Dobrý den, Chtěla bych se vás zeptat,před třemi lety si vzal otec naše děti do péče. Teď mám život v naprostém pořádku a z hlediska odpodu si můžu žádát o děti zpět.. ale holce které je 12 řekla že si zvykla u babičky a že ke mě už nechtějí chlapeček 7 ji samozřejmě následuje. Mám i přez to možnost získat děti zpět ? Neměnilo vy se jim nic krom bydliště o 10 km dál.. do školy by to měli 20 minut s tím že by školu nemuseli měnit vůbec mají tam kamarády zázemí já to chápu ale chci žít snímá a klidně bych je vozila nebo by jezdili busem.. nevím zda to má smysl zadat když ke mě nechtějí
Dobrý den,
soud vždy přihlíží k tomu, co je v dané situaci nejlepší pro dítě - na prvním místě je především nejlepší zájem dítěte. Dále, pokud je dítě schopno vyjádřit svůj názor, soud vždy k tomu přihlédne a zohlední, neboť participační práva dítěte spočívají v možnosti dítěte vyjádřit svůj názor a případně svým názorem ovlivnit rozhodnutí. Samozřejmě soud bere v úvahu i další relevantní skutečnosti. Jako možné řešení se nabízí střídavá péče, jelikož by tato cesta mohla být i pro děti schůdným kompromisem, kdy by trávily polovinu času u otce, kde jsou na to zvyklé, a část s Vámi.
Můžete také požádat o rozšířený styk, což doporučuji jako první možnost, vzhledem k tomu, že děti nejsou na Vás zvyklé a potřebujete si k nim najít cestu.
Každopádně doporučuji kontaktovat OSPOD a podat návrh na změnu úpravy péče a výchovy o nezletilé děti na příslušný soud, který o dětech rozhodoval naposled. Budete muset prokázat, že žijete řádným životem, umíte se o děti postarat a máte o ně zájem. Ve svém návrhu soudu můžete navrhnout prozatím rozšířený styk, například pár dní v týdnu a každý druhý víkend. OSPOD vám může také poradit ohledně různých rodinných poraden a terapií, které vám pomohou zlepšit vztah s dětmi.
Dobrý den, mám syna s autismem - 8 let, nemluvící. Často jsem kvůli starostem pila alkohol a otec který se 6 let nestaral, neplatil alimenty, v minulosti vyráběl drogy a byl odsouzen mě udal.
Soud svěřil syna do péče otce. V rozsudku mám ale napsáno, že úspěšné ukončení protialkoholní léčby je podmínkou pro navrácení syna do péče matky. Můžu si po ukončení léčby zažádat o svěření syna do mé péče?
Dobrý den, pokud i v rozsudku Okresního soudu je stanovena podmínky úspěšné změny v péči o nezletilé dítě, kdy toto je podmíněno úspěšným ukončením léčby, doporučuji žádost podat.
Žádost- návrh na zahájení řízení o změnu péče a výživy je třeba podat u soudu, který již v minulosti rozhodl o péči nezletilého.
Vzor žádosti je možné stáhnout na stránkách www.justice.cz. V žádosti uveďte rozhodné skutečnosti, na základě kterých žádáte o změnu péče o dítě.
Ust. § 475 Zákona o zvláštních řízeních soudních, dle kterých je vedeno řízení o změnu péče o nezletilé, stanoví:
§ 475
Změna poměrů
(1) Změní-li se poměry, může soud změnit rozhodnutí týkající se výkonu povinností a práv vyplývajících z rodičovské odpovědnosti nebo rozhodnutí o výživném pro nezletilé dítě.
(2) Dojde-li k podstatné změně poměrů nebo k neshodě mezi rodiči a pěstounem v podstatné záležitosti týkající se dítěte, může dítě, rodič nebo pěstoun navrhnout soudu změnu práv a povinností, zrušení pěstounské péče, nebo jiné rozhodnutí.
Dobrý den, mám syna svěřeného do pěstounské péči sestry a ta mi dělá problémy - zakazuje mi styk se synem a nechce se mnou komunikovat. Co mám dělat?
Dobrý den, obecně platí, že pěstouni mají zákonnou povinnost podporovat dítě v kontaktu s biologickými rodiči a nebránit jim ve styku.
Výše uvedené vychází jednak z Listiny základních práv a svobod, ale též i z Úmluvy o právech dítěte či ze zákona č. 355/1999 Sb.
O zabránění kontaktu se svým potomkem může rozhodnout pouze soud nikoliv sám pěstoun.
Pokud i nadále stav setrvá, doporučuji se nejprve obrátit na příslušného sociálního pracovníka. Pokud tento nápravě stavu nepomůže, bude nutné se obrátit na příslušný okresní soudu, který o pěstounské péči rozhodoval.
Současně, pokud Vám to již okolnosti dovolí, je možné dle ust. § 959 odst. 2 Občanského zákoníku požadovat navrácení dítěte do péče:
§ 959
(1) O pěstounské péči může soud rozhodnout na dobu, po kterou trvá překážka bránící rodičům v osobní péči o dítě.
(2) Rodič může požadovat dítě zpět do své osobní péče. Soud návrhu vyhoví, pokud je to v souladu se zájmy dítěte.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu