rozvedený. Kromě mě má ještě 2 děti. Poslední roky se o něj již starám pouze já přičemž u mě i bývá. Nyní by mi chtěl darovat jeho část ze společného domu (který stále je v SJM). Je možné formulovat darovací smlouvu, aby mi mohl darovat část domu? Pokud ano, tak za jakých podmínek? Děkuji za odpověď. Mária K.

27.08.2021
Odpověď

Dobrý den,

protože dům je ve společném jmění manželů, na převod podílu na domě na Vás jako dceru by musela být sepsána darovací smlouva, kde jako dárci by vystupovali Vaši oba rodiče, tedy otec jako manžel dlužníka nemůže za tohoto stavu kdy manželství nebylo rozvedeno a SJM nebylo vypořádáno , převést na Vás jednu polovinu domu.

Řešením by bylo požádat i matku, aby k tomuto darování přistoupila.

Možností pro Vašeho otce je i to, že sepíše závěť ve Váš prospěch případně i ostatních Vašich sourozenců vydědí, ale to už je zřejmě extrémně řešení.

Zde platí i ust. § 479 občanského zákoníku:

"Nezletilým potomkům se musí dostat aspoň tolik, kolik činí jejich dědický podíl ze zákona, a zletilým potomkům aspoň tolik, kolik činí jedna polovina jejich dědického podílu ze zákona. Pokud tomu závěť odporuje, je v této části neplatná, nedošlo-li k vydědění uvedených potomků . "

Uvádíme to z důvodu, že v otázce uvádíte, že máte dalších dvou sourozenců, tedy pokud otec i by sepsal závěť ve Váš prospěch, Vašim zletilým sourozencům se musí dostat aspoň tolik kolik činí jedna polovina jejich dedič.podielu podle zákona i nedošlo k jejich vydědění .

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Vypořádání SJM a darování za trvání manželství" a chcete pomoci?

Podotázka

Hezký den. Nevím, zda správně jsem zaslala už mnou položenou otázku ohledně SJM. Syn je rozvedený a při SJM se chci zeptat, zda se bere v úvahu nebo přihlíží soud, když jsme synovi dali finanční dar během trvání manželství. Nevím jaký je postup proto chtěla bych bližší informace popřípadě objednat si u Vás konzultaci. Nevím, jestli jsem dostatečně položila otázku a jak dále myslím v poradenství. Děkuji hezký den

11.02.2021
Odpověď

Dobrý den, podle ustanovení občanského zákoníku o SJM platí, že: "Společné jmění manželů je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem ...". Proto pokud jste darovali synovi finanční dar během trvání manželství, nepatří do SJM. Pokud váš syn použil peníze během manželství na společné účely, je právnený požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek. Je však třeba prokázat, že k darování financí Vašemu synovi opravdu došlo a že jejich použil na společné účelům. Pokud se toto prokáže, soud je povinen na tuto skutečnost přihlížet.

Pokud máte stále zájem o osobní konzultaci, tuto je možné si dohodnout na naší stránce www.ficek.sk, vyberte si termín, který Vám vyhovuje.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, bratr dostal darem byt od rodiny. Manželku udělal spoluvlastnických. Nyní se rozvádějí a ona chce polovinu z bytu. Během vztahu nepracovala a ničím nepřispívala. Je možné, aby na to neměla nárok? Děkuji.

17.11.2021
Odpověď

Dobrý den,

jedna věc je vypořádání společného jmění manželů po rozvodu a jeho následné vypořádání a druhá věc je byt, který Váš bratr nabyl darem od rodičů. Byt jako takový není předmětem vypořádání SJM a to z důvodu, že byt není v SJM, ledaže by Váš bratr a jeho manželka formou notářského zápisu rozšířili SJM o předmětný byt.

Pokud je byt v podíl. spoluvlastnictví, není předmětem vypořádání v rámci SJM.

Pokud by došlo k rozvodu a následně se bývalý manželé nedohodnou na vypořádání SJM, v případě podání žaloby k soudu, soud při vypořádání v zásadě vychází z ust. § 150 Obč. zákoníku:

"Při vypořádání se vychází z toho, že podíly obou manželů jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek . Dále se přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a na to, jak se zasloužil o nabytí a udržení společných věcí. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a na zakázky společné domácnosti. "


V otázce uvádíte, že manželka Vašeho bratra nikdy nepracovala a ničím nepřispívala. Otázkou je zda se starala o společnou domácnost a děti. Pokud děti spolu neměli a přesto nikde nepracovala, toto může být okolností, že soud rozhodne při vypořádání SJM ve prospěch Vašeho bratra a tudíž získá větší podíl z majetku při vypořádání SJM.

Pokud jde o byt a tento je v podíl. spoluvlastnictví na základě darovací smlouvy Vašeho bratra a jeho manželky, zřejmě se tak stalo na základě darovací smlouvy. Podle ust. § 630 Obč. zákoníku platí, že "dárce se může domáhat vrácení daru, jestliže se obdarovaný chová k němu nebo členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušuje dobré mravy."

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den.
V době manželství jsem získala darem dům od mé mami. Byl darován výlučně do mého vlastnictví. Od té doby prošly cca 2 roky. Momentálně mě manžel opouští a nárokuje jsou i na mně darovaný dům. Je tam šance, že o dům přijdu? Nebo se nemusím obávat?
Děkuji.

22.02.2020
Odpověď

Dobrý den, na Vaši otázku uvádíme následující:
Ve smyslu ust. § 143 Obč. zákoníku z SJM je vyloučen ze zákona majetek, který byl předmětem darování výlučně Vám a proto manžel nemůže mít na takový majetek nárok. Jelikož Vám darovaný dům nepatří do SJM nemůže být ani předmětem jeho vypořádání SJM po rozvodu.
Citujeme ust. § 143 Obč. zákoníku:
"Společné jmění manželů je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka. "

Společným užíváním Vám darovacenej nemovitosti nevzniklo podílové spoluvlastnictví.
Otázkou je zda jste v předmětem domě i žili během manželství a vynaložili fin. prostředky patřící do SJM na jeho rekonstrukci případně modernizaci. Pokud je odpověď kladná, pak v případě rozvodu pokud se s manželem nedohodnete jinak a SJM bude vyporiadavane cestou soudu, ust. § 150 Obč. zákoníku, že budete povinna uhradit 1/2 vynaložených fin. prostředků, jelikož došlo k zhodnocení Vaší nemovitosti.

Váš manžel však nemá právní nárok na jednu polovinu předmětné nemovitosti, pouze na vypořádání fin. prostředků vložených do uvedené nemovitosti z prostředků patřících do SJM.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
22.02.2020
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace